Federatia Romana de Rugby

Sectiune dedicata echipelor nationale de rugby
Scrie răspuns
mmoae
Mesaje: 13
Membru din: 27 Mar 2018, 15:24
Romania

Re: Federatia Romana de Rugby

Mesaj de mmoae » 16 Mai 2018, 18:03

Sick scrie:
16 Mai 2018, 17:43
Foarte bun post. Un lucru in plus: nu cred ca ne opreste nimic sa folosim olympic loophole pentru Sione. Cred ca ar trebuit sa avem o selectionata de 7s tare, adica numeroasa siii diversa din punct de vedere etnic ;)
Perfect de acord.

F bun si postul de mai sus, as adauga doar:

- din pacate insa legea anglo-saxona in general are exemple in care luarea unor pasi rezonabili nu exonereaza de vina in situatii in care o dauna a fost produsa, dar e ridicol ca WR nu a putut sa ajute mai devreme federatiile cu o baza de date. F bine punctat: cu atatea cazuri in ultima vreme trebuie cumva sa isi asume si ei o parte din responsabilitate (poate altfel ar fi judecat cazul Tahiti daca toate ar fi fost decise in acelasi timp...)
- Rusii au reactionat intr-adevar f gretos. Daca stiau dinainte ca Sione nu e eligibil atunci ar fi trebuit sa informeze si FRR si WR imediat. Adica ce faci, astepti sa il foloseasca adversarul in mai multe meciuri ca sa piarda si mai multe meciuri la masa verde? Ar trebui o perioada de contestare altfel, cum spunea cineva aici, ce se intampla daca aflam deodata ca vreun jucator neo-zeelandez nu era eligibil in 2015? le retragem titlul? dar in 2011?

Problema este intr-adevar ce se intampla acum. Ratarea calificarii la mondial nu ar trebui sa insemne moartea rugby-ului in Romania dar ar putea sa il impinga in groapa daca nu suntem atenti (sanse la apel sunt 0 cred eu). Conducerea trebuie sa isi depuna demisia (chiar daca unii din ei vor candida din nou nu se poate sa nu isi depuna mandatul imediat dupa epuizarea posibilitatilor de apel). Trebuie actionat imediat pentru a adresa problemele profunde ale sportului din tara asta. Vedeti de exemplu cum a tratat cea mai mare parte din mass-media stirea descalificarii celei mai bune nationale masculine din Romania la ora actuala de la CM (nu prea era stire de prima pagina nici macar pentru site-urile de sport). Cumva trebuie regenerat interesul in sportul asta si construita o strategie pentru a avea o echipa competitiva in cativa ani. Si in ciuda unora care vad ca aproape se bucura ca asta ni s-a tras de la folosirea unui strain, ne trebuie in continuare naturalizari in anii urmatori (e evident pentru oricine s-a uitat la ce vine din urma).
amz
Mesaje: 558
Membru din: 12 Ian 2018, 16:36
Localitate: Bucuresti
Romania

Re: Federatia Romana de Rugby

Mesaj de amz » 16 Mai 2018, 18:06

Excelent post, subscriu.

Am inceput si eu ceva, sper sa-l termin cand ma intorc. Dar numai cand te gandesti cate sunbt de facut si simti nevoia de o structura serioasa ca sa aiba o logica ce spui. Cateva observatii:
mikh scrie:
16 Mai 2018, 16:52
Eligibilitate:
1. FRR este direct vinovata de ratarea acestei calificari si de ramificatiile ulterioare (revin mai jos). Cred ca in momentul de fata datoria FRR este sa epuizeze toate caile de atac, la WR si la CAS (am citit ca nu am putea face apel acolo si ma intreb de ce?). In acelasi timp, trebuie sa fie pe faza in discutiile privind clasamentul final si sa faca tot posibililul sa evite meciul de retrogradare cu Portugalia.
Nu se poate face apel la CAS din mai multe motive. WR nu accepta prin regulamentu arbitrajul CAS decat pentru turneele olimpice. Din moment ce nu e prevazuta in regulament aceasta posibilitate, arbitrajul s-ar putea face doar cu acordul partilor si ma indoiesc ca WR va dori asta. In fine, s-a semnat un waiver inainte de inceperea disputei de catre toate federatiile prin care se specifica ca nu vor apela la alte instante in afara de cele ale WR.

