Re: Echipa nationala

Sectiune dedicata echipelor nationale de rugby
dans
Romania

Mesaj de dans » 28 Ian 2019, 22:59

Rostick scrie:
27 Ian 2019, 13:50
dans scrie:
22 Ian 2019, 15:32
..sa fim seriosi...northampton puneau 60-70 puncte pe tabela in oricare alta zi normala...Eu zic ca de aici la 100+ vorbim de factori psychologici care au afectat performanta in ultimele 20 minute + northampton push for the record.

Ar fi o intreaga discutie referitoare la 'skills-urile' psychologice pe care sportivul roman le arata in conditii de (high) stress ...s-a intimplat la fel in fotbal, handbal, basket..si asta recent!
Sper ca exista cineva in 'coaching staff' (me refer la rugby acum!) care se ocupa cu acest lucru... mental 'toughness' / resilienta, e una dintre directiile la care se lucreaza mult zilele astea in sportul de performanta...sper ca si la noi, mai ales in conditiile in care suntem... :geek:
Eu nu prea sunt de acord cu asta. De fapt, nu este adevarat, nu e sustinut de statistici. Am avut cateva colapsuri monumentale, e adevarat, dar multi sportivi / echipe din Romania au avut si reveniri spectaculoase.

,,, Poate este, poate nu. Dar in general nu, nu are acoperire placa asta ca suntem labili psihic.
Cred ca ne indepartam de subiect aici.... dar poate o fi interesant pentru careva.

Apropo cind spui ca data nu demonstreaza ipoteza de mai sus, ai ceva detalii statistice care au investigat stintific resilienta psihica in sportul de performanta romanesc...?
Pentru fiecare exemplu mentionat, sunt multe contra-exemple...si perceptia mea e mai mult de celalta parte.

Ma indoiesc ca sunt multe echipe sau sportivi care au access la conditii adevarate de conditionare, reabilitare, strategii de interventie (setare obiectiv, visualisarea parcursului, relaxare, self-talk, managementul situatiilor sociale care apar post competitie, etc)
De asta sportul modern de performanta (la echipe + individual) are access acum la sport psychologists care completeaza cele de mai sus.

Sunt deja studii care demonstreaza relatia dintre labilitatea psihica si resultatele sportivului in activitatea de 'high performance'.
Are 2 componente distincte:
- una afecteaza motivatia si realitatea perceptiei efortului depus: 'Nu pot sa fac mai mult, sunt terminat fizic...'
- a doua este in relatie cu avantajul/cistigul/obiectivul personal creat:'Nu mai vreau sa fac asta, nu merita..', ' E ok si asa, merge, am facut destul pentru cit imi iese...'
In combinatie, cele 2 afecteaza felul in care sportivul constientizeaza, planifica si executa pregatirea in conditii de performanta.
Accessul la informatii sau monitorizarea vulnerabilitatilor si factorilor de impact la nivel individual sau echipa, este extrem de limitat la noi unde lipsurile sunt cu mult mai primare. De aceea spuneam ca rugby e unul dintre sporturile care au adoptat masiv aceasta directie...

In conditiile actuale cred ca am avea nevoie de o astfel de dimensiune la toate categoriile de virsta U18, U20 si seniori...mai ales la nivel national, ca la club cine stie!...
Ultima oară modificat 29 Ian 2019, 15:11 de către dans, modificat 1 dată în total.
amz
Romania

Mesaj de amz » 29 Ian 2019, 11:14

E cate putin din fiecare. Din pacate unii sportivi foarte buni nu s-au atins potentialul din cauza deficientelor de educatie sportiva si a unui management defectuos as resurselor umane. E multa prostie, fanfaronada si lipsa de informare in rugbyul romanesc...

Dau un exemple, uite ce zice d-nul. Chirondojan, in ultimul paragraf:

https://www.cugetliber.ro/stiri-sport-p ... 221-367410
Avem nevoie de tehnicieni competitivi, care să fie la zi cu metodele moderne de antrenament. Au fost aduşi în România, pe bani mulţi, antrenori străini. Trebuie să îi folosim mai mult în special pentru perfecţionarea antrenorilor noştri, să susţină cursuri, pentru că, fără antrenori buni, copiii nu pot progresa
Care antrenori straini au fost adusi in Romania pe multi bani? E Anesi la Timisoara, dar el are jobul lui pentru clubul respectiv, la fel si ceilalti straini care au antrenat Timisoara, doar nu erau sa se duca la Cleopatra.

