Rugby Europe Championship 2021

Sectiune dedicata echipelor nationale de rugby
amz
Mesaje: 558
Membru din: 12 Ian 2018, 16:36
Localitate: Bucuresti
Romania

Rugby Europe Championship 2021

Mesaj de amz » 08 Mar 2021, 10:14

Meciul de debut in Calificarile pentru Cupa Mondiala din 2023 poate fi revazut pe site-ul Rugby Europe TV dupa inregistrare
https://www.rugbyeurope.eu/rugby-europe-tv/

rezumat video:



Am revazut meciul ca sa nu-mi dau cu parerea la cald si cred ca cel mai frustrant lucru este ca s-au vazut aceleasi greseli desi s-au schimbat 3 antrenori ...

Ambele echipe au facut un meci slab, cu multe erori. Rusia nu pare sa fi invatat nimic de la Cupa Mondiala desi a avut echipa completa, fara absenti, ma asteptam la mai mult de la rusi.

Ai nostri cu aceleasi erori sau lipsuri cu care ne-au obisnuit de ceva vreme incoace. Gramada nu a functionat deloc iar tendinta de a arunca pe ultimii oameni in tusa ne-a ingropat in repriza a doua, am pierdut repunerile noastre si n-am reusit sa contestam pe aruncarile lor. Poate singurul lucru demn de remarcat la noi a fost maul-ul unde se pare ca ne-am revenit si faptul ca am incercat sa dam drumul pe trei sferturi cat ne-a tinut gazul...care de altfel s-a terminat repede semn ca pauza de jocuri isi pune amprenta...de asemenea n-am luat eseu si rusii nu s-au apropiat periculos decat o singura data de 22-ul nostru.

Pauza asta inainte de inceperea REC ne-a ingropat si in anii trecuti si FRR pare sa nu faca nimic sa rezolve aceeasi problema ci doar isi aduce aminte cu nostalgie de perioada Lupilor. Poate n-ar fi stricat niste jocuri scoala cu echipele de club inainte de debut. Evident ca n-ar fi fost acelasi ritm dar ar fi fost totusi meciuri. A trecut 1 an de la ultimul meci oficial si FRR ar fi trebuit sa incere sa programeze macar niste amicaluri sau un meci doua cu o selectionata interna. Nu te poti pregati numai in cantonament.

Numarul de penalitati a fost prea mare (n-am atins totusi nivelul Spaniei din meciul cu Belgia :P ) si a inceput sa urce odata cu trecerea timpului ceea ce indica probleme de pregatire fizica.

Suturile tactice n-au functionat. Vlaicu a fost cel care a avut sarcina si ma intreb daca nu cumva avand in backline 3 suteuri (+Boldor, Melinte) n-ar fi fost mai intelept sa imparta sarcinile dar poate Vlaicu nu vrea si colegii lui mult mai tineri n-au curaj sau antrenorul nu le ingaduie o alta abordare.

Suportul a mers si n-a mers, mai degraba n-a mers dar mai e de lucrat la asezarea in teren in atac pentru ca am vazut altceva fata de ce eram obisnuiti.

Deciziile luate pe parcursul partidei au fost discutabile, cel putin cea din min 65 a fost clar o eroare, era o pozitie din care Vlaicu transforma si am fi avut 3 puncte si posesia balonului. Subscriu la ce-a spus Marian Burlacu, asta e aroganta. De altfel capitanul, chiar inimos cum il stim, a avut o atitudine nervoasa pe parcursul meciului, a impartit si niste palme unui rus care-l tinea de tricou .. or el e cel care ar fi trebuit sa dea dovada de calm si luciditate pentru ca in felul asta a transmis iritarea si nervozitatea intregii echipe. Se pare ca ar fi fost decizia intregii echipe insa am mai vazut decizia asta nu cu mult timp in urma si nici atunci n-a mers...e bine ca au avut incredere ca dau un eseu (prespun ca pe maul) dar la cat timp era tind sa cred ca a fost o eroare.

Ne-au lipsit niste jucatori importanti sau de viitor (Van Heerden, Simionescu, Fercu, Tangimana, Maliepo, Tigla, Gontineac) dar asta nu poate fi o scuza.