2. Este frapant modul parsiv in care WR se spala pe maini de toate chestia asta. Din punctul meu de vedere, sunt in culpa din mai multe motive:
- faptul ca nu exista o procedura clara de verificare a eligibilitatii. Nicaieri nu apare asa ceva si nici nu ni se spune ce inseamna "demersuri rezonabile". Adica, ce ar fi trebuit sa faca Romania ca sa fie absolvita de vina in acest scandal;
- faptul ca abia in ceasul al tz-spelea, accepta in mod gratios faptul ca o baza de date ar fi fost potrivita. Bun, si atunci de ce tot prostii din Romania, Spania, Belgia platesc pentru lipsa ei? Care e datoria ta de for international responsabil de jocul de rugby, daca nu si aceea de a verifica jucatorii? Vrei sa cresti sportul, dar nu vezi ca 95% din uniuni sunt niste saracii amatoare, le mai si dai in cap pentru toate prostiile? Ai prentetia ca faci o treaba pro, tu trebuie sa fii primul care te comporti pro. In modul asta, pot sa se gandaesca sa reduca nr de echipe de la CM, ptr ca va ajunge un sport mai penibil decat cricket-ul, practicat doar de niste colonialisti nostalgici din vestul Europei si ANZ;
- condescendenta cu care spun ca "daaa... de fapt ne pare rau, si chiar aveti o farama de dreptate, iar noi am cam facut niste tampenii, dar...".
De acord, pe alocuri suna dezamagitor, fatarnic chiar tinand cont ce personalitati juridice au fost in panel insa argumentul ca lui Fakaosilea probabil nu i s-a explicat cum trebuie e destul de deranjant pt noi si e destul de valid. Insa sunt motive de apel, nu s-au individualizat pedepsele cum trebuie si multe din sustinerile noastre nu-s consemnate.
3. Gretos modul in care au actionat rusii. Sunt de acord ca o incalcare de regulament trebuie sanctionata, dar nu este normal sa astepti finalul unei competii inainte de a face un demers. Am niste nelamuriri:
- ce s-ar fi intamplat daca Rusia ar fi fost Europa 1 (ar mai fi nascut scandalul asta de dragul Germaniei?) sau Europa 2 (ar fi mers la repechage sau ar fi contestat?)
- de ce nu exista o perioada de contestare (cum e in alte sporturi), in urma careia sa nu mai poti contesta? De ce nu au contestat in 2017, pentru ca se pare ca stiau dinainte. Am fi fost toti penalizati cate un meci si apoi am fi continuat competitia. Cine era mai bun ajungea la RWC. Asa... au asteptat ca niste parsivi sa se termine si au contestat. In handbal, contestatia lor nu ar fi tinut niciodata, chit ca aveau dreptate.
Ar fi trebuit sa existe o astfel de perioada insa sa tinem cont ca ultimul meci a fost cu o saptamana inainte de a contesta rusii deci nu prea merge cu termenul. Ne-au facut aici, trebuie sa ne apucam sa studiem cu doppingul, ca sa le intoarcem cadoul.

De acord, e mare diferenta de tratament intre T1 si T2.
[/quote]

