REIC 2019

Sectiune dedicata echipelor nationale de rugby
Scrie răspuns
amz
Mesaje: 558
Membru din: 12 Ian 2018, 16:36
Localitate: Bucuresti
Romania

Re: REIC 2019

Mesaj de amz » 12 Mar 2019, 12:30

corne scrie:
12 Mar 2019, 10:52
in cazul in care romania ar fi fost la cupa mondiala, lotul aliniat in meciul cu rusia, ar fi fost echipa secunda a romaniei. in aceste conditii, indiferent de calitatea jocului prestat, victoria o putem considera o performanta datatoare de speranta.
cam asa ceva, au lipsit destui titulari inclusiv capitanul si am terminat cu o echipa foarte tanara in teren. ultimele 20 de minute ale meciului cu rusii au jucat intr-adevar prost dar in rest a fost un meci bunicel. Am luat eseuri totusi prea usor si nu s-au adaptat la apararea rusa si nici la atacul lor pe trei sferturi. Am jucat excesiv pe inaintare si nu s-a mai pus in practica ce s-a dorit de fapt sa se joace. Primele 25 de minute de la Madrid au aratat un plan de joc generos care insa nu a mai fost pus in aplicare cu rusii.

corne scrie:
12 Mar 2019, 10:52
in primele 30 de minute din meciul cu spania, mi-a placut foarte mult jocul stejarilor.
eu cred ca echipa nationala este pe drumul cel bun, insa avem nevoie si de o stare de spirit pozitiva, care sa se manifeste in jurul stejarilor la modul general si in jurul intregului rugby romanesc in mod special. cumva frr-ul trebuie sa se autosesizeze si sa faca pasul inapoi, sa-si recunoasca umil gresala, sa-si ceara scuze public si sa intrebe daca mai este dorit. acum , acolo este buba cea mare !!!
Din pacate este o stare negativa generala, multi nu pricep ca echipa este in reconstructie si au jucat multi tineri care anul trecut ar fi prins putine minute, daca ar fi prins si e normal sa existe si sincope. Totusi, fara un eseu facut cadou am fi invins in Spania si am castigat cu Rusia in conditiile in care ambele echipe adverse au fost cam cu toti veteranii dintre care multi vor fi bine trecuti de 30 de ani dupa Cupa Mondiala.
corne scrie:
12 Mar 2019, 10:52
al faptului ca macar stim cum stam de acum inainte, ma bucura decizia de retragere de la nationala a fratilor ursache.
timisoara saracens trebuie sa se autodepaseasca si sa ramana in chalange cup.
frr-ul trebuie sa incurajeze - inclusiv financiar - participare inca unei echipe in calificarile challage cup.
varfurile, generatiilor foarte slabe de juniori, sunt jucatori foarte buni. rugby-ul romanesc inca produce...
victoria contra belgiei este obligatorie in acest moment iar forumul obligatoriu trebuie sa se "miste" mai bine.
Zvonul este ca s-ar infiinta o liga comuna cu Rusia si Georgia si n-ar mai exista interes, cel putin din partea ultimelor doua pentru Challenge Cup. Nu stiu daca FRR isi permite sa sustina financiar Timisoara pe termen lung fara sa fie deranjate celelalte cluburi.

Cat despre jucatorii tineri, sunt cativa care incep sa semene cu optiuni serioase de titularizare la anul: Chirica, Simionescu, Onut, Melinte, Cojocaru. Vom avea insa nevoie de veterani in continuare.
corne scrie:
12 Mar 2019, 10:52
ps. multi dintre voi oferiti foarte bune informatii despre rugbyul romanesc... doar pe forumul lui iul.
Imi fac mea culpa, iata cateva modificari din lotul pentru Belgia:

Au venit:
Vasile Balan (prop, CSM Bucuresti)
Marius Iftimiciuc (lock, Timisoara Saracens)
Vlad Neculau (flanker, Timisoara Saracens)
Vlad Nistor (flanker, Union Sportive Seynoise)
Dragos Ser (flanker, CSM Bucuresti, Romania U20)

Au plecat accidentati sau inapoi la cluburi:
Tarus (prop, Sale Sharks)
Gorcioaia (backrow, Massy)
Chirica (backrow, CSM Baia Mare)
Macovei (backrow, Colomiers)
Fercu (fullback/center, Timisoara)
dans
Mesaje: 132
Membru din: 12 Noi 2018, 00:16
Romania

