FRR si Juniorii

Sectiune dedicata discutiilor despre echipele de juniori.
amz
Mesaje: 558
Membru din: 12 Ian 2018, 16:36
Localitate: Bucuresti
Romania

FRR si Juniorii

Mesaj de amz » 31 Mai 2018, 09:22

Biroul Federal, 30.05.2018:
Diverse
– Membrii B.F. au hotarat identificarea si contractarea unui Director Tehnic National responsabil cu activitatea juniorilor. Departamentul Tehnic al federatiei va face propunerii in acest sens la urmatoare sedinta de B.F.
– Membrii B.F. au hotarat convocarea tuturor responsabililor cluburilor cu activitate de copii si juniori la o consfatuire nationala privind revitalizarea acestui sector de activitate. Departamentul Tehnic al federatiei si reprezentantul cluburilor de copii si juniori in B.F. vor duce la indeplinire aceasta actiune.
Daca ati fi responsabil al unui club, ce ati propune?

Ati prefera antrenor strain sau roman?

Credeti ca se poate compensa o arie de selectie mica? Trebuie invatat din exemplul unor tari ca Uruguay, Namibia, Portugalia, tari cu arie de selectie mica? Ce se poate aplica de acolo?
mikh
Mesaje: 96
Membru din: 22 Mar 2018, 14:15
Micronesia

Re: FRR si Juniorii

Mesaj de mikh » 31 Mai 2018, 11:31

Strain si cu ceva credentiale pentru activitatea la dezvoltare.
In plus, ma gandesc la cineva care sa inceapa sa lucreze si la specializarea antrenorilor pentru sectorul de juniori. Acolo e buba cea mai mare. Nu avem o metodologie care sa scoata antrenori (nu nea' din astia care injura de pe marginea terenului) si educatori. Am putea sa ne uitam la exemplul Spaniei (desi acolo se pare ca baza e mare), a Portugaliei si neaparat la Georgia. Trebuie sa ne uitam ce putem lua si aplica de la fiecare.

O alta problema cred ca e metoda de finantare a cluburilor. Dar asta e o cu totul alta discutie. Aici tot sportul romanesc sta rau.
amz
Mesaje: 558
Membru din: 12 Ian 2018, 16:36
Localitate: Bucuresti
Romania

Re: FRR si Juniorii

Mesaj de amz » 31 Mai 2018, 11:42

Cum vi s-a parut prestatia U20 cu Pringle? Ceva imbunatatiri?
Bogdan_DC
Mesaje: 357
Membru din: 12 Ian 2018, 16:36
Localitate: Bucuresti
Romania

Re: FRR si Juniorii

Mesaj de Bogdan_DC » 31 Mai 2018, 11:50

amz scrie:
31 Mai 2018, 11:42
Cum vi s-a parut prestatia U20 cu Pringle? Ceva imbunatatiri?
Mi-ar fi placut sa-l vad pe scotian lucrand cu generatia trecuta de U20. S-au imbunatatit mult ruck-urile si jocul la sol dar cred ca generatia trecuta avea jucatori mult mai buni. Conditia fizica insa mi s-a parut mult mai slaba, oare si datorita faptului ca jucatorii U20 nu joaca absolut deloc pe la cluburi?
Astept niste pareri avizate in materie de juniori @ Sick and @Bora :).
amz
Mesaje: 558
Membru din: 12 Ian 2018, 16:36
Localitate: Bucuresti
Romania

Re: FRR si Juniorii

Mesaj de amz » 31 Mai 2018, 11:52

Mie mi s-a parut o imbunatatire/incercare de abordare diferita a jocului la sol si la U18 care da, au avut un turneu slab dar parca au incercat altceva. O sa revad meciurile de la U20...moralul cred ca e o problema mare, din ce-mi aduc aminte olandezii n-au fost mult mai buni ca noi ci mai indrazneti.
Bogdan_DC
Mesaje: 357
Membru din: 12 Ian 2018, 16:36
Localitate: Bucuresti
Romania

Re: FRR si Juniorii

Mesaj de Bogdan_DC » 31 Mai 2018, 12:00

amz scrie:
31 Mai 2018, 11:52
Mie mi s-a parut o imbunatatire/incercare de abordare diferita a jocului la sol si la U18 care da, au avut un turneu slab dar parca au incercat altceva. O sa revad meciurile de la U20...moralul cred ca e o problema mare, din ce-mi aduc aminte olandezii n-au fost mult mai buni ca noi ci mai indrazneti.

