Major League Rugby

Sectiune dedicata discutiilor despre rugbyul international
alex
Mesaje: 7
Membru din: 26 Feb 2018, 02:49
Romania

Major League Rugby

Mesaj de alex » 03 Apr 2019, 00:07

Un reportaj interesant despre primul meci pro la New York:

https://www.midi-olympique.fr/article/3 ... ttan-rugby

De notat ca liga pune si rezumate si meciuri integrale pe canalul lor de YouTube: https://www.youtube.com/channel/UCIynwD ... BhA/videos Cum vi se pare nivelul?
Bogdan_DC
Mesaje: 357
Membru din: 12 Ian 2018, 16:36
Localitate: Bucuresti
Romania

Re: Major League Rugby

Mesaj de Bogdan_DC » 03 Apr 2019, 10:38

Piata de sport din SUA e f competitiva si americanii au mai avut un esec cu o liga pro de rugby. Dar si daca va reusi sa se impuna , atunci MLR va deveni f puternica in rugbyul mondial. Au un potential urias. Rugby-ul nu prea produce bani, chiar si in tarile cu traditie e o problema asta. In SUA e o sansa sa produca si poate deveni un pol important, oricum nu sunt multe ligi pro in lume :). Se bazeaza pe ambele continente americane si pe un sprijin puternic de la Pichot (consilier al federatiei din SUA si vicepresedinte WR).
amz
Mesaje: 558
Membru din: 12 Ian 2018, 16:36
Localitate: Bucuresti
Romania

Re: Major League Rugby

Mesaj de amz » 03 Apr 2019, 11:38

Deocamdata nivelul este slab, sunt unele meciuri in care orice actiune in 22 e eseu pentru ca sunt aparari slabe si angajament fizic mediu, cred ca sunt sub liga georgiana la acest aspect.

Insa e US, daca prinde aceasta liga poate deveni foarte puternica. Aspectul pozitiv pentru nationalele USA si Canada este ca vor avea jucatori rodati intr-un campionat mai puternic decat ligile de amatori de la ei si mai bine pregatiti fizic.
Bogdan_DC
Mesaje: 357
Membru din: 12 Ian 2018, 16:36
Localitate: Bucuresti
Romania

Re: Major League Rugby

Mesaj de Bogdan_DC » 03 Apr 2019, 12:45

amz scrie:
03 Apr 2019, 11:38
Deocamdata nivelul este slab, sunt unele meciuri in care orice actiune in 22 e eseu pentru ca sunt aparari slabe si angajament fizic mediu, cred ca sunt sub liga georgiana la acest aspect.

Insa e US, daca prinde aceasta liga poate deveni foarte puternica. Aspectul pozitiv pentru nationalele USA si Canada este ca vor avea jucatori rodati intr-un campionat mai puternic decat ligile de amatori de la ei si mai bine pregatiti fizic.
Mi se pare peste SL nivelul, mai ales ca in ultimul an la noi a scazut f mult, punctul slab cred ca e jocul pe gramada. Vor spectacol cu tot dinadinsul si sacrifica jocul pe inaintare. Curios este ca nationala SUA are o gramada f buna in ultimii ani.
Avatar utilizator
iul
Mesaje: 37
Membru din: 12 Sep 2018, 12:14
Romania

Re: Major League Rugby

Mesaj de iul » 03 Apr 2019, 23:22

Si eu zic ca per total MLR e peste SL. Pe inaintare sunt destul de slabuti, dar ofensiva e foarte buna. Pe defensiva inca mai au probleme, dar e abia al doilea sezon, e de asteptat sa nu mearga toate lucrurile cum trebuie, plus ca oricum liga prefera sa se concentreze pe facut spectacol ca sa atraga spectatori.

In privinta numarului spectatorilor, pe r/mlrugby zicea unu care tine evidenta ca au in medie aproximativ 1700 spectatori, dar vremea a fost rea primele 2 luni, plus ca echipele din Texas (care par a avea cele mai multe probleme in atragerea spectatorilor) au avut multe meciuri acasa pentru ca in Canada, New York, etc.., vremea era prea rea. De exemplu Toronto a jucat primele 8 meciuri din sezon in deplasare si urmeaza sa aibe 8 meciuri acasa.

Ar fi fain daca 1-2 cluburi din SL ar merge sa joace niste meciuri acolo, daca ei ar accepta sa acopere costurile. N-ar fi rea nici idea de a-i integra cumva in Shield sau Challenge Cup, dar problema e ca sezoanele nu sunt aliniate, dar, pe de alta parte, si SL a avut sezon de vara cativa ani si tot a participat, plus ca la noi oricum e ca si cum am avea sezon de vara din cauza ca 4 luni nu se joaca meciuri de club.
dans
Mesaje: 132
Membru din: 12 Noi 2018, 00:16
Romania

Re: Major League Rugby

Mesaj de dans » 04 Apr 2019, 19:53

amz scrie:
03 Apr 2019, 11:38
Deocamdata nivelul este slab, sunt unele meciuri in care orice actiune in 22 e eseu pentru ca sunt aparari slabe si angajament fizic mediu, cred ca sunt sub liga georgiana la acest aspect.

Insa e US, daca prinde aceasta liga poate deveni foarte puternica. Aspectul pozitiv pentru nationalele USA si Canada ...
Am impresia ca Scottish Union au devenit deja actionari (some 25%) la Washington (Old Glory) ...care abia intra in circuit din sezonul viitor...Irlandezii trebuie sa fie prin apropiere, pe undeva...mai ales ca au mult support in Boston / Philadelphia
Scrie răspuns