RWC 2023 - Franta

Sectiune dedicata echipelor nationale de rugby
popa val
Mesaje: 59
Membru din: 12 Iun 2018, 16:19
Germany

Echipa nationala

Mesaj de popa val » 11 Feb 2022, 13:12

Echipa prezentata pentru miine Impotriva Portugaliei, o consider cea mai buna in acest moment, poate cu mici exceptii, Va fi un meci greu, dar eu sint optimist si cred ca vom cistiga, sper ca greselile din meciul cu rusii vor fi mai putine.
Mult succes echipei nationale.
Victor
Mesaje: 27
Membru din: 20 Mar 2021, 17:00
Romania

Re: RWC 2023 - Franta

Mesaj de Victor » 12 Feb 2022, 18:31

Din pacate ne cam batem singuri.
Sa speram ca in repriza a 2-a revenim.
Victor
Mesaje: 27
Membru din: 20 Mar 2021, 17:00
Romania

Re: RWC 2023 - Franta

Mesaj de Victor » 13 Feb 2022, 00:41

Tare de tot revenirea baietilor. Pacat insa de lipsa de concentrare din prima repriza. Ne-am facut singuri viata grea.

Am inceput relativ bine, i-am blocat in incercarile lor de a crea situatii confuze si de a profita de ele, dar si ei ne-au blocat molul f bine, iar tusa a scartait fata de alte dati. Apoi a inceput seria de greseli stupide prin care am cedat posesia si i-am adus pe portughezi in pozitia de a marca. Probabil ca miza meciului i-a facut pe unii din baieti sa actioneze pripit si sa greseasca aiurea. Pe finalul reprizei au strans randurile si au revenit. Parerea mea este ca portughezii meritau un galben pe finalul primei reprize. Popoaia (parca) a fost oprit cu o piedica evidenta, iar in fazele premergatoare eseului portughezii au incalcat regulamentul pe banda rulanta.

In a doua repriza, mai ales dupa intrarea jucatorilor de pe banca, lucrurile s-au schimbat radical. Au capatat mai multa siguranta, mai mult calm si i-au coplesit pe portughezi, care au avut un deja vu ;)

E foarte bine ca nu au lasat punctul bonus Portugaliei. E posibil sa ne ajute.

Melinte nu mi s-a parut complet refacut, poate nu ar fi trebuit fortat atat de mult. Sper sa nu fie probleme pt meciul de la Madrid, care se anunta cel mai dificil dintre toate.

Ca remarca generala: ne-am facut singuri viata grea. Portugalia, in ciuda emulatiei din jurul lor, nu mi s-a parut ca stie ce face. Tactica a fost sa blocheze molul, sa suteze peste apararea noastra si sa speculeze orice eroare, lucru la care sunt foarte buni. Dar de construit, nu mi s-a parut ca au construit nimic. Nu au muncit pt eseurile lor. Nu poti sa emiti pretentii de mare echipa doar aparandu-te si speculand greselile adversarului.

De asemenea, avem o problema la nr. 9. Surugiu nu va mai juca mult timp, iar noii baieti sunt inca departe de el.
amz
Mesaje: 558
Membru din: 12 Ian 2018, 16:36
Localitate: Bucuresti
Romania

Re: RWC 2023 - Franta

Mesaj de amz » 13 Feb 2022, 12:08

Victor scrie:
13 Feb 2022, 00:41
Popoaia (parca) a fost oprit cu o piedica evidenta, iar in fazele premergatoare eseului portughezii au incalcat regulamentul pe banda rulanta.
A fost Rupanu, demi-ul. Mie mi-a scapat pe teren piedica aia, s-a ridicat cineva in fata mea si n-am vazut-o pe teren, am vazut-o doar dupa ce am vizionat meciul cand am revenit acasa. Cred ca era un galben acolo totusi. Pana la urma l-a luat Marques pentru inainte intentionat.
Victor scrie:
13 Feb 2022, 00:41
De asemenea, avem o problema la nr. 9. Surugiu nu va mai juca mult timp, iar noii baieti sunt inca departe de el.
Mie mi s-a parut Ok Rupanu. Intr-adevar se vede experienta la Surugiu insa si Rupanu a avut meciuri bune. Cred ca e important ca dupa calificare, in meciurile mai fara miza sa-i vedem la lucur pe Tigla (sper sa joace mai mult dupa ce Kisling a parasit Baia Mare) si pe Conache, care creste frumos si are mare potential.

