Sugestii si propuneri de candidati pentru conducerea federatiei

Sectiune dedicata echipelor nationale de rugby
stef
Romania

Sugestii si propuneri de candidati pentru conducerea federatiei

Mesaj de stef » 21 Apr 2019, 09:01

Dupa marile dezamagiri la nivel juvenil si napasta de anul trecut, cred ca suntem unanim de acord ca federatia nu mai poate continua cu oameni iresponsabili si semicompetenti. Dupa marea "organizare" pe care federalii au avut-o la Poiana Brasov acum 2-3 saptamani, se pare ca nimeni nu a iesit in fata drept contracandidat. Astfel ca singura cale de urmat este sa propunem unul sau doi candidati si sa ii incurajam atat cat putem noi sa se prezinte la urmatoarele alegeri din cadrul federatiei.

Ar fi destul de interesant sa auzim unele sugestii. Va rog veniti cu propuneri (chiar daca vorbim de persoane care nu ar fi interesate de un astfel de post). Ideea este sa facem o lista cu posibili candidati urmand ca cei Club 16 sa organizeze un sondaj pe pagina lor iar preferintele iubitorilor de rugby sa fie cat mai des promovate. (bineinteles daca cei din Club 16 sunt de acord cu o astfel de initiativa)

Eu l-as propune pe Attila BROSOVSZKI managerul celor de la Timisoara, un manager cu experienta in management sportiv la nivel de baschet si rugby si care a reusit sa redreseze partial situatia financiara a clubului. Sub administratia lui, Timisoara a reusit sa faca tranzitia de la generatia Burcea-Calafeteanu spre Popa-Simionescu-Zaharia-....
dans
Romania

Re: Sugestii si propuneri de candidati pentru conducerea federatiei

Mesaj de dans » 21 Apr 2019, 22:34

Oare trebuie sa fie o persoana din rugby?...de accord cu pozitia Director de Rugby, dar presedintele FRR are nevoie de un alt 'skills set'...zic eu.
dans
Romania

Mesaj de dans » 27 Aug 2019, 17:44

Proiectul de Înalta Performanţă aprobat şi supervizat de World Rugby inseamna ca WR participa la nummirea si subventionarea
unui program de dezvoltare ce include managementul/ coaching-ul echipei nationale.
Dupa cum am inteles, contractul lui Lievremont era pina in 2020 (probabil dupa 2019-202REC), este f. probabil ca se va face o noua evaluare de catre WR dupa RWC2019 pentru noul cilclu mondial.
Probabilitatea ca Romania sa fie din nou in aceasta categorie s-ar putea sa pice (vezi rezultatele care vor veni la primavara), rezultind intr-o
reducere a bugetului FRR pentru perioada 2020-2023 de WR.

Alin Petrache spunea acum vreo 10 luni (!!) "...există antrenori care îşi doresc să pregătească România. Antrenori titraţi, care au
participat şi au promovat procedura de selecţie organizată de World Rugby, care înţeleg care sunt trend-urile la nivel macro,
persoane cu experienţă, pentru care jucătorii români prezintă interes...
" 10 Luni mai tirziu nimeni nu pare a fi interesat!!

Domnul Petrache spune ce asteapta dinsul de la noul Head Coach "...să gândească un plan strategic în care să inglobeze toate structurile
echipelor naţionale pe care le avem, iar strategia pe care ar fi avut-o pentru dezvoltarea şi creşterea rugbyului românesc sa fie
prezentată Biroului Federal, cu mult timp înainte ...pentru a putea fi parcursă, analizată, înţeleasă şi agreată de membrii Biroului Federal..
."
Dupa mine asta inseamna mai mult a 'passing the buck' trecind responsabilitatea in directia altcuiva...s-a mai intimplat si in trecut!

Pe plan international vom fi din ce in ce mai nesemnificativi. Va fi interesant cum AP va putea justifica situatia... mai mult ca sigur
ne va da in cap cu noul stadion care s-a facut numai datorita lui. Probabil va aduce Maori's sau Barbarians la inaugurare pe banii FRR.
Cu siguranta se va implica in contractele pe care FRR le va face la acel moment la Arcul de Triumf si probabil va pleca cu o caruta de bani ..
Cum pina atunci vom iesi din Top 20, cele citeva cluburi care vor mai exista il vor vota in final sa plece... mult prea tirziu!
Sick
Romania

Mesaj de Sick » 27 Aug 2019, 20:20

Urmeaza alegeri. Nu vezi ca fac unii pe RUGBY campanie cu copii morti? Orice chestie pozitiva (coach nou, meci test tare) se va anunta de acum incepand pana cand sunt alegerile.
dans
Romania

Mesaj de dans » 16 Sep 2019, 22:30

Ma asteptam dupa episodul Neptun din week-end sa apara o conferinta de presa ceva cu detalii la ce se va intimpla in Rugby-ul romanesc dar si viitorul/strategia REC avund in vedere ca top 2 lideri au fost prezenti.
Apoi pe la margine sa apara niste voci care sa sugereze niste alternative...dar se pare ca nu e oameni!!:)...sau sunt toti pe Rugby
dans
Romania

