Cupa Romaniei

Sectiune dedicata echipelor de seniori locale
Hungurul
Mesaje: 70
Membru din: 12 Ian 2018, 19:38
Localitate: Bucuresti
Romania

Re: Cupa Romaniei 2018

Mesaj de Hungurul » 06 Dec 2018, 13:31

Ce parere aveti despre amanarea finalei Cupei Romaniei in 2019? Vad ca nimeni nu discuta aici despre acest subiect?
amz
Mesaje: 558
Membru din: 12 Ian 2018, 16:36
Localitate: Bucuresti
Romania

Re: Cupa Romaniei 2018

Mesaj de amz » 06 Dec 2018, 13:57

Prima greseala a fost sa se joace pe Hatieganu la Cluj. Orasul e OK dar ala nu e stadion de finala de Cupa. Poate FRR ar trebui sa incerce sa duca finala asta si in alte orase unde nu este rugby gen Brasov, Sibiu, Bacau etc in cooperare cu autoritatile locale nu sa joace pe tapsanul de antrenament al U Cluj .
Sergiu
Mesaje: 186
Membru din: 12 Ian 2018, 16:53
Romania

Re: Cupa Romaniei 2018

Mesaj de Sergiu » 23 Mar 2019, 21:34

Prosport a scris despre meciul de astazi:
https://www.prosport.ro/alte-sporturi/r ... i-17969324
corne
Mesaje: 116
Membru din: 13 Ian 2018, 21:35

Re: Cupa Romaniei 2018

Mesaj de corne » 24 Mar 2019, 17:45

amz scrie:
06 Dec 2018, 13:57
Poate FRR ar trebui sa incerce sa duca finala asta si in alte orase unde nu este rugby gen Brasov, Sibiu, Bacau etc in cooperare cu autoritatile locale nu sa joace pe tapsanul de antrenament al U Cluj .
la sibiu nu este stadion. cel de rugby arata jalnic, vestiarele sunt de fapt un vagon de tren aflat in aceasta functiune de vreo 40 de ani :)
stadionul municipal este demolat iar lucrarile stagneaza din motive de neintelegeri dintre primarie si firma castigatoare a licitatiei.
amz
Mesaje: 558
Membru din: 12 Ian 2018, 16:36
Localitate: Bucuresti
Romania

Re: Cupa Romaniei 2018

Mesaj de amz » 25 Mar 2019, 10:56

Nu stiam ca la Sibiu nu mai e stadion, am presupus ca exista cel putin unul de fotbal.

De starea stadionului de rugby stiu situatia din pacate ...
Bogdan_DC
Mesaje: 357
Membru din: 12 Ian 2018, 16:36
Localitate: Bucuresti
Romania

Re: Cupa Romaniei 2018

Mesaj de Bogdan_DC » 25 Mar 2019, 13:17

Am vazut doar repriza 2-a din finala dar mi s-a parut f slab nivelul.Un meci inchis, urat. Timisoara a avut o tactica care m-a depasit.O echipa care deobicei joaca f antrenant acum a refuzat initiativa. Arbitrajul a fost f slab, cel putin la faza bataii se impuneau 3 cartonase rosii, nu a fost vreun conflict usor ca sa o rezolvi frateste cu 2 galbene, ci bataie in toata regula.Una peste alta meciul s-a incadrat perfect in imaginea arenei pe care s-a jucat.
dans
Mesaje: 132
Membru din: 12 Noi 2018, 00:16
Romania

Re: Cupa Romaniei 2018

Mesaj de dans » 25 Mar 2019, 17:55

Arena, da arata dezolant... ca un proiect abandonat. Mi-a adus imediat aminte de episoadele 'Abandoned Engineering' de pe 'Yesterday' tv channel.
Dar terenul parea bun...cel putin la televizor!
Se vede lipsa banilor in rugby de la o posta cind te prezinti asa. ...poate de asta lipsa de promovare.
Daca e asa, atunci va trece timp pina la ceva mai bun...poate pina cind Arcul de Triumf va fi terminat.

