Rugby World Cup 2019

Sectiune dedicata discutiilor despre rugbyul international
amz
Mesaje: 558
Membru din: 12 Ian 2018, 16:36
Localitate: Bucuresti
Romania

Re: Rugby World Cup 2019

Mesaj de amz » 02 Sep 2019, 15:59

dans scrie:
02 Sep 2019, 14:11
Jipa, Grigore, Harasim, Berbece, Perici, Ballock, Melniciu
Nu stiu daca cei enumerati de tine sunt cei mai potriviti acum la 9 si 10, inaintea lor sunt jucatori ceva mai experimentati.

La demi ma gandesc la Tigla care mi se pare ca are cel mai bun fizic dintre toti mijlocasii de gramada pe care-i avem apoi Bratu. Mai e ceva mai avansat ca cei citati de tine Rupanu. Perici e un jucator interesant, sa vedem cum se va adapta la Tm.

La uvertura sunt Boldor, Melinte si Plai, mai e pana la Jipa si Harasim.

Grigore din cate stiu s-a lasat de rugby. Melniciuc n-a facut nimic memorabil la U Cluj de cand a debutat la Stejari (2016) dar poate ar fi cazul sa i se mai dea o sansa. Ballok sa-si castige intai locul de titular...

facem ce facem si la un topic de Cupa Mondiala ajungem iar sa discutam despre ale noastre :lol:
dans
Mesaje: 132
Membru din: 12 Noi 2018, 00:16
Romania

Re: Rugby World Cup 2019

Mesaj de dans » 03 Sep 2019, 01:20

amz scrie:
02 Sep 2019, 15:59
dans scrie:
02 Sep 2019, 14:11
Jipa, Grigore, Harasim, Berbece, Perici, Ballock, Melniciu
Nu stiu daca cei enumerati de tine sunt cei mai potriviti acum la 9 si 10, inaintea lor sunt jucatori ceva mai experimentati.

La demi ma gandesc la Tigla care mi se pare ca are cel mai bun fizic dintre toti mijlocasii de gramada pe care-i avem apoi Bratu. Mai e ceva mai avansat ca cei citati de tine Rupanu. Perici e un jucator interesant, sa vedem cum se va adapta la Tm.

La uvertura sunt Boldor, Melinte si Plai, mai e pana la Jipa si Harasim.

Grigore din cate stiu s-a lasat de rugby. Melniciuc n-a facut nimic memorabil la U Cluj de cand a debutat la Stejari (2016) dar poate ar fi cazul sa i se mai dea o sansa. Ballok sa-si castige intai locul de titular...

facem ce facem si la un topic de Cupa Mondiala ajungem iar sa discutam despre ale noastre :lol:
.. :) absolut de acord cu tine on pecking order (Tigla, Bratu, Rupanu + Melinte, Plai, Boldor)..doar ziceam ca ceilalti nu prea vor avea oportunitati sa fie vazuti.
amz
Mesaje: 558
Membru din: 12 Ian 2018, 16:36
Localitate: Bucuresti
Romania

Re: Rugby World Cup 2019

Mesaj de amz » 03 Sep 2019, 11:02

dans scrie:
03 Sep 2019, 01:20
.. :) absolut de acord cu tine on pecking order (Tigla, Bratu, Rupanu + Melinte, Plai, Boldor)..doar ziceam ca ceilalti nu prea vor avea oportunitati sa fie vazuti.
La uvertura la ultimii doi depinde cine castiga duelul de titularizare la club. Am vazut insa ca Boldor a intrat centru in ultimul meci, a jucat acolo si la nationala cu Uruguay sau SUA, nu mai tin minte si dupa cum merge Farrel la englezi ar fi o idee, mai ales ca fizicul il ajuta.
Tudz
Mesaje: 12
Membru din: 23 Feb 2018, 13:27
Romania

Re: Rugby World Cup 2019

Mesaj de Tudz » 25 Sep 2019, 18:31

Stiu ca este utopica idea initiata de mine, dar in conditiile in care am fi jucat in Japonia, care credeti ca ar fi putut sa fie lotul nostru pentru aceasta competitie? Bine inteles luand in calcul ca retragerile fratilor Ursache, Radoi, etc probabil nu ar mai fi avut loc inaintea competitiei.
StefanPetrescu
Mesaje: 9
Membru din: 21 Apr 2019, 20:23
Localitate: Newport
Romania

Re: Rugby World Cup 2019

Mesaj de StefanPetrescu » 28 Sep 2019, 18:07

Antrenor:
Thomas Lievrememont

Talonerii:
Andrei Radoi
Eugen Capatina
Otar Turashvili

Pilierii:
Mihai Lazar
Andrei Ursache
Constantin Pristavita
Ionel Badiu
Alexandru Tarus
Alexandru Gordas

Linia Doua:
Valentin Ursache
Valentin Popirlan
Marius Antonescu
Johan van Heerden

Linia Treia:
Mihai Macovei (Capitan)
Stelian Burcea
Viorel Lucaci
Adrian Ion
Andre Gorin (Andrei Gorcioaia)

