Echipa nationala 2020

Sectiune dedicata echipelor nationale de rugby
Scrie răspuns
popa val
Mesaje: 59
Membru din: 12 Iun 2018, 16:19
Germany

Echipa nationala 2020

Mesaj de popa val » 15 Dec 2019, 19:51

Citeva pareri personale despre pagina de internet a Federatiei Romane de Rugby, pe care eu o consider mai mult decit modesta, actualizarea sau informatii despre fosti, actuali sau viitori componenti ai echipei nationale, sau transferuri, sint raritati.
Informatii mai sigure cit de cit provin de la diversi suporteri pe Facebook, sau zvonuri care circula pe paginile din Internet.
Actuali componenti a echipei nationale care au obtinut calificarea pentru Cupa Mondiala din Japonia, (si am fost descalificati cu ajutorul unor functionari necunoscuti pina in acest moment ai Federatiei Romane de Rugby) au intrat in anonimat total, vrei sa sti cum joaca Macovei in Franta de ex. trebuie sa te uiti in presa din Franta sau sa intrebi prieteni sau rudele lui Macovei.
Sau vrei sa sti ce jucatori straini din camponatul intern pot fi naturalizati pentru o eventuala convocare la echipa nationala, pentru viitorul sezon, oficial lipseste o asemenea lista si atunci apelezi la zvonuri.
Pe 01 febroarie România va juca in deplasare contra Georgiei, deci ar mai fi o luna si jumatate, si dupa testul de la mijlocul lui noiembrie de la Snagov numai cu jucatori din Super Liga, eu nu am citit nici un comentariu al actualului antrenor al nationalei, ce parere are despre primul contact pe care la avut cu viitori componenti ai nationalei, unde sint probleme si pe cine se bazeaza din cei care joaca afara.
Eu sint convins ca are un plan, dar nu apare in public nimic, nici un plan de pregatire, sau un test sau meciuri inaintea jocului contra Georgiei, deci revin la ideia de unde am plecat ca cei care adminstreaza pagina nu i-si dau seama de importanta unei legaturi mult mai apropiate intre suporteri si jucatori, cind lipsesc informatiile lipseste si interesul pentru acest sport, sa nu ne mai miram de lipsa de spectatori din campionat si la meciurile internationale.
Va dau un mic ex. am fost in tara acum un an in noiembrie m-am dus pe Ghencea sa vad meciul contra SUA, nu am vazut nici un afis acolo la stadion, nici o stire in presa despre meci iar in tribune eu nu cred ca au fost nici 100 de spectatori am incasat si o infringere clara.
Cei care lucreaza in cadrul federatiei ar trebui sa puna mai mult accent pe raspindirea de informatii din lumea rugbyului intern dar si international chiar daca sint si informatii banale.
Mai avem o mare problema a celor care comenteaza meciurile la TV. ce pot sa spun ca ori e un meci de rugby sau comenteaza polo au c-am aceleasi expresi, cineva ar trebui sa-I invete in primul rind regulile acestui sport.
Si ultima dorinta pe acest an, poate vom afla cine a stat in spatele decizie din cadrul federatiei, ca echipa nationala sa fie scutita de un drum obositor pina in Japonia.
dans
Mesaje: 132
Membru din: 12 Noi 2018, 00:16
Romania

Re: Echpa nationala

Mesaj de dans » 19 Dec 2019, 00:22

...E vorba de ani de zile in care FRR nu a fost interesata la devoltarea in teritoriu.
Dupa 10-15 ani in deriva s-a creat un 'gap' generational cu schimbari in comportamentul social al oamenilor care poate mai urmareau acest sport in trecut...

Cum media romaneasca este acum neinteresata de acest sport, FRR a avut prilejul (si continua sa aibe) a nu fi expusa (gen fotbal, handbal, gimnastica)
unei adevarate scrutinari al activitatii. In felul asta 'liderii FRR' au facut cam tot ce au vrut pina la evenimentul de anul trecut (pierderea calificarii la RWC2019) - strategie proasta, risipa de fonduri, jocuri de culise, neseriozitate, oameni care poate nu-si au locul acolo etc

Orice innitiativa acum, care ar trebui sa reverse caderea in care suntem, trebuia inceputa de oameni noi, fie si pentru faptul ca cei care au fost acolo in ultimii ani poarta'marca lui Cain' - vor avea un support redus si vor fi tot timpul o piedica.
In plus nu exista profesionisti in astfel de domeniu (sport management, atragere de fonduri (nu ajutor de stat), crearea de valoare pentru toate partile - clubs, investors, players, spectators)...si astfel de oameni poate nu trebuie sa vina neaparat din rugby (ideal, da!)
Altele sunt 'minerele' care trebuiesc trase pentru a crea un success vizibil si rapid.

