Campionatul European U20 Coimbra 2019

Sectiune dedicata discutiilor despre echipele de juniori.
Hungurul
Mesaje: 70
Membru din: 12 Ian 2018, 19:38
Localitate: Bucuresti
Romania

Re: Campionatul European U20 Coimbra 2019

Mesaj de Hungurul » 03 Apr 2019, 15:23

3-14 minutul 23.
Spania e o forta, intr-adevar. important e sa nu ne pierdem cu firea.
Hungurul
Mesaje: 70
Membru din: 12 Ian 2018, 19:38
Localitate: Bucuresti
Romania

Re: Campionatul European U20 Coimbra 2019

Mesaj de Hungurul » 03 Apr 2019, 15:26

Hai ca am dat si noi eseu. Carp. A fost o actiune buna a baietilor.
Hungurul
Mesaje: 70
Membru din: 12 Ian 2018, 19:38
Localitate: Bucuresti
Romania

Re: Campionatul European U20 Coimbra 2019

Mesaj de Hungurul » 03 Apr 2019, 17:05

S-a terminat 18-48
Rezultatul nu e cel mai rau dar am fi putut scoate mai mult din acest joc. Suntem inca departe de ceea ce ar trebui sa fim, desi s-au facut progrese fata de meciul impotriva Olandei.
dans
Mesaje: 132
Membru din: 12 Noi 2018, 00:16
Romania

Re: Campionatul European U20 Coimbra 2019

Mesaj de dans » 04 Apr 2019, 18:16

Hungurul scrie:
03 Apr 2019, 17:05
S-a terminat 18-48
Rezultatul nu e cel mai rau dar am fi putut scoate mai mult din acest joc. Suntem inca departe de ceea ce ar trebui sa fim, desi s-au facut progrese fata de meciul impotriva Olandei.
..da, poate, dar nu mult...ne-m tinut de ei in prima jumatate de ora (au si fost vreo 10 min cu un om in minus - nici nu s-a simtit!)...la 17-11 si 8-9 minute de joc din prima repriza, am fi avut o sansa...Din pacate se vede ca nu au jocuri impreuna, se fac greseli in zone de joc care ne costa...Spaniolii sunt clar mult mai buni, joaca rapid/direct, se apara avansat si ne-au creat probleme ...Unele 'drill-uri' alor nostrii erau parca din cartea seniorilor...poate e nevoie de 2 antrenori conectati la jocul modern, cu alte idei...
Sper ca generatia va ramine impreuna si vor progresa, jumatate din lot sunt generatia 2000, poate mai prind un an...sunt citi-va care cu siguranta vor face trecerea la nationala mare.
amz
Mesaje: 558
Membru din: 12 Ian 2018, 16:36
Localitate: Bucuresti
Romania

Re: Campionatul European U20 Coimbra 2019

Mesaj de amz » 04 Apr 2019, 22:05

dans scrie:
04 Apr 2019, 18:16
Unele 'drill-uri' alor nostrii erau parca din cartea seniorilor...poate e nevoie de 2 antrenori conectati la jocul modern, cu alte idei...
Sper ca generatia va ramine impreuna si vor progresa, jumatate din lot sunt generatia 2000, poate mai prind un an...sunt citi-va care cu siguranta vor face trecerea la nationala mare.
Unii dintre copiii aceia sunt foarte talentati si inimosi, merita mai mult din acest punct de vedere.

Ar fi ideal daca FRR ar numi un staff local, dintre antrenorii cei mai buni (de pilda George Sava antreneaza la U18) care sa se ocupe de U20 si Romania A.
mikh
Mesaje: 96
Membru din: 22 Mar 2018, 14:15
Micronesia

Re: Campionatul European U20 Coimbra 2019

Mesaj de mikh » 06 Apr 2019, 20:49

Spania domină atât de autoritar celelalte echipe la nivelul ăsta, dar tot timpul are probleme mari cu Portugalia.
Surprinzător, portughezii domină în grămadă și cu molul, dar sunt fizic dominați în jocului de contact.
Nivelul jocului este destul de bun de ambele părți și e chiar un meci plăcut. Totuși, nu înteleg deciziile luate de portughezi în ultimele 10 minute, cu mai multe situații de avantaj, la 5-10m de butul spaniol. 3 galbene pentru spanioli repriza asta, 2 în același timp. Nici un pic de "meserie" din partea portughezilor, care nu au reușit deloc să profite.
Sofáman
Mesaje: 71
Membru din: 12 Ian 2018, 19:06
Localitate: Andalucia
Contact:
Spain

