Rugby World Cup 2019

Sectiune dedicata discutiilor despre rugbyul international
amz
Mesaje: 558
Membru din: 12 Ian 2018, 16:36
Localitate: Bucuresti
Romania

Rugby World Cup 2019

Mesaj de amz » 28 Aug 2019, 15:08

Un subiect dureros pentru noi, pentru ca-l vedem de pe margine insa e si o veste buna, TVR 1 va transmite toate meciurile de la Cupa Mondiala de Rugby din Japonia 2019.
dans
Mesaje: 132
Membru din: 12 Noi 2018, 00:16
Romania

Re: Rugby World Cup 2019

Mesaj de dans » 28 Aug 2019, 23:03

amz scrie:
28 Aug 2019, 15:08
Un subiect dureros pentru noi, pentru ca-l vedem de pe margine insa e si o veste buna, TVR 1 va transmite toate meciurile de la Cupa Mondiala de Rugby din Japonia 2019.
E o sansa buna pentru a mediatiza rugby-ul la noi...Orele de incepere sunt in jur de prinz deci audienta va fi cam redusa.
Sper ca TVR vor aduce invitati la meciurile din week-end...mai ales fosti si actuali internationali sau cei care se ocupa cu dezvoltarea in teritoriu.
E important cum vor modera evenimentul daca e sa faca impresie....si apoi daca va fi urmat de meciuri din Super-Liga (live transmission, on the pitch interviews).
Sansa sa atraga sponsori daca va fi continuitate...
amz
Mesaje: 558
Membru din: 12 Ian 2018, 16:36
Localitate: Bucuresti
Romania

Re: Rugby World Cup 2019

Mesaj de amz » 01 Sep 2019, 14:20

Cred ca cel mai interesant meci de incalzire pentru Mondial a fost Georgia - Scotia, primul din istorie in care o echipa de T1 s-a deplasat la Tbilisi si am urmarit meciurile echipelor de nivelul nostru caree participa la CM.



daca are cineva meciul complet sa puna un link va rog...

S-a asteptat mult de la georgieni, daca nu o victorie macar un meci strans insa jocul a fost dezamagitor, chiar daca un rezultat de asemenea factura din pct de vedere al scorului se intampla si intre echipe de T1.

In prima repriza georgienii n-au avut balonul, au evoluat lipsiti de idei si Lobzhanidze demiul a dat posesia constant prin suturi inutile. Imi aduce aminte de Calafeteanu acest Lobzhanidze, care dupa un debut fulminant pare plafonat cu toate ca nu ii lipseste talentul. Parerea mea e ca le incetineste mult jocul georgienilor care nu au dominat duelurile individuale si in general au avut de muncit pe inaintare si fara un pachet dominant un astfel de demi nu straluceste, dimpotriva. Aprasidze, celalalt tanar demi a iutit jocul mult cand a intrat si mi se pare cel mai talentat demi t2 cu o abordare a jocului care-mi aminteste de Gregan si Aaron Smith.

Linia de trei sferturi georgiana si-a dat efectiv cu balonul in cap, nu numai ca au avut doi centri care nu paseaza dar era efectiv rupta de restul echipei. Abzhanadze, tanara uvertura georgiana care a facut furori la CM U20 e probabil prea tanar ca sa se impuna si are nevoie de jocuri in picioare. Lipsa lui Sharikadze la nr. 12 se vede pentru ca era singurul trei sferturi care avea si calitati de coordonator

In general georgienii s-au precipitat inutil, au jucat fara rabdare si fara o idee clara si au comis o multime de penalitati, multe dintre ele inutile si in general au aratat lipsa de idei si incredere cand au avut balonul. Linia a doua georgiana este probabil cel mai slab compartiment din pachetul de inaintare si poate fi exploatata atat in tusa cat si in jocul deschis si nici un georgian nu pare sa-si asume rolul de lider si cap limpede pe teren pe care l-a avut Gorgodze.

Si ca am ajuns la Gorgodze se pare ca in urma accidentarii unui flanker georgian saptamana trecuta acesta se va reintoarce la Lelos pentru Cupa Mondiala.