Politica WR
1. Nu pot sa nu ma gandesc ca este o rafuiala la nivel inalt in WR. Poate un nou episod din eternul razboi Franta vs. anglo-saxoni. Poate o urmare a votului pro-Franta pentru atribuirea RWC 2023.
Cine are de pierdut in chestia asta? Romania, Spania, Belgia, toate 3 aliati traditionali ai Frantei. Belgia poate nu e atat de importanta, dar Romania avea loc in consiliul WR, iar noi si spaniolii aveam influenta in RE, care are un vot si in consiliul WR.
Cine are de castigat din chestia asta? Rusia (legaturi istorice stranse cu UK), Samoa si Canada.
Nu cred ca voiau neaparat Rusia la mondial, dar n-au avut de ales. Este solutia cea mai simpla juridic si politic si arata ce impartiali sunt ei, vezi, nu conteaza ca beneficiaza Rusiei.
Consecinte
1. [Sportiv] Pierdem locul la RWC; cel mai dureros lucru, mai ales pentru maniera in care se intampla si pentru sportivi, care au demonstrat pe teren ca merita sa fie la RWC.
2. [Sportiv] Pierdem turneul din Pacific, turneu pe care echipa asta il merita cu prisosinta dupa cresterea sustinuta din ultimii ani si rezultatele avute pe teren.
3. [Financiar] Pierdem finantarea WR pentru echipele de la RWC, fonduri esentiale, in conditiile in care oricum FRR nu era o federatie bogata.
4. [Financiar] Avem o amenda de 100k GBP (suspendata pe 5 ani; dar tinand cont de capetele luminate care ne conduc, cine stie ce naiba mai facem in astia 5 ani).
5. [Sportiv] Nu ne vom permite un staff serios care sa ne fi ajutat sa continuam dezvoltarea din ultimii ani.
6. [Politic] Pierdem dreptul de vot din consiliul WR, care era un mic avantaj politic pentru noi.
7. [Sportiv] Probabil ne vor fi luate si alte teste interesante, pentru ca... de ce nu?
Finantarea WR era buna insa nu exceptionala, cam 500K / 4 ani din informatiile mele. Staff putem cere ca si pana acum de la WR, Howells a fost numit cand nu ne calificasem, depinde insa de federali sa doreasca asta si sa aleaga antrenorul cum trebuie si sa nu-l mai inconjoare cu tot felul de...

Nu inteleg de ce pierdem dreptul de vot din consiliu, nu cred ca e afectata apartenenta la consiliu de asta.

Calea inainte
1. Rugby-ul romanesc a mai fost in buza prapastiei acum cativa ani si cumva a reusit sa se ridice.
2. Ceea ce este cel mai dureros este ca avusesem parte de o crestere sustinuta si lucrurile pareau sa se miste, lent, dar sigur inainte. Un mare merit dpdv sportiv il are Maestrul Yoda, care a redat echipei un stil de joc, a dat incredere jucatorilor (aparent o mare problema, daca ati citit interviul lui Ionica) si care ne-a ajutat sa ne apropiem de nivelul urmator. Este frustrant ca in loc sa te gandesti cum sa mergi la nivelul urmator, suntem dati acum 2 pasi inapoi.
[...]
4. Nu stiu ce simt in legatura cu un boicot al jucatorilor. Daca duce la schimbare, sigur... de ce nu? Dar din nou, care sunt alternativele?
problema cu increderea pleaca de la antrenori, chiar de la copii, cand tipa la ei incontinuu...si dupa aia cresc cu sechele de astea...li se inoculeaza stupid tot felul de prostii..lung subiect asta dar ma bucur ca a zis-o Van Heerden cu subiect si predicat si ma bucur ca vrea sa se intoarca sa antrenze aici, avem nevoie de oameni ca el.
5. Fakao'silea va putea juca de acum incolo, daca va juca un meci pentru echipa de 7s? Sau regulile alea s-au schimbat definitiv?
Daca trece prin Sevens loophole si devine cetatean roman.
6. Daca nu ne trezim, ratam si RWC 2023. Spania va fi probabil mai puternica, Rusia la fel, Georgia la fel. Rugbyul romanesc nu e mort doar ptr o ratare de RWC, dar daca nu reactionam sanatos la chestia asta si nu punem pe picioare un adevarat sistem, in 6 ani chiar vom fi disparuti complet.
Nu vom disparea dar nici bine nu ne va fi daca vom continua asa. Exista insa baza suficienta pentru a reveni la acelasi nivel
amz
Mesaje: 558
Membru din: 12 Ian 2018, 16:36
Localitate: Bucuresti
Romania

