Teste Noiembrie 2021

Sectiune dedicata echipelor nationale de rugby
amz
Romania

Re: Echipa nationala

Mesaj de amz » 22 Noi 2021, 09:53

popa val scrie:
20 Noi 2021, 19:50
Felicitari echipei nationale de rugby a Romaniei, pentru victoria der azi contra nationalei din Tonga,sincer mi-a fost greu sa anticipez o victorie destul der clara, cu noi jucatori, parca cu alta mentalitate, in comparatie cu ani trecuti, o gramada foarte mobila, linia de treisferturi cu un joc ofensiv, actiuni penetrante, dar cred ca un mare merit il are acest antrenor engelz, care pur si simplu a reusit ca echipa sa aiba un salt valoric progresiv, si sa nu uitam ce campionat national avem, si mai ales nivelul de joc al echipelor der juniori, probleme care in ultimele meciuri nu numai ca au disparut, dar rugbysti romani au aratat de la meci la meci o crestere in joc, inca o data felicitari noilor tineri rugbysti si a antrenorului nationalei Andy Robinson.
Intr-adevar s-a imbunatatit constant jocul Stejarilor de la meci la meci. Pacat de meciul pierdut in Rusia, mai avem de tras pentru calificare.

Mi-a placut jocul nostru, au fost si erori dar cand au putut au jucat deschis. Planul de joc era sa castige teritoriu cu jocul de picior si sa accelereze in apropierea 22-ului advers, ceea ce le-a iesit; in plus au terminat meciul in atac, dominandu-i fizic pe tongani.

As zice ca si U20 a crescut anul asta, a fost intr-adevar infrangerea aceea cu Rusia in prelungiri dar per total au fost mult mai legati ca in anii precedenti; Tincu face treaba buna acolo.

Revenind la joc, sigur ca uitam si nereusitele :) per total un joc bun, castigat in ciuda unor erori, probabil cel mai entuziasmant fiind modul de abordare optimist si pozitiv al jocului, au fost generosi in efort si n-au existat sa joace la mana cand au avut ocazia.

Balan e probabil cea mai frumoasa surpriza, a crescut mult in ultimul an. A legat si pe dreapta si pe stanga, n-a avut probleme cu uruguayenii si cu Tonga a avut mici probleme la inceput pana si-a luat reperele, dupa care a tinut bine in gramada si prezent in jocul de camp; gramada tongana a mers cat a fost Tameifuna in teren, dupa care au cedat si Balan s-a descurcat bine in fata unui jucator trecut prin Super Rugby si acum in Top 14. Nu l-a dominat dar nici n-a fost dominat iar pe final au cam fost gramezile noastre. E jucatorul lunii noiembrie pentru mine....

Butnariu a fost activ, bataios, sigur in tusa, Burtila joc sigur in gramada, activ in camp, devine un obisnuit al Stejarilor.

In linia a a doua stiam valoarea lui Van Heerden insa Toader a fost o surpriza placuta, a fost foarte activ si are un fizic impresionant; poate sa creasca la Dinamo si poate invata multe de la Van Heerden si cred ca-l vom mai vedea in tricoul Stejarilor.

Linia a treia admirabil condusa de Chirica, care s-a achitat cu brio de sarcinile de capitan; probabil e urmatorul capitan al nationalei; frumos parcurs pentru acest baiat sarac din Moldova, sunt sigur ca va ajunge departe si in Franta. Stratila a reusit sa se miste mai repede ca de obicei, ar fi un jucator mult mai bun daca ar mai lucra la conditia fizica, altfel bun in contact, Boboc a placat bine, a muncit mult.

Surugiu a facut un meci foarte bun dupa meciul destul de slab cu Uruguay; traieste o a doua tinerete si sper ca va ajunge la RWC2023 si ar fi frumos ca mai mult dintre cei care au ratat 2019 sa aiba ocazia sa mai joace o cupa mondiala.

Boldor pare in crestere, dupa o lunga perioada de stagnare; a avut un joc bun tactic cu piciorul, a deschis si jocul cat de cat (mi-au placut pasele acelea la venirile lansate la interior), mai putin ezitant ca pana acuma, ar fi ideal daca s-ar misca mai repede si ar placa mai curajos;

Neagu din pacate n-a fost in meci, pacat, il ajuta fizicul, joaca la Steaua constant, pare sa nu confirme de unde si schimbarea.

Vlad Popa bun in aparare, devenise o problema pentru el aceasta faza a jocului; astept mai mult de la el, inca nu confirma si nu i-a crescut nivelul de joc atat cat m-as si asteptat; sper ca o noua echipa tehnica la Steaua sa-l ajute sa creasca in joc; Vaovasa foarte generos in efort si chiar daca e un jucator de atac a fost foarte bun si in aparare, se vede ca si-a dorit mult sa joace pentru Stejari.

Simionescu a alternat gafele cu jocul bun, inimos cum il stim, e bine ca nu s-a pierdut din curaj dupa accidentarea aceea oribila care l-a tinut pe banca 1 an si 8 luni. Mai are de lucrat ca sa-si revina la forma de dinainte dar e pe drumul cel bun.

Bardasu remarcabil prin energie si siguranta in faza fixe, joc bun si in camp, un jucator poate mai mic ca fizic si deseori ignorat nemeritat, putem multa inima in joc, activ, cu initiativa.

Gordas nu stiu ce-a patit dar a mers bine in gramada, in sfarsit, poate s-a maturizat :) Se asteapta mult de la el si inca trebuie sa confirme, e dator, mai are de lucru.

Doroftei a jucat destul de putin insa are aceeasi problema ca si Stratila, bun in contact, disponibilitate la efort, dar conditia fizica il tradeaza; daca acestia doi ar lucra mai mult la capitolul acesta si fi departe... Sobota in nota obisnuita cat a jucat.

