World Rugby Trophy 2018 Bucuresti

Sectiune dedicata discutiilor despre echipele de juniori.
Scrie răspuns
amz
Mesaje: 558
Membru din: 12 Ian 2018, 16:36
Localitate: Bucuresti
Romania

Re: World Rugby Trophy 2018 Bucuresti

Mesaj de amz » 28 Aug 2018, 14:58

mikh
Mesaje: 96
Membru din: 22 Mar 2018, 14:15
Micronesia

Re: World Rugby Trophy 2018 Bucuresti

Mesaj de mikh » 28 Aug 2018, 15:27

Asta cu accidentarile e de investigat: de obicei o pregatire fizica defectuoasa (pe termen lung!), precum si cauze extra-sportive care duc la recuperare incompleta favorizeaza aparitia accidentarilor. Nu acuz pe nimeni, si insist pe termenii "de obicei" si "favorizeaza".
Danie pare ca a muncit mult cu ei in perioada asta si de multe ori pare ca a dus lupta de convingere in legatura cu ceea ce inseamna sa fii sportiv pro. Nu prea sunt lucrurile cu care ar trebui sa se confrunte antrenorul unei echipe de CM in saptamanile dinaintea competitiei. Cu toate astea, sunt foarte curios sa vad nivelul si potentialul jucatorilor.

Va felicit si pentru campania facuta pe twitter pentru popularizarea competitiei! Cred ca ati facut un serviciu urias pentru ca aceasta competitie sa aiba mai multa vizibilitate in exterior! De fapt in general, activitatea de pe twitter mi se pare foarte buna! Felicitari!
Bogdan_DC
Mesaje: 357
Membru din: 12 Ian 2018, 16:36
Localitate: Bucuresti
Romania

Re: World Rugby Trophy 2018 Bucuresti

Mesaj de Bogdan_DC » 28 Aug 2018, 17:14

mikh scrie:
28 Aug 2018, 15:27
Asta cu accidentarile e de investigat: de obicei o pregatire fizica defectuoasa (pe termen lung!), precum si cauze extra-sportive care duc la recuperare incompleta favorizeaza aparitia accidentarilor. Nu acuz pe nimeni, si insist pe termenii "de obicei" si "favorizeaza".
Eu am teoria ca nu joaca destul si asta e mama relelor identificata de mine, nu au o competitie adevarata si de aici rezulta suficienta, pregatirea defectuoasa, faptul ca avem vreo 3 generatii in echipa asta etc. Bineinteles ca sunt mai multi factori dar asta mi se pare cel mai grav, ei au cateva meciuri pe an la juniori. E f putin si ajung la seniori si in competitii de genul U20s Trophy complet nepregatiti. Sunt f pesimist in legatura cu aceasta participare a noastra. 2 victorii mi se pare un obiectiv realist si corect ptr aceasta generatie.
mikh
Mesaje: 96
Membru din: 22 Mar 2018, 14:15
Micronesia

Re: World Rugby Trophy 2018 Bucuresti

Mesaj de mikh » 28 Aug 2018, 20:43

Se poate. Sper sa fie cum zici tu. Pentru ca lucrul asta se poate remedia odata ce urca in SuperLiga si joaca mai mult.
E infiorator insa ca nu stiu sa dea un placaj! Din min 1, zici ca aia au sapun pe ei!
Nu poti sa ajungi sa inveti lucrurile astea la seniori! Cat sa si recuperezi.
BORA
Mesaje: 61
Membru din: 12 Apr 2018, 14:09
Romania

Re: World Rugby Trophy 2018 Bucuresti

Mesaj de BORA » 28 Aug 2018, 21:28

mikh scrie:
28 Aug 2018, 20:43
Pentru ca lucrul asta se poate remedia odata ce urca in SuperLiga si joaca mai mult.
Cu tot respectul ,daca urca in SuperLiga nu le garanteaza nimeni locul de titular :D . La ce au jucat azi cu siguranta se vor bate echipele din primul esalon ,mai ales pe cei nascuti 1999/2000.Nu inteleg cum poti avea crampe musculare in prima repriza :?: :!: ,cand era jocul oprit se tavaleau pe jos mai rau ca fotbalistii . Imi este teama de ultimul joc,s-ar putea sa avem mari surprize cu Hong Kong , de meciul cu Samoa nu am emotii... Slabut sau mai bine spus lamentabil. Cea mai categorica infrangere :o ,Uruguay a marcat cu 8 pct.mai mult ca Romania .