Re: REIC 2019

Mesaj de dans » 12 Mar 2019, 18:47

Citeva ginduri la subiectul mentional mai sus...
Se pare ca aceasta stare de lucruri va continua atit timp cit echipa de conducere a FRR nu se va auto-evalua... si va cere public un vot de incredere prin Adunarea Generala si MTS....cel putin toata lumea va sti unde stam.
Publicul larg care urmareste acest sport, atit cit este el, va ramine in continuare impartit. Cei citi-va care ar putea face ceva dar sunt in afara acestui monopol creat, probabil se intreaba daca merita acest efort. Exista perceptia unei 'clici' create la virf care se spala una pe alta, si pregatesc terenul pentru un eventual transfer intern daca ar fi sa fie fortat...

Sa creezi performanta si schimbare de mentalitate in acest context nu stiu cit de productiv va fi, de aceea nu cred ca cineva din exterior se va aventura in a oferi o alternativa. Probabil Lievremont a realizat acest lucru si nu a acceptat compromisul..
Dar hei, cine stie lucrurile pot evolua in directii imprevisibile.
Referitor la meciul cu Rusia, ma bucur ca cei citi-va tineri au prins niste minute de joc (dar mi-e teama ca cei 2 ani pe care-i avem pina la calificari nu vor fi de-ajuns) ... lipsa de creativitate si predictibiltatea jocului nostru ramine ingrijoratoare pentru viitor si e nevoie de mai mult de 2 ani ca sa se schimbe.
amz
Mesaje: 558
Membru din: 12 Ian 2018, 16:36
Localitate: Bucuresti
Romania

Re: REIC 2019

Mesaj de amz » 12 Mar 2019, 19:10

dans scrie:
12 Mar 2019, 18:47
Referitor la meciul cu Rusia, ma bucur ca cei citi-va tineri au prins niste minute de joc (dar mi-e teama ca cei 2 ani pe care-i avem pina la calificari nu vor fi de-ajuns) ... lipsa de creativitate si predictibiltatea jocului nostru ramine ingrijoratoare pentru viitor si e nevoie de mai mult de 2 ani ca sa se schimbe.
Avantajul nostru este ca am inceput mai din vreme. Rusii si spaniolii au o multime de jucatori 30+ care cu greu vor mai fi selectionabili dupa Cupa Mondiala. De pilda la rusi prima alegere la uvertura dupa 2019 ar fi Gaisin, cel care a ratat in ultimul minut si pot disparea jucatori importanti precum Garbuzov, Artemiyev, Zykov, Kushnarev. Ostrushko, Babaev, Yahushkin. La spanioli mi-e greu sa cred ca vom mai vedea jucatori ca Linklater, Auzuqui, Civil, Snee, Peluchon. Va fi nevoie de timp sa ii inlocuiasca. Spaniolii stau ceva mai bine dar la rusi eu nu observ ca ar avea pe cine sa selectioneze.

Avem acest an si urmatorul sa le rodam tineretul si avem un mic avans fata de competitori. E normal sa existe si sincope cu jucatorii tineri si am pierdut meciul cu Spania dintr-o gafa si totusi cu Rusia am castigat cu jucatori care nu concepeam anul trecut pe vremea asta ca ar juca in nationala.

De acord cu ceea ce spui despre FRR, trebuie sa lase la o parte atitudinea de castel asediat, sa confirme mandatele daca electorii sunt de acord (ceea ce Feijoo a facut in Spania) si sa comunice cat mai mult si transparent.
dans
Mesaje: 132
Membru din: 12 Noi 2018, 00:16
Romania

Re: REIC 2019

Mesaj de dans » 13 Mar 2019, 00:42

amz scrie:
12 Mar 2019, 19:10
dans scrie:
12 Mar 2019, 18:47
Referitor la meciul cu Rusia, ma bucur ca cei citi-va tineri au prins niste minute de joc (dar mi-e teama ca cei 2 ani pe care-i avem pina la calificari nu vor fi de-ajuns) ... lipsa de creativitate si predictibiltatea jocului nostru ramine ingrijoratoare pentru viitor si e nevoie de mai mult de 2 ani ca sa se schimbe.
Avem acest an si urmatorul sa le rodam tineretul si avem un mic avans fata de competitori. E normal sa existe si sincope cu jucatorii tineri si am pierdut meciul cu Spania dintr-o gafa si totusi cu Rusia am castigat cu jucatori care nu concepeam anul trecut pe vremea asta ca ar juca in nationala.
Totul va depinde de progressul pe care generatia 21-25yo il va face in urmatorii 2 ani, comparativ cu aceeasi generatie for Spania si Rusia.
Singurele oportunitati vor fi in minutele de joc pe care acest grup le vor reusi in cele 7-8 etape de sezon din Superliga (cluburile vor avea alt interes aici) + Nations Cup in vara (pina atunci ar trebui sa fie clara pozitia de Head Coach) + citeva meciuri test in toamna (poate!).

