Stiri despre jucatorii romani din strainatate

Sectiune dedicata discutiilor despre rugbyul international
Hungurul
Mesaje: 70
Membru din: 12 Ian 2018, 19:38
Localitate: Bucuresti
Romania

Re: Stiri despre jucatorii romani din strainatate

Mesaj de Hungurul » 20 Ian 2018, 10:02

Bogdan Leonte este capitanul lui Bourgoin in Federale 1
Bogdan_DC
Mesaje: 357
Membru din: 12 Ian 2018, 16:36
Localitate: Bucuresti
Romania

Re: Stiri despre jucatorii romani din strainatate

Mesaj de Bogdan_DC » 22 Ian 2018, 13:35

Sofáman scrie:Unii în Spania:
Paul Nicolae Florea – Complutense Cisneros - Liga Heineken
Liviu Florentin Fertu – Sanitas Alcobendas - Liga Heineken
Silviu Mihai Pingica – Sanitas Alcobendas - Liga Heineken
Aurel Viorel Chelaru - Sanitas Alcobendas - Liga Heineken
Andrei Marius Serb – Bathco Rugby Club - División de Honor B, Grupo A
Silviu Lazar – CAU Valencia - División de Honor B, Grupo B
Petru Eugen Cojocariu – Les Abelles - División de Honor B, Grupo B
Cosmin Matei – Les Abelles - División de Honor B, Grupo B
Ionel Nicusor Stefan – Les Abelles - División de Honor B, Grupo B
Constantin Liviu Nitoaie - Fénix - División de Honor B, Grupo B
Ionut Matei - Inter - División de Honor B, Grupo B
Catalin Ionut Tamase - Inter - División de Honor B, Grupo B
George Claudiu Bucur - Liceo Francés - División de Honor B, Grupo C
Tx man! Tb sa recunosc ca nu ii stiu pe marea majoritate.:)
Hungurul
Mesaje: 70
Membru din: 12 Ian 2018, 19:38
Localitate: Bucuresti
Romania

Re: Stiri despre jucatorii romani din strainatate

Mesaj de Hungurul » 24 Ian 2018, 11:01

Stephen Hihetah - aripa la Hull RUFC in Premier North (Anglia)
dragos03
Mesaje: 61
Membru din: 22 Ian 2018, 19:39

Re: Stiri despre jucatorii romani din strainatate

Mesaj de dragos03 » 26 Ian 2018, 19:13

Alex Tarus a inceput din nou sa prinda lotul lui Sale dupa o perioada de absenta si va fi pe banca maine contra Northampton Saints in Anglo-Welsh Cup. A fost titular saptamana trecuta in meciul de la Toulouse din Challenge Cup.

Din pacate, in Aviva Premiership nu a mai jucat din 6 octombrie.
Bogdan_DC
Mesaje: 357
Membru din: 12 Ian 2018, 16:36
Localitate: Bucuresti
Romania

Re: Stiri despre jucatorii romani din strainatate

Mesaj de Bogdan_DC » 31 Ian 2018, 14:36

Postarea e preluata ede pe pagina Club16 :)
A. Ursache a dat 17 placaje in ultimul meci din PROD2. Daca tinem cont ca sunt date de un pilier e chiar impresionant. Andrei traverseaza o forma f buna in ultimii ani, este in continuu progres.
Sunt cativa jucatori care au crescut f mult in ultimii ani: A. Ursache, Radoi,Van Heerden.Probabi lsi altii dar la ei mi se pare extrem de evident progresul Din pacate altii stagneaza sau cel putin impresia asta mi-au lasat-o mie. Vali Poparlan de ex mi se pare ca nu si-a atins potentialul maxim. Este in continuare un jucator f bun dar cred ca poate mult mai mult.
Sick
Mesaje: 382
Membru din: 13 Ian 2018, 15:30
Localitate: Timisoara
Romania

Re: Stiri despre jucatorii romani din strainatate

Mesaj de Sick » 05 Mar 2018, 15:35

Avand in vedere ca nu ii stim pe baietii din Franta si Italia asa bine am zis ca caut ce este pe net legat de ei. Daca tot m-am pus m-am uitat pe clasamente si se pare ca se scapa incet, incet, pe moment de retrogradari echipele alor nostrii.

Top 14
Castres se gasesc pe locul 6, dar pot usor urca in clasament, echipa de pe locul 4 avand tot atatea puncte.
Oyonnax mai are doar 4 puncte de recuperat, avand 2 victorii consecutive, fata de Brive pentru a scapa de ultimul loc care retrogradeaza automat si 6 fata de Stade Francaise care e scapata de retrogradare. Pe 14 Aprilie vor avea meci direct cu Brive.

Pro D2
Carcassonne nu se mai alfa pe locurile retrogradante, avand un ecart de 3 puncte. Au 4 victorii in ultimele 5 meciuri.
Massy si ei merg bine au 2 victorii la rand si au 9 puncte departare de zona rosie.
Colomiers insa este in cadere libera cu 4 infrangeri consecutive, ajungand la mijlocul clasamentului. Au 9 puncte de recuperat daca vor sa ajunga in playofful de promovare.