Parerea mea este ca, fiind calificati din 2015, georgienii au pierdut timp pretios, 4 ani in care ar fi putut sa-si dezvolte jocul pe trei sferturi cu jucatori tineri insa pana in noiembrie 2017 cand au inceput sa-l foloseasca pe Matiashvili in locul veteranului Kvirikashvili au mers cu aceeasi echipa care-si dovedise limitele. Numai recent au inceput sa foloseasca tineri ca Aprasidze, Abzhanadze, Modebadze si se vede, acestia n-au experienta deocamdata si cu toate ca au un excelent antrenor de inaintare, Graham Rowntree, pe trei sfetruri au pierdut timpul degeaba. Nu vad cum ar face o supriza si la acest mondial si probabil in calificarile urmatoare ne vom lupta din nou cu Georgia.

Uruguay a inceput incalzirea cu Brazilia si a invins cu 42-20.



Au fost initial condusi insa au revenit spectaculos si au invins convingator o Brazilie care ne-a dat frisoane in iunie cand era sa fim invinsi

Rusii sunt cei mai simpatici, pierd la echipe de divizia a doua din Anglia, Jersey Reds. In minutul 25 era 21-0 pentrul englezi :shock:



Au castgat englezii de liga a doua cu 35-22 incasand cateva eseuri in final , pe fondul relaxarii probabil.

In meciul cu Italia, care probabil l-am fi jucat noi daca ne calificam, rusii au pierdut cu 85-15, fara comentarii. probabil vor fi cea mai slaba echipa de la CM.

Avatar utilizator
iul
Mesaje: 37
Membru din: 12 Sep 2018, 12:14
Romania

Re: Rugby World Cup 2019

Mesaj de iul » 01 Sep 2019, 17:05

Rusii au terminat pe 4 REC-ul deci nu e nici o surpriza ca sunt slabi.
Georgia a avut 20 de minute foarte rele la inceputul meciului, apoi s-au mai trezit cat de cat. Au mai avut ei teste vs T1 si tot asa limitat au jucat, era de asteptat sa fie asa si acum. Trebuie sa schimbe o generatie intreaga de jucatori ca sa se schimbe jocul. Chiar daca ar fi avut trei sferturi mai bun, ar fi fost degeaba daca nu primesc mingi utile si servite rapid de la inaintasi.
amz
Mesaje: 558
Membru din: 12 Ian 2018, 16:36
Localitate: Bucuresti
Romania

Re: Rugby World Cup 2019

Mesaj de amz » 01 Sep 2019, 17:15

iul scrie:
01 Sep 2019, 17:05
Chiar daca ar fi avut trei sferturi mai bun, ar fi fost degeaba daca nu primesc mingi utile si servite rapid de la inaintasi.
de acord, de unde si observatia mea cu Aprasidze
dans
Mesaje: 132
Membru din: 12 Noi 2018, 00:16
Romania

Re: Rugby World Cup 2019

Mesaj de dans » 01 Sep 2019, 21:27

Rusia si Georgia (cred ca si noi am fi fost cam la fel!) au aratat ca atunci cind tempoul de joc se ridica, echipele de tier 2 nu rezista...

Echipele tier 1 cauta contactul cu scopul de a crea spatii, cu minimum de angajament si a crea avantaj in faza urmatoare de joc. Intotdeauna scot balonul repede pentre a intra in combinatii si optionalitate fie printre linii sau schimbat directia pe aripi.
In timpul asta echipele tier 2 cauta sa avanseze 'prin' adversarul direct - gindire tipica de linia 1...big hearts!...Insa balonul iese greu, ajunge lent la centri sau pe aripa iar cind ajunge, sunt deja cu un om in fata, si dublat...Parca Jones spunea ca atunci cind 'a forward' nu e inapoi pe pozitie in 3 secunde dupa contact (oficial game sau antrenament) nu sta prea mult pe teren.

