World Rugby Trophy 2018 Bucuresti

Sectiune dedicata discutiilor despre echipele de juniori.
Scrie răspuns
Sergiu
Mesaje: 186
Membru din: 12 Ian 2018, 16:53
Romania

Re: World Rugby Trophy 2018 Bucuresti

Mesaj de Sergiu » 05 Sep 2018, 10:54

Club 16 datorita Romania U20:

BORA
Mesaje: 61
Membru din: 12 Apr 2018, 14:09
Romania

Re: World Rugby Trophy 2018 Bucuresti

Mesaj de BORA » 06 Sep 2018, 14:48

Gata,s-a pus batista pe țambal ? Sunt curios cu ce scuze mai vin cei din staff,dacă Hong Kong iți dă peste 50 de puncte despre ce să mai vorbim !?
amz
Mesaje: 558
Membru din: 12 Ian 2018, 16:36
Localitate: Bucuresti
Romania

Re: World Rugby Trophy 2018 Bucuresti

Mesaj de amz » 06 Sep 2018, 15:53

Ce sa mai spui dupa o asemenea infrangere...

Apararea era fiecare pentru el, nimic colectiv. Manuirea balonului foarte slaba, pasele prea lungi pentru deprinderile lor si moral slab. La primele greseli si primele puncte ale HK s-au pierdut si au inceput sa le faca cadouri interceptii si eseuri.

Cred ca a fost unul dintre cele mai slabe meciuri pe care le-am vazut pe Arcul de Triumf.
stef
Mesaje: 91
Membru din: 27 Mar 2018, 14:26
Romania

Re: World Rugby Trophy 2018 Bucuresti

Mesaj de stef » 06 Sep 2018, 16:24

Noi nu avem ce cauta la acest turneu. Sa incasezi aproape 150 de puncte de la 3 echipe din esalonul 2 spune multe despre cum s-au gestionat ultimii ani de pregatire juvenila.

Am renuntat sa mai analizez prestatia de echipa, ma multumesc doar sa identific cei 2-3 tineri care pot face fata usor la seniori.

Nu inteleg de ce nu se introduce o selectionata U20 in DNS in care jucatorii sa fie recrutati saptamanal de la echipele din Superliga. Asa umpli si golul lasat de Sportul in DNS.

Cata suferinta dupa aceste rezultate! E de plans.
BORA
Mesaje: 61
Membru din: 12 Apr 2018, 14:09
Romania

Re: World Rugby Trophy 2018 Bucuresti

Mesaj de BORA » 06 Sep 2018, 18:36

stef scrie:
06 Sep 2018, 16:24

Nu inteleg de ce nu se introduce o selectionata U20 in DNS in care jucatorii sa fie recrutati saptamanal de la echipele din Superliga. Asa umpli si golul lasat de Sportul in DNS.
Puteți dezvolta subiectul,n-am prins șpilul . Adică jucătorii de U20 din SuperLiga ,unde au contracte și joacă/se antrenează cu Baia Mare, Timisoara,CSM,Steaua,Dinamo ,Cluj,Tomitanii,Buzăul să
fie recrutați săptămânal și să joace în DNS :lol: ? Ceva îmi scapă la faza asta ... Un simplu search pe google și vedeți câți jucători de U20 din SuperLigă nu au fost selectați pentru World Rugby U20 Trophy . În ultimile 5 meciuri această echipă (cu infuzie de U18-U19 ) au avut 5 eșecuri .2 meciuri de pregătire cu Dinamo și Italia și 3 oficiale .Dacă jucau numai cu 98 erau alte rezultatele suta-n mie. Sunt câțiva de U19 care joacă la Buzău sau Tomitanii , aștept cu nerabdare meciurile în care vor evolua ,dacă vor prinde să joace și mai stăm de vorbă .