Re: Federatia Romana de Rugby

Mesaj de amz » 16 Mai 2018, 18:07

mmoae scrie:
16 Mai 2018, 18:03
Problema este intr-adevar ce se intampla acum. Ratarea calificarii la mondial nu ar trebui sa insemne moartea rugby-ului in Romania dar ar putea sa il impinga in groapa daca nu suntem atenti (sanse la apel sunt 0 cred eu). Conducerea trebuie sa isi depuna demisia (chiar daca unii din ei vor candida din nou nu se poate sa nu isi depuna mandatul imediat dupa epuizarea posibilitatilor de apel). Trebuie actionat imediat pentru a adresa problemele profunde ale sportului din tara asta. Vedeti de exemplu cum a tratat cea mai mare parte din mass-media stirea descalificarii celei mai bune nationale masculine din Romania la ora actuala de la CM (nu prea era stire de prima pagina nici macar pentru site-urile de sport). Cumva trebuie regenerat interesul in sportul asta si construita o strategie pentru a avea o echipa competitiva in cativa ani. Si in ciuda unora care vad ca aproape se bucura ca asta ni s-a tras de la folosirea unui strain, ne trebuie in continuare naturalizari in anii urmatori (e evident pentru oricine s-a uitat la ce vine din urma).
Excelent rezumat, as adauga insa nevoia de antrenori mai competenti, problema principala e la cluburi.
Kiroshi
Mesaje: 59
Membru din: 13 Ian 2018, 18:25
Romania

Re: Federatia Romana de Rugby

Mesaj de Kiroshi » 16 Mai 2018, 18:09

Am o nelamurire, de ce pierdem votul din consiliul WR? Pentru cu nu ne-am calificat la RWC?
Si daca ne vom califica la RWC 2023 il primim inapoi?
Bogdan_DC
Mesaje: 357
Membru din: 12 Ian 2018, 16:36
Localitate: Bucuresti
Romania

Re: Federatia Romana de Rugby

Mesaj de Bogdan_DC » 16 Mai 2018, 18:14

Kiroshi scrie:
16 Mai 2018, 18:09
Am o nelamurire, de ce pierdem votul din consiliul WR? Pentru cu nu ne-am calificat la RWC?
Si daca ne vom califica la RWC 2023 il primim inapoi?
Am auzit si eu acest lucru dar nu prea inteleg logica.
mmoae
Mesaje: 13
Membru din: 27 Mar 2018, 15:24
Romania

Re: Federatia Romana de Rugby

Mesaj de mmoae » 16 Mai 2018, 18:27

Bogdan_DC scrie:
16 Mai 2018, 18:14
Kiroshi scrie:
16 Mai 2018, 18:09
Am o nelamurire, de ce pierdem votul din consiliul WR? Pentru cu nu ne-am calificat la RWC?
Si daca ne vom califica la RWC 2023 il primim inapoi?
Am auzit si eu acest lucru dar nu prea inteleg logica.
Aici cred ca sunt criteriile:

https://www.worldrugby.org/handbook/bye ... -9?lang=en

In special
(e) All Unions other than those set out in Bye-Law 9.1(a) wishing to join Council may apply to the Nominations Committee at any time (the assessment period being the previous eight years at the time of the application). Such Unions will be subject to review and recommendation by the Nominations Committee and must comply with the criteria required for Eligibility for Consideration of Membership to Council (the “Criteria”). The Criteria may be reviewed from time to time but include the requirement to demonstrate compliance with the provisions below:

(i) Have qualified for the Rugby World Cup Finals Tournament on two consecutive occasions in the assessment period (8 years)

si:

(g) Ordinarily by the end of January following each Rugby World Cup Finals Tournament, each Union in membership of Council shall be reviewed by a nominee of the Nominations Committee (which, for the avoidance of doubt, may be a World Rugby staff member) to confirm each Union’s continued compliance with the applicable criteria set out in Bye-Law 9.1(a) to (f) inclusive as applicable. The Nominations Committee shall consider a compliance report with respect to each Union ordinarily at its meeting in or about March of the year following each Rugby World Cup Finals Tournament. Ordinarily at that meeting the Nominations Committee shall make recommendation(s) with respect to the membership and voting rights of Council in consideration of the criteria set out in Bye-Law 9.1(e) and (f) as applicable.