Federale 1 G1 - Grupa pentru promovare
Abli, se alfa pe locul 3, loc care ii plaseaza in playoff pentru promovare, aflandu-se la 8 puncte de prima pozitie, dar avand 2 meciuri mai putin disputate. De pe prima pozitie ar promova automat.
Bourgoin loc 9/11 - Bogdan Leonte, Flanker, Inchizator, 31 ani, 102kg, 1,94m, meciuri: 15jucate/13titular din 15 meciuri posibile, capitan. Fost international Francez de tineret, U18-3 selectii, U19-4 selectii, component de lot de Franta 7's, experienta in top14, prod2, cupa challange, tot cu Bourgoin.
Roval Drome loc 5/11 - Marius Sirbe, linia 2, 30ani, 108kg, 2m, meciuri: 4jucate/1titular (proaspat revenit dupa o accidentare)

Federale 1 G4
Vienne loc 4/11 - Nicholas Onutu, Aripa, 22ani, 88kg, 1,85m, meciuri: 11jucate/11titular/4eseuri
Villeurbanne loc 3/11 - Julien Onutu, Centru/Aripa, 26ani, 78kg, 1,78m, meciuri-accidentat?

Federale 1 G3
Graulhet loc 11/11 - Claudiu Branescu, Flanker, 23ani 108kg, 1,90m, meciuri: 7jucate/3titular/1galben
Blagnac loc1/11 - Razvan ilisescu, Flanker 24ani, 108kg,1,86, meciuri: 12jucate/8titular/4eseuri
Lavaur loc 2/11 - Costel Burtila, Pilier, 26ani, 117kg,1,86m, meciuri: 13jucate/8titular/3galbene

Federale 1 G2
Niort loc 7/11 - Ioan Tomascu Taloneur(si pilier?!), 25ani, 110kg,1,78m, merciuri: 7jucate/4titular/1eseu

! pentru fiecare de mai sus echipele au disputat intre 14 si 16 partide per total.

Super 10
Dante Gavrilita Pilier 21 ani, 114kg, 1,84m 4 meciuri ca rezerva \Calvisano\
George Iacob Pilier 27 ani, 121kg, 1,85m, 12meciuri/5 titular \Fiamme Oro Roma\
Tudz
Mesaje: 12
Membru din: 23 Feb 2018, 13:27
Romania

Re: Stiri despre jucatorii romani din strainatate

Mesaj de Tudz » 05 Apr 2018, 12:42

Aveti idee daca Atila Septar mai este eligibil pentru nationala noastra?
RWC
Mesaje: 2
Membru din: 05 Apr 2018, 12:51
Romania

Re: Stiri despre jucatorii romani din strainatate

Mesaj de RWC » 05 Apr 2018, 13:10

Tudz scrie:
05 Apr 2018, 12:42
Aveti idee daca Atila Septar mai este eligibil pentru nationala noastra?
Salut, tuturor,

Asta m-am gândit și eu ieri. Cu tot scandalul eligibilității o să devenim experți. Din tot ce-am citit pe tier 2, am învățat să caut și am vazut că în 2016, când Atila Septar a jucat pentru Franța 6N la U20, Franța U20 era desemnată Next Senior Representative Side și a jucat meciurile cu Țara Galilor și Italia care aveau și ele desemnate U20 ca Next Senior Representative Side, deci înțeleg că ar fi „locked” pentru Franța.
AMZ, Bogdan DC și Sick, (cărora le mulțumesc pentru toate informațiile de pe T2), care sînt mult mai informați decât mine, poate ne confirmă.
Bogdan_DC
Mesaje: 357
Membru din: 12 Ian 2018, 16:36
Localitate: Bucuresti
Romania

Re: Stiri despre jucatorii romani din strainatate

Mesaj de Bogdan_DC » 05 Apr 2018, 13:35

Pai daca e asa cum zici tu e locked. Sincer, nu-l consider o pierdere pentru ca nu a crescut in sistemul nostru, nu a fost "furat". Ii doresc sa ajunga in nationala de seniori a Frantei, tatal lui a fost un mare jucator.
Sick
Mesaje: 382
Membru din: 13 Ian 2018, 15:30
Localitate: Timisoara
Romania

Re: Stiri despre jucatorii romani din strainatate

Mesaj de Sick » 05 Apr 2018, 13:41

RWC scrie:
05 Apr 2018, 13:10
Tudz scrie:
05 Apr 2018, 12:42
Aveti idee daca Atila Septar mai este eligibil pentru nationala noastra?
Salut, tuturor,

Asta m-am gândit și eu ieri. Cu tot scandalul eligibilității o să devenim experți. Din tot ce-am citit pe tier 2, am învățat să caut și am vazut că în 2016, când Atila Septar a jucat pentru Franța 6N la U20, Franța U20 era desemnată Next Senior Representative Side și a jucat meciurile cu Țara Galilor și Italia care aveau și ele desemnate U20 ca Next Senior Representative Side, deci înțeleg că ar fi „locked” pentru Franța.
AMZ, Bogdan DC și Sick, (cărora le mulțumesc pentru toate informațiile de pe T2), care sînt mult mai informați decât mine, poate ne confirmă.
Bine ai venit si scrie cat mai des! Si tu Tudz, nu va fie frica sa intrebati cat mai multe!
Din cate stiu eu, Septar este locked pentru Franta.
Nu pot sa nu il consider o pierdere. Un centru de calitate si de perspectiva ne prindea bine. Sper sa avem mai multi Dumbrava si Gealapu ai nostrii.
Din Franta un jucator bun "unlocked" care nu apare pe la noi este Tudor Stroe de la Castres.
Ultima oară modificat 05 Apr 2018, 13:46 de către Sick, modificat 1 dată în total.
Scrie răspuns