Sper sa fie o trezire pentru Stejari pentru ca in Portugalia va fi greu, mai greu ca anul trecut.
ibrois
Mesaje: 1
Membru din: 08 Mar 2021, 11:58
Romania

Re: Rugby Europe Championship 2021

Mesaj de ibrois » 08 Mar 2021, 12:00

Sper să dublăm cumva primele 15 minute din meciul cu Rusia, să crească forma fizică și ne vom descurca cu Portugalia!
amz
Mesaje: 558
Membru din: 12 Ian 2018, 16:36
Localitate: Bucuresti
Romania

Re: Rugby Europe Championship 2021

Mesaj de amz » 08 Mar 2021, 13:00

ibrois scrie:
08 Mar 2021, 12:00
Sper să dublăm cumva primele 15 minute din meciul cu Rusia, să crească forma fizică și ne vom descurca cu Portugalia!
si eu tind sa cred ca principalul motiv al infrangerii de sambata e lipsa meciurilor in picioare si poate ca acest reality check a venit bine, la inceputul campaniei si avem timp sa ajustam. trebuie sa insiste cu jocul din prima repriza si sa rezolve cu tusa aia
mkro
Mesaje: 5
Membru din: 06 Mar 2021, 18:02
Romania

Re: Rugby Europe Championship 2021

Mesaj de mkro » 08 Mar 2021, 17:22

Da, sper si eu sa avem un joc mai consistent in Portugalia. Ingrijorator e ca aproape nu am existat timp de 15-20 de minute in a doua repriza (pe final am inceput sa ne mai revenim oarecum, chiar daca in 14). M-am uitat putin si la meciul Portugaliei cu Georgia si o sa ne puna probleme (de alta natura decat ne-a pus Rusia de exemplu).

Oricum, macar anul asta o sa fie un turneu interesant (mai ales ca si Georgia pare ca a scazut putin nivelul). Sper sa reusim sa il ducem pana la capat cu bine.
amz
Mesaje: 558
Membru din: 12 Ian 2018, 16:36
Localitate: Bucuresti
Romania

Re: Rugby Europe Championship 2021

Mesaj de amz » 15 Mar 2021, 09:23

Meciul intreg


Rezumat video:


Hai ca mai respiram un pic. Un meci ceva mai bun ca cel cu Rusia, in ciuda celor 3 eseuri primite. Treisferturile portugheze foarte vivace ne-au pus ceva probleme si e clar ca mai avem de lucrat la aparare.

Incurajator este ca jucatorii tineri s-au remarcat, mi-au placut in mod special Savin, Motoc, Onutu si Melinte, Plai si Rupanu au schimbat jocul intrand de pe banca. Excelent debut de capitan pentru Gorcioaia!

Pentru meciul urmator spaniolii se vor intari considerabil, cu cativa jucatori din Franta intrucat nu e etapa acolo. La noi speram sa revina Antonescu, Tarus si Fercu.
Roland81
Mesaje: 1
Membru din: 16 Mar 2021, 11:14
Romania

Re: Rugby Europe Championship 2021

Mesaj de Roland81 » 16 Mar 2021, 11:17

Salutare tuturor.
Stie cineva de ce lipsesc Maliepo si Hinckley Vaovasa? Vaovasa este eligibil deja nu?
Pe gramada imi pare rau ca Nistor si Ilisescu nu sunt convocati, imi par mult mai dinamici decat Van Herden (with all due respect) sau Stratila, Sobota...
amz
Mesaje: 558
Membru din: 12 Ian 2018, 16:36
Localitate: Bucuresti
Romania

Re: Rugby Europe Championship 2021

Mesaj de amz » 16 Mar 2021, 20:42

Maliepo e in NZ, se teme de covid si diverse

Vaovasa e eligibil abia din toamna din cate stiu eu.

Nistor si Ilisescu joaca la un nivel semi pro acu, va trebui mai mult...Van Heerden mie mi se pare a muncit mult cu Portugalia , a fost mereu la suport, chiar daca nu s-a remarcat a facut munca de jos

Bine ai venit! :)
dac liber
Mesaje: 48
Membru din: 12 Ian 2018, 19:48
Romania

Re: Rugby Europe Championship 2021

Mesaj de dac liber » 20 Mar 2021, 12:45

Buna colegi!
Opinii despre formula de start a Stejarilor?

P.S. Nu ma uit la meci..."Superstitii dar bune :) "
Victor
Mesaje: 27
Membru din: 20 Mar 2021, 17:00
Romania

Re: Rugby Europe Championship 2021

Mesaj de Victor » 20 Mar 2021, 17:10

Bine ca am castigat, dar daca nu aveam norocul sa fie spaniolii atat de nervosi si arbitrul pe faza, nu stiu daca reuseam. Ne-au fost superiori in moluri, chiar si cand erau in inferioritate, ne-au fost superiori in gramezile spontane. La gramezile ordonate e discutabil. E mult de lucru daca vrem la RWC. Partea buna e ca avem potential de crestere. Sa speram ca si reusim.

As vrea insa sa remarc transmisia TV facuta cam la misto. Au incurcat de cateva ori jucatorii, nu numai in cadrul aceleiasi echipe, ci chiar si echipele intre ele. Nu am avut in nici un moment informatia cu cati jucatori sunt eliminati.
dac liber
Mesaje: 48
Membru din: 12 Ian 2018, 19:48
Romania

Re: Rugby Europe Championship 2021

Mesaj de dac liber » 20 Mar 2021, 17:36

Uraaaaaaaaaaaaaaaa!!!!

Un link pentru replay, vă rog!!!
Scrie răspuns