Echipa nationala 2020

Sectiune dedicata echipelor nationale de rugby
Scrie răspuns
dans
Mesaje: 132
Membru din: 12 Noi 2018, 00:16
Romania

Re: Echipa nationala 2020

Mesaj de dans » 13 Ian 2020, 00:33

stef scrie:
11 Ian 2020, 21:10
dans scrie:
11 Ian 2020, 18:29
Nu prea sunt surprize; cam acelasi group ca in toamna.
Incet, incet cei care joaca in Franta la nivel ProD2 sau Top14 sunt din ce in ce mai putini.

Macovei(34), Antonescu(29),Motoc(24),Tarus(31) sau Badiu(31) vor veni la nu mai mult de 2 sau 3 meciuri fiecare...Baza va ramine in grupul care e deja selectionat
Ilisescu (27), Nistor (25), Tomascu (28), Burtila(29) ar trebui si ei sa aibe o sansa eventual (am pus virstele in 2020)
Iar in Challenge Cup, partida dintre Stade Français si Zebre a fost arbitrata in premiera de un arbitru gruzin. Felicitari celor de la FRR pentru minunatul regres!

In urmatorii 5-6 ani, vom avea maxim 2-3 jucatori in primele doua divizii din Franta. Tinerii nu sunt atrasi sa plece in Franta. Ma gandesc la Pristavita care a ajuns la 26 de ani si probabil isi va incheia cariera in Romania. De ce s-ar mai duce tinerii jucatori in Franta? Efortul si sacrificiile de familie sunt prea mari. 99.9% dintre ei nu vorbesc franceza, iar jucatorul roman nu mai are cautare in campionatul francez.

Singura solutie vizeaza simultan schimbarea conducerii federatiei si cresterea vizibilitatii Superligii prin imbunatatirea infrastructurii rugbistice. Am avea nevoie de niste baze sportive decente la nivelul tuturor cluburilor din Superliga ceea ce nu se va intampla niciodata pentru ca nimeni din sfera politica nu da doi bani pe acest sport. Conducerea bugetarilor din FRR de asemenea nu se va schimba. Deci, nu exista nici o speranta in redresarea acestui sport.
Nu cred ca e rau ca unii jucatorii romani ramin in Superliga... atit timp cit nivelul general de joc creste.
Dar in acelasi timp e nevoie ca rugbyul la juniori si tineret sa se dezvolte iar cei care fac gradul sa poata vedea o cariera de viitor. Avem nevoie de mai multe experimente cum se intimpla la Alba Iulia. Sper ca si la Iasi rugbyul va reveni...la Galati se poate face ceva cu cei din Moldova...Petrosani ar putea sa promoveze in Superliga in 2-3 ani..apoi mai e Brasov, Sibiu care sunt orase mari cu potential suport uman si economic

Trebuie acceptat ca e nevoie de 1-2 generatii (6-8 ani) si pregatire de calitate pentru a avea o sansa. Speran ca unii 'stejari' din actuala generatie ramin implicati si dezvolta rugby-ul in toate zonele cu traditie cel putin pentru inceput. Dupa mine inca nu e clar care e formatul in care FRR vrea sa redreseze rugby-ul romanesc...E bine ca Tincu, Burcea, Calafeteanu au ramas si ou prins pozitii cu loturile nationale... va veni curind rindul altora..

Problema mare e lipsa de oameni care se pricep in promovare si marketing, atragere de investitii si a publicului larg, gestionarea financiara la nivel de club si chiar la nivel de federatie, influenta la nivel international, 'deal-maker' type care stiu sa creeze si sa creasca un brand.
Sper ca pina la sirsitul acestui REC avem mai multe informatii...
Ultima oară modificat 28 Ian 2020, 00:51 de către dans, modificat 1 dată în total.
Sick
Mesaje: 382
Membru din: 13 Ian 2018, 15:30
Localitate: Timisoara
Romania

Re: Echipa nationala 2020

Mesaj de Sick » 13 Ian 2020, 00:38

Da, viitorul pare sumbru. E de noaptea mintii sa-i reactivezi pe toti 3 Capatana, Radoi si Pungea si sa nu-i chemi pe Tomascu(2) si Burtila(3). Ar mai fi Ilisescu(8), Ciorascu(6), Onutu in F1.

Lipseste si Savin care face un sezon bun in SL. Tigla la fel imi place mult in ultimul timp. Mai mult decat Bratu sau Rupanu.

Sper sa vina Tarus si Badiu cu Georgia ca o sa fie uratel altfel... in mod special Tarus.
dans
Mesaje: 132
Membru din: 12 Noi 2018, 00:16
Romania

Re: Echipa nationala 2020

Mesaj de dans » 16 Ian 2020, 11:57

Presupun ca Pungea a fost chemat in cazul in care Tarus nu vine la meciul cu Georgia
Sper ca Badiu vine la meciul cu Georgia. Dupa aceea ramine daca Antonescu si Macovei vor veni cu Georgia, Spania si Rusia. Cred ca fiecare va veni la cel putin 2 din partide.