Plai a dat si el una de la 50 de m, a avut si o patrundere frumoasa, n-a aratat insa ca este decision maker-ul de care e nevoie la 10, este inca prea timid pentru un astfel de post si nu mai e de ieri de azi la nationala.

Sioeli Lama bine ca n-a luat rosu, era cat pe aci sa ne strice tot, probabil a intrat cu multa dorinta in joc, bine ca n-a fost decat galben.

Ce sa zic, sa bati Tonga cu Romania A e o realizare, felicitari Stejarilor si tuturor celor implicati! :D
Victor
Romania

Re: Teste Noiembrie 2021

Mesaj de Victor » 22 Noi 2021, 11:48

Evident ca mai sunt multe de facut si va trebui tras tare, dar per total eu zic ca avem multe motive sa fim optimisti. Ce frumos ar fi sa castigam REC la anul si apoi sa batem Italia :)
amz
Romania

Mesaj de amz » 22 Noi 2021, 12:29

Victor scrie:
22 Noi 2021, 11:48
Evident ca mai sunt multe de facut si va trebui tras tare, dar per total eu zic ca avem multe motive sa fim optimisti. Ce frumos ar fi sa castigam REC la anul si apoi sa batem Italia :)
mai avem un meci cu Italia A pe 18 decembrie ! Nu s-a terminat anul, sper sa mai vedem ceva spectacol.

Clar avem motive sa fim optimisti dupa acest an superb!
amz
Romania

Mesaj de amz » 22 Noi 2021, 14:02

Interviu cu d-l. Robinson care lauda coeziunea si spiritul jucatorilor. Intr-adevar, in ambele meciuri, cu Uruguay si Tonta, finalul primei reprize a fost mai slab insa au revenit foarte bine in repriza a doua.

popa val
Germany

Mesaj de popa val » 22 Noi 2021, 15:40

Complecta analiza jocului cu Tonga, si sint de acord, ca meciul cu Rusia trebuia cistigat, iar in meciul de simbata, am avut si putin noroc in ultimul minut al primei reprize, jucatori din Tonga au fost la citva cm. de a marca, la fel si placajul la un adversar in aer, a lui Sioeli Lama, normal e rosu clar, doua faze care puteau modifica rezultatul final.
amz
Romania

Mesaj de amz » 22 Noi 2021, 16:32

popa val scrie:
22 Noi 2021, 15:40
Complecta analiza jocului cu Tonga, si sint de acord, ca meciul cu Rusia trebuia cistigat, iar in meciul de simbata, am avut si putin noroc in ultimul minut al primei reprize, jucatori din Tonga au fost la citva cm. de a marca, la fel si placajul la un adversar in aer, a lui Sioeli Lama, normal e rosu clar, doua faze care puteau modifica rezultatul final.
Multumesc. M-am rezumat insa la a analiza evolutiile individuale, impresia mea de pe stadion, mai putin cursul jocului pentru ca nu am revazut un material video. Am avut intr-adevar noroc la eseul culcat inainte de tongani, drept e ca si Vaovasa s-a dus bine la balon, de aceea spuneam ca a fost foarte bun in defensiva. La Sioleli cred ca a fost decizia corecta galben, cand si-a inceput al nostru placajul jucatorul tongan se afla pe sol. Nu am revazut faza asa ca este posibil sa gresesc.
Victor
Romania

Mesaj de Victor » 22 Noi 2021, 23:37

amz scrie:
22 Noi 2021, 12:29
Victor scrie:
22 Noi 2021, 11:48
mai avem un meci cu Italia A pe 18 decembrie ! Nu s-a terminat anul, sper sa mai vedem ceva spectacol.

Clar avem motive sa fim optimisti dupa acest an superb!
Meciul cu Italia A nu se pune la ranking si cred ca ar fi trebuit sa botezam si noi echipa pe care o vom deplasa acolo tot Romania A. As fi inteles daca jucam cu Franta sau Scotia, dar pt echipa secunda a federatiei de pe pozitia imediat superioara in clasamentul WR mi se pare cam mult prima noastra echipa. Si asa nu cred ca vom putea elibera jucatorii din Franta pe 18 decembrie. Pe forumul italian era cineva care spera la o Italia A+++ ca sa nu ia bataie.

In fine, e bine ca vor avea un meci in decembrie si ca pauza pana la reluarea REC va fi ceva mai scurta. Ar fi foat bun un meci si in ianuarie-februarie.
amz
Romania

Mesaj de amz » 23 Noi 2021, 13:31

Cred ca scopul este sa-i tina pe jucatori cat de cat in priza, desi era mai bine in ianuarie sa pregatim RECul.

Probabil si selectionata noastra se va chema altfel, nu cred ca va evolua sub denumirea de Romania, probabil Romania A sau Lupii Bucuresti, nu vad de ce i-am dat valoare de meci test. Cred insa ca e bine pentru jucatorii din tara, au ocazia sa mai evolueze impreuna, mai ales ca baimarenii n-au fost cu Tonga.
26tudor
Romania

Mesaj de 26tudor » 23 Noi 2021, 14:50

Care va fi programul echipelor din Superliga din primavara? In cazul in care reusim sa ne calificam la Cupa Mondiala, nu credeti ca ar fi foarte utila o selectionata Lupii Bucuresti care sa participe in sezonul 2022/2023 macar intr-o competitie de genul Europe Super Cup (daca se va mai organiza) si/sau chiar in European Rugby Challenge Cup, asta in functie si de buget si perspectivele de obtine a acelui wild card.
stef
Romania

Mesaj de stef » 23 Noi 2021, 15:49

Stie cineva unde putem revedea integral victoria impotriva echipei din Tonga ?
Scrie răspuns