Highlights Romania - Portugalia


Highlights Rusia - Spania - ce eseu "norocos" pentru spanioli


Daca doriti sa revedeti intreg meciul (e nevoie de cont pe site-ul Rugby Europe)

https://www.rugbyeurope.eu/competitions ... eplay=true

Per total cred ca totusi arbitrul a fost OK, a fost clar ca vrea sa favorizeze un joc cursiv fara sa fluiere chiar orice si a trebuit sa ne adaptam, am reusit abia in repriza a doua. Problema noastra este ca atunci cand dam drumul spre aripi nu prea ajunge suportul la timp, mai e de lucrat aici, altfel avem un joc mai complet. E de lucrat pe trei sferturi, putem sa mai crestem acolo.

De acord ca portughezii nu construiesc si joaca speculativ, pana nu vor incerca asta nu vor trece la un nivel mai ridicat, nu poti sa joci numai pe greseala adversarului.

Melinte - destul de sters, cu decizii discutabile, probabil inca sub imperiul accidentarii la genunchi, de altfel a si iesit inlocuit de V. Popa. Sigur insa la bete
Simionescu - excelenta revenire de forma dupa o pauza foarte lunga, a jucat cu curaj chiar daca a mai gresit, excelent pe baloanele inalte, ar trebui concepute niste scheme pentru el, e foarte periculos acolo
Dumitru - destul de sters, s-a zbatut mult insa, nu e in cea mai buna forma
Vaovasa - a muncit mult, ar face probabil mai mult cu un 10 care sa-l puna in valoare
Tomane - exemplar si in atac si in aparare, a carab balonul, a placat, s-a zbatut si in ruck-uri, mare castig la nr. 12
Plai - neinspirat insa n-a facut greseli majore, cred ca la momentul acesta Boldor este mai in forma
Macovei - capitanul s-a daruit la maxim, nici nu i se vede varsta, clar in forma mai buna in comparatie cu anul trecut
Ser - bun, periculos si in atac, revenire buna dupa o accidentare care l-a tinut 1 an pe bara si cu primul eseu la nationala;
Chirica - sters in ambele meciuri, desi s-a zbatut
Antonescu - meci bun insa prea nervos in prima repriza
Motoc - a devenit om de baza, munceste mult, bun in tusa
Gordas - si el pe crestere, parca i-a mai disparut din nesiguranta in gramada
Cojocaru - nu e un jucator spectaculos insa este excelent la breakdown, munceste mult acolo, sigur in fazele fixe si f bun in maul, un talon cum nu am mai avut demult, in special in ruck si cu mobilitate ridicata fata de ce suntem noi obisnuiti
Balan - surpriza mandatului Robinson, joaca pe ambele parti ale gramezii, periculos si in camp, un mare castig pentru echipa

Tarus - a intrat cu nerv, nu au avut nici o sansa portughezii impotriva lui
Savin - a intrat la fel, cu nerv si s-a luptat ca un leu, a facut deranj in apararea portugheza de fiecare data
Butnariu - a prin doar cateva minute, greu de spus ceva insa sper ca el si Bardasu sa prinda mai multe minute/meciuri
Ifitimiciuc - a jucat destul de putin
Surugiu - s-a simtit experienta, la fel ca ceilalti veterani a intrat cu nerv si a manevrat perfect din spatele pachetului de inaintare; parca nu imbatraneste deloc.
Popa - l-a inlocuit tarziu pe Melinte, putin timp jucat
Onutu - a intrat bine in joc, a facut cateva intrari bune si a placat cand a trebuit

Sunt curios ce schimbari in lot vor fi pentru meciurile cu Spania si Georgia.
stef
Mesaje: 91
Membru din: 27 Mar 2018, 14:26
Romania

Re: RWC 2023 - Franta

Mesaj de stef » 13 Feb 2022, 12:30

Intr-adevar, a fost una dintre cele mai spectaculoase partide facute de stejari in ultimii ani.

