Campionatul European U20 2018 - Lisabona

Sectiune dedicata discutiilor despre echipele de juniori.
Sick
Mesaje: 382
Membru din: 13 Ian 2018, 15:30
Localitate: Timisoara
Romania

Re: Campionatul European U20 2018 - Lisabona

Mesaj de Sick » 08 Apr 2018, 15:41

amz scrie:
08 Apr 2018, 15:35
Sick scrie:
08 Apr 2018, 15:33
Amz, pot sa folosesc cuvinte tari?
De Paste? ;)
Glumeam. Nu prea mai ai ce zice dupa meciuri de genul acesta.
Sick
Mesaje: 382
Membru din: 13 Ian 2018, 15:30
Localitate: Timisoara
Romania

Re: Campionatul European U20 2018 - Lisabona

Mesaj de Sick » 08 Apr 2018, 15:53

Personal sunt foarte dezamagit, aveam ceva asteptari sa trecem de olandezi. Sunt de perspectiva unii jucatori din pachetul de inaintare. In schimb strategia de naturalizare la 3/4 trebuie musai continuata. :D
amz
Mesaje: 558
Membru din: 12 Ian 2018, 16:36
Localitate: Bucuresti
Romania

Re: Campionatul European U20 2018 - Lisabona

Mesaj de amz » 08 Apr 2018, 15:57

Trebuie schimbati antrenorii de la cluburi care nu ii invata nimic, tot felul de nea si mister care nici nu se uita la meciuri
Bogdan_DC
Mesaje: 357
Membru din: 12 Ian 2018, 16:36
Localitate: Bucuresti
Romania

Re: Campionatul European U20 2018 - Lisabona

Mesaj de Bogdan_DC » 12 Apr 2018, 09:31

F slabutz si meciul de ieri. Treisferturile efectiv nu stiu sa stea in teren sau sa dea o pasa.Rezistenta iarasi ne-a tradat, dupa 20 de min inaintasii erau f obositi. Din pacate se vede cat joaca pe la cluburi, adica f putin. Unii nici nu stiu regulile, era un baiat acolo care baga mainile in ruck sub nasul arbitrului si a fost f mirat cand a luat galben (a facut aceeasi chestie de 3 ori in 5 min fix langa arbitru).Noi ne luam de ei dar nu stiu cat e vina lor. Baza de selectie f redusa, concurenta nexam, meciuri putine si noi vrem sa castigam. La fel ca in orice domeniu, daca nu investesti nu ai cum sa faci performanta. Asta este, mergem mai departe cu ce avem, adica cativa inaintasi buni+demi care daca vor fi integrati cum tb in rugbyul profesionist pot ajunge la un nivel f bun. Solutia pe termen lung este ca fiecare echipa de SL sa aibe obligatoriu juniori de la u14 la u20. Conditie obligatorie de inscriere in campionat.
PS. Bonus se profileaza cativa de Vlaicu+Cala la patrat :), ca atitudine ma refer, ca joc nu sunt nici macar la 10 % din cei mentionati
mikh
Mesaje: 96
Membru din: 22 Mar 2018, 14:15
Micronesia

Re: Campionatul European U20 2018 - Lisabona

Mesaj de mikh » 12 Apr 2018, 11:16

Sa inteleg ca totusi inca apar jucatori cu posibile perspective la inaintare?
Nu cumva echipa asta va fi inclusa de la anul intr-un turneu cu echipele U20 din 6N si Georgia? Ne dam rau de tot cu firma in cap, daca lucrurile sunt atat de rau pe cat povestiti aici.
Bogdan_DC
Mesaje: 357
Membru din: 12 Ian 2018, 16:36
Localitate: Bucuresti
Romania

Re: Campionatul European U20 2018 - Lisabona

Mesaj de Bogdan_DC » 12 Apr 2018, 11:39

mikh scrie:
12 Apr 2018, 11:16
Sa inteleg ca totusi inca apar jucatori cu posibile perspective la inaintare?
Nu cumva echipa asta va fi inclusa de la anul intr-un turneu cu echipele U20 din 6N si Georgia? Ne dam rau de tot cu firma in cap, daca lucrurile sunt atat de rau pe cat povestiti aici.
S-a uitat repede despre chestia cu U20 6N + noi si Georgia,se pare ca nu se mai pune in practica, nu-ti face griji ptr asta :).
Dar da sunt cativa jucatori ok in echipa asta, pe care ar tb sa ii integram rapid in echipe de SL. Daca din fiecare generatie am scoate macar 2-3 jucatori de lot ar fi f ok.
Eu i-am remarcat:
Neculau flanker de la TM, f curajos, fizic excelent. E o certitudine ptr mine, joaca lejer si la seniori.
Ser nr 8 face metri buni cu balonul, f atletic. Eu l-am remarcat de mult timp de la juniorii mici. Are un pic de " fitze" dar e clar un jucator de viitor.
Belehuz nr 8, flanker - are instict de marcator in ultimii metri, simte " sangele" :).Placheaza, merita investit in el.
Hartig pilier de la CSM - nu mi se pare ca are cel mai grozav fizic dar e f activ, vede bine jocul (pilier!), e un jucator de viitor. Genul de pilier modern , f mobil.
Tala taloneur Tomitanii - arunca f bine, f mobil, pare un tip cerebral. Cred ca tb promovat rapid la ce criza de taloneuri avem.
Visan - linia 2-a BM - m-a dezamagit ptr ca nu are conditie fizica deloc, are insa forta si e bun in contact, fizic bun
Ballock - nr 9 - e un tip cerebral, se misca bine dar isi pregateste cam mult deschiderile. Mai are de lucrat la transformari/lp.
Leica - nr 10 - decent, a fost mai ok decat colegii din linie dar nu a rupt gura targului
Restul au fost dezamagitori, in mod special centrii, aripile si fundasul.Jucatori gen Iliuta de la CSm cu meciuri in SL si la al doilea CM , deci cu ceva experienta, nu au aratat mai nimic ba din contra.
mikh
Mesaje: 96
Membru din: 22 Mar 2018, 14:15
Micronesia