Cum dezvolti jucatori de 3/4 si backs cu care sa poti fi competitiv impotriva celor din tier1? Este probabil posibil sa joci pe inaintare si sa tii un scor strins, dar nu e garantat...iar Georgia probabil va face un meci bun in Scotia (back to basic forward play) dar atit.

E nevoie pentru no 9,10 & 12 jucatori care inteleg bine dinamica si spatiul de joc, tehnic si tactic ascutiti la minte pentru a scoate maximum de oportunitati din fiecare faza de joc...De unde?....E nevoie de un 'pass mark' la: experienta de joc + skill set + speed & balance + creativity & choice selection +power care sa-i puna pe ceilalti in joc.
Astea incep sa se dezvolte de la 12-14 ani in sus...si se face in academie cu un training la nivel inalt. Se poate face in tara daca ai coaching program de virf care insa costa.
De asta nu vad cum ne vom apropia de tier 1 game prea curind...fie Georgia, noi sau Rusia/Spania...vom fi pentru mult timp 6N-B.
Avatar utilizator
iul
Mesaje: 37
Membru din: 12 Sep 2018, 12:14
Romania

Re: Rugby World Cup 2019

Mesaj de iul » 01 Sep 2019, 23:00

Eu cred ca si cu trei sferturile pe care le avem am putea juca un rugby dinamic si ofensiv daca inaintasii ar scoate si pasa repede si bine mingile din spontane. Dar la noi se insista ca Surugiu sa fie cel care scoate absolut fiecare minge din spontane. Asa cum sa se miste atacul repede?
dans
Mesaje: 132
Membru din: 12 Noi 2018, 00:16
Romania

Re: Rugby World Cup 2019

Mesaj de dans » 01 Sep 2019, 23:30

iul scrie:
01 Sep 2019, 23:00
Eu cred ca si cu trei sferturile pe care le avem am putea juca un rugby dinamic si ofensiv daca inaintasii ar scoate si pasa repede si bine mingile din spontane. Dar la noi se insista ca Surugiu sa fie cel care scoate absolut fiecare minge din spontane. Asa cum sa se miste atacul repede?
Depinde de ce meciuri vorbim..in campionat merge si cu pauzele astea mari...nu e destula pressiune pe joc.
M-as astepta ca cei mai buni no 9 si 10 sa apara de la echipele mai mici (Buzau, Cluj, Constanta) din campionat pentru ca ei vor fi pusi cel mai mult sub presiune in a decide optiunea de joc....dar si asa nu sunt destule meciuri...probabil asa a aparut Berbece la Petrosani

Cred ca pe plan international de multe ori Surugiu e fortat sa intirzie...fie nu are support sau ramine fara inaintasi care se string prea incet dupa contactele precedente...Acum vorbim de optiuni de joc, creatie, luciditatea celorlalti care sa citeasca faza si sa initieze ei optiunea tactica...
amz
Mesaje: 558
Membru din: 12 Ian 2018, 16:36
Localitate: Bucuresti
Romania

Re: Rugby World Cup 2019

Mesaj de amz » 02 Sep 2019, 12:17

Si eu sunt de acord cu iul, e vorba de dozarea efortului (nu ataci tot timpul in acelasi tempo), de antrenament specific, de scheme de joc, pregatire etc. Stejarii au mai miscat si pe trei sferturi in 206 si 2017 mai ales cand au avut o series de victorii frumoase cu USA, Canada, Samoa, Uruguay si au castigat o repriza cu Japonia, jocul n-a fost asa unidimensional insa s-au vazut imbunatatiri.

Evident ca n-au devenit o echipa de treisferturi peste noapte insa au dominat adversari de valoare comparabila sau chiar mai bine cotati.

Este de asemenea evident ca in compania unei echipe de T1 probabil nu ar fi evoluat la fel mai ales ca le lipsea experienta unor astfel de jocuri desi daca ne gandim la CM din 2015 prima repriza cu Franta si meciul cu Italia n-au fost rele si in nici un caz n-au evoluat dezastruoas ca rusii.