Omul cât trăiește învață,se află permanent în formare ,chiar și dacă depășește 60 de ani. Astea-s prafuri în ochi cu folosirea celor de U18 la U20,peste un an vor dispărea din echipa 8 juători care vor fi înlocuiți de alții fără experiență...Și tot așa noi acumulăm experiență la infinit. Să dea Domnul să ma înșel ,dar la cum merg lucrurile cred că schimbarea lui Pringels a fost o mare greșeală. Până nu se sparge buboiul din F.R.R. și nu dispar toți ( cred că au mandat pe viață,cu drept de moștenire,vezi copii de oficiali care încet încet iși fac loc in federație,mai întâi ca analist video sau mai știu eu pe ce schemă și peste câțiva ani în locul părintelui ) nu se va schimba nimic.Foaie verde de dudău ,c-o să fie și mai rău ! ;)


Seara am intrat pe Fb și am observat că Danie de Villiers și-a schimbat fotografia de copertă a contului ( echipa Romaniei de U20 ) ;) .Cred că i-a ajuns și lui .... :D .Sper ca Stejăreii să înțeleagă mesajul lui Danie :D .
stef
Mesaje: 91
Membru din: 27 Mar 2018, 14:26
Romania

Re: World Rugby Trophy 2018 Bucuresti

Mesaj de stef » 07 Sep 2018, 00:37

Ma gandeam la selectionarea saptamanala doar a jucatorilor tineri care nu prind primul 23 in ideea de a ne prezenta cu o echipa cu mai multe meciuri in picioare.
BORA
Mesaje: 61
Membru din: 12 Apr 2018, 14:09
Romania

Re: World Rugby Trophy 2018 Bucuresti

Mesaj de BORA » 07 Sep 2018, 07:10

stef scrie:
07 Sep 2018, 00:37
Ma gandeam la selectionarea saptamanala doar a jucatorilor tineri care nu prind primul 23 in ideea de a ne prezenta cu o echipa cu mai multe meciuri in picioare.
Ar fi un haloimăs total ,jucătorii ar fi bulversați ,nu ar mai prinde în veci prima echipă prin plecările pentru 2,3 zile ( săptămânal ) .Soluția optimă /utopie :D ,pentru a avea jocuri în picioare ar fi fost existența unui campionat U18-U20 cu minim 7-8 echipe ,obligativitatea cluburilor din SuperLiga de a avea echipe de juniori de la U14 la U20 .Problema cea mai gravă este ca se pierd foarte mulți juniori când se apropie examenul de bac și aleg sa-și vadă de pregătirea pentru examene . Foarte puțini reușesc să facă și performanță și carte. După terminarea junioratului ,dacă nu-ți găsești o echipă unde să joci,să ai o motivație financiară ( la ora actuală sunt cluburi din SuperLiga care nu și-au primit salariile de 2-3 luni !!! ),atunci se pierde interesul pentru acest sport.

Cei din departamentul de dezvoltare al FRR cum își justifică prestația când s-a ajuns la performanța de a nu putea organiza un campionat de U20,ultimul 2016-2017 având doar 3 echipe .... Domnii au pus umărul la dezvoltare sau ....
stef
Mesaje: 91
Membru din: 27 Mar 2018, 14:26
Romania

Re: World Rugby Trophy 2018 Bucuresti

Mesaj de stef » 07 Sep 2018, 08:23

BORA scrie:
07 Sep 2018, 07:10
stef scrie:
07 Sep 2018, 00:37
Ma gandeam la selectionarea saptamanala doar a jucatorilor tineri care nu prind primul 23 in ideea de a ne prezenta cu o echipa cu mai multe meciuri in picioare.
Ar fi un haloimăs total ,jucătorii ar fi bulversați ,nu ar mai prinde în veci prima echipă prin plecările pentru 2,3 zile ( săptămânal ) .Soluția optimă /utopie :D ,pentru a avea jocuri în picioare ar fi fost existența unui campionat U18-U20 cu minim 7-8 echipe ,obligativitatea cluburilor din SuperLiga de a avea echipe de juniori de la U14 la U20 .Problema cea mai gravă este ca se pierd foarte mulți juniori când se apropie examenul de bac și aleg sa-și vadă de pregătirea pentru examene . Foarte puțini reușesc să facă și performanță și carte. După terminarea junioratului ,dacă nu-ți găsești o echipă unde să joci,să ai o motivație financiară ( la ora actuală sunt cluburi din SuperLiga care nu și-au primit salariile de 2-3 luni !!! ),atunci se pierde interesul pentru acest sport.