Vom vedea care va fi pozitia FRR in a acoperi citeva pozitii cheie si daca vor folosi ruta de eligibilizare oferita de 7's Grand Prix (cu Marius Tincu interimar, oare cum se vor face astfel de planuri?)
Inca nu sunt sigur daca se urmareste o schimbare a stilului de joc, dupa cit am vazut pina acum s-a continuat traditional imediat ce ne-am lovit de prag.

Exista in tehnologie methodologii testate folosite de organizatii atunci cind se urmareste o noua directie si cind se recunoaste ca procesul de schimbare este greu si nu intotdeauna agreat in interior - se foloseste a 'disruption approach'...Se creaza o structura paralela, preferabil fara legaturi cu 'parent organization'.
Aceasta structura este lasata sa evolueze intr-o alta directie, fara a fi intrerupta. Cind procesul este complet se evalueaza si apoi se integreaza in 'parent organization' cu o schimbare de prioritati si focus...
Cred ca asta ar fi scopul unei echipe Romania A cu un stil propriu diferit si care poate face inovatii in sistemul de joc...
Avatar utilizator
iul
Mesaje: 37
Membru din: 12 Sep 2018, 12:14
Romania

Re: REIC 2019

Mesaj de iul » 13 Mar 2019, 08:59

Schimbarea sistemului de joc dureaza cel putin un deceniu, pentru ca trebuie sa aduci din spate tineri care sa fie crescuti jucand noul sistem, nu poti sa te astepti ca jucatorii actuali sa deprinda spontan abilitatile necesare pentru un joc pe trei sferturi.

Eu zic ca mai bine ne-am concentra pe deficientele care sunt mai simplu de remediat, cum ar fi rezistenta si conditia fizica, fazele fixe, placajele , sistemul defensiv. N-ar strica si daca am scoate mai repede mingile de la spontane, chiar daca apoi am face cu ele ceea ce stim mai bine sa facem.
amz
Mesaje: 558
Membru din: 12 Ian 2018, 16:36
Localitate: Bucuresti
Romania