Faptul ca a existat TMO e de apreciat ...dar lipsa unui ecran pentru a putea revedea faza a insemnat ca TMO a raspuns DOAR la cererea formulata a arbitrului de centru, fara a face o referire suplimentara la ce s-a intimplat. Mi s-a parut ciudat ca nu a zis clar ca s-au dat pumni, si a comentat doar faza de la sol.
Nici nu cred ca evenimentul a fost dat catre citing commissioner...sau poate ma insel.
Oricum CSM-ul a vrut mai mult victoria, Timisoara de nerecunoscut fara prea mult interes mi s-a parut. Poate vor mai mult cu Enisei..desi chiar e mai bine daca lasa pe altii ..BM sau CSM in Shield.
amz
Mesaje: 558
Membru din: 12 Ian 2018, 16:36
Localitate: Bucuresti
Romania

Re: Cupa Romaniei

Mesaj de amz » 02 Dec 2019, 09:58

Ce parere aveti despre finala Cupei de anul acesata?

Cred ca a fost o idee buna sa se joace la Brasov, stadionul a fost OK, mai putin pentru spectatori care n-au avut unde sta.

Meciul a fost de un nivel destul de ridicat, in ciuda terenului mai greu si a vremii nefavorabile. Steaua a fost mai bine organizata, mult mai disciplinata insa cu o banca de rezerve relativ subtire, ceea ce s-a vazut pe finalul meciului.

Timisoara este echipa mai valoroasa, cu banca mult mai una, insa este o echipa mult prea indisciplinata, da un numar imens de penalitati gratuite. Deciziile de a suta in tusa 6 puncte i-au costat pe banateni, la fel si precipitarea in 22-ul advers.

Meciul a fost pierdut in primul rand de timisoreni care n-au stiut nici sa profite de omul in plus dupa cartonasul galben luat de Dumitru. Meritata victoria Stelei, echipa mai bina organizata.
stef
Mesaje: 91
Membru din: 27 Mar 2018, 14:26
Romania

Re: Cupa Romaniei

Mesaj de stef » 04 Dec 2019, 09:40

amz scrie:
02 Dec 2019, 09:58
Ce parere aveti despre finala Cupei de anul acesata?

Cred ca a fost o idee buna sa se joace la Brasov, stadionul a fost OK, mai putin pentru spectatori care n-au avut unde sta.

Meciul a fost de un nivel destul de ridicat, in ciuda terenului mai greu si a vremii nefavorabile. Steaua a fost mai bine organizata, mult mai disciplinata insa cu o banca de rezerve relativ subtire, ceea ce s-a vazut pe finalul meciului.

Timisoara este echipa mai valoroasa, cu banca mult mai una, insa este o echipa mult prea indisciplinata, da un numar imens de penalitati gratuite. Deciziile de a suta in tusa 6 puncte i-au costat pe banateni, la fel si precipitarea in 22-ul advers.

Meciul a fost pierdut in primul rand de timisoreni care n-au stiut nici sa profite de omul in plus dupa cartonasul galben luat de Dumitru. Meritata victoria Stelei, echipa mai bina organizata.
CU tot respectul pentru eforturile organizatorilor brasoveni, nu poti promova acest sport in tara jucand pe astfel de terenuri. Am impresia ca federalii aleg expres astfel de locatii pentru a nu atrage atentia presei si a suporterilor pentru eliminarea de la campionatul mondial. Nivelul de interes pentru acest sport e la un nivel minim din cauza unor bugetari incompetenti, probabil 60-70% dintre ei angajati pe alte criterii decat cele de competenta. Cat timp cluburile din Superliga nu ies in fata sa solicite noi alegeri in federatie, probabil se complac in aceasta mizerie care va continua anul viitor cu un loc 3-4 in REC.
amz
Mesaje: 558
Membru din: 12 Ian 2018, 16:36
Localitate: Bucuresti
Romania

Re: Cupa Romaniei

Mesaj de amz » 04 Dec 2019, 10:05

Din cate stiu vor fi alegeri la inceputul anului, ianuarie/februarie, nu stiu data exacta.

Ti se pare insa ca s-a remarcat vreun club/conducator de club prin organizare/atragere de sponsori care sa candideze? Eu nu vad niciunul, starea majoritatii cluburilor e proasta, in afara de cateva majoritatea sunt modele "asa nu" de management.
Scrie răspuns