World Rugby Trophy 2018 Bucuresti

Sectiune dedicata discutiilor despre echipele de juniori.
Scrie răspuns
amz
Mesaje: 558
Membru din: 12 Ian 2018, 16:36
Localitate: Bucuresti
Romania

Re: World Rugby Trophy 2018 Bucuresti

Mesaj de amz » 29 Aug 2018, 16:06

Am revazut meciul in liniste si sunt si motive de optimism, putine insa. Problemele le stim cu totii, numar mic de jucatori, lipsa meciurilor din picioare si s-a vazut mai ales la primele doua eseuri incasate repede, din faze care in mod normal ar fi imposibile cu o echipa bine pregatita tactic. Cel putin primul se uita dupa balonul sutat fara sa se preocupe de pozitionarea in aparare.

Pregatirea fizica deficitara a mai fost semnalata si de altii, nu mai zic nimic, insa mi-a placut ca au marcat patru eseuri in urma unor faze prelungite de atac cand au tinut bine de balon si au combinat frumos, toate eseurile au fost muncite.

Jucatorii care au 20 de ani s-au vazut in teren, au evoluat mai bine, in special Hartig si Iliuta (e prima data cand il remarc) dar si Ser . Neculau a avut un meci mai slab.

Pacat ca au luat un eseu usor dupa ce se apropiasera la 34-26, pe o interceptie aiurea dupa o pasa scapata, practic un cadou facut namibienilor ca si alte 2-3 eseuri cel putin...

S-a simtit si lipsa unui suteru sigur. Cred ca ar trebui sa lase un singur jucator sa faca asta, eventual sa imparta sarcinile (sut tactic, sut la bete) si sa nu-l mai lase pe fundas sa dea posesia aiurea de atatea ori.
mikh scrie:
28 Aug 2018, 15:27
Va felicit si pentru campania facuta pe twitter pentru popularizarea competitiei! Cred ca ati facut un serviciu urias pentru ca aceasta competitie sa aiba mai multa vizibilitate in exterior! De fapt in general, activitatea de pe twitter mi se pare foarte buna! Felicitari!
Multumim si noi pentru feedback! Din pacate promovarea din partea FRR a tins spre 0. Nu s-a vazut un afis in tot orasul , nu s-a organizat o conferinta de presa pentru prezentarea turneului, anonimat total din pacate. Se pare ca asta se doreste pentru ca altfel nu imi explic. FRR parca este intr-o recluziune autoimpusa.

Echipa de anul viitor (nascuti 1999/2000) pare destul de puternica mai ales ca a prins si experienta asta la care nu vom mai ajunge usor , pentru ca va trebui sa castigam campionatul european ca sa ne calificam in acest turneu.
amz
Mesaje: 558
Membru din: 12 Ian 2018, 16:36
Localitate: Bucuresti
Romania

Re: World Rugby Trophy 2018 Bucuresti

Mesaj de amz » 29 Aug 2018, 16:58



cum o fi dat aici arbitrul ala gramada pentru namibieni?
amz
Mesaje: 558
Membru din: 12 Ian 2018, 16:36
Localitate: Bucuresti
Romania

Re: World Rugby Trophy 2018 Bucuresti

Mesaj de amz » 31 Aug 2018, 17:28

Echipa pentru meciul cu Samoa, destul de multe schimbari:

BORA
Mesaje: 61
Membru din: 12 Apr 2018, 14:09
Romania

Re: World Rugby Trophy 2018 Bucuresti

Mesaj de BORA » 02 Sep 2018, 09:21

Antrenorul Romaniei U20, Danie de Villiers, a vorbit despre evolutia echipei in intalnirea cu Samoa.

https://frr.ro/2018/09/02/interviu-dani ... are-balon/
BORA
Mesaje: 61
Membru din: 12 Apr 2018, 14:09
Romania

Re: World Rugby Trophy 2018 Bucuresti

Mesaj de BORA » 02 Sep 2018, 14:56

BORA
Mesaje: 61
Membru din: 12 Apr 2018, 14:09
Romania

Re: World Rugby Trophy 2018 Bucuresti

Mesaj de BORA » 03 Sep 2018, 06:11

Bine mai grăiește dl.Gheorghe Dragomirescu ,felicitări Petru Clej pentru interviu
https://www.rfi.ro/sport-105599-world-r ... ameliorati
Sergiu
Mesaje: 186
Membru din: 12 Ian 2018, 16:53
Romania

Re: World Rugby Trophy 2018 Bucuresti

Mesaj de Sergiu » 03 Sep 2018, 08:58

Frumos tare filmuletul de mai jos:

amz
Mesaje: 558
Membru din: 12 Ian 2018, 16:36
Localitate: Bucuresti
Romania

Re: World Rugby Trophy 2018 Bucuresti

Mesaj de amz » 03 Sep 2018, 11:51

Un meci mult mai bun cu Samoa, in ciuda infrangerii. Baietii au jucat cu inima si s-a vazut, s-au batut pentru fiecare balon cum bine zice De Villiers si n-au dat inapoi in fata samoanilor care au jucat foarte murdar, fiind sanctionati prea tarziu de arbitru. Au fost o multime de placaje fara maini si Iliuta si-a luat-o rau de cateva ori dar s-a tavalit pe jos mai putin ca seniorii din SL.

Buna atitudinea copiilor, raman insa golurile in pregatire care nu se pot acoperi in perioada petrecuta la echipa nationala si care tin mai mult de club si de sistem gen pregatire fizica deficitara si lipsa meciurilor. Cred ca baietii de 20 de ani din lot au aratat toti ca daca vor avea parte de antrenament si jocuri de calitate la club, pot deveni Stejari de valoare.

Cred ca e primul meci in care pot zice ca l-am remarcat pe Iliuta la centru. Din ce am vazut pana acum, pozitia lui e aripa si nu prea da randament la 12 sau 13 dar in meciul cu Samoa s-a miscat binisor si a facut fata fizic samoanilor cu tot antijocul practicat de acestia.

Hartig e un pilier f activ, al doilea meci cand joaca 80 de minute si dupa cum sugera si Bogdan DC, la fizicul lui poate ar fi o mai bine sa incerce si postul de taloneur mai ales ca nu stam asa bine acolo pe termen lung.

Ser a avut si el un meci bun, ataca balonul la breakdown ca un fetcher autentic. Grigore o surpriza placuta, doua eseuri si chiar daca nu este cel mai rapid demi ia decizii bune.

S-a vazut improviatia la aripi si fundas si ca baietii nu jucasera in pozitiile respective. Ne-a lispit si un suteur sigur din pacate care probabil ar fi pus mai multe puncte pe tabele in ambele meciuri. Dupa cum i-am vazut pe HK, cred ca avem sanse serioase cu ei sa invingem la scor, mai ales daca baietii se mobilizeaza la fel.

Din grupa cealalta cred ca vom juca cu Uruguay sau Portugalia.
Hungurul
Mesaje: 70
Membru din: 12 Ian 2018, 19:38
Localitate: Bucuresti
Romania

Re: World Rugby Trophy 2018 Bucuresti

Mesaj de Hungurul » 04 Sep 2018, 19:16

Pronosticuri pentru maine?
Sergiu
Mesaje: 186
Membru din: 12 Ian 2018, 16:53
Romania

Re: World Rugby Trophy 2018 Bucuresti

Mesaj de Sergiu » 04 Sep 2018, 21:14

1 solist.
Scrie răspuns