Continental Shield 2017-2018

Sectiune dedicata discutiilor despre rugbyul international
Scrie răspuns
amz
Mesaje: 558
Membru din: 12 Ian 2018, 16:36
Localitate: Bucuresti
Romania

Continental Shield 2017-2018

Mesaj de amz » 12 Ian 2018, 17:54

Competitia internationala in care joaca Timisoara Saracens are mai nou si o pagina de facebook:
https://www.facebook.com/Continental-Sh ... 631533059/

Echipa anuntata pentru meciul de maine de la ora 13:00 (transmis pe TVR HD) este urmatoarea:

1. Badiu
2. Radoi
3. Pungea
4.Poparlan
5. Drenceanu(C)
6. Morrison
7.Rus
8.Stewart
9. Seniloli
10.Rose
11.Shennan
12. Umaga
13. Manumua
14.Lemnaru
15 Popa

Banca:
16. Sabau
17. Apoua
18. Maris
19. Ianus
20. Doyle
21. Luiters
22. Simionescu
23. Conache

In continuare accidentati/nerefacuti: Lazar,Fercu,Samoa,Capatana, Leiataua iar Fonovai e suspendat 3 meciuri.
corne

Re: Continental Shield 2017-2018

Mesaj de corne » 12 Ian 2018, 18:50

este binevenit acest meci cu miza la mai putin de 1 luna pana la meciul cu germania, avand in vedere faptul ca la timisoara joaca foarte multi stejari.
Hungurul
Mesaje: 70
Membru din: 12 Ian 2018, 19:38
Localitate: Bucuresti
Romania

Re: Continental Shield 2017-2018

Mesaj de Hungurul » 12 Ian 2018, 19:47

Mai precis 16 Stejari printre titularii si rezervele de maine.
amz
Mesaje: 558
Membru din: 12 Ian 2018, 16:36
Localitate: Bucuresti
Romania

Re: Continental Shield 2017-2018

Mesaj de amz » 13 Ian 2018, 15:10

Scor final 6-11. Meci pe teren agricol, o reclama proasta pentru aceasta competitie. La Cluj probabil terenul va fi in conditii optime.

Prima repriza a fost foarte slaba pentru timisoreni, daca am retinut bine, pana in minutul 30 au ajuns o singura daca in 22-ul advers. Si-au revenit insa in repriza a doua si au facut un meci bun pe final. Greu de jucat in conditiile respective, arbitrajul a fost pe alocuri confuz insa per total e un rezultat pozitiv.
Sick
Mesaje: 382
Membru din: 13 Ian 2018, 15:30
Localitate: Timisoara
Romania

Re: Continental Shield 2017-2018

Mesaj de Sick » 13 Ian 2018, 15:37

Seniloli a jucat slab. Nu inteleg ce cauta la Fiji. Foarte multe pase aiurea, a abuzat de carlige. Luiters e bun.
Jody Rose nu pare in forma.
Echipa nu are transformer calumea... doar Conache.
Rezervele noastre au aratat bine. Daca terenul era bun era mai mare diferenta de scor. Arbitrajul intr-adevar a fost "confuz".

A fost un ofsaid clar unde trebuia sa primim un eseu de penalizare.
Sick
Mesaje: 382
Membru din: 13 Ian 2018, 15:30
Localitate: Timisoara
Romania

Re: Continental Shield 2017-2018

Mesaj de Sick » 13 Ian 2018, 18:11

S-a terminat Heidelberg cu Calvisano 34-29.
corne
Mesaje: 116
Membru din: 13 Ian 2018, 21:35

Re: Continental Shield 2017-2018

Mesaj de corne » 14 Ian 2018, 08:49

dupa victoria stejarilor cu georgia, victoria timisorenilor confirma iesirea rugby-ului romanesc din umbra celui gruzin iar noua suporterilor ne da o cu totul alta perspectiva in abordarea subiecteleor de discutie oriunde acestea au loc.
faptul ca 16 jucatori timisoreni sunt jucatori de lot national iar returul cu batumi se joaca la cluj este un lucru foarte bun in contextul pregatirii meciului cu germania din 10 februarie ce va avea loc tot la cluj.
amz
Mesaje: 558
Membru din: 12 Ian 2018, 16:36
Localitate: Bucuresti
Romania

Re: Continental Shield 2017-2018

Mesaj de amz » 14 Ian 2018, 11:51

Buna victorie, dar eu sunt ca de obicei, cel cu critica, sa nu uitam ce-a patit Timisoara cu Krasny Yar. Sigur, amatorii georgieni nu-s echipa atat de buna ca rusii dar sa nu subestimam capacitatea noastra de a-i face pe altii mari jucatori.

