Teste Iulie 2021

Sectiune dedicata echipelor nationale de rugby
amz
Mesaje: 558
Membru din: 12 Ian 2018, 16:36
Localitate: Bucuresti
Romania

Teste Iulie 2021

Mesaj de amz » 08 Iun 2021, 10:46

Doua teste foarte importante sunt anuntate de FRR pentru aceasta vara.

3 iulie - Argentina (prima echipa)
10 iulie - Scotia (prima echipa, fara jucatorii convocati la Leii Britanici pentru turneul din Africa de Sud)

N-am mai avut din 2006 un meci cu echipa din T1 acasa. In 2006 am jucat cu Franta pe Cotroceni si s-a lansat berea Stejar.

Anul asta, cand avem 2 teste T1, ceva nemaivazut de decenii, nu stim deocamdata unde jucam.

Ogararu de la Steaua se opune inaugurarii stadionului cu un meci de rugby.

Arcul de Triumf e luat cu japca de MTS.
mmoae
Mesaje: 13
Membru din: 27 Mar 2018, 15:24
Romania

Re: Teste Iulie 2021

Mesaj de mmoae » 08 Iun 2021, 11:52

Avand in vedere contextul si starea sportului romanesc in general (in special a fotbalului as spune) meciurile astea doua sunt evenimentul sportiv al verii in Romania. Doua meciuri cu echipe de Rugby in primele 10 din lume ar trebui sa fie tratate ca un spectacol de gala desi bineinteles ca nu va fi asa nici din partea presei, nici a autoritatilor locale, a MTS-ului in nici un caz si, cel mai trist, probabil nici a publicului. Pe de alta parte macar Steaua ar trebui sa inteleaga asta, avand in vedere importanta sectiei de Rugby pentru club, deci sper ca cineva sa ii explice lui Ogararu ca mai bine face un pas in spate in chestiunea asta (poate suporterii?).

In alta ordine de idei cel mai bine ar fi sa jucam pe Arcul de Triumf - care e apropo stadiul aprobarilor acolo? Desi furat de MTS, banuiesc ca ar lasa chiar si in absurditatea lor nationala sa joace meciuri internationale acolo (desi am impresia ca deja sunt probleme de intretinere a arenei de cand Novak s-a incapatinat sa o treaca in mosia ministerului).

Dpdv sportiv sper sa fim cat mai competitivi in meciurile astea bineinteles, dar mai ales sa trecem cu bine peste ce banuiesc ca va fi un soc cu Argentina (stilul lor cred ca ne va face mari probleme). Cu Scotia as avea sperante sa facem un meci ceva mai echilibrat, mai ales ca e si Lions Tour in paralel.
amz
Mesaje: 558
Membru din: 12 Ian 2018, 16:36
Localitate: Bucuresti
Romania

Re: Teste Iulie 2021

Mesaj de amz » 08 Iun 2021, 14:39

mmoae scrie:
08 Iun 2021, 11:52
Pe de alta parte macar Steaua ar trebui sa inteleaga asta, avand in vedere importanta sectiei de Rugby pentru club, deci sper ca cineva sa ii explice lui Ogararu ca mai bine face un pas in spate in chestiunea asta (poate suporterii?).
Sotia lui Ogararu o sa fie directoare la noul complex Arcul de Triumf al MTS. Ghici cu cine tine? Mai ales ca acum si FRF doreste stadionul...
mmoae scrie:
08 Iun 2021, 11:52
In alta ordine de idei cel mai bine ar fi sa jucam pe Arcul de Triumf - care e apropo stadiul aprobarilor acolo? Desi furat de MTS, banuiesc ca ar lasa chiar si in absurditatea lor nationala sa joace meciuri internationale acolo (desi am impresia ca deja sunt probleme de intretinere a arenei de cand Novak s-a incapatinat sa o treaca in mosia ministerului).
Pai cum?? nu e FCSB un bun national, nu trebuie sa joace si ei undeva? Evident ca nu e loc de rugby pe stadionul MTS, au alte intelegeri ei
mmoae scrie:
08 Iun 2021, 11:52
Dpdv sportiv sper sa fim cat mai competitivi in meciurile astea bineinteles, dar mai ales sa trecem cu bine peste ce banuiesc ca va fi un soc cu Argentina (stilul lor cred ca ne va face mari probleme). Cu Scotia as avea sperante sa facem un meci ceva mai echilibrat, mai ales ca e si Lions Tour in paralel.
Ar fi primul meci ar argentinienilor dupa mult timp, nu cred ca vor fi nici ei 100% in forma. Sper sa facem o figura frumoasa.

