Superliga 2019 - 2020

Sectiune dedicata echipelor de seniori locale
stef
Mesaje: 91
Membru din: 27 Mar 2018, 14:26
Romania

Re: Superliga 2019 - 2020

Mesaj de stef » 18 Aug 2019, 16:38

Daca U Cluj se descurca foarte bine cu un buget mai mic, oare CSM Bucuresti nu va putea continua cu o echipa mai tanara si un buget redus in Superliga?
amz
Mesaje: 558
Membru din: 12 Ian 2018, 16:36
Localitate: Bucuresti
Romania

Re: Superliga 2019 - 2020

Mesaj de amz » 01 Sep 2019, 14:39

Steaua 33 - 17 Gloria Buzau

Probabil capul de afis al rundei, a fost si primul meci transmis pe TVR. Buzaul s-a intarit bine si a dat o replica solida Stelei, meciul fiind mai dificil pentru gazde care s-au despins pe tabela doar in ultimele minute dupa ce au fost condusi.

Buzaul n-a atacat spectaculos insa s-a aparat foarte eficient si a blocat balamaua Stelei iar cand balonul reusea sa ajunga la Vlaicu acesta a primit in general pase greu de prins si a incercat solutii ineficiente, a fost practic cap de linie. Inaintarea Stelei n-a mai fost asa dominanata pentru ca a pierdut doi oameni de travaliu plecati la Timisoara. Steaua a arata o organizare buna in campionatul precedent dar Buzaul a reusit sa blocheze linia de trei sferturi stelista fara mare efort si cred ca Steaua are mult de lucrat aici. In repriza a doua a fost incercat Boldor la nr. 13 si sper sa-l vedem in curand si pe Ionita inapoi in teren, Bencea pare mai degraba aripa nu centru.

Steaua a avut insa banca mai buna si s-a impus pe final. Il remarc pe Cristi Boboc de la Buzau


Timisoara 54 - 18 U Cluj

https://www.privesc.eu/Arhiva/88261/Mec ... -2019-2020

Meci intr-o singura directie, poate n-ar fi stricat ca timisorenii sa mai fi rodat ceva jucatori tineri. Clujenii au marcat in general cand timisorenii au avut un om mai putin pe teren si disciplina ramane o problema recurenta la Timisoara pentru ca e greu totusi sa iei cartonase contra unui adversar caree n-a pus probleme. De altfel problemele cele mai vizibile de disciplina s-au vazut in Continenal Cup. Neconcludent ca test meciul pentru timisoreni, diferenta a fost prea mare.


Baia Mare 42 - 17 Tomitanii Constanta

Meciul nu a fost televizat asa ca postez cronica postata pe facebook, multumiri autorului pentru relatare. a fost totusi un scor mai strans decat ma asteptam



In concluzie un inceput mediocru de campionat si probabil caldura din a doua repriza a influentat jocul pe final.

Ca o observatie, meciul transmis pe TVR nu a ramas pe site-ul rugbytv.ro pentru a fi urmarit de cei care din varii motive n-au reusit la ora meciului. Din moment ce TVR nu transmite pay per view ca Telekom poate ar fi o idee buna sa fie urcate si meciurile respective pe canalul de youtube al FRR si/sau pe rugbytv.ro
Avatar utilizator
iul
Mesaje: 37
Membru din: 12 Sep 2018, 12:14
Romania

Re: Superliga 2019 - 2020

Mesaj de iul » 01 Sep 2019, 17:08

Productia TVR a fost cu cateva clase sub cea de la telekom.
DNP
Mesaje: 39
Membru din: 12 Ian 2018, 18:30
Localitate: Dealu Corbului
Romania

Re: Superliga 2019 - 2020

Mesaj de DNP » 01 Sep 2019, 23:13

amz scrie:
01 Sep 2019, 14:39
Ca o observatie, meciul transmis pe TVR nu a ramas pe site-ul rugbytv.ro pentru a fi urmarit de cei care din varii motive n-au reusit la ora meciului.
Mda, chiar vroiam acuma seara sa arunc un ochi pe meciul transmis de TVR. Eram curios de productie, comentariu... Ieri am urmarit meciul Timisoarei
amz
Mesaje: 558
Membru din: 12 Ian 2018, 16:36
Localitate: Bucuresti
Romania

Re: Superliga 2019 - 2020

Mesaj de amz » 02 Sep 2019, 10:54

DNP scrie:
01 Sep 2019, 23:13
amz scrie:
01 Sep 2019, 14:39
Ca o observatie, meciul transmis pe TVR nu a ramas pe site-ul rugbytv.ro pentru a fi urmarit de cei care din varii motive n-au reusit la ora meciului.
Mda, chiar vroiam acuma seara sa arunc un ochi pe meciul transmis de TVR. Eram curios de productie, comentariu... Ieri am urmarit meciul Timisoarei
Telekom firma cu x camera, TVR cred ca foloseste 4, e vorba de costuri. Probabil la meciurile internationale vom avea mai multe. Eu sunt multumit ca e rugby la TV si mi-a placut comentarul lui Alex Gordas si Alex Roman. In special Gordas mi-ar fi placut sa fie mai indraznet, sa explice mai multe lucruri insa per total mi-a placut cum a abordat comentariul, sper sa nu mai fie asa timid data viitoare
DNP
Mesaje: 39
Membru din: 12 Ian 2018, 18:30
Localitate: Dealu Corbului
Romania

