Mesajul unui suporter către echipa națională

Ce vedeți mai jos este un superb mesaj trasmis de suporterul Grigore într-un comentariu pe frr.ro. Pe care ne-am permis să-l preluăm și să îl împărtășim cu voi 🙂

”Suntem atat de oropsiti ca natie si de dezorientati, lipsiti de mandrie, incat, in idealismul meu, vad rugby-ul ca pe unicul resort capabil sa resusciteze tinerii scotandu-i din starea de neputinta fizica si morala iar pe noi, ceilalti, din starea de lehamite…
Imi repet mereu ca voi nu sunteti ultima generatie ce se bate ca sa reprezinte tara asta la o cupa mondiala dar mi-e teama ca adevarul poate fi crud…Cei ce ne conduc nu sunt recunoscatori efortului vostru teribil, sunt incapabili sa vada ce beneficii ar aduce rugby-ul natiei noastre iar Georgia este cel mai elocvent exemplu in acest sens…
Baiatul meu, Viorel, care la anul face 4 ani, a invatat sa numere pana la 15 dupa numele baietilor din echipa nationala. Ma intreaba deseori cine poarta tricoul cu numarul 0…N-AR INTELEGE DACA I-AS RASPUNDE CA CEI CE NE CONDUC DE 20 ANI MERITA UN ASTFEL DE TRICOU PENTRU DEZINTERESUL VADIT PENTRU ACEST NOBIL SPORT.
Rugamintea mea din suflet este sa dati tot ce aveti mai bun din voi si sa dovediti ce caractere sunteti, batandu-i pe uruguayeni.
Ursache, Carpo, Stelica, Vali Calafeteanu, Ciobi, Iulica, Toni, Sandu, Sorin, Cezar, Marius, Cristian, Catalin, Lucian, Ionut sunt niste personaje suprarealiste pentru copilul meu care este atasat enorm de acesti baieti…Vali Ursache poate sa-l tine pe Ciobi intr-o mana si rupe un copac in doua, Daniel Carpo ridica un avion cu bratele iar Sorin poate sa impinga singur un autobuz… :-)
Trageti de voi si veniti victoriosi de la capatul lumii!!! Fara calificare moare rugby-ul romanesc iar eu vreau ca peste ani, Viorel sa faca ce faceti voi.
Cu Dumnezeu inainte la victorie!!!”

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

*