Constructia acestui stadion modern a ridicat mult nivelul unor jucatori care au reusit sa se auto-depaseasca. Daca va uitati la rezumatele acestor doua etape, veti vedea ca suntem singurii care propunem un cadru modern de rugby prin acest nou stadion. In alta ordine de idei, echipa stejarilor ofera in sfarsit un produs de marketing care poate fi vandut mult mai usor in randul publicului romanesc.

Portughezii nu au concretizat primul si al patrulea eseu. In schimb, noi am reusit sa concretizam tot la bete. Deci, detaliile sunt foarte importante. Am fost chiar surprins de decizia lui Macovei de a da la bete cand scorul era 15-3 pentru portughezi.

In media rugbistica internationala exista un lobby puternic in favoarea portughezilor si spaniolilor. Ma incanta ca noi ne vedem de ale noastre si construim cu rabdare fiecare caramida din aceasta campanie de calificare.

Ne mai raman 3 partide din care putem aduce puncte. Cu putin noroc, putem invinge Georgia. E bine ca aceste meciuri au fost la un nivel foarte ridicat, avem nevoie de astfel de partide pentru aceasta echipa tanara. 10 titulari au fost jucatori de Superliga. Daca am putea ajunge la 8 echipe in campionat si am putea oferi mai multe partide Romaniei A, cred ca am putea creste si mai mult in joc in urmatorii ani.
Victor
Mesaje: 27
Membru din: 20 Mar 2021, 17:00
Romania

Re: RWC 2023 - Franta

Mesaj de Victor » 13 Feb 2022, 12:42

stef scrie:
13 Feb 2022, 12:30
In media rugbistica internationala exista un lobby puternic in favoarea portughezilor si spaniolilor.
Asta ma sperie putin. Nu suntem la fel de dominanti ca in sezoanele 2013-2014 cand nu s-a pus serios problema cine va fi Europe 2. Competitia e deschisa si cu putin ajutor pot fi impinsi in fata unii mai interesanti decat noi. Si in meciul cu Rusia si in cel de aseara impresia mea a fost ca arbitrii au favorizat putin adversarul. Poate sunt eu paranoic :)
Liviu
Mesaje: 10
Membru din: 27 Noi 2021, 20:44
Romania

Re: RWC 2023 - Franta

Mesaj de Liviu » 13 Feb 2022, 13:40

Eu consider că meciul Portugalia, a fost cel mai important în actuala ediție a CEN.Cu 22 pct.si și un meci cu Olanda, e imposibil să mai pierdem locul de baraj.In acest moment Spania, pare principalul adversar la locul 2,numai că ibericii au 2 meciuri extrem de grele,unul în Georgia (unde gruzinii nu cred că vor mai gresii că în primul meci)și cu Portugalia(care își va juca ultima șansă)Interesat ce se va întâmpla cu Gavin van den Berg jucătorul sud-african acuzat că ar fii neeligibil și folosit de spanioli cred că în meciul cu Olanda
Revenind la stejari, un merit deosebit legat de pachetul de înaintare și de forma unor jucători îl are Steve Scott, scoțianul dorit insistent de Andy Robinson. Cei 2 au schimbat enorm,fața stejarilor
Victor
Mesaje: 27
Membru din: 20 Mar 2021, 17:00
Romania

Re: RWC 2023 - Franta

Mesaj de Victor » 13 Feb 2022, 15:47

Europe 2 este tinta, nu barajul cu SUA, niste africani si Hong Kong.
amz
Mesaje: 558
Membru din: 12 Ian 2018, 16:36
Localitate: Bucuresti
Romania

Re: RWC 2023 - Franta

Mesaj de amz » 13 Feb 2022, 20:39

Victor scrie:
13 Feb 2022, 15:47
Europe 2 este tinta, nu barajul cu SUA, niste africani si Hong Kong.
nu e Chile la baraj?
dac liber
Mesaje: 48
Membru din: 12 Ian 2018, 19:48
Romania

Re: RWC 2023 - Franta

Mesaj de dac liber » 13 Feb 2022, 21:16

Încurcate sunt căile tale grupă!!! :)
A postat Bruce pe forumul lui Iul o grămadă de variante....și am flashback-uri că si acum 4 ani tot în Spania aveam meciul decisiv. Offf!!!!
Scrie răspuns