Cum vedeti primul 15 la startul cu Georgia?...
1.Badiu,2.Cojocaru,3.Tarus,4.Antonescu(VanHeerden),5.Muresan,6.Macovei,7.Chirica,8.Stratila,9.Surugiu,10.Boldor,11.Simionescu,12.Fercu,13.Popa,14.Zaharia,15.Melinte
pe banca: Pristavita, Capatina sau Radoi, Purgea, Lazar, Bratu, Plai, Vlaicu, Neagu

H.Pungea la tighthead position in cazul in care Tarus nu vine. Daca Macovei nu vine, s-ar putea ca A. Ion ii va lua locul, daca Badiu e la loosehead si Capatina hooker. Cred ca Neculau poate face fata ca blindside flanker no 6 in viitor daca citeste jocul mai bine si e disciplinat destul...dar are nevoie de meciuri.

Daca Tarus sau Pungea sunt la tighthead, Chirica ar fi preferinta mea la no8 si Stratila la openside flanker no7
Daca Antonescu nu vine, VanHerdeen si Muresan locks, cu Lazar si Neculau in rezerva... iar Ser acopera blindside flanker.
Pristavita, Capatina sau Radoi, Hartig si Manole acopera linia 1.

Surugiu probabil incepe la scrum-half cu Boldor, inaintea lui Plai, la fly-half. Simionescu + Zaharia wings si Melinte fundas probabil certitudini (cu Dumitru, Iliuta si Neagu support)
Aceleasi probleme ca in trecut la Inside/ Outside centri ...Fercu si Popa probabil daca nu se fac alte experimente - bine pentru faza de atac dar nu prea pentru
faza defensiva.
Nu cred ca Georgia va veni cu prima echipa dar au baza de selectie imensa si multa competitie pe locuri...Vor vrea sa confirme pozitia de no1 in Europe in afara 6N
amz
Mesaje: 558
Membru din: 12 Ian 2018, 16:36
Localitate: Bucuresti
Romania

Re: Echipa nationala 2020

Mesaj de amz » 17 Ian 2020, 12:55

Gorcioaia fiind accidentat, i-as aduce si pe Nistor si Ilisescu alternativ.

Neculau din pacate face foarte putin partea de atac, pare blazat de la o vreme, fara motivatie. Daca sunt in echipa Macovei si Chirita, parca as miza pe Ser care pare si in forma. Daca jucam la linia a doua cu Antonescu/Muresan, Van Heerden poate ajuta si linia a treia. M-am mirat insa ca au chemat doar trei linia a doua din Super Liga, cred ca e un semn ca-l vom vedea si pe Motoc, altfel Drenceanu ar fi trebuit sa fie acolo. Cred ca si Gordas este o solutie, nu cu Georgia dar cu ceilalti. Apropos, l-a vazut cineva jucand la Nisa? Fiind coechipier cu Ilisescu, ar fi bine ca cei doi sa fie chemati impreuna.

Pe trei sferturi as incepe cu Surugiu - Boldor (mijlocasi) si Vlaicu - Fercu (centri); la aripa cred ca Dumitru e titular pe stanga si Simionescu pe dreapta, cu Melinte fundas. pe banca la trei sferturi T. Bratu, Popa, Neagu. Mi-ar placea sa-i vedem si pe Gontineac si Onutu.
popa val
Mesaje: 59
Membru din: 12 Iun 2018, 16:19
Germany

Re: Echipa nationala 2020

Mesaj de popa val » 26 Ian 2020, 11:17

Exista informatii cum a decurs cantonamentul din Turcia, sau care este lotul prezent in Georgia inainte meciului de simbata.
Ca de obicei noutatile oficiale sint zero, pina in acest moment din partea federatiei romane de rugby.
amz
Mesaje: 558
Membru din: 12 Ian 2018, 16:36
Localitate: Bucuresti
Romania

Re: Echipa nationala 2020

Mesaj de amz » 29 Ian 2020, 10:24

S-a anuntat si lotul pentru meciul cu Georgia:

https://frr.ro/2020/01/29/romania-prega ... -5sG0IkkrA

Pilieri: Iulian Hartig (CSM Stiinta Baia Mare), Constantin Pristavita (CSM Stiinta Baia Mare), Horatiu Pungea (Timisoara Saracens), Cosmin Manole (CS Dinamo), Alexandru Tarus (Zebre)

Taloneri: Ovidiu Cojocaru (CSM Stiinta Baia Mare), Eugen Capatana (Timisoara Saracens), Tudor Butnariu (CSA Steaua)

Linia a II-a: Ionut Muresan (Timisoara Saracens), Johan Van Heerden (CS Dinamo), Dorin Lazar (Timisoara Saracens), Adrian Motoc (Agen)