In mod normal Timisoara n-ar trebui sa aiba probleme cu Batumi insa adevarul e ca s-au chinuit ieri, prima repriza cred ca au intrat in 22-ul advers in min 30 sau pe acolo. Suturile tactice au fost slabe, Seniloli e un jucator limitat la contraatac si se vede in intreg jocul echipei, Rose e in luna a7-a, noroc insa cu inaintarea care a dus greul si de data asta. Georgienii au cazut fizic in repriza a doua si n-au mai reusit sa se apere atat de agresiv, cam asta e singura lor calitate si din perspectiva asta e un rezultat slabut, chiar daca terenul a fost asa greu si arbitrul usor confuz. Sa vedem cum va fi meciul retur pe un teren bun insa este destul de clar ca timisorenii arata ca o echipa neantrenata la momentul asta.
Sick
Mesaje: 382
Membru din: 13 Ian 2018, 15:30
Localitate: Timisoara
Romania

Re: Continental Shield 2017-2018

Mesaj de Sick » 14 Ian 2018, 13:07

In mintea mea, daca pe Cluj arena pierd Batumi cu 20+ puncte si ii si batem la Tibilisi cu nationala, atunci voi spune ca am iesit din umbra lor. Oricum nu conteaza ca suntem in umbra lor sau nu. Suntem tara tier 2 care primeste cele mai putine meciuri cu tier 1. Avem nevoie de un campionat mondial MARE cu REZULTATE ca sa ne bage astia in seama. Aia inseamna batuta Japonia, Samoa si poate si Scotia. Scotia e in super forma, dar in meciul cu noi va trebui sa isi odihneasca din jucatori. La meciul cu Samoa practic, vom fi nevoiti sa jucam cu a-2 a echipa. Imi face sperante meciul cu Tonga, unde nu am jucat cu primul 15. Nu se poate sa iti revii in 3 zile dupa un meci cu japonia, unde va trebui sa se joace mult rugby ca sa avem o sansa. Cu sansa, incredere si aparare eu cred ca avem profilul underdog-ului perfect. Nimeni nu se uita la noi.

Mi-ar placea enorm sa se intample cele mai sus. Cel putin sa bata la scor timisoara si dupa sa bata stejarii la tibilisi, ca dupa sa intru pe rugby tier 2 3 si sa vad chestii de genu: "Batumi s-a autodepasit, si noi ne-am odihnit din jucatori. Am venit cu echipa a 2-a la meciul cu Romania" :lol: :lol: :lol: :lol:

AMZ ai perfecta dreptate. Si pentru mine e un rezultat slab. Initial am vrut sa scriu ca fizicul lui Jody Rose ma face sa cred ca pot incepe sa joc rugby. Era grasun si inainte... dar acum... Sper ca Sabau si Vladut Popa sa fie ok. Amandoi au iesit schiopatand. Pungea a avut un meci greu. Sper sa joace Seniloli pt Fiji in meciul test. Omu e de titular in meciurile de superliga cu iasi dinamo si cluj. Acolo poate si el da eseuri... ca in rest... :shock:
M-am uitat la cealalalt meci, al Heidelberg cu Calvisano. Nu cred ca va avea Timisoara probleme cu ei. Cel putin la cum au jucat intre ei. Desi au de recuperat puncte italienii, cred ca o sa avem finala Timisoara-Calvisano. II zic finala ca oricum nu conteaza pentru calificare meciul cu rusii.
Ultima oară modificat 14 Ian 2018, 14:30 de către Sick, modificat 1 dată în total.
amz
Mesaje: 558
Membru din: 12 Ian 2018, 16:36
Localitate: Bucuresti
Romania

Re: Continental Shield 2017-2018

Mesaj de amz » 14 Ian 2018, 13:28

Pentru nationala avem topic si sectiune diferite :D Dar da, sunt de acord cu tine, daca obtinem doua victorii, Japonia si Samoa, ceea ce nu e imposibil suntem bine...dar daca.

Inapoi la Scutul Continental, surprinzatoare victoria lui HRK. Am vazut si eu cea mai mare parte a meciului si germanii sunt din ce in ce mai buni pe inaintare. Nu au reusit sa conserve rezultatul in 14 oameni si aici se vede lipsa de experienta, au luat prea multe puncte pe final.

Timisoara din pacate joaca mult sub potentialul ei in aceasta perioada, sper sa-si revina..
Scrie răspuns