Inteleg deci ca am putea pierde locul (dar nu automat) din Ianuarie 2020
corne
Mesaje: 116
Membru din: 13 Ian 2018, 21:35

Re: Federatia Romana de Rugby

Mesaj de corne » 17 Mai 2018, 10:16

senzatia pe care o am din tot acest proces wr este ca romania a luat tzeapa si este tzapul ispasitor in capul careia se sparg toate oalele proceselor de eligibilitate/naturalizari facute la comanda si interesul marilor puteri rugbystice si girate de un organism absolut si deloc liber si independent care cu aceasta ocazie se razvrateste.
romania(federatie+ politic) trebuie sa-si calce peste orice promisiuni si intelegeri facute cu wr si sa tarasca acest organism in puternice procese internationale cerand si prezentand instantelor expertiza specializata in cazul tuturor proceselor de naturalizare/eligibilitate din ultimii 10 ani cat si conjunctura emiterii de reguli dar si beneficiarii imediat(de a doua zi ) a acestor reguli de naturalizare/eligibilitate.
6n isi fac de cap de ani de zile cu eligibilizari iar cand am reusit si noi sa ne formam un campionat profesionist sa aducem jucatori sa asteptam 3 ani ne babardesc de nu ne vedem.
...iar frr tre' sa-si faca curat in ograda lor de toate cartitele existente. probabil ca nu o sa mai ramana nimeni pe acolo.
eu cred ca in acest moment nu trebuie sa ne punem in capra si sa ne lamentam. este evident ca frr a stiut la nivel institutional de situatia lui fakaosilea dar din punct de vedere regulamentare era acoperita destul de bine. din acest motiv rusii nu au facut contestatie mai repede deoarece in conditiii normale nu ar fi iesit nimic.
hai romania !!! hai stejarii !!!
Radu Florea
Mesaje: 63
Membru din: 01 Feb 2018, 09:59
Romania

Re: Federatia Romana de Rugby

Mesaj de Radu Florea » 17 Mai 2018, 10:57

corne scrie:
17 Mai 2018, 10:16
[...] este evident ca frr a stiut la nivel institutional de situatia lui fakaosilea dar din punct de vedere regulamentare era acoperita destul de bine.
Nu sunt de acord cu tine. Daca FRR stia, trebuia sa nu il foloseasca. Punct.
Cat despre acoperirea regulamentara, se pare ca nu prea am fost acoperiti, este? [faza cu informatia de pe site-ul BM lasa FRR si mai tare in offside].
corne scrie:
17 Mai 2018, 10:16
din acest motiv rusii nu au facut contestatie mai repede deoarece in conditiii normale nu ar fi iesit nimic.
Cred ca rusii au fost doar calculati si si-au pastrat asul din maneca pt cazul in care ar fi fost nevoie sa se foloseasca de el. Nu e cel mai loial comportament dar nici nu putem da vina pe ei pt greseala noastra.
Bogdan_DC
Mesaje: 357
Membru din: 12 Ian 2018, 16:36
Localitate: Bucuresti
Romania

Re: Federatia Romana de Rugby

Mesaj de Bogdan_DC » 17 Mai 2018, 11:53

Trebuie gasiti jucatori T1 sau T2 neeligibili. Sunt sigur ca mai sunt. MULTI. Dar tb gasiti repede.
Sick
Mesaje: 382
Membru din: 13 Ian 2018, 15:30
Localitate: Timisoara
Romania

Re: Federatia Romana de Rugby

Mesaj de Sick » 17 Mai 2018, 13:43

Eu caut de ieri. Am verificat rapid toate loturile anuntare recent din t1. Nu este nimeni neeligibil dupa legea cu Next Senior Representative, trebuie cautati jucatorii din acei ani in care U20 era next senior representative si care au participat la meciuri cu alte next senior representative, apoi sa vedem daca nu cumva au cap-uri la nationale. Site-ul itsrugby are o baza de date ok. Sunt si meciurile U20 cu fiecare jucator tot acolo.
https://www.worldrugby.org/regulations/ ... ative-team
lista cu next senior.

Partea cu descendenta/parinti este greu de verificat. La Samoa eu am o convingere personala ca nu toti au parinti din Samoa sau bunici, sigur este o mama mare Brighthouse pe acolo, dar nu putem fi siguri.

Sunt student la medicina si mi-a inceput sesiunea, nu prea am o gramada de timp la dispozitie.

mikh, scuze de stersatura!
Scrie răspuns