Echipa nationala 2020

Sectiune dedicata echipelor nationale de rugby
Scrie răspuns
amz
Mesaje: 558
Membru din: 12 Ian 2018, 16:36
Localitate: Bucuresti
Romania

Re: Echipa nationala 2020

Mesaj de amz » 29 Feb 2020, 11:24

Lotul pentru Rusia:

Pilieri: Constantin Pristavita (CSM Stiinta Baia Mare), Horatiu Pungea (Timisoara Saracens), Alexandru Savin (CSA Steaua), Costel Burtila (Rugby Club Hyères-Carqueiranne-La Crau), Alexandru Gordas (Stade Nicois), Ionel Badiu (Valence Romans Drome)

Taloneri: Ovidiu Cojocaru (CSM Stiinta Baia Mare), Eugen Capatana (Timisoara Saracens), Tudor Butnariu (CSA Steaua)

Linia a II-a: Ionut Muresan (Timisoara Saracens), Johan Van Heerden (CS Dinamo), Adrian Motoc (Agen), Florian Rosu (CSM Stiinta Baia Mare), Valentin Poparlan (Timisoara Saracens)

Linia a III-a: Cristi Chirica (CSM Stiinta Baia Mare), Dragos Ser (CSA Steaua), Adrian Ion (ACS Tomitanii), Kamil Sobota (ACS Tomitanii), Vlad Neculau (Timisoara Saracens)

Mijlocas la gramada: Gabriel Rupanu (Timisoara Saracens), Florin Surugiu (CSA Steaua), Tudorel Bratu (CS Dinamo)

Mijlocas la deschidere: Daniel Plai (CSA Steaua)

Aripi: Robert Neagu (CSA Steaua), Marius Simionescu (Timisoara Saracens), Nicolas Onutu (CS Vienne Rugby), Ionut Dumitru (CSA Steaua), Catalin Fercu (Timisoara Saracens), Cosmin Iliuta (SCM Buzau)

Centri: Vladut Popa (Timisoara Saracens), Florin Vlaicu (CSA Steaua), Moa Maliepo (Timisoara Saracens)

Fundas: Ionel Melinte (Timisoara Saracens)

https://frr.ro/2020/02/28/lotul-romanie ... n-rec2020/

In mare e acelasi lot, se pare ca nu vine Macovei dar au revenit Badiu si Gordas. Linia a III-a este un pic cam subtire

Nu inteleg de ce se insista acum cu jucatori precum Rupanu si Iliuta, care nu prind postul de titular nici la cluburile lor. Inteleg ca vor sa-i incurajeze, e OK, dar ar mai trebui sa cheme si alti tineri sa fie in circuitul echipei.
amz
Mesaje: 558
Membru din: 12 Ian 2018, 16:36
Localitate: Bucuresti
Romania

Re: Echipa nationala 2020

Mesaj de amz » 03 Mar 2020, 11:56

In clipul de ieri cu ocazia martisorului, apar in imagini cu lotul Boldor si Zaharia:

popa val
Mesaje: 59
Membru din: 12 Iun 2018, 16:19
Germany

Re: Echipa nationala 2020

Mesaj de popa val » 05 Mar 2020, 20:32

Nu vreau sa critic, din contra, dar dupa cum sintem obisnuiti de federatia romana de rugby stirile despre echipa nationala de rugby lipsesc cu desavirsire, cu nici 48 de ore inaintea meciului contra Rusiei.
Asa ca mai putine comentari, sint si dorite.
popa val
Mesaje: 59
Membru din: 12 Iun 2018, 16:19
Germany

Re: Echipa nationala 2020

Mesaj de popa val » 06 Mar 2020, 19:46

Stie cineva de ce nu joaca Macovei, Fercu sau Ionut Dumitru?.
dans
Mesaje: 132
Membru din: 12 Noi 2018, 00:16
Romania

Re: Echipa nationala 2020

Mesaj de dans » 07 Mar 2020, 00:51

popa val scrie:
06 Mar 2020, 19:46
Stie cineva de ce nu joaca Macovei, Fercu sau Ionut Dumitru?.
Macovei are meci in ProD2...probabil asa a fost aranjamentul cu cei de la Colomiers...
Oricum formula de start e interesanta... cu o linia 2 & 3 medie peste 1.94cm sa speram ca ne descurcam mai bine in momentele fixe - gramada, line-up si mauls.
Imi place ca se incearca unele lucruri noi, sper ca jucatorii fac fata tehnic la schimbarea de roluri...multi sunt tineri si le va prinde bine.
As fi jucat cu Fercu in locul lui Vlaicu, dara asta e preferinta personala...dar inteleg ca se cauta puncte usoare din penalitati si Vlaicu e cel mai bun transformer in mai mult de un deceniu....dar avem nevoie de mai mult decit atit daca e sa ne depasim conditia actuala...!
amz
Mesaje: 558
Membru din: 12 Ian 2018, 16:36
Localitate: Bucuresti
Romania

Re: Echipa nationala 2020

Mesaj de amz » 07 Mar 2020, 07:12

Fercu nu a zburat in Rusia
dans
Mesaje: 132
Membru din: 12 Noi 2018, 00:16
Romania