In opinia mea Fiji va castiga competitia,Samoa pe 2,Namibia pe 3,Uruguay pe 4 ,restul nu mai conteaza.

Nu inteleg de ce s-au facut astfel de experimente la astfel de competitie . Cred ca s-a urmarit cresterea cotei jucatorilor nascuti 1999/2000 ,multi provenind din Centrele de Excelenta de la Baia Mare si Cornu ,FRR avand meritul de a infiinta/sposoriza aceste centre si astfel sa se scoata dupa esecul /necalificarea la Cupa Mondiala , sa ne scoata ochii ca se ocupa de juniori . Fals , isi urmaresc propriul interes :oops: .

Pacat de loviturile de pedeapsa/transformarile irosite,conta orice punct pentru moralul echipei.

Astept cu inters urmatorul experiment,hai Romania !

No comment https://www.worldrugby.org/video/358644
Bogdan_DC
Mesaje: 357
Membru din: 12 Ian 2018, 16:36
Localitate: Bucuresti
Romania

Re: World Rugby Trophy 2018 Bucuresti

Mesaj de Bogdan_DC » 29 Aug 2018, 09:34

Nu cred ca fost vreun experiment, pur si simplu nu au pe cine sa puna in teren. Astia suntem + vreo 8 accidentati. Ma indoiesc insa ca accidentatii faceau vreo mare diferenta. Noi avem probleme de baza. De la a nu stii sa consumam terenul, la tusa si la a da placaje.Lipsa competitiei ne omoara, jucatorii sunt coplesiti in meciuri oficiale cand se intalnesc cu situatii de joc noi.
Ca sa inchei intr- o nota optimista sunt cativa jucatori in care merita investit : Hartig (l-as reprofila taloneur, la seniori ii va fi greu cu fizicul pe care il are ca pilier), Pasalan, Neculau (chiar daca a facut un meci slabut aseara) si Ser.
BORA
Mesaje: 61
Membru din: 12 Apr 2018, 14:09
Romania

Re: World Rugby Trophy 2018 Bucuresti

Mesaj de BORA » 29 Aug 2018, 09:56

Experimentul la care ma refer este noul sistem de joc (s-a amintit de el in toate interviurile din perioada de pregatire ) pe care stejareii nu si l-au însușit în mod corespunzator. Din cate stiam ca sistemul de joc de la seniori era implementat si la juniori pentru a se face o trecere mai usoara la Nationala .Daca se schimba sistemul la juniori ne putem astepta ca Danie de Villiers sa fie noul selectioner al Romaniei ? M-as bucura enorm ,este foarte ok ( vezi rezultatele la sevens ),nu are vina ca nu are baza de selectie la juniori . ;)
Bogdan_DC
Mesaje: 357
Membru din: 12 Ian 2018, 16:36
Localitate: Bucuresti
Romania

Re: World Rugby Trophy 2018 Bucuresti

Mesaj de Bogdan_DC » 29 Aug 2018, 09:59

Ok, am inteles ce zici acum :). Danie va fi antrenor pe treisferturi si la seniori.
BORA
Mesaje: 61
Membru din: 12 Apr 2018, 14:09
Romania

Re: World Rugby Trophy 2018 Bucuresti

Mesaj de BORA » 29 Aug 2018, 10:07

Bogdan_DC scrie:
29 Aug 2018, 09:59
Ok, am inteles ce zici acum :). Danie va fi antrenor pe treisferturi si la seniori.
Este o banuiala a mea ,nu o certitudine 8-) :D
amz
Mesaje: 558
Membru din: 12 Ian 2018, 16:36
Localitate: Bucuresti
Romania

Re: World Rugby Trophy 2018 Bucuresti

Mesaj de amz » 29 Aug 2018, 10:11

Daca doriti sa revedeti. Pacat de baieti ca unii au calitati frumoase dar la cluburi se pare ca nu invata nimic.

Scrie răspuns