Diverse

Sectiune dedicata echipelor nationale de rugby
dragos03

Re: Diverse

Mesaj de dragos03 » 17 Feb 2018, 10:47

Multi dintre oamenii aia nu au neaparat ceva cu noi ci vor pur si simplu sa se mai califice si alte nationale la mondial. Din acelasi motiv majoritatea spera ca Namibia sa piarda in zona africana.

Este clar oricum ca avem o imagine proasta pe net si mai ales pe acel forum, exista mai multe cauze:
- promovarea pe care o face FRR este zero, practic nu existam in presa si social media de limba engleza
- iul a incurajat de la inceput o atitudine anti-romaneasca. S-a ajuns pana acolo incat un individ care ne uraste pe fata si ne ataca neprovocat in orice topic sa fie moderator.
- majoritatea surselor de informare tier 2 de pe net, gen twitter-ul unui alt vechi dusman al nostru, ne sunt ostile. Nu subestimati influenta lor, chiar daca nu au multi cititori, majoritatea ziaristilor care se documenteaza superficial isi iau informatiile de acolo.
Sergiu
Romania

Mesaj de Sergiu » 17 Feb 2018, 11:33

Ii inteleg pe cei care tin cu natiunile mai mici. Majoritatea dintre noi facem la fel.
Pentru ceilalti, cel mai bun raspuns ar fi victoria in Georgia. Sa vedem cu ce echipa ne prezentam.
Sick
Romania

Mesaj de Sick » 17 Feb 2018, 11:42

Singurul mod in care ne putem curata reputatia este daca fac performante stejarii nostrii. In timp, daca ne calificam din prima, daca batem georgia, daca nu ne bate germania sau rusia sau altii si in mod special daca la cupa mondiala facem performante gen cel putin 2 victorii. Adica daca spui ca noi suntem un "t2 powerhouse" si ca avem "rugby heritage" cu ghilimele dar noi batem japonia si samoa si intr-un vis frumos scotia, cam pari un idiot.

La cupa mondiala se uita toata lumea. Daca ei fiind prost informati cred ca suntem bata dar cand vad rezultate sunt surprinsi, socul pozitiv pentru reputatia noastra e mai mare.
dragos03

Mesaj de dragos03 » 17 Feb 2018, 12:03

Rezultatele sunt foarte importante dar nu inseamna nimic fara o promovare corecta. Atatia ani am auzit povestea cu "sa batem mai intai Georgia si o sa fim vazuti altfel, o sa primim teste Tier 1, etc.". Uite ca i-am batut si nu s-a schimbat nimic, pentru ca aproape nimeni nu a aflat de victoria noastra.

In schimb ei nu au nici o victorie cu Tier 1 desi au tot primit meciuri dar toata lumea ii lauda permanent. De ce? Pentru ca stiu sa se promoveze, federatia lor pune materiale de calitate in mediul online, cumpara ziaristi influenti din vest si suporterii lor sunt foarte vocali.

Ma amuza faptul ca fanii lor par sa tina cu noi in meciul de azi. Le e frica de Spania, o tara cu multe resurse. Stiu si ei ca daca spaniolii ajung la mondial si rugby-ul devine popular acolo, ar putea sa-i eclipseze foarte rapid.
Sick
Romania

Mesaj de Sick » 17 Feb 2018, 12:27

Cand eu zic sa batem georgia, nu zic o data. Noi trebuie sa ajungem sa fim peste ei constant. Degeaba se vb frumos de ei daca 3,4 ani la rand nu ne-au mai batut.

Avem meciuri cu t1 la mondial. E scena suprema. Acolo trebuie demonstrat ca putem fi competitivi cu t1. Nu doar la un mondial. Generatia asta trebuie sa surprinda si apoi si cea care vine din spate. Trebuie surprize, surprize pana cand de la noi se vor astepta rezultate si meciuri bune. Ala se cheama respect.

Apropo am o intrebare offtopic: ghencea, giulesti si stefan se mai renoveaza? Cand se renoveaza or sa fie multifunctionale? Se va putea juca rugby pe ele?
Sick
Romania

Mesaj de Sick » 17 Feb 2018, 12:33

Cat despre fanii lor... desi sunt tanar, am calatorit mult, atat pe net pe forumuri diverse cat si fizic. Nu am mai pomenit asa oameni ingusti la minte si rai niciunde. Nici in cuba sub fidel muribund.

Ei chiar au ceva personal cu toata lumea si aroganta e ceva...
Sofáman
Spain

Mesaj de Sofáman » 17 Feb 2018, 12:44

dragos03 scrie:
17 Feb 2018, 10:47
Multi dintre oamenii aia nu au neaparat ceva cu noi ci vor pur si simplu sa se mai califice si alte nationale la mondial. Din acelasi motiv majoritatea spera ca Namibia sa piarda in zona africana.
+1
dragos03

Mesaj de dragos03 » 17 Feb 2018, 13:06

Sick scrie:
17 Feb 2018, 12:27
Cand eu zic sa batem georgia, nu zic o data. Noi trebuie sa ajungem sa fim peste ei constant. Degeaba se vb frumos de ei daca 3,4 ani la rand nu ne-au mai batut.

Avem meciuri cu t1 la mondial. E scena suprema. Acolo trebuie demonstrat ca putem fi competitivi cu t1. Nu doar la un mondial. Generatia asta trebuie sa surprinda si apoi si cea care vine din spate. Trebuie surprize, surprize pana cand de la noi se vor astepta rezultate si meciuri bune. Ala se cheama respect.

Apropo am o intrebare offtopic: ghencea, giulesti si stefan se mai renoveaza? Cand se renoveaza or sa fie multifunctionale? Se va putea juca rugby pe ele?
Batem Canada de atatia ani la rand, i-am batut si pe „scena suprema” de la mondial dar si la ei acasa cu un om in minus. Cu toate astea, ei primesc 1-2 teste Tier 1 pe an in timp ce noi am ajuns sa nu mai avem nici macar un program complet de teste Tier 2 in noiembrie. Tot felul de jucatori submediocri de-ai Canadei au usa deschisa in ligile profesioniste din vest, unde ai nostri ajung tot mai greu.

Fara promovare, degeaba ai rezultate. Pun pariu ca daca ai face un sondaj printre fanii Tier 1 si i-ai intreba care nationala e mai buna, Romania sau Canada, 90% i-ar alege pe ei pentru ca de victoriile noastre nu a auzit nimeni. Este in primul rand vina FRR dar si a noastra, poate ca nu facem destul zgomot pe forumuri si social media.

Sigur, lumea ar auzi de noi daca am bate 1-2 natiuni Tier 1 la urmatorul mondial dar hai sa fim realisti, este aproape imposibil.

Cat despre stadioane, mie mi-e clar ca PSD-ul a abandonat orice investitii, nu se mai renoveaza nimic, nici macar Arcul de Triumf. Tot auzim povesti ca ar incepe anul asta lucrarile, cand de fapt nici macar nu s-a facut licitatie pentru desemnarea constructorului. Nationala ar trebui sa joace testele mai tari pe noul stadion din Craiova, cred ca ar veni multa lume la meciuri si nu e foarte complicat de ajuns acolo nici din Bucuresti.
Sick
Romania

Mesaj de Sick » 17 Feb 2018, 14:37

Da, cred ca ai dreptate. E trist, totusi.
Sergiu
Romania

Mesaj de Sergiu » 19 Feb 2018, 21:38

https://www.romania-insider.com/ion-tir ... ty-campus/
Aveti idee daca este adevarata stirea? Mi-ar place sa se intample ce scrie acolo.
Scrie răspuns