Re: Echipa nationala 2020

Mesaj de dans » 07 Mar 2020, 15:46

amz scrie:
07 Mar 2020, 07:12
Fercu nu a zburat in Rusia
Asa e, uitasem ca nu prea zboara...!
Oricum am jucat fara convingere, multe greseli personale fara a fi sub o presiune reala. Ma dispereaza datul din mini cind adversarul face mici errori sa atraga atentia arbitrului pentru a smulge o penalitate...!..S-a dovedid ca meciul cu Spania a fost un accident cind spaniolii au avut o zi proasta iar arbitrul ne-a avantajat la multe faze.
Ai nostrii au nevoie de 121 ‘mental strengthening’ pentru a se crea o mentalitate pozitiva si competitiva... nu se poate ca dintr-o pozitie de avantaj si atac, direct in ...chaos!...Nu cred ca echipa intelege conceptul si importanta de a crea ‘momentum’ in joc...Iar acei jucatori pe care ii numim consacrati, ma indoiesc ca-si vor schimba atititudinea sau psyche-ul in acesti ultimi ani de activitate competitionala.
dans
Mesaje: 132
Membru din: 12 Noi 2018, 00:16
Romania

Re: Echipa nationala 2020

Mesaj de dans » 07 Mar 2020, 18:10

Tare mi-e ca pentru a gasi un raspuns la rezultatele din acest sezon REC, mai marii FRR vor face niste analize federale care vor duce la schimbari de nivel tehnic managerial.
Aici va fi momentul cind A. Robinson va trebui sa faca un raport care se poate duce in mai multe directii!!..
Este probabil ca rezultatul va fi Lasha sa continue undeva la U18/U20 si nume noi sa fie coptate in echipa tehnica fie ca antrenori sau ca adviseri temporari...Ar fi nevoie ca orice schimbare sa fie in timp pentru turneul Nations Cup in Uruguay si meciurile din toamna (sper ca vor fi macar 3).

O selectie solida trebuie facuta pentru a incerca toti jucatorii cu potential care inca nu au fost vazuti (de aici nevoia de o selectionata Romania A care sa joace 2-3 meciuri la nivel tier3.. Olanda, Polonia, Elvetia etc)
Kiroshi
Mesaje: 59
Membru din: 13 Ian 2018, 18:25
Romania

Re: Echipa nationala 2020

Mesaj de Kiroshi » 07 Mar 2020, 18:46

Poate vor angaja si fedederalii un antrenor competent pe gramada.
Nu de alta dar am ajuns sa nu mai alegem gramada in 5 advers, suntem in ultimul hal, pur si simplu nu mai avem gramada.
popa val
Mesaje: 59
Membru din: 12 Iun 2018, 16:19
Germany

Re: Echipa nationala 2020

Mesaj de popa val » 08 Mar 2020, 10:09

O noua infringere in fata unei echipe a Rusiei destul de slaba, mai ales in aparare unde erau foarte usor de depasit, pai atunci cum am pierdut ?,foarte simplu jucind si mai slab ca ei, cu multe greseli de minuirea balonului, mingie scapata in fata la un metru de eseu (Robert Neagu) , tusa prost rau de tot,in aparare la fel ,pase la adversar (Ion Melinte).Nu l-am inteles pe Robert Neagu ce a vrut sa faca la faza de la inceput de joc cind il agata intentionat pe jucatorul rus care alerga dupa un mingie, primind si un inutil cartonas galben,e total lipsita de logica.
Sint momente in joc cind te intrebi ce si cum au fost uni jucatori invatati in faza de juniorat de antrenori,ma refer la elementul de baza tehnica individuala.Azi a cintarit foarte mult forma slaba a deschideri noastre, Vlaicu a avut o zi mai proasta, la fel si mijlocasul la deschidere Surugiu.
Urmeaza meciul cu Belgia , dar sa nu uitam ca am cazut intr-o mare mediocritate,nu stiu cum putem iesi din aceasta situatie, federatia nici ea nu are idei de a reactiva rugbyul romanesc, ea insasi fiind in moarte clinica.
Dupa cum a mentionat antrenorul englez A. Robinson, jucatori roamni au meciuri foarte putine in decursul anului, pai ultimile meciuri au fost ca la 20-21 noiembrie, si apoi a fost un trial la Snagov cred, cu viitori componenti ai nationalei, si pina la primul meci cu Georgia nimic, c-am doua luni nici un meci test decit iar un cantonament de pregatire in Turcia.La anul se repeta din nou aceiasi situatie daca nu se modifica ceva in programul competional.
Dar problema nr. 1 dupa parerea mea este nivelul modest al echipelor de juniori, de unde nu vine aproape nimeni, si care in meciurile internationale nu au nici un cuvint de spus.
Vrem nu vrem in actualul moment ramine mai departe naturalizarea a unor noi jucatori de rugby care sa acopere posturile deficitare care nu sint acoperite de jucatori romani.
Nu cred sub nici o forma ca vom retrogada, vom invinge Belgia la Botosani, important este ce urmeaza pentru ca timpul este foarte scurt,pentru a aparea si efectele pozitive a unor reforme.
Scrie răspuns