Re: REIC 2019

Mesaj de amz » 13 Mar 2019, 10:26

dans scrie:
13 Mar 2019, 00:42
Totul va depinde de progressul pe care generatia 21-25yo il va face in urmatorii 2 ani, comparativ cu aceeasi generatie for Spania si Rusia.
Daca ne uitam la spanioli, din ultimele doua-trei generatii U20 doar Jordi Jorba a avut ceva sanse sa joace, in rest nu au promovat mai nimic. La rusi e si mai rau. La noi de bine de rau sunt cativa care au tot fost in anturajul echipei.
dans scrie:
13 Mar 2019, 00:42
Singurele oportunitati vor fi in minutele de joc pe care acest grup le vor reusi in cele 7-8 etape de sezon din Superliga (cluburile vor avea alt interes aici) + Nations Cup in vara (pina atunci ar trebui sa fie clara pozitia de Head Coach) + citeva meciuri test in toamna (poate!).
Regret sa te dezamagesc dar nu vom merge la Nations Cup, acolo se duc doar echipe calificate la Cupa Mondiala. Se pare ca vom avea doua meciuri sigure in iunie si posibil doua in august. Se mai incearca sa se obtina un alt meci in iunie. In noiembrie, dupa Cupa Mondiala, nu vor mai fi meciuri test, asa se intampla in toti anii de Cupa Mondiala . Ar fi insa intelept daca FRR ar organiza niste meciuri pentru Romania A chiar cu adversari mai slabi gen Portugalia, Polonia, Olanda sau echipe de club din vest.
dans scrie:
13 Mar 2019, 00:42
Vom vedea care va fi pozitia FRR in a acoperi citeva pozitii cheie si daca vor folosi ruta de eligibilizare oferita de 7's Grand Prix (cu Marius Tincu interimar, oare cum se vor face astfel de planuri?)
Inca nu sunt sigur daca se urmareste o schimbare a stilului de joc, dupa cit am vazut pina acum s-a continuat traditional imediat ce ne-am lovit de prag.
Cred ca vor mai exista eligibilizari, numai cineva lipsit de viziune ar putea considera ca ne putem lipsi de asta. De altfel jucatori ca Van Heerden, Turashvili sau Fonovai s-au integrat foarte frumos printre Stejari, nu vad de ce nu s-ar continua cu naturalizarile...facute insa cu grija.
dans scrie:
13 Mar 2019, 00:42
Exista in tehnologie methodologii testate folosite de organizatii atunci cind se urmareste o noua directie si cind se recunoaste ca procesul de schimbare este greu si nu intotdeauna agreat in interior - se foloseste a 'disruption approach'...Se creaza o structura paralela, preferabil fara legaturi cu 'parent organization'.
Aceasta structura este lasata sa evolueze intr-o alta directie, fara a fi intrerupta. Cind procesul este complet se evalueaza si apoi se integreaza in 'parent organization' cu o schimbare de prioritati si focus...
Cred ca asta ar fi scopul unei echipe Romania A cu un stil propriu diferit si care poate face inovatii in sistemul de joc...
Cred ca asta incearca cu Sevens intr-o anumita masura. Pana la urma jocul placut ochiului al rusilor vine si de la echipa de Sevens insa si eu ma intreb de ce nu folosesc mai mult Romania A. Mi-ar placea ca Romania A si U20 sub un staff comun, experimentat si le-as organiza meciuri periodic, inclusiv cu cluburi straine de Fed 1/Pro D2/Championship...imposibil sa nu gasesti astfel de cluburi sa vina intr-un tur in Romania, macar 2-3 pe an. Nu putem continua numai cu England Counties pentru Romania A.
iul scrie:
13 Mar 2019, 08:59
Schimbarea sistemului de joc dureaza cel putin un deceniu, pentru ca trebuie sa aduci din spate tineri care sa fie crescuti jucand noul sistem, nu poti sa te astepti ca jucatorii actuali sa deprinda spontan abilitatile necesare pentru un joc pe trei sferturi.

Eu zic ca mai bine ne-am concentra pe deficientele care sunt mai simplu de remediat, cum ar fi rezistenta si conditia fizica, fazele fixe, placajele , sistemul defensiv. N-ar strica si daca am scoate mai repede mingile de la spontane, chiar daca apoi am face cu ele ceea ce stim mai bine sa facem.
De acord ca ar trebui sa ne preocupam de basic stuff dar asta nu prea se invata la nationala. E drept ca e nevoie de timp pentru schimbarea unui sistem dar nu chiar asa de mult si nici nu cred ca ne trebuie o schimbare radicala.
dans
Mesaje: 132
Membru din: 12 Noi 2018, 00:16
Romania

Re: REIC 2019

Mesaj de dans » 13 Mar 2019, 11:47

iul scrie:
13 Mar 2019, 08:59
Schimbarea sistemului de joc dureaza cel putin un deceniu, pentru ca trebuie sa aduci din spate tineri care sa fie crescuti jucand noul sistem, nu poti sa te astepti ca jucatorii actuali sa deprinda spontan abilitatile necesare pentru un joc pe trei sferturi.

Eu zic ca mai bine ne-am concentra pe deficientele care sunt mai simplu de remediat, cum ar fi rezistenta si conditia fizica, fazele fixe, placajele , sistemul defensiv. N-ar strica si daca am scoate mai repede mingile de la spontane, chiar daca apoi am face cu ele ceea ce stim mai bine sa facem.
Asa e.. cele mentionate mai sus sunt absolut adevarate si apar dupa fiecare meci test al nostru...
Nu ma refeream la o schimbare completa in mod instant, mai degraba la relatia ‘pack - backs’ care ar trebui sa evolueze. Increderea si suportul intre linii + cunostintele tehnico-tactice la nivel de grup trebuie sa creasca daca e sa schimbam stilul de joc.

Daca incepem acum, probabil generatiile U16-U18 vor incepe sa schimbe putin barometrul...
Cum ne asteptam sa vedem din ce in ce mai multi jucatori tineri care se pregatesc in acest fel in afara mediului intern, poate tranzitia va fi mai usoara si mai rapida...

Presupun ca si spaniolii si rusii vor lucra la aceste elemente. Georgia, eu zic ca deja au sarit un nivel si probabil sunt cu o generatie sau doua in fata noastra.

