Echipa nationala 2020

Sectiune dedicata echipelor nationale de rugby
Scrie răspuns
popa val
Mesaje: 59
Membru din: 12 Iun 2018, 16:19
Germany

Re: Echipa nationala 2020

Mesaj de popa val » 08 Mar 2020, 13:15

Am vazut integral si Portugalia contra Georgiei, si vreau sa spun ca nu a fost un meci la discretia rugbystilor georgieni, Portugalia a condus pina prin minutul 65,apoi au incasat prea usor doua incercari, un meci disputat, in care si Georgia a aratat multe slabiciuni, ori cum in aceasta editie surpriza este echipa Portugaliei iar la polul opus România dar o surpriza negativa.
Tot citesc peste tot cu demisia in bloc a celor care conduc federatia, dar eu nu cred de loc ca o demisie in bloc rezolva situatia, din contra, e nevoie de noi oameni profesionisti care stiu ce inseamna sportul si care pot sa gestioneze bine si fondul care il au la dispozitie, pentru ca totusi fara bani nu poti sa faci prea mult in timpurile actuale.
dans
Mesaje: 132
Membru din: 12 Noi 2018, 00:16
Romania

Re: Echipa nationala 2020

Mesaj de dans » 08 Mar 2020, 15:07

popa val scrie:
08 Mar 2020, 13:15
Am vazut integral si Portugalia contra Georgiei, si vreau sa spun ca nu a fost un meci la discretia rugbystilor georgieni, Portugalia a condus pina prin minutul 65,apoi au incasat prea usor doua incercari, un meci disputat, in care si Georgia a aratat multe slabiciuni, ori cum in aceasta editie surpriza este echipa Portugaliei iar la polul opus România dar o surpriza negativa.
Tot citesc peste tot cu demisia in bloc a celor care conduc federatia, dar eu nu cred de loc ca o demisie in bloc rezolva situatia, din contra, e nevoie de noi oameni profesionisti care stiu ce inseamna sportul si care pot sa gestioneze bine si fondul care il au la dispozitie, pentru ca totusi fara bani nu poti sa faci prea mult in timpurile actuale.
Asa e... Portugalia este revelatia acestei editii a REC si cred ca pot obtine un rezultat bun contra Spaniei.
La noi FRR e clar ca moral ar fi trebuit sa-si fi dat demisia din 2018...chiar daca unii din biroul federal inclusiv AP ar fi revenit, moral ar fi fost intr-o pozitie mai buna. O mare eroare de gindire dar tipica in politica si viata sociala romaneasca, cea ce nu ma mira. De atunci totul se construieste pe caramizi de 'gheata'...
Adevarul e nici o alta varianta alternativa nu exista sau mai degraba nu s-a reusit inca o polarizare la nivel de federatie unde sa existe curente diferite...Deocamdata totul in FRR se pare ca se face in unanimitate, tipic 'groupthink' scenario unde cel ce va pierde va fi rugby-ul romanesc.
Unde acum?...
La fel ca si pina acum...probabil vom invinge Belgia (!) dar lipsurile echipei sunt mari cit casa iar competivitatea lasa de dorit. La nivel national problemele de structura vor ramine pentru cel putin 5-7 ani ..si pina atunci vom pierde avantajul avut in fata unor natiuni ca Portugalia, Spania, Rusia, Uruguay, Brazilia, Canada care se vor misca, zic eu, mai repede ca noi.
De asemenea ne-calificare la urmatorul RWC 2023 ne va scoate permanent din piata si nu cred ca vom mai reveni in top 20... exista totusi sansa ca la urmatorul RWC 2027 sa creasca numarul de echipe.
Robinson are dreptate cind spune ca jucatorii romani care vor fi considerati 'selectionabili' in urmatorii 3 ani trebuie sa joace mai mult, daca e sa avem vreo sansa in calificari...iar pentru asta e datoria Federatiei de a gasi solutii ...cele 12 meciuri din campionatul national + 3-4 in Cupa e clar ca nu e destul...O franciza Bucharest Wolves + Romania A jocuri impotriva tier3 vad ca fiind sigurele solutii pentru a adauga niste meciuri si a crea o selectie obiectiva...In felul asta noul Arc de Triumf + publicul larg va reveni sa sustina echipa atunci cind trebuie. Oare este in stare acuala conducere FRR sa execute un astfel de plan?
stef
Mesaje: 91
Membru din: 27 Mar 2018, 14:26
Romania

Re: Echipa nationala 2020

Mesaj de stef » 08 Mar 2020, 17:51

Sunt unele lucruri pe care le putem face intr-un timp relativ scurt:

1. Avem nevoie de niste demisii din cadrul federatiei astfel incat sa existe o presiune a rezultatelor pentru cei care ocupa functii platite din banul public.