Re: Campionatul European U20 2018 - Lisabona

Mesaj de mikh » 12 Apr 2018, 13:25

Bogdan_DC scrie:
12 Apr 2018, 11:39
S-a uitat repede despre chestia cu U20 6N + noi si Georgia,se pare ca nu se mai pune in practica, nu-ti face griji ptr asta :).
Serios?! Ai ceva surse sau e doar o presupunere? Ar fi fost o motivatie ptr FRR sa acorde mai multa atentie sectorului.
E totusi iritant sa vezi cat de bine au ajuns sa se descurce georgienii la categoriile mici de varsta. E pacat ca ne multumim doar sa supravietuim in sportul asta. Sincer, uneori ma intreb de unde mai tot apar jucatori, tinand cont cat de putine eforturi se fac pentru formarea lor si cat de slab pregatiti sunt antrenorii de la noi.
Bogdan_DC
Mesaje: 357
Membru din: 12 Ian 2018, 16:36
Localitate: Bucuresti
Romania

Re: Campionatul European U20 2018 - Lisabona

Mesaj de Bogdan_DC » 12 Apr 2018, 13:37

Eu asa stiu, ca nu se mai organizeaza nimic. Sincer daca ne uitam pe rezultatele noastre, nu am avea ce sa cautam acolo.Dar ne-ar fi avantajat ca macar o data sa fie si Romania favorizata de o decizie T1.
Georgia are o super pepiniera, este mult peste seniori ca rezultate. Ceva gen cum eram noi o data. Din pacate nu ne mai putem compara cu ei la juniori-tineret nici ca rezultate, nr de copii, finantare, etc...O zic de multi ani pe forumurile astea ca e un dezastru sectorul nostru juvenil, o bomba cu ceas. Inainte aveam o prapastie in pastrarea jucatorilor la trecerea 18-19 ani. Acum aceasta problema e mult mai grava si este la 14-15 ani.
BORA
Mesaje: 61
Membru din: 12 Apr 2018, 14:09
Romania

Re: Campionatul European U20 2018 - Lisabona

Mesaj de BORA » 12 Apr 2018, 14:30

Bogdan_DC scrie:
12 Apr 2018, 11:39
mikh scrie:
12 Apr 2018, 11:16
Sa inteleg ca totusi inca apar jucatori cu posibile perspective la inaintare?
Nu cumva echipa asta va fi inclusa de la anul intr-un turneu cu echipele U20 din 6N si Georgia? Ne dam rau de tot cu firma in cap, daca lucrurile sunt atat de rau pe cat povestiti aici.
Leica - nr 10 - decent, a fost mai ok decat colegii din linie dar nu a rupt gura targului
Restul au fost dezamagitori, in mod special centrii, aripile si fundasul.Jucatori gen Iliuta de la CSm cu meciuri in SL si la al doilea CM , deci cu ceva experienta, nu au aratat mai nimic ba din contra.
O analiza foarte corecta mai putin la Leica , a intrat in repriza secunda in min.67 .Nu cred ca a fost mai ok in 13 minute ( decat toti troacarii ) când a avut doua repuneri de la centru,una care nu a trecut de linia de 10 m si o cursa foarte frumoasa , pus im pozitie favorabila de lovitura de picior a lui Grad ( nr.13 ). In primul meci a fost cam limitat in exprimare ( ma refer la Leica ).
Bogdan_DC
Mesaje: 357
Membru din: 12 Ian 2018, 16:36
Localitate: Bucuresti
Romania

Re: Campionatul European U20 2018 - Lisabona

Mesaj de Bogdan_DC » 12 Apr 2018, 14:33

BORA scrie:
12 Apr 2018, 14:30
Bogdan_DC scrie:
12 Apr 2018, 11:39
mikh scrie:
12 Apr 2018, 11:16
Sa inteleg ca totusi inca apar jucatori cu posibile perspective la inaintare?
Nu cumva echipa asta va fi inclusa de la anul intr-un turneu cu echipele U20 din 6N si Georgia? Ne dam rau de tot cu firma in cap, daca lucrurile sunt atat de rau pe cat povestiti aici.
Leica - nr 10 - decent, a fost mai ok decat colegii din linie dar nu a rupt gura targului
Restul au fost dezamagitori, in mod special centrii, aripile si fundasul.Jucatori gen Iliuta de la CSm cu meciuri in SL si la al doilea CM , deci cu ceva experienta, nu au aratat mai nimic ba din contra.
O analiza foarte corecta mai putin la Leica , a intrat in repriza secunda in min.67 .Nu cred ca a fost mai ok in 13 minute ( decat toti troacarii ) când a avut doua repuneri de la centru,una care nu a trecut de linia de 10 m si o cursa foarte frumoasa , pus im pozitie favorabila de lovitura de picior a lui Grad ( nr.13 ). In primul meci a fost cam limitat in exprimare ( ma refer la Leica ).
Corect dar eu m-am referit la ambele meciuri :).Si da nu a rupt gura targului dar mi s-a parut mai bun decat Sarpe de la care aveam asteptari mai mari. Apropos de Sarpe, s-a transformat fizic fantastic in ultimii 2 ani.
Scrie răspuns