A fost Howells la nationala, dar jobul lui era la prima echipa. E problema noastra administrativa ca nu am facut o Romania A mai devreme care sa i-o dam pe mana , sa gasim meciuri, inclusiv cu tari ca Polonia, Olanda din RETrophy ca e buna orice experienta si sa ii dam mai mult de lucru. Ma indoiesc ca era treaba lui sa se duca la antrenorii de juniori/copii ai Cleopatrei sa le spuna ce si cum cand el nu a antrenat juniori niciodata. Si in Georgia prerogativele lui Haig sunt limitate la prima reprezentativa, la U20 si alte categorii sunt alte echipe de antrenori.

A venit de curand un argentinian la BM, are acelasi statut cu Anesi, e platit de un club.

Atunci despre ce antrenori vorbeste Chirondojan? E o noutate ca antrenorii nostri nu au scoli pe afara si nu-s la curent cu noutatile? Ma indoiesc. Atunci despre ce vorbeste acest conducator de club, altfel demn de stima pentru efortul pe care-l face cu rugbyul juvenil? E bine totusi ca s-a sesizat una dintre problemele majore, astept sa vad cand se sesizeaza si altele adica sa schimbe centrul de greutate al sistemului de copii si juniori de la castigarea cu orice pret a unui titlul national pe categorie de varsta la formarea si educarea tinerilor jucatori. Cand o sa bage ceva fonduri si in activitati educative (gen vizita la Castelul Peles, la monumentul de la Marasesti sau la Muzeul de Istorie), cand o sa le asigure ceva lectii de limbi straine sau intalniri cu personalitati sportive si nu numai tinerilor si copiilor atunci da, putem spune ca tanarul sportiv este procuparea principala, el se afla in centrul sistemului de copii si juniori si nu un titlu iluzoriu la o categorie de varsta despre care nu isi va aduce nimeni aminte peste o luna.

Apoi avem antrenori romani de valoare, care vorba aia populara au mai facut si din cacat bici si ma refer aici la Sava si Dumbrava care au performat peste potentialul echipelor pe care le-au antrenat. Sava vad ca e tinut pe la U18 si la U20 e Hampea care e oricum mai putin experimentat. Dumbrava a sarit din schema acum la nationala. Daca tot e Sava la FRR acum, de ce nu conduce el lotul de U20 cu mandat pe cativa ani, ca sa fie continuitate, sa nu se mai schimbe antrenorul la fiecare stagiu? Sunt tot felul de decizii de astea stupide si meschine, facute fara viziune si izvorate din situatii individuale, pierzandu-se viziunea de ansamblu, carpeli...

Multi dintre antrenorii de copii si juniori care se agita ca mingile de fotbal pe marginea terenului si ar fi in stare si de trisat doar doar sa castige o vaza de targ duminical nu realizeaza ca e o mai mare si mai de durata multumire sa vezi un jucator de la clubul tau de copii ca a ajuns in echipa nationala si joaca meci de meci.

Dar la noi se descopera apa calda cand ne ajunge cutitul la os, precum d-nul Chirondojan.

Ca sa fiu si on topic cu Timisoara, parerea mea e ca Anesi nu are autoritatea necesara unui head coach si lipsa salariilor a afectat evident atmosfera din echipa. Dar daca cumva jucatorii nu s-au pregatit din aceasta cauza, vina e la ei. Iar situatia ca exista o cadere dupa pauza are ambele cauze, atat fizice cat si psihice si este o problema in rugbyul nostru defetismul cand intalnim echipe mai puternice si ingamfarea cand intalnim echipe mai slabe (a se vedea meciul cu Germania din 2017).
dans
Romania

Mesaj de dans » 24 Feb 2019, 17:31

Stie cineva care va fi strategia FRR pentru 7's Grand Prix?...Daca se urmareste eligibilizarea unor potentiali jucatori straini care joaca in Superliga sau vom dezvolta codul de 7's intern.
Am inteles ca meciurile din Grand Prix vor fi criteriu pentru calificarea la Olimpiada...si ofera o ruta pentru citiva jucatori sa joace pentru noi eventual daca celelalte conditii se indeplinesc...
Rostick
Romania