2. Daca Petrosani va accepta sa participe in Superliga, am putea reveni la sistemul de play-off si play-out cu primele 4 echipe si ultimele 4 echipe. Am castiga 6 saptamani de partide. In caz contrar, as sustine chiar si ideea disputarii a 2 tururi si 2 retururi pentru cele 7 echipe din Superliga.

3. E clar ca nu putem lasa lunile decembrie si ianuarie fara partide. As introduce Cupa Regelui in aceasta perioada in care as invita sau crea 2 selectionate DNS coordonate de antrenori federali.

4. Trebuie sa urmam modelul Argentinei si sa oferim jocuri Romaniei A formata din jucatori ai Superligii dar si sa inchegam o selectionata DNS completata cu jucatori de la cluburile de pe ultimele 3 locuri ale Superligii. Se pot gasi formatii din ligile inferioare ale Frantei pentru disputarea de noi jocuri. Nu cunosc statisticile dar o buna parte din jucatorii Superligii au activat in DNS.

5. Staful tehnic nu e bine constituit. Avem nevoie de mai multi antrenori. As merge pe un model inovator, cel putin pentru noi, si as incerca cooptarea in staf a doi antrenori pentru gramada, doi antrenori pentru defensiva, doi antrenori pentru treisferturi ....

6. Tinand cont de iernile grele, poate ca ar fi binevenita o discutie a folosirii terenurilor sintetice care ar putea rezolva multe din probleme noastre climatice.

Raman cu un gust amar dupa aceste partide, parca am fi putut sa le castigam pe toate daca strategia tehnica si organizatorica ar fi fost mult mai inspirata, ca sa nu spun inteligenta.
popa val
Mesaje: 59
Membru din: 12 Iun 2018, 16:19
Germany

Re: Echipa nationala 2020

Mesaj de popa val » 08 Mar 2020, 18:22

Sint de acord cu propunerile domnului Stef, cred ca sint realizabile, la punctul 6 mai putin pentru ca notiunea cu ierni grele nu mai este nici la Polul Sud valabila, chiar daca ar fi si excepti sa nu uitam ca Romania ca tara europeana e in stare sa joace acasa in lunile febroarie /martie fara probleme, sport in ziua de azi inseamna si progres in mai multe directii, deci si asigurarea unor stadioane unde se poate juca indiferent de vreme,daca nu putem ne eliminam singuri.
Situatia critica este lipsa unui program competitional in decembrie si ianuarie,pentru ca vin meciurile din febroarie ale nationalei care sint prioritare. Ar fi foarte bine daca Stiinta Petrosani ar intra in super Liga, numai ca si aici sint probleme cu echipele finantate din banul public, astazi sint si peste noapte dispar, cunoastem destule cazuri.
stef
Mesaje: 91
Membru din: 27 Mar 2018, 14:26
Romania

Re: Echipa nationala 2020

Mesaj de stef » 08 Mar 2020, 18:27

In privinta terenurilor sintetice, nu ma gandeam la toate cluburile din Superliga, insa doar la unele cluburi care au mari probleme cu suprafata de joc pe durata sezonului rece. Poate ar fi binevenit si un punct de vedere al cluburilor din Superliga care sunt cele mai indreptatite sa se pronunte cu privire la reformarea rugbiului nostru.

Parca trebuia sa avem alegeri federale acum in primavara. Se mai stie ceva de acele alegeri?
popa val
Mesaje: 59
Membru din: 12 Iun 2018, 16:19
Germany