Re: Superliga 2019 - 2020

Mesaj de DNP » 06 Sep 2019, 22:19

R.I.P. Chester :cry:

dans
Mesaje: 132
Membru din: 12 Noi 2018, 00:16
Romania

Re: Superliga 2019 - 2020

Mesaj de dans » 16 Sep 2019, 23:01

Cu 3 etape in SuperLiga si citeva meciuri din Cupa oare stim mai mult despre rugbyul romanesc sau unde ne indreptam?
1.Este vreo echipa care pare a fi dominanta in acest inceput de sezon?
2.Exista i noua strategie care e visibila si care pare sa cistige teren?
3.S-a schimbat in vreun fel jocul de fond in SuperLiga cu gindul la REC2020?
4.Sunt ceva jucatori care s-au remarcat pina acum si ar merita chemati in toamna...daca avem vreun meci?
5.Dar cei care par sa se indeparteze de lotul largit, fie nu sunt in forma sau virsta a ajuns sa fie o piedica?
6.Oare va exista un European Shield?...va fi poate controlat de REC in loc de EPRC?
7.Interimatul de la echipa nationala se va apropia de 1 an - oare consultanţii de la Înalta Performanţa a World Rugby (Calvin Morriss si Richie Dixon) au uitat de noi, iar daca ne scot de pe categoria 'Înalta Performanţa' in urmatorul ciclu nu mai e nevoie sa ne gaseasca elite coaching team.
dans
Mesaje: 132
Membru din: 12 Noi 2018, 00:16
Romania

Re: Superliga 2019 - 2020

Mesaj de dans » 17 Sep 2019, 14:03

Raspunsul la intrebarile 6. si 7. de mai sus l-a dat AP ieri la Agerpres:
6. Nu vom avea European Shield anul asta dar REC e interesata in crearea unei competitii la nivel de club unde o selectionata a Lupilor ar fi utila...poate anul care vine (2021)
- Dupa RWC este posibil ca WR sa ne sfinteasca cu mai multe resurse la nivel de antrenoriat care sa completeze echipa curenta (Tincu & Lasha)...probabil Lynn Howels iese la pensie (se apropie de 70!!)
amz
Mesaje: 558
Membru din: 12 Ian 2018, 16:36
Localitate: Bucuresti
Romania

Re: Superliga 2019 - 2020

Mesaj de amz » 17 Sep 2019, 19:58

dans scrie:
16 Sep 2019, 23:01
Cu 3 etape in SuperLiga si citeva meciuri din Cupa oare stim mai mult despre rugbyul romanesc sau unde ne indreptam?
Va fi o batalie in 3 cred eu intre Baia Mare, Steaua si Timisoara...cine va castiga vom vedea. Insa mi se pare interesant si duelul pentru locul 4 pentru play off . Clujul a inceput in forta, cum nu se astepta nimeni si probabil se va duela cu Buzaul
dans scrie:
16 Sep 2019, 23:01
1.Este vreo echipa care pare a fi dominanta in acest inceput de sezon?
nu cred, e o cursa in 3 si toate au inceput bine, fara sincope
dans scrie:
16 Sep 2019, 23:01
2.Exista i noua strategie care e visibila si care pare sa cistige teren?
3.S-a schimbat in vreun fel jocul de fond in SuperLiga cu gindul la REC2020?
Sunt acceasi antrenori...ce sa se schimbe? :) Ba chiar argentinianul care a castigat campionatul a plecat cu toate ca BM parea sa joace altceva
dans scrie:
16 Sep 2019, 23:01
4.Sunt ceva jucatori care s-au remarcat pina acum si ar merita chemati in toamna...daca avem vreun meci?
S-ar putea sa avem meciuri in toamna, exista un zvon ca vom juca cu Fiji Warriors si se mai cauta alte echipe. Spaniolii joaca cu ceva selectionata franceza...

Eu i-am remarcat pe Alexe (BM), Simionescu (Tm) dar de el stiam, ma bucur ca Ionita a revenit la Steaua, Ser a inceput bine la seniori, Savin, Cojocaru deci ar fi cativa.
dans scrie:
16 Sep 2019, 23:01
5.Dar cei care par sa se indeparteze de lotul largit, fie nu sunt in forma sau virsta a ajuns sa fie o piedica?

[...]
7.Interimatul de la echipa nationala se va apropia de 1 an - oare consultanţii de la Înalta Performanţa a World Rugby (Calvin Morriss si Richie Dixon) au uitat de noi, iar daca ne scot de pe categoria 'Înalta Performanţa' in urmatorul ciclu nu mai e nevoie sa ne gaseasca elite coaching team.
Sa speram ca vom avea cat mai repede o echipa tehnica completa pentru ca meciurile din noiembrie sa nu fie pregatite in graba.
Bogdan_DC
Mesaje: 357
Membru din: 12 Ian 2018, 16:36
Localitate: Bucuresti
Romania

Re: Superliga 2019 - 2020

Mesaj de Bogdan_DC » 19 Sep 2019, 15:37

Buzau cred ca va reusi sa invinga una dintre favorite in meciurile de pe teren propriu.
Scrie răspuns