Mesaj de dans » 17 Sep 2019, 13:55

dans scrie:
16 Sep 2019, 22:30
Ma asteptam dupa episodul Neptun din week-end sa apara o conferinta de presa ceva cu detalii la ce se va intimpla in Rugby-ul romanesc dar si viitorul/strategia REC avund in vedere ca top 2 lideri au fost prezenti.
Apoi pe la margine sa apara niste voci care sa sugereze niste alternative...dar se pare ca nu e oameni!!:)...sau sunt toti pe Rugby
Tocmai cind ma intrebam daca exista o conferinta de presa, AP se conforma la Agerpres:
https://www.agerpres.ro/sport-intern/20 ... or--370626
amz
Romania

Mesaj de amz » 17 Sep 2019, 19:35

Da, desi e un interviu destul de lung sunt putine informatii concrete...din pacate.
dans
Romania

Mesaj de dans » 19 Sep 2019, 01:13

https://www.digisport.ro/rugby/scrisoar ... iei-724779

Chestia asta va continua la nesfirsit...criza de credibilitate va urmari actuala conducere FRR si AP pina la epuizare...
Ar trebui ca Biroul Federal si AP sa-si puna mandatul la bataie pentru un vot de incredere nu numai in Adunarea Generala dar si cu membrii Ligii profesioniste de rugby din tara....Trebuia asta facut de anul trecut!
Cei are vor sa propuna o alternativa, trebuie sa iasa in fata, sa li se dea timp si access sa pregateasca acest process. Presupun ca MTS si WR vor fi neutri si vor agrea oricare dintre rezultate. Cele 2 parti sa faca o intelegere publica in care se vor opri in a mai face astfel de opozitie cel putin pentru un anumit term agreat de toti....
Altfel teatrul continua ...!
amz
Romania

Mesaj de amz » 19 Sep 2019, 15:12

Istrate a mai venit cu un text asemanator si in primavara, daca-mi aduc eu aminte bine...apoi "semnatarii" scrisorii respective nu stiu daca au semnat sau au li s-a explicat vreodata despre ce este vorba iar dintre ceilalti enumerati la sfarsit stiu la prima vedere 4-5 persoane care n-au nici o treaba cu un asemenea demers.

am serioase indoieli asupra continutului acuzatiilor pentru ca rareori am intalnit, din pacate, oameni in fenomenul rugby care sa inteleaga cum sta cu documentele, actele etc.. de pilda revine recurent tema terenului cedat de FRR, care a fost clarificata demult:

https://frr.ro/2013/12/18/presedintele- ... de-triumf/

https://www.gsp.ro/sporturi/rugby/gsp-l ... 57975.html

adica Istrate e suparat ca n-a facut FRR un P+14 in parculetul ala de la capatul lui 41 :roll:

https://www.tolo.ro/2013/12/19/om-din-r ... u-bittner/

https://romanialibera.ro/special/invest ... lui-323121

Pana la urma era o concesiune, nu era proprietatea FRR si e cam aiurea sa fi meschin cu astfel de lucruri mai ales in situatia in care, din pacate, fara ajutorul de stat, rugbyul ar fi mult mai mic.

Si daca iei la bani marunti toata celebra scrisoare, cam toate "acuzatiile" cad, inclusiv cea cu incalcarea regulamentelor. Normal ca pentru noi au fost consecinte foarte urate dar au fost in situatia asta si Africa de Sud, Japonia, Rusia, Spania si nu cred ca s-a dus nimeni de la autoritatile statului sa vada ce-au facut aia cu regulamtele World Rugby...pentru simplu motiv ca nu e treaba lor atata timp cat norma regulamentara si sanctiunea sunt sportive si parte a unui acord intre federatii/unions...e ca si cum te-ai plange la politie ca ti-a suspendat un jucator.

Eu sunt dezamagit de calitatea oamenilor din rugby si cu astfel de atacuri, chiar pentru greseli cu consecinte dezastruoasa cum a fost asta, nu pot fi de acord pentru ca nu astfel de abordari aduc vreo rezolvare . as vrea sa vad si eu un program de alegeri serios, o echipa, ceva care sa ne redea speranta, nu scrisori de nivel cancan cu sustinatori mentionati acolo fara consimtamantul lor.
Bogdan_DC
Romania

Mesaj de Bogdan_DC » 19 Sep 2019, 15:36

dans scrie:
19 Sep 2019, 01:13
https://www.digisport.ro/rugby/scrisoar ... iei-724779

Chestia asta va continua la nesfirsit...criza de credibilitate va urmari actuala conducere FRR si AP pina la epuizare...
Ar trebui ca Biroul Federal si AP sa-si puna mandatul la bataie pentru un vot de incredere nu numai in Adunarea Generala dar si cu membrii Ligii profesioniste de rugby din tara....Trebuia asta facut de anul trecut!
Cei are vor sa propuna o alternativa, trebuie sa iasa in fata, sa li se dea timp si access sa pregateasca acest process. Presupun ca MTS si WR vor fi neutri si vor agrea oricare dintre rezultate. Cele 2 parti sa faca o intelegere publica in care se vor opri in a mai face astfel de opozitie cel putin pentru un anumit term agreat de toti....
Altfel teatrul continua ...!
Exact. Ar fi trebuit facute alegeri imediat dupa descalificare, asa cum au procedat spaniolii.
Scrie răspuns