Mesaj de Rostick » 15 Iun 2019, 10:19

dans scrie:
28 Ian 2019, 22:59
Rostick scrie:
27 Ian 2019, 13:50
dans scrie:
22 Ian 2019, 15:32
..sa fim seriosi...northampton puneau 60-70 puncte pe tabela in oricare alta zi normala...Eu zic ca de aici la 100+ vorbim de factori psychologici care au afectat performanta in ultimele 20 minute + northampton push for the record.

Ar fi o intreaga discutie referitoare la 'skills-urile' psychologice pe care sportivul roman le arata in conditii de (high) stress ...s-a intimplat la fel in fotbal, handbal, basket..si asta recent!
Sper ca exista cineva in 'coaching staff' (me refer la rugby acum!) care se ocupa cu acest lucru... mental 'toughness' / resilienta, e una dintre directiile la care se lucreaza mult zilele astea in sportul de performanta...sper ca si la noi, mai ales in conditiile in care suntem... :geek:
Eu nu prea sunt de acord cu asta. De fapt, nu este adevarat, nu e sustinut de statistici. Am avut cateva colapsuri monumentale, e adevarat, dar multi sportivi / echipe din Romania au avut si reveniri spectaculoase.

,,, Poate este, poate nu. Dar in general nu, nu are acoperire placa asta ca suntem labili psihic.
Cred ca ne indepartam de subiect aici.... dar poate o fi interesant pentru careva.

Apropo cind spui ca data nu demonstreaza ipoteza de mai sus, ai ceva detalii statistice care au investigat stintific resilienta psihica in sportul de performanta romanesc...?
Pentru fiecare exemplu mentionat, sunt multe contra-exemple...si perceptia mea e mai mult de celalta parte.

Ma indoiesc ca sunt multe echipe sau sportivi care au access la conditii adevarate de conditionare, reabilitare, strategii de interventie (setare obiectiv, visualisarea parcursului, relaxare, self-talk, managementul situatiilor sociale care apar post competitie, etc)
De asta sportul modern de performanta (la echipe + individual) are access acum la sport psychologists care completeaza cele de mai sus.

Sunt deja studii care demonstreaza relatia dintre labilitatea psihica si resultatele sportivului in activitatea de 'high performance'.
Are 2 componente distincte:
- una afecteaza motivatia si realitatea perceptiei efortului depus: 'Nu pot sa fac mai mult, sunt terminat fizic...'
- a doua este in relatie cu avantajul/cistigul/obiectivul personal creat:'Nu mai vreau sa fac asta, nu merita..', ' E ok si asa, merge, am facut destul pentru cit imi iese...'
In combinatie, cele 2 afecteaza felul in care sportivul constientizeaza, planifica si executa pregatirea in conditii de performanta.
Accessul la informatii sau monitorizarea vulnerabilitatilor si factorilor de impact la nivel individual sau echipa, este extrem de limitat la noi unde lipsurile sunt cu mult mai primare. De aceea spuneam ca rugby e unul dintre sporturile care au adoptat masiv aceasta directie...

In conditiile actuale cred ca am avea nevoie de o astfel de dimensiune la toate categoriile de virsta U18, U20 si seniori...mai ales la nivel national, ca la club cine stie!...

Raspund cu 6 luni intarziere, in caz ca te mai intereseaza raspunsul meu :)

In principiu sunt de acord cu ce ai zis. Eu doar am reactionat la mesajul tau cum ca, mereu, in orice sport, clacam psihic, ceea ce nu este adevarat. Nu am la indemana statistici detaliate, insa dadusem exemplul cu hanescu sau cu dinamo la handbal anul trecut, lucruri usor de verificat. As putea compila niste statistici mai serioase, dar sper sa ma crezi pe cuvant, ca nu prea as avea timp pentru asta ... sa nu uitam ca romania are cea mai mare revenire din istoria cupei mondiale de rugby, ba chiar si din istoria cupelor europene de fotbal :)

Cred ca inca suntem ok la mental, dar vom ramane in urma daca nu ne adaptam.
Scrie răspuns