Re: Campionatul European U20 Coimbra 2019

Mesaj de Sofáman » 06 Apr 2019, 21:54

Sofáman scrie:
02 Apr 2019, 21:02
Meciul care ne contează este împotriva Portugaliei. Nu putem pierde pentru al treilea an la rând. Trebuie să ajungem cât de repede posibil și mă îndoiesc că cineva vrea un scandal mâine.
:roll: :roll: :roll:
mikh
Mesaje: 96
Membru din: 22 Mar 2018, 14:15
Micronesia

Re: Campionatul European U20 Coimbra 2019

Mesaj de mikh » 06 Apr 2019, 21:56

Foarte strâns meciul și foarte dramatic. Îmi pare rău pentru tine, @Sofaman. Ați fost foarte foarte aproape.
După primele meciuri nici nu mă gândeam că Portugalia ar putea să bată Spania.
amz
Mesaje: 558
Membru din: 12 Ian 2018, 16:36
Localitate: Bucuresti
Romania

Re: Campionatul European U20 Coimbra 2019

Mesaj de amz » 07 Apr 2019, 15:14

3 infrangeri pentru Stejarei din pacate si ma asteptam la mai mult de la o generatie care are cativa jucatori cu potential foarte bun (Ser, Gontineac, Dumbrava, Bumbac, Ciocoiu, Carp). S-au mai remarcat Ghenea (dar el e eligibil si la U18, mai are de jucat) Belehuz si mult laudatul Popoaia care insa mie nu mi se pare ca are calitati de fundas insa poate deveni o aripa decenta la seniori.

Sunt dezamagit de jucatori precum Jipa, Harasim, Grigore, Leica, Cuprian, care nu au aratat ca ar fi invatat ceva din experienta de la U20 Trophy de anul trecut. Jipa pur si simplu se teme sa joace, Grigore a mai miscat ceva dar slabut comparand cu turneul Trophy in care s-a miscat binisor, Harasim nu a inceput nici un meci titular desi a parut ceva mai decis ca Jipa cand a intrat. Leica nu stie sa se apere si nici sutul lung nu l-a ajutat si in general suturile au fost fara tinta, date mai mult ca sa scapam de balon. Cuprian nu pare sa aiba fizicul necesar sa reziste in linia I.

Unele alegeri ale staffului tehnic sunt ciudate. L-au jucat pe Ciocoiu pilier cand el e de fapt taloneur si s-a insistat doua meciuri cu Placintar care e inutil in camp. Apoi s-au folosit doi fundas, Popoaia si Leica, niciunul placheur si Carp care a jucat 10 la U18 si are mai multe meciuri in picioare ca aripa in Fed 3 (experienta mai buna ca ceilalti doi) a fost tinut numai pe aripa desi a aratat mai bine in defensiva ca ceilalti doi. Grosu care joaca aripa la echipa lui l-a pus la centru. Mihalache parea de la U17, la fel si Grad...

Tototdata nu pare ca toti copiii din tara de la categoia asta de varsta au trecut printr-un trial, ar mai fi fost Anton (Barlad, capitan la aceeasi generatie u18), Plaiu, Gaina, Michiduta (Gura Humorului). N-am avut o asezare in teren simpla si eficienta, echipa parea rupta intre inaintare si trei sferturi cand de fapt in rugbyul modern participa toate pozitiile la toate fazele jocului, la noi aceeasi fortare pe gramada pana se prabusesc fizic si inca se gandeste inn termeni daca dam sau nu drumul pe treisfeturi cand in toata lumea in jocul deschis nu mai conteaza ca esti gramadar sau troacar , aceasta distinctie fiind in principal pentrru fazele fixe..
Tudz
Mesaje: 12
Membru din: 23 Feb 2018, 13:27
Romania

Re: Campionatul European U20 Coimbra 2019

Mesaj de Tudz » 08 Apr 2019, 01:03

http://www.rugby.ro/romania-georgia-21- ... -7071.html

Dornic sa vad ce era si unde eram acum ceva timp, mai exact pe vremea generatiilor 84-86 la juniori am gasit printre altele articolul de. mai sus.
15 ani... Dar multe s-au schimbat

Plus inca unul deosebit de elocvent pentru comparatia atunci...acum, http://www.rugby.ro/siquotavem-in-conti ... -7079.html

Pe langa diferenta evidenta, o alta intrebare apare inevitabil, daca aceste generatii, ajunse deja in pragul retragerilor, au avut rezultate la nivelul potentialului si al asteptarilor?
Scrie răspuns