Sutn pesimist insa dpdv al stadioanelor, e incredibil ce se intampla, sa dai afara o echipa nationala din casa ei
amz
Mesaje: 558
Membru din: 12 Ian 2018, 16:36
Localitate: Bucuresti
Romania

Re: Teste Iulie 2021

Mesaj de amz » 01 Iul 2021, 09:59

Intre timp, avem si lotul

Pilieri:
Alexandru Savin (CSA Steaua), Vasile Balan (CSA Steaua), Ionel Badiu (Valence Romans Drome), Alexandru Tăruș, Costel Burțilă (Hyères-Carqueiranne-La Crau), Alexandru Gordaș, Laurențiu Nica (CSM Știința Baia Mare), Domițian Mureșan (CSM Știința Baia Mare),

Taloneuri: Eugen Căpățînă (SCM Timișoara), Ovidiu Cojocaru (CSM Știința Baia Mare), Iulian Hartig (CSM Știința Baia Mare), Florin Bărdașu (CSA Steaua)

Linia a – II-a: Florian Roșu (CSM Știința Baia Mare), Marius Antonescu (Bourg en Bresse), Johannes van Heerden (CS Dinamo), Adrian Moțoc (Stade Aurillacois), Marius Iftimiciuc (Perigueux)

Linia a -III- a : Vlad Neculau (SCM Timișoara), Cristi Boboc (ACS Tomitanii Constanța), Mihai Macovei (Colomiers), Cristi Chirica (Sporting Club Appameen), Andre Gorin (Hyères-Carqueiranne-La Crau), Damian Strătilă (CSA Steaua), Kamil Sobota (CSA Steaua), Răzvan Ilișescu (Mazamet)

Mijlocaș la gramadă : Gabriel Rupanu (SCM Timișoara), Florin Surugiu (CSA Steaua), Julien Bartoli (CSA Steaua)

Mijlocaș la deschidere : Tudor Boldor (CSA Steaua), Daniel Plai (CSA Steaua)

Centri: Vlad Popa (CSA Steaua), Alexandru Bucur (CSM Știința Baia Mare), Taylor Gontineac (Rouen Normandie), Dan Groza (CUS Torino)

Aripi: Ionuț Dumitru (CSA Steaua), Nicolas Onuțu (CS Vienne), Marius Simionescu (CS Dinamo), Robert Neagu (CSA Steaua), Iliuta (Steaua)

Fundași : Ionel Melinte (SCM Timișoara), Paul Popoaia (CSM Știința Baia Mare), Lama Sioeli (CSA Steaua)

STAFF: Antrenor principal: Andrew Robinson, Antrenori secunzi: Stevie Scott, Sosene Anesi, Preparator fizic: Florin Tașcă, GPS: Marius Chiriac, Doctor: Dan Wanya- Crîngu, Kinetoterapeuți: Marius Todosi și Sandu Constantin, Analist video: Paul Larter, Manager: Daniel Carpo.

S-au adaugat lotului initial Iliuta (Steaua) si un jucator nou, din Italia, Dan Groza (CUS Torino), un centru care si suteaza foarte bine, din ce am auzit despre el, nu l-am vazut inca.

Lotul are tot ce avem mai bun acum, mai putin jucatorii accidentati precum Pristavita, Fonovai.
amz
Mesaje: 558
Membru din: 12 Ian 2018, 16:36
Localitate: Bucuresti
Romania

Re: Teste Iulie 2021

Mesaj de amz » 05 Iul 2021, 10:30

Mare meci al Stejarilor, unul de povestit la nepoti. Puteam castiga cu putin noroc si ceva mai multa atentie. Cu toate astea sunt mandru de baietii nostri, s-au autodepasit si au luptat exemplar. Meciul e pe youtube



Scrie răspuns