Cluburi de rugby noi si vechi si administrarea acestora.

Sectiune dedicata echipelor de seniori locale
amz
Mesaje: 558
Membru din: 12 Ian 2018, 16:36
Localitate: Bucuresti
Romania

Cluburi de rugby noi si vechi si administrarea acestora.

Mesaj de amz » 29 Oct 2018, 10:03

Deschid un topic nou despre cluburile de seniori in general si o sa urmeze in acest post si un mic "recensamant" al acestora cu link-uri catre site-uri/pagini de FB acolo unde exista.

In sfarsit face si guvernul acesta ceva ce poate fi benefic pentru viitorul sportului romanesc. Cred ca e benefic ca vor trece cluburile sportive, inclusiv cele de rugby, la autoritatile locale, la fel sper sa se intample si cu bazele sportive. Sper de asemenea ca odata trecute bazele sportive la autoritatile locale, sa existe o interdicte de schimbare a destinatiei terenurilor sportive, altfel ajung toate blocuri mai devreme sau mai tarziu.

https://www.sportexclusiv.ro/cluburile- ... cQNdGHohts

In rugby la seniori stiu ca sunt doua cluburi care apartin de MTS, Bucovina Suceava si CSM Sibiu. Oricum nu prea primeau nimic de la MTS , poate poate autoritatile locale, fiind clarificat statutul juridic sa se implice mai mult. Ce credeti, este o masura benefica?

Lista cluburi seniori active:

*****
Bogdan_DC
Mesaje: 357
Membru din: 12 Ian 2018, 16:36
Localitate: Bucuresti
Romania

Re: Cluburi de rugby noi si vechi si administrarea acestora.

Mesaj de Bogdan_DC » 29 Oct 2018, 12:06

Este o masura care ar putea insemna reaparitia Farului. Se vb de ceva ani de un CSM Farul. Sunt multi de "daca" dar exista speranta :).
stef
Mesaje: 91
Membru din: 27 Mar 2018, 14:26
Romania

Re: Cluburi de rugby noi si vechi si administrarea acestora.

Mesaj de stef » 29 Oct 2018, 18:14

Cred ca e o decizie utila tinand cont de situatia actuala a sporturilor de echipa din tara.

Totusi, eu as conditiona sumele primite de astfel de cluburi in functie de
(A) numarul de practicanti ori de copii legitimati
(B) atingerea unui prag progresiv de sponsorizare privata de la 5%, 10%, 15% in functie de situatia economica a judetului in cauza.

Asa cluburile ar fi impulsionate sa atraga tineri.
Bogdan_DC
Mesaje: 357
Membru din: 12 Ian 2018, 16:36
Localitate: Bucuresti
Romania

Re: Cluburi de rugby noi si vechi si administrarea acestora.

Mesaj de Bogdan_DC » 30 Oct 2018, 09:59

@ Stef nu cred ca ar sustine nimeni din administratie masura ta :)). Ai reduce f mult obiectivul principal: sifonarea banilor publici.
stef
Mesaje: 91
Membru din: 27 Mar 2018, 14:26
Romania

Re: Cluburi de rugby noi si vechi si administrarea acestora.

Mesaj de stef » 30 Oct 2018, 12:18

@ Bogdan Nu as conditiona intreaga subventie dupa cele doua criterii, eventual doar 20%-30% din suma initial alocata.

Faptul ca CSM Bucuresti ofera salarii atractive dar nu are o arena moderna de macar 2000 de locuri spune multe despre ce viziune financiara au managerii publici daca putem intr-adevar sa ii numim "manageri". :D
Avatar utilizator
iul
Mesaje: 37
Membru din: 12 Sep 2018, 12:14
Romania

Re: Cluburi de rugby noi si vechi si administrarea acestora.

Mesaj de iul » 13 Mai 2020, 18:18

https://frr.ro/cluburi-afiliate-la-frr/
Acolo e disponibila lista cluburilor afiliate la FRR. Am mai cautat de mai multe ori asa ceva pana acum dar doar acum am gasit-o.
Scrie răspuns