Un antrenor la unul din cluburile de juniori (in UK) cu care mai schimb o vorba din cind in cind (in the clubhouse) spunea ca de multi ani lucreaza cu grupuri paralele in care alege profile de jucator opuse... In mod continuu schimba jucatorii intre grupuri pentru a se adapta la diferite stiluri de joc iar pentru meciuri evalueaza balanta de forte in contextul groupului si adversarului. De multe ori e surpris si el de rezultat.
dans
Mesaje: 132
Membru din: 12 Noi 2018, 00:16
Romania

Re: REIC 2019

Mesaj de dans » 13 Mar 2019, 12:01

amz scrie:
13 Mar 2019, 10:26
dans scrie:
13 Mar 2019, 00:42
Singurele oportunitati vor fi in minutele de joc pe care acest grup le vor reusi in cele 7-8 etape de sezon din Superliga (cluburile vor avea alt interes aici) + Nations Cup in vara (pina atunci ar trebui sa fie clara pozitia de Head Coach) + citeva meciuri test in toamna (poate!).
Regret sa te dezamagesc dar nu vom merge la Nations Cup, acolo se duc doar echipe calificate la Cupa Mondiala. Se pare ca vom avea doua meciuri sigure in iunie si posibil doua in august. Se mai incearca sa se obtina un alt meci in iunie. In noiembrie, dupa Cupa Mondiala, nu vor mai fi meciuri test, asa se intampla in toti anii de Cupa Mondiala . Ar fi insa intelept daca FRR ar organiza niste meciuri pentru Romania A chiar cu adversari mai slabi gen Portugalia, Polonia, Olanda sau echipe de club din vest.



Aveam impresia ca USA si Canada merg la Pacific Nations Cup, Georgia summer double tests cu Scotland ...iar noi, Rusia si Namibia mergem la Nations Cup in Uruguay si daca tot acolo...poate prindem un return meci cu Brazilia!
Bogdan_DC
Mesaje: 357
Membru din: 12 Ian 2018, 16:36
Localitate: Bucuresti
Romania

Re: REIC 2019

Mesaj de Bogdan_DC » 13 Mar 2019, 12:57

Posibil Brazilia, Chile si French Barbarians. Dar fara Nations Cup se pare.
Sofáman
Mesaje: 71
Membru din: 12 Ian 2018, 19:06
Localitate: Andalucia
Contact:
Spain

Re: REIC 2019

Mesaj de Sofáman » 14 Mar 2019, 02:22

amz scrie:
13 Mar 2019, 10:26
dans scrie:
13 Mar 2019, 00:42
Totul va depinde de progressul pe care generatia 21-25yo il va face in urmatorii 2 ani, comparativ cu aceeasi generatie for Spania si Rusia.
Daca ne uitam la spanioli, din ultimele doua-trei generatii U20 doar Jordi Jorba a avut ceva sanse sa joace, in rest nu au promovat mai nimic. La rusi e si mai rau. La noi de bine de rau sunt cativa care au tot fost in anturajul echipei.
Jucătorii utilizați în acest REC din fosta echipă națională U17-U18-U19-U20:
Xerom Civil – 24 – 1994
Asier Usarraga – 24 – 1994
Koi Hogg – 24 – 1994
Joshua Peters – 23 – 1995
Oier Goia – 23 – 1995
Facundo Munilla – 23 – 1995
Jon Zabala – 22 – 1996
Vicente del Hoyo – 22 – 1996
Andrea Rabago – 22 – 1996
Jordi Jorba – 21 – 1997
Guillermo Dominguez – 21 – 1997
Alvar Gimeno – 21 – 1997
Kerman Aurrekoetxea – 18 – 2000

Pregătirea meciului împotriva Germaniei este de asemenea:
Diego Carvajales - 22 - 1997
Gabriel Velez - 21 - 1997
Marc Palomar - 19 - 1999
Tobias Sainz-Trapaga - 19 - 1999 (a jucat în Sevens World Series în acest sezon)

Pregăteau jocuri anterioare, dar nu au fost reținute:
Daniel Stöhr - 23 - 1995
Artiom Kovalenko - 22 - 1996
Toby Francis - 21 - 1997
Tomas Munilla - 20 - 1998 (joacă mai mult cu Béziers, astfel încât staff nu a vrut să deranjeze)
Daniel Barranco - 19 - 1999 (a jucat în Sevens World Series în acest sezon)
Scrie răspuns