Interviu cu Ștefan (13 ani) și David Petrescu (11 ani), juniori la echipe din Țara Galilor

Meciul Newport Dragons – Timisoara Saracens a insemnat un eveniment special pentru o familie de romani din Tara Galiilor, familia Petrescu. Cei doi frati, Stefan si David, sunt mari fani ai Stejarilor si practica rugby-ul in Tara Galiilor.

Stefan Petrescu este nascut in anul 2005 si joaca la nr 10 sau 12 pentru Cwmbran RFC U14 si Newport Schools Rugby Union (district) U15 iar David Petrescu nascut in anul 2007 joaca la nr 10 sau 12 pentru Cwmbran RFC U12 si a fost capitanul Newport Schools Rugby Union (district) U11.

La fel cum s-a intamplat si in 2015 cand au urmarit meciurile Romaniei la Cupa Mondiala, Stefan si David nu puteau rata meciul celor doua echipe de club favorite: Newport Dragons si Timisoara Saracens. Aratand inca o data ca familia rugby-ului este deosebita, cele doua cluburi le-au oferit micilor rugbysti o seara de neuitat. Cei de la Dragons le-au dat sansa sa conduca Saracens pe teren iar banatenii le-au oferit tricouri si acces la vestiare in sanul echipei. Multumiri speciale echipei si staff-ului Timisoarei (in special lui Andrei Radoi, Marian Capatana si Danei Uruci).

Mai jos un scurt interviu cu familia Petrescu.
Buna ziua, ne puteti face o scurta prezentare a familiei Petrescu 😊?
Familia Petrescu se compune din sot, sotie, 2 baieti si o bunica.

Cum ati ajuns in Tara Galiilor?
Dupa o perioada petrecuta ca asistenti medicali la un spital in Bucuresti si nu cu mult timp
dupa casatorie am obtinut un contracte de munca in UK, mai exact in vestul Tarii Galilor. Cu
multa munca si studii, am obtinut propriile contracte si ne-am continuat cariera in Newport
unde baietii sunt nascuti si crescuti (in limba si spiritul romanesc).

De unde pasiunea ptr rugby a copiilor?
Pasiunea lor pentru Rugby vine de la tatal si de la unchiul lor care, la fel ca multe alte generatii de copii, sunt produsul unor antrenori precum Dumitru Stelian (nea Cioc), Mariana Lucescu (D-na de Fier), Bidirel Pavel ca sa numim doar cativa.

Care e rugbystul roman favorit?
Stefan: Florin Vlaicu
David: Mihai Macovei

Rugbystul international favorit?
Stefan: Beauden Barrett
David: Jonathan Davies

Care credeti ei ca este diferenta intre rugbyul romanesc si cel galez?
Stefan: Enorma. In timp ce Rugby in Tara Galilor se duce in sus in Romania se duce in jos ☹
David: Antrenorul.

La ce se gandesc copiii cand spun Romania?
In primul rand, amandoi se gandesc la rugby, la antrenamantele alaturi de varul lor (Antonio) si alti mici rugby-sti roman,i pe care le-au avut in vacantele din Romania (si unde au ocazia sa intalneasca si sa se antreneze cu antrenori ai tatalui, respectiv al unchiului lor).
Stefan: Mamaliga cu branza si smantana.
David: Sarmale.

Ce le place cel mai mult din ce fac la rugby?
Stefan: Pur si simplu ii place sa joace rugby, sa mearga in turnee cu prietenii din echipa.
David: Ca are oportunitatea sa joace rugby in fiecare weekend, ca merge in multe locuri diferite tot timpul. Isi face prieteni noi si vede lucruri noi mereu.

Mai cunosc si alti romani care joaca rugby in tara galiilor?
Din pacate nu. Ei urmaresc rugby-ul galez, emisfera sudica dar si cel romanesc, stiu echipele europene unde evolueaza jucatorii romani, dar nu am avut ocazia sa ii intalnim din pacate. Stiu doar ca un international moldovean (vorbeste romana) joaca pentru Ospreys dar nu l-am cunoscut.

Care este visul lor din punct de vedere sportiv.
Ambii au spus ca vor sa ajunga jucatori profesionisti de Rugby si sa joace pentru Cupa Mondiala.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

*