“Nu exista decat calea victoriei!” – mesajul lui Daniel Carpo catre Stejari

Foto: Dan Burghelea
Foto: Dan Burghelea
Cu o zi inainte de primul meci al returului campaniei de calificare la Cupa Mondiala, partida contra Portugaliei de sambata, 1 februarie, de pe Cluj Arena, Daniel Carpo le ureaza succes colegilor de la echipa nationala de rugby. Proaspat revenit la antrenamentele echipei de club, campioana Romaniei, RCM Timisoara, stejarul a lasat in urma amintirile accidentarii care l-a tinut departe de gazon mai bine de jumatate de an.

Inchizatorul echipei nationale, unul dintre noii cursanti ai Academiei de Rugby, a acceptat sa raspunda intrebarilor Club 16 – Fan Club Rugby Romania prin intermediul lui Marius, colegul nostru care a avut ocazia sa stea de vorba cu cel care a imbracat ultima data tricoul cu frunza de stejar vara trecuta la IRB Nations Cup. Am descoperit in jucatorul roman acelasi om modest si plin de caracter care vorbeste deschis despre importanta rugbyului in viata sa, perspectiva copiilor in acest sport si despre echipa nationala deoarece gandurile lui Daniel se indreapta in aceste zile catre coechipierii din nationala Romaniei carora le transmite intreaga sa sustinere.

Club 16: Care a fost cea mai frumoasa perioada a carierei tale, junioratul sau senioratul?
D.Carpo: Ambele perioade au farmecul lor. Daca ar fi sa aleg acum, junioratul are o frumusete aparte. Este pur si simplu placere, pur si simplu traiesti fenomenul si spiritul rugbystic la maxim. La seniori se schimba total atmosfera, exista termene-limita, obiective de indeplinit, presiune, nimic nu e lasat la voia intamplarii. Pentru orice greseala esti taxat. Insa partea frumoasa a senioratului este ca iti ofera posibilitatea de a ajunge la potentialul maxim, poti sa-ti compari fortele cu cei mai buni rugbysti de talie mondiala si observi ca sacrificarea copilariei nu a fost in van.

Club 16: Un lucru important care te-a inspirat in cariera…
D.Carpo : Nu am simtit presiune pana la nefericitul eveniment cu accidentarea. In perioada recuperarii dupa accidentare mi-am dat seama cat de scurta poate fi viata sportiva si cat de multe satisfactii am avut pana la acel moment. Rugbyul este un sport superb si ii sunt dator, iar acesta este principalul motiv care ma inspira sa continui sa lupt.

Club 16: Ce sfat poti da unui tanar rugbyst care aspira la marea performanta?
D.Carpo: Rugbyul iti creeaza oportunitati intr-o tara in care nu merg toate ca pe roate. Este foarte important pentru mine ca am posibilitatea, atat prin exemplul propriu, cat si prin cuvinte sau sfaturi pertinente, sa le insuflu baietilor de la Academia de Rugby dar si celor din rugbyul juvenil in general, ca acest sport creeaza caractere.

Club 16: Ce planuri ai dupa terminarea Academiei de Rugby?
D.Carpo: Chiar daca am luat-o un pic pe dos, incepand academia inaintea scolii de antrenori, am facut acest pas datorita timpului meu restrans. Am imbinat timpul acordat recuperarii dupa accidentare cu participarea la modulele academiei. Partea interesanta este ca am descoperit informatii extrem de utile ce-mi vor folosi atat in cariera de sportiv, cat si in urmatorul pas.

Club 16: Cum arata o zi de antrenament pentru un rugbyst de la echipa campioana a Romaniei si de la echipa nationala?
D.Carpo: O zi de antrenament precompetitional este o zi intensa. Trezirea are loc la ora 8, urmeaza o gustare rapida, apoi continuam cu antrenament la sala de forta de la ora 8.45. O ora si 30 de minute de munca asidua dupa care o pauza de o ora pana la urmatorul antrenament de agilitate. Acesta dureaza 60 de minute dupa care un dus rapid si masa de pranz. La ora 15.30 incepe al treilea antrenament al zilei. Doua zile din saptamana, serile le am rezervate pentru antrenament specific de spinning.

Club 16: Un mesaj pentru colegii de la echipa nationala inaintea meciului cu Portugalia?
D.Carpo: Nu exista decat calea victoriei, stim foarte bine acest lucru si nu exista dorinta mai mare ca participarea la o cupa mondiala. Pastrati-mi un loc cald pentru ca, daca va fi nevoie, cu siguranta voi pune si eu umarul la realizarea acestui obiectiv.

Ii multumim lui Daniel pentru amabilitatea de a ne acorda acest interviu si il asteptam si noi cat mai repede pe gazon si in echipa nationala!

Nu uitati, sambata, ora 16.00 Romania – Portugalia pe Cluj Arena!

Hai Romania! Hai Stejarii!

One Reply to ““Nu exista decat calea victoriei!” – mesajul lui Daniel Carpo catre Stejari”

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

*