Sper sa ne comportam onorabil la urmatoarele 2-3 REC-uri dar nu prea cred ca vom mai depasi Spania, Uruguay poate chiar si Russia atunci cind vor veni momentele cheie.
Ultima oară modificat 28 Ian 2020, 00:53 de către dans, modificat 1 dată în total.
popa val
Mesaje: 59
Membru din: 12 Iun 2018, 16:19
Germany

Re: Echpa nationala

Mesaj de popa val » 08 Ian 2020, 18:54

In sfirsit apar primele informatii pe pagina Federatiei Romane der rugby, in legatura cu pregatirea meciului de rugby Georgia - România, sa vedem la ce jucatori se va apela care evolueaza in afara tari, si la cine se renunta din actualul lot.
Nu se mentioneaza daca va fi sau nu, un meci de pregatire,in perioada urmatoare.
Destul de optimista declaratia antrenorului nationalei Andy Robinson, poate va reusi sa motiveze rugbysti romani inaintea unui meci forte greu.
amz
Mesaje: 558
Membru din: 12 Ian 2018, 16:36
Localitate: Bucuresti
Romania

Re: Echpa nationala 2020

Mesaj de amz » 09 Ian 2020, 10:24

Mi-am permis sa modific putin titlul discutiei adaugand 2020, sa tinem toate discutiile intr-un loc.

Lotul cu jucatorii din tara:

Pilieri: Iulian Hartig (CSM Stiinta Baia Mare), Constantin Pristavita (CSM Stiinta Baia Mare), Horatiu Pungea (Timisoara Saracens), Cosmin Manole (CS Dinamo)

Taloneri: Ovidiu Cojocaru (CSM Stiinta Baia Mare), Eugen Capatana (Timisoara Saracens), Andrei Radoi (Timisoara Saracens), Tudor Butnariu (CSA Steaua)

Linia a II-a: Ionut Muresan (Timisoara Saracens), Johan Van Heerden (CS Dinamo), Dorin Lazar (Timisoara Saracens)

Linia a III-a: Cristi Chirica (CSM Stiinta Baia Mare), Damian Stratila (Timisoara Saracens), Vlad Neculau (Timisoara Saracens), Dragos Ser (CSA Steaua), Adrian Ion (ACS Tomitanii), Kamil Sobota (ACS Tomitanii)

Mijlocas la gramada: Gabriel Rupanu (Timisoara Saracens), Florin Surugiu (CSA Steaua), Tudorel Bratu (CS Dinamo),

Mijlocas la deschidere:
Tudor Boldor (CSA Steaua), Daniel Plai (CSA Steaua),

Aripi: Robert Neagu (CSA Steaua), Marius Simionescu (Timisoara Saracens), Vladut Zaharia (Timisoara Saracens), Ionut Dumitru (CSA Steaua), Cosmin Iliuta (SCM Gloria Buzau)

Centri: Vladut Popa (Timisoara Saracens), Florin Vlaicu (CSA Steaua), Catalin Fercu (Timisoara Saracens)

Fundas: Paul Popoaia (CSM Stiinta Baia Mare), Ionel Melinte (Timisoara Saracens)

Jucatorii care activeaza afara si momentan sunt disponibili:

Tarus
Gordas
M. Lazar
Badiu
Turashvili

Antonescu
Motoc

Macovei
Nistor
Ilisescu

Gontineac
Onutu

Din pacate Gorcioaia e accidentat. Fratii Ursache s-au retras formal de la nationala.

Mai sunt unii jucatori romani la nivelul Federale 1 care ar trebui sa primeasca o sansa sau macar sa se arunce o privire la ei, ma refer la Tomascu, Burtila (linia I) Ciorascu sau chiar din F2 Palii, fost demi la U20 si Baia Mare.
Bogdan_DC
Mesaje: 357
Membru din: 12 Ian 2018, 16:36
Localitate: Bucuresti
Romania

Re: Echpa nationala 2020

Mesaj de Bogdan_DC » 09 Ian 2020, 10:46

Mai jos lista completa, dar multi dintre ei sunt veterani , retrasi sau joaca la un nivel semi amator in F2 de ex.

Top 14 - Franta

Tudor Stroe pilier (1993) - Castres - accidentat
Adrian Motoc linia 2-3 (1996)Agen
Andrei Gorcioaia linia 3 (1987)- Bayonne - accidentat

Pro D2 - Franta

Andrei Ursache linia 1 (1984)- Carcasonne - retras de la nationala
Mihai Macovei linia 3 (1986)- Colomiers
Valentin Ursache linia 2-3(1985) Oyonnax - retras de la nationala
Mihaita Lazar pilier (1986) - Oyonnax
Ionel Badiu - pilier -(1989) Valence Romans

Federale 1 - Franta
Marius Antonescu linia 2 (1992)- Bourg en Bresse
Ioan Tomascu pilier-(1992) Stade Niortais
Silviu Staicu (1999) pilier st&dreapta / taloneur espoirs Stade Niortais
NIcholas Onutu - aripa/centru CS Vienne - accidentat
Costel Burtila linia1 - (1991) Trelissac
Razvan Ilisescu linia 3 (1993) Nice
Alex Valcu - linia 2-3 (1988)- CS Pamiers
Otar Turasvili taloneur (1986) - CS Pamiers
Stefan Ciorascu - linia 3 -Mazamet