Georgia insa a avut avantajul de a juca anual cu echipe T1, Wales, Scotia, Italia, acum in sfarsit un meci acasa si nu exista nici o imbunatatire, dimpotriva. Scorul nu a fost unul dezastruos, vedem astfel de diferente si in 6Nations sau The Championship insa maniera de musca fara cap cu care au jucat este ceea ce a socat.

Iar aici este greseala lui Haig. A avut 2016, 2017, 2018 ani cu meciuri fara miza in REC in care ar fi putut rula jucatori tineri si in care ar fi putut solicita federatiei georgiene un antrenor bun de trei sferturi pentru a dezvolta acest joc. In schimb, a facut experimente cu un antrenor australian de inaintare de i-a capiat de nervi pe suporteri cand au inceput sa piarda moluri si gramezi :lol: si l-a adus pe Rowntree (frumoasa lovitura de imagine!) si cam atat. A avut permanent cea mai buna prima echipa disponibila in REC, chiar si atunci cand Romania s-a dus la Tbilisi cu o echipa experimentala, in 2016, cu jucatori cu putina experienta internationala (Rusu, Dico, Melniciuc, Ispir sau improvizatii pe post e.g. Botezatu fundas) si evident ca pe final am incasat mai multe eseuri decat de obicei si ce mare caz au facut de asta. Primul jucator tanar care a evoluat constant a fost Matiashvili si a avut un impact frumos in 2018 dar omul avea deja 24 de ani si 1 selectie la momentul respectiv. In rest, pana n-au aparut tinerii de la U20 (Aprasidze, Abzhanadze) sau au fost fortati de lipsa de alternative (vezi titularizarea lui Lobzhanidze in 2015) Haig nu a miscat nimic.

Howells s-a miscat mult mai bine in directia asta, Stejarii au aratat in 2017 si 2018 ca si-au mai variat jocul si cum am zis mai sus, sunt de acord cu iul, cu o echipa tehnica buna si care face intr-adevar coaching nu doar o selectie cred ca si actualul grup de jucatori poate creste frumos.

De ce ma dezamageste evolutia Georgiei? pentru ca ar fi fost bine ca cel putin o echipa din REC sa faca o figura frumoasa la Cupa Mondiala si aceea ar fi fost Georgia iar o calificare directa ar fi simplificat calculele si pentru noi pentru 2023. La cum arata insa jocul georgienilor, nu vad cum ar putea bate Fiji si s-ar putea ca Uruguay sa le dea de furca. Despre rusi nici n-are rost sa discutam...
dans
Mesaje: 132
Membru din: 12 Noi 2018, 00:16
Romania

Re: Rugby World Cup 2019

Mesaj de dans » 02 Sep 2019, 14:11

Da, dupa meciul Rusilor cu Italia e pentru prima data cind am simtit pentru ei... ;) ...au cazut mental si au fost spulberati...!
Toata lumea se astepta la mai mult in meciul de la Tbilisi, poate 'hype-ul' creat a dus la cresterea asteptarilor, poate au clacat ei, interesant care a fost strategia lui Haig inainte de meci si ce le-a zis dupa meci. Cu siguranta in Scotia va merge 'back to basics' si punind apararea in primul plan...Ma astept la un scor mic cu un 'gap' sub 15-20.
La noi, asa cum zicea amz, e vorba de 'quality coaching' pentru cei care vin + continuitate + si un stil de joc care sa inceapa devreme. Totusi nu stiu de unde vin meciurile in picioare a celor tineri (Jipa, Grigore, Harasim, Berbece, Perici, Ballock, Melniciuc) + 'quality coaching-ul' de la club...E mai multa nevoie ca oricind pentru o selectionata a Lupilor (supervizata de national Head Coach & his team) care sa joace inca 6-7 meciuri pe sezon la un nivel bun.
Pentru mine in afara de Spania si Georgia in REC, Uruguay, US, Tonga vor fi reperele... sper ca vom juca cu ei in anul care vine. Abia dupa aia vom vedea daca am reusit sa oprim caderea si sa incepem sa urcam.
Scrie răspuns