Olandezii au fost dominati copios pe inaintare cu toate ca aveau inaintasi numai pe la academii prin UK dar au dat eseu aproape la fiecare actiune pe treisferturi. Nu ne-am aparat deloc pe troacari, linia 3-a ajunsese sa se apere pe la aripa, fundas...la prima faza ma refer :).
stef
Mesaje: 91
Membru din: 27 Mar 2018, 14:26
Romania

Re: FRR si Juniorii

Mesaj de stef » 31 Mai 2018, 12:13

Problema noastra cea mai mare e distributia geografica a tarii care ne impiedica sa concentram un lot de jucatori in acelasi loc pentru o perioada lunga de timp. E destul de greu sa omogenizezi un lot cand juniorii vin din toate colturile tarii (Barlad, Iasi, Cluj, Baia Mare, Timisoara ...). Georgia si Uruguay nu au astfel de probleme, le este foarte usor sa aduca jucatorii tineri in capitala si sa ii pregateasca.

Aria mica de selectie nu ar fi un impediment prea mare. Trebuie gasita o modalitatea prin care loturile de U20 si U18 sa se antreneze o perioada cat mai lunga de timp.

A doua mare problema e numarul partidelor pe an disputate de aceste echipe. Cred ca numarul nu depaseste 6-7 meciuri pe an. Cum putem rezolva o astfel de problema in conditiile noii furtuni financiare care se anunta la FRR? O solutie ar fi integrarea nationalei U20 in DNS chiar daca ar fi foarte greu sa recrutezi jucatori de la echipele din Superliga, cel mult s-ar putea face un lot de 40 de jucatori, iar staful sa roteasca acesti jucatori. Anul acesta parca am avut doar 3 echipe in campionatul national de sub 20 de ani. Deci nu ar fi greu sa se creeze o singura echipa pentru DNS.

Eu sunt pentru un antrenor strain din Emisfera Sudica, alta solutie nu avem daca dorim sa revigoram sectorul juvenil.
mikh
Mesaje: 96
Membru din: 22 Mar 2018, 14:15
Micronesia

Re: FRR si Juniorii

Mesaj de mikh » 31 Mai 2018, 12:40

Dpmdv problema cea mai mare nu e ca loturile nu au timp mult impreuna, ci faptul ca TOTI juniorii din care alegem loturile nu au competitie regulata si variata in tara.
As sacrifica rezultatele la niste turnee de categorie, daca as sti ca dupa ce termina junioratul, baietii astia sunt copti pentru SL sau contracte afara si din ei putem face o prima reprezentativa buna.
Dpmdv rolul juniorilor e sa iti alimenteze nationala mare. Poti incepe sa cauti rezultate la U20, dar mai devreme nu are sens. Trebuie sa te concentrezi pe dezvoltarea fizica, a aptitudinilor jucatorilor, a inteligentei de joc, luarea deciziilor. Chestii care apoi iti deschid drumul spre o cariera lunga ca pro si care pe termen mediu si lung iti formeaza un sistem sanatos.
Apoi poti avea rezultate durabile si vin si sponsorii.
Sofáman
Mesaje: 71
Membru din: 12 Ian 2018, 19:06
Localitate: Andalucia
Contact:
Spain

Re: FRR si Juniorii

Mesaj de Sofáman » 31 Mai 2018, 15:14

mikh scrie:
31 Mai 2018, 11:31
Am putea sa ne uitam la exemplul Spaniei (desi acolo se pare ca baza e mare), a Portugaliei si neaparat la Georgia.
Da, situația noastră nu arată ca Portugalia și Georgia. În categoria U18 avem mai mult de 110 de echipe. Problema noastră, ca și a ta, este răspândirea geografică. Să-l diminueze, FER a pus în aplicare 8 'Centrele de Rugby' (Valladolid, Madrid, Barcelona, Valencia, Sevilla, Granada, San Sebastián & Mallorca) unde între 12 și 30 jucătorii în vârstă de 16, 17 sau 18 își pregătesc abilitățile la fiecare două sau trei săptămâni, iar antrenorii încearcă să transmită aceeași idee de rugby. De fapt, în program există unii români.