Federale 2 - Franta
Vlad Nistor linia 3 -(1994) US Seyne
Edouard Carp (1999) - aripa/fundastransformer - Creusot - Federale 2
Claudiu Branescu linia3 -(1994)RC du Pays de Saint Yrieix
Alexandru Palii (1995) - demi - RACC
Alex Mihai Gorcioaia - (1989) linia 3-a Castelsarassin
Andrei Diaconu - 1992 - linia 2-a SOM Rugby
Julien Onutu aripa/centru -(1992) Tournon-Tain

Italia
Pro14
Alexandru Tarus pilier (1989) - Zebre
Top12
Iovu Bogdan - centru (1984) - Lafert San Dona
Nicolae Cristian STOIAN 1999 linia 2 (Fiamme orro) - U20 Italia
Marius Pop - Colorno talon/linia3
Serie A
Dan Groza - uvertura/centru 1996 - CUS Torino
Sergiu Ursache - 1988 linia 3 - CUS Torino
Ultima oară modificat 09 Ian 2020, 13:18 de către Bogdan_DC, modificat 1 dată în total.
solovastru
Mesaje: 11
Membru din: 10 Feb 2018, 15:50
Romania

Re: Echipa nationala 2020

Mesaj de solovastru » 09 Ian 2020, 13:04

Nicholas Onutu nu e si el accidentat? Lipseste din echipa lui Vienne inca din toamna.
Bogdan_DC
Mesaje: 357
Membru din: 12 Ian 2018, 16:36
Localitate: Bucuresti
Romania

Re: Echipa nationala 2020

Mesaj de Bogdan_DC » 09 Ian 2020, 13:18

solovastru scrie:
09 Ian 2020, 13:04
Nicholas Onutu nu e si el accidentat? Lipseste din echipa lui Vienne inca din toamna.
Ba da, corect. Cred ca si Tudor Stroe s-a reaccidentat.
solovastru
Mesaje: 11
Membru din: 10 Feb 2018, 15:50
Romania

Re: Echipa nationala 2020

Mesaj de solovastru » 09 Ian 2020, 14:03

@Ba da, corect. Cred ca si Tudor Stroe s-a reaccidentat.@


Il aveau in vedere pe Stroe pentru convocare? S-a hotarat in sfarsit sa joace pentru Stejari? Pentru ca daca nu il tot enumeram degeaba printre jucatorii romani din Franta pasibili de a fi solutii pentru echipa nationala.
dans
Mesaje: 132
Membru din: 12 Noi 2018, 00:16
Romania

Re: Echipa nationala 2020

Mesaj de dans » 11 Ian 2020, 18:29

Nu prea sunt surprize; cam acelasi group ca in toamna.
Incet, incet cei care joaca in Franta la nivel ProD2 sau Top14 sunt din ce in ce mai putini.

Macovei(34), Antonescu(29),Motoc(24),Tarus(31) sau Badiu(31) vor veni la nu mai mult de 2 sau 3 meciuri fiecare...Baza va ramine in grupul care e deja selectionat
Ilisescu (27), Nistor (25), Tomascu (28), Burtila(29) ar trebui si ei sa aibe o sansa eventual (am pus virstele in 2020)
stef
Mesaje: 91
Membru din: 27 Mar 2018, 14:26
Romania

Re: Echipa nationala 2020

Mesaj de stef » 11 Ian 2020, 21:10

dans scrie:
11 Ian 2020, 18:29
Nu prea sunt surprize; cam acelasi group ca in toamna.
Incet, incet cei care joaca in Franta la nivel ProD2 sau Top14 sunt din ce in ce mai putini.

Macovei(34), Antonescu(29),Motoc(24),Tarus(31) sau Badiu(31) vor veni la nu mai mult de 2 sau 3 meciuri fiecare...Baza va ramine in grupul care e deja selectionat
Ilisescu (27), Nistor (25), Tomascu (28), Burtila(29) ar trebui si ei sa aibe o sansa eventual (am pus virstele in 2020)
Iar in Challenge Cup, partida dintre Stade Français si Zebre a fost arbitrata in premiera de un arbitru gruzin. Felicitari celor de la FRR pentru minunatul regres!

In urmatorii 5-6 ani, vom avea maxim 2-3 jucatori in primele doua divizii din Franta. Tinerii nu sunt atrasi sa plece in Franta. Ma gandesc la Pristavita care a ajuns la 26 de ani si probabil isi va incheia cariera in Romania. De ce s-ar mai duce tinerii jucatori in Franta? Efortul si sacrificiile de familie sunt prea mari. 99.9% dintre ei nu vorbesc franceza, iar jucatorul roman nu mai are cautare in campionatul francez.

Singura solutie vizeaza simultan schimbarea conducerii federatiei si cresterea vizibilitatii Superligii prin imbunatatirea infrastructurii rugbistice. Am avea nevoie de niste baze sportive decente la nivelul tuturor cluburilor din Superliga ceea ce nu se va intampla niciodata pentru ca nimeni din sfera politica nu da doi bani pe acest sport. Conducerea bugetarilor din FRR de asemenea nu se va schimba. Deci, nu exista nici o speranta in redresarea acestui sport.
Scrie răspuns