Linia a III-a: Cristi Chirica (CSM Stiinta Baia Mare), Vlad Neculau (Timisoara Saracens), Dragos Ser (CSA Steaua), Adrian Ion (ACS Tomitanii), Kamil Sobota (ACS Tomitanii)

Mijlocas la gramada: Gabriel Rupanu (Timisoara Saracens), Florin Surugiu (CSA Steaua), Tudorel Bratu (CS Dinamo)

Mijlocas la deschidere: Tudor Boldor (CSA Steaua), Daniel Plai (CSA Steaua)

Aripi: Robert Neagu (CSA Steaua), Marius Simionescu (Timisoara Saracens), Nicolas Onutu (CS Vienne Rugby), Ionut Dumitru (CSA Steaua)

Centri: Vladut Popa (Timisoara Saracens), Florin Vlaicu (CSA Steaua), Catalin Fercu (Timisoara Saracens), Alexandru Bucur (CSM Stiinta Baia Mare), Taylor Gontineac (Clermont Espoirs)

Fundas: Paul Popoaia (CSM Stiinta Baia Mare), Ionel Melinte (Timisoara Saracens)


N-au putut raspunde convocarii: Marius Antonescu, Ionel Badiu, Alexandru Gordas (accidentati), Macovei (probleme persoanale). S-au intors in tara Radoi, Iliuta, Zaharia si Stratila.
stef
Mesaje: 91
Membru din: 27 Mar 2018, 14:26
Romania

Re: Echipa nationala 2020

Mesaj de stef » 29 Ian 2020, 13:29

Cred ca de foarte mult timp nu am mai afisat o echipa atat de tanara. Ar fi interesant de stiut si media de varsta a echipei. De asemenea, cred ca niciodata in ultimii 4-5 ani, nu am mai avut jucatori asa de rapizi pe treisferturi (Dumitru, Fercu, Simionescu, Melinte). Trebuie sa jucam cat mai mult pe treisferturi, altfel nu avem nici o sansa sambata.
amz
Mesaje: 558
Membru din: 12 Ian 2018, 16:36
Localitate: Bucuresti
Romania

Re: Echipa nationala 2020

Mesaj de amz » 29 Ian 2020, 14:46

Daca inaintarea e disciplinata si ofera posesie utila si nu comite infractiuni iar treisferturile s-au sudat cat de cat s-ar putea sa aratam ceva si pe trei sferturi pentru ca sunt cativa jucatori tineri acolo care daca vor avea curaj sa-se afirme, sa-si afirme personalitatea isi vor castiga un post de titular.

Mi se pare f sugestive cuvintele antrenorului si cred ca vizeaza problema cea mai importanta, moralul si coeziunea lotului, a grupului:
Așteptăm cu nerăbdare această întâlnire și sperăm să facem un meci bun cu ei. Obiectivul principal pentru noi este să arătăm o atitudine bună, să muncim mult, să fim uniți. Este esential pentru noi, sa putem in cele mai grele momente sa ne comportam ca o grup unitar, o echipa. Ce ne dorim pentru acest meci este să reușim să punem in aplicare tot ceea ce am acumulat in antrenamente, toate partile pozitive atat în atac cat și in apărare.
Cred ca principala problema e de atitudine si Robinson a observat acest lucru.
solovastru
Mesaje: 11
Membru din: 10 Feb 2018, 15:50
Romania

Re: Echipa nationala 2020

Mesaj de solovastru » 29 Ian 2020, 15:06

Se stie cat de grava e accidentarea lui Zaharia cat si a celor din Franta? Vor putea ajuta echipa la urmatoarele jocuri? Si de ce s-a renuntat la Radoi tocmai pentru acest joc foarte solicitant pe inaintare? Se stie cumva daca se va mai miza pe Tangimana Fonovai cat si pe alti insulari gen Moa Maliepo sau Sioeli Lama care devenisera eligibili?
amz
Mesaje: 558
Membru din: 12 Ian 2018, 16:36
Localitate: Bucuresti
Romania

Re: Echipa nationala 2020

Mesaj de amz » 29 Ian 2020, 15:07

solovastru scrie:
29 Ian 2020, 15:06
Se stie cat de grava e accidentarea lui Zaharia cat si a celor din Franta? Vor putea ajuta echipa la urmatoarele jocuri? Si de ce s-a renuntat la Radoi tocmai pentru acest joc foarte solicitant pe inaintare? Se stie cumva daca se va mai miza pe Tangimana Fonovai cat si pe alti insulari gen Moa Maliepo sau Sioeli Lama care devenisera eligibili?
Tangimana Fonovai e accidentat inca, mai dureaza pana se recupereaza, Maliepo devine eligibil prin martie cred. Nu stiu ce intentii sunt cu Sioeli Lama si cat de grav s-a accidentat Zaharia. E ciudat ca Radoi nu a fost retinut in lot.
Scrie răspuns