Mijlocas de Gramada:
Florin Surugiu
Valentin Calafetanu
Tudorel Bratu

Mijlocas la Deschidere:
Tudor Boldor
Daniel Plai

Centrii:
Florin Vlaicu (Kicker)
Tangimana Fonovai
Vladut Popa
Catalin Fercu

Aripi:
Vladut Zaharia
Ionut Dumitru
Nicolas Onutu
Mihai Lamboiu

Fundasi:
Ionel Melinte
Marius Simionescu
amz
Mesaje: 558
Membru din: 12 Ian 2018, 16:36
Localitate: Bucuresti
Romania

Re: Rugby World Cup 2019

Mesaj de amz » 29 Sep 2019, 09:53

Hai sa fac si eu o incercare, plecand de la premiza ca lotul Stejarilor ar fi fost condus tot de Lynn Howells si nu sunt jucatori accidentati

Taloneuri:
Radoi
Capatana
Cojocaru

Pilieri:
Lazar
Badiu
Pristavita
Tarus
A. Ursache
Gordas

Linia a doua:
Popirlan
Antonescu
Van Heerden
Motoc/Muresan

Linia a treia:
Macovei
Gorcioaia
V. Ursache
Nistor
Chirica

Demi:
Surugiu
Bratu
Tigla

Uvertura:
Boldor
Melinte

Centri
Vlaicu
Fakaosilea (daca ne-am fi calificat ar fi fost eligibil..)
V. Popa
Bucur

Aripi:
Fonovai
Dumitru
Onutu
Simionescu

Fundas:
Samoa
Fercu
Tudz
Mesaje: 12
Membru din: 23 Feb 2018, 13:27
Romania

Re: Rugby World Cup 2019

Mesaj de Tudz » 29 Sep 2019, 11:30

Antrenor: Lynn Howells

Taloneuri:
Radoi
Capatana
Cojocaru

Pilieri:
Lazar
Badiu
Tarus
A. Ursache
Stroe ( in speranta ca o prezenta in Japonia l-ar fi convins sa accepte sa joace pentru noi)

Linia a doua:
Popirlan
Antonescu
Van Heerden
Motoc

Linia a treia:
Macovei
Gorcioaia
V. Ursache
Nistor
Chirica
Ion

Demi:
Surugiu
Bratu
Tigla

Uvertura:
Melinte
Vlaicu

Centri
Fakaosilea
Fonovai
V. Popa

Aripi:
Dumitru
Onutu
Apostol

Fundas:
Simionescu
Fercu
dans
Mesaje: 132
Membru din: 12 Noi 2018, 00:16
Romania

Re: Rugby World Cup 2019

Mesaj de dans » 02 Oct 2019, 12:11

...
1.Badiu, 2.Capatina, 3.Tarus, 4.Antonescu, 5.V.Ursachi, 6.Macovei, 7.Chirica, 8.Gorin, 9.Surugiu, 10.Plai,11.Simionescu, 12.Fercu, 13.Fakaosilea, 14.Fonovai, 15.Melinte

Rezerve: 16. Pristavita,17.Cojocaru, 18.Gordas,19.van Herdeen, 20. Popirlan, 21. V.Popa, 22. I.Dumitru, 23.Tigla

(Vlaicu, Motoc, Boldor, Samoa, V.Zaharia, Bucur, M. Lazar, Radoi...in echipa largita pentru turneul imaginar!)
Tudz
Mesaje: 12
Membru din: 23 Feb 2018, 13:27
Romania

Re: Rugby World Cup 2019

Mesaj de Tudz » 12 Oct 2019, 00:33

Un aspect deosebit de interesant la acest mondial mi se pare modul cum echipa Japoniei a reusit aceste rezultate. Daca ne.uitam la echipele aliniate, inclusiv echipa preconizata contra Scotiei, japonezii au folosit doar 26 de jucatori in cele 4 partide din cei 31 din lot, in conditiile in care Mafi a jucat doar 30 de minute intr-un singur meci.

Iar linia de trei sferturi a japonezilor creed ca ne-o amintim si daca ne trezeste cineva.din somn. Nu am verificat si restul loturilor, dar nu cred ca e nationala care sa alinieze mai putini jucatori ca japonezii in meciurile din grupe.
dans
Mesaje: 132
Membru din: 12 Noi 2018, 00:16
Romania

Re: Rugby World Cup 2019

Mesaj de dans » 14 Oct 2019, 18:01

Conditia fizica, automatismele la off-load, ritmul si viteza de joc, disciplina sub presiune, ledership-ul lui Leitch, electrizanta prestatie pe aripi a lui Fukuoka and Matsushima ca sa desfaca apararea aglomerata pe centru, sunt miracolele japonezilor la acest RWC.
Binenteles ca au avut si noroc dar pina la urma tot ce a fost sub controlul lor a fost bine executat...Cred ca Africa de Sud ii va lucra mult la 'breakdown', nu cred ca balonul va iesi prea usor pe 3/4...sa vedem daca vor schimba tactica!
Cred ca fost postat pe undeva ca Japonezii au avut +200 days pregatire impreuna anul asta inainte RWC prep...asta spune mult!
Scrie răspuns