Cei din departamentul de dezvoltare al FRR cum își justifică prestația când s-a ajuns la performanța de a nu putea organiza un campionat de U20,ultimul 2016-2017 având doar 3 echipe .... Domnii au pus umărul la dezvoltare sau ....
Crearea unui astfel de campionat pe termen scurt poate chiar si mediu e imposibil de realizat cu echipele din Superliga. Baia Mare abia are doua echipe de juniori. Sincer nu vad alta solutie prin care juniorii de U18-U20 ar putea juca mai mult timp impreuna. Cantonamentele de 2-3 saptamani folosite in ultimii 4-5 ani sunt parca inutile.De asemenea, sa tii selectionata in acelasi loc pe o perioada de 6-8 luni cum fac cei din Georgia sau Uruguay nu poti.

Nu ar fi chiar un haos total pentru acesti tineri. Ai putea crea un nucleu stabil cu juniorii de la cluburile din Bucuresti. La fiecare deplasare in afara capitalei completezi lotul de U18-U20 cu jucatori din bazinul regional in care disputi etapa. De exemplu, cand selectionata va juca impotriva celor de Manastur poti completa lotul cu juniori de la Baia Mare si U Cluj.

Exista o alta solutie prin care sa le permitem sa joace mai mult timp impreuna tinand cont de materialul disponibil la putinele noastre cluburi ?
BORA
Mesaje: 61
Membru din: 12 Apr 2018, 14:09
Romania

Re: World Rugby Trophy 2018 Bucuresti

Mesaj de BORA » 07 Sep 2018, 08:53

Am spus ca ar fi ideal,pentru mine utopie ,un campionat cu 7-8 echipe la U18-U20.
Hai să ne punem în locul unui jucător U20 care joacă in SuperLigă . Se antrenează toată săptămâna și antrenorul stabilește cei 23 de jucători cu 48 de ore înainte de joc. Poate acel jucător are meciuri jucate în SuperLigă ,ce face dacă nu prinde un loc pe foaia de joc,își face bocceluța ,se urcă în tren /autobuz și se alătură selecționatei care presupun că s-a antrenat toată săptămâna ,antrenorul pregătind meciul cu anumiți jucători .Apare și jucătorul nostru și este introdus în echipă în locul cui ? Este cam complicat ,chiar nu-i văd pe Neculau ,Harțig sau Iliuță să joace in DNS dacă nu ar prinde echipa :D :D :D .
Soluțiile să le găsească cei din FRR care au fost pasivi , iar prin măsurile luate au desființat competiția de U23 ,U20 ....
stef
Mesaje: 91
Membru din: 27 Mar 2018, 14:26
Romania

Re: World Rugby Trophy 2018 Bucuresti

Mesaj de stef » 07 Sep 2018, 09:36

BORA scrie:
07 Sep 2018, 08:53
Am spus ca ar fi ideal,pentru mine utopie ,un campionat cu 7-8 echipe la U18-U20.
Hai să ne punem în locul unui jucător U20 care joacă in SuperLigă . Se antrenează toată săptămâna și antrenorul stabilește cei 23 de jucători cu 48 de ore înainte de joc. Poate acel jucător are meciuri jucate în SuperLigă ,ce face dacă nu prinde un loc pe foaia de joc,își face bocceluța ,se urcă în tren /autobuz și se alătură selecționatei care presupun că s-a antrenat toată săptămâna ,antrenorul pregătind meciul cu anumiți jucători .Apare și jucătorul nostru și este introdus în echipă în locul cui ? Este cam complicat ,chiar nu-i văd pe Neculau ,Harțig sau Iliuță să joace in DNS dacă nu ar prinde echipa :D :D :D .
Soluțiile să le găsească cei din FRR care au fost pasivi , iar prin măsurile luate au desființat competiția de U23 ,U20 ....
Poti sa ii selectionezi in saptamanile de pauza ale Superligii. In plus, nu e nevoie sa ii selectionezi pe toti. Hai sa spunem ca am avea doar 3 echipe de U20 anul acesta, ai putea usor inchega o selectionata din cele 3 echipe. E doar o chestie de o buna organizare a calendarului competitional si a identificarii resurselor umane din toate judetele cu activitate rugbistica.

Eu am propus doar o solutie. Doar nu crezi ca cei din FRR sunt in stare de ceva bun pentru sectorul juvenil?
Scrie răspuns