Dar acest sistem are limitele sale. Nu este prea mult de făcut dacă în cele din urmă echipa națională U20 sau U18 se întâlnește doar de două ori înainte de Campionatul Europei și Portugalia adună toți jucătorii săi de șapte ori la Lisabona.
Sick
Mesaje: 382
Membru din: 13 Ian 2018, 15:30
Localitate: Timisoara
Romania

Re: FRR si Juniorii

Mesaj de Sick » 31 Mai 2018, 15:35

Zice bine mikh. Rezultatele la categoriile mici nu inseamna nimic. Jucatorii trebuie dezvoltati. La U20 jucatorii de 3/4 faceau hands in ruck si se vedea ca au instincte total gresite si nimeni nu i-a invatat mai nimic. 3/4 la noi nu stiau sa se apere in linie, erau aparatori slabi, care nu intelegeau ce se intampla (nu se adaptau situatiei, nu vedeau culoarele care se deschideau si in plus nu erau placatori straluciti). Dintre 3/4 astia sunt doar jucatori din SL, Iuliuta ala de la CSM si o gramada de la Cluj.

Pe inaintare nu vom avea probleme, avem niste tineri in linia 2 si 3 care sunt super. la 3/4 este jale. Nu stiu cum sa spun... Cand te uiti la Hartig, Neculau sau altii vezi cum cresc meci de meci, an la an si pur si simplu au talent. Astia de la U20 3/4 de acum pur si simplu nu au asa ceva. Daca nu ai talent si nici viziune ai nevoie de antrenori care sa bata snitelu cu tine.

Nu cred ca trebuie musai un director tehnic, imi si imaginez un scotian/ce o fi el mergand prin moldova incercand sa invete antrenorii mai batranei de acolo cum e cu skills coaching. (aia care zbiara de la margine "linia! LINIA!)

Cred ca trebuie largita academia aia a frr si adusi antrenori care sa dezvolte jucatorii. Antrenori "specializati". De pe la 16-17 ani sa aibe antrenori ca sa ii invete, sa ii slefuiasca in parte pe cei din 3/4 si pe inaintasi. O sa ziceti ca nici in SL nu au asa ceva, la 30 de ani nu prea mai ai capacitatea de a forma noi deprinderi. Nu au atata importanta. Prin antrenori specializati nu ma refer la kicking coach sau altele, aduci un Calafeteanu batran sa ii invete pe 9 niste trucuri la carlige si joc tactic. Aduci un pilier sa ii mai invete una alta un Paulica Ion, un Marius Tincu pentru taloni, Un flanker care sa ii invete niste trucuri si sa vorbeasca cu copii de game management: Carpo, Burcea. Un Fercu sa ii invete pe baietii la 3/4 sa urmareasca suturile tactice. Asta nu ar costa o avere, astia nu trebuie angajati full time si sunt si idolii copiilor. Uite Dumbrava ar fi super. A scos mult din tinereii de la Steaua. Un Vlaicu sa faca sedinte de tras la but cu ei, sa dea niste sarite.

Aia de la U18 desi s-a incercat ceva diferit copii sa fim sinceri erau cam pampalai fata de opozitie, noi aveam munti de copii in trecut. Alta chestie ar trebui cineva (strain aici) care sa faca sala si nutritie calumea cu ei. Si nu cum is umflati aia din rusia sau de pe la dinamo ;)

Asta nu e varianta ideala, ideal ar fi sa modernizeze cineva cu bani echipele de junori de prin tara sau sa faca altele noi. Astfel ar exista competitivitate. Dar daca ai 120 de copii la fiecare categ de varsta la centre poti face meciuri inauntrul academiei sau sa joci meciuri cu echipele din tara.

Obligatoriu fiecare echipa din SL si DNS sa aibe cel putin U20 ANUAL. Gasesc ei jucatori. U20 se pot linistit antrena cu echipa mare.
Scrie răspuns