Re: Echipa nationala 2020

Mesaj de popa val » 08 Mar 2020, 21:40

Intr-un comentariu scris de fostul jucator de rugby Constantin Serban pe Facebook, subliniaza si ne intreaba pe noi cititori dupa meciul contra Rusiei, ce jucatori a format si a promovat actualul antrenor al echipei nationale englezul A. ROBINSON, buna intrebare, dar eu eu pot sa intreb actualul antrenor al Frantei Fabien Galthie, ce jucatori a format?, dar antrenorul Angliei pe cine a promovat in echipa Angliei, dar alte zeci der antrenori de echipe nationale pe cine a format?, domnul Serban este de parere ca englezul e de vina pentru cele trei infringeri, cu toate ca el are la dispozitie und numar suficient de jucatori care sint insa prost antrenati de Robinson si propune un antrenor roman care sa readuca rugbyul la ce a fost o data.
Nostalgie totala din partea unui fost rugbyst international care nu vede diferenta radicala intre ce era rugbyul intre ani 60-80, si intern si international, schimbarea totala a rugbyului international in lume dupa 90 cind sa trecut la profesionism, de aici a inceput de fapt si caderea rugbyului romanesc, care a fost greu sa se adapteze dupa revolutie la economia de piata, si binenteles ca sportul in general a intrat in colaps si a fost sacrificat si economic si politic.
Unde este handball masculin , unde este atletismul, unde este gimnastica, unde este canotajul, si alte sporturi, care se zbat In anonimat, ideal sa fie antrenor roman dar si eu intreb cine intra pe teren sa joace?, nostalige dar nu realitate, penibil sa dam vina pe un antrenor care nu este nascut in România, domnule Serban lumea este in miscare e ca la moda ieri se purta pantaloni evazati, astazi strimti sau rupti, miine nu se stie.
Statistic in lume sint doua sau trei echipe care nu au jucatori naturalizati Georgia, Argentina si vecini de la rasarit rusi, in rest e o mare amestecatura si de jucatori si de antrenori, la mai toate echipele care domina rugbyul mondial, de ce ar face Romania exceptie? asa e moda acum se poarta tare de tot globalizarea.
dans
Mesaje: 132
Membru din: 12 Noi 2018, 00:16
Romania

Re: Echipa nationala 2020

Mesaj de dans » 09 Mar 2020, 01:00

popa val scrie:
08 Mar 2020, 21:40
Intr-un comentariu scris de fostul jucator de rugby Constantin Serban pe Facebook, subliniaza si ne intreaba pe noi cititori dupa meciul contra Rusiei, ce jucatori a format si a promovat actualul antrenor al echipei nationale englezul A. ROBINSON, buna intrebare, dar eu eu pot sa intreb actualul antrenor al Frantei Fabien Galthie, ce jucatori a format?, dar antrenorul Angliei pe cine a promovat in echipa Angliei, dar alte zeci der antrenori de echipe nationale pe cine a format?, domnul Serban este de parere ca englezul e de vina pentru cele trei infringeri, cu toate ca el are la dispozitie und numar suficient de jucatori care sint insa prost antrenati de Robinson si propune un antrenor roman care sa readuca rugbyul la ce a fost o data.
Nostalgie totala din partea unui fost rugbyst international care nu vede diferenta radicala intre ce era rugbyul intre ani 60-80, si intern si international, schimbarea totala a rugbyului international in lume dupa 90 cind sa trecut la profesionism, de aici a inceput de fapt si caderea rugbyului romanesc, care a fost greu sa se adapteze dupa revolutie la economia de piata, si binenteles ca sportul in general a intrat in colaps si a fost sacrificat si economic si politic.
Unde este handball masculin , unde este atletismul, unde este gimnastica, unde este canotajul, si alte sporturi, care se zbat In anonimat, ideal sa fie antrenor roman dar si eu intreb cine intra pe teren sa joace?, nostalige dar nu realitate, penibil sa dam vina pe un antrenor care nu este nascut in România, domnule Serban lumea este in miscare e ca la moda ieri se purta pantaloni evazati, astazi strimti sau rupti, miine nu se stie.
Statistic in lume sint doua sau trei echipe care nu au jucatori naturalizati Georgia, Argentina si vecini de la rasarit rusi, in rest e o mare amestecatura si de jucatori si de antrenori, la mai toate echipele care domina rugbyul mondial, de ce ar face Romania exceptie? asa e moda acum se poarta tare de tot globalizarea.
Nu stiu daca dupa 3 meciuri jucate in REC cauza este Robinson...dar ceea ce a-si reprosa este faptul ca nu explica strategia pe care o are si lipsa in a semnaliza clar directia in care ne indreptam...Poate o face dar cum presa rugbistica este foarte slaba, nu am ajuns sa o vad!... Nu stiu daca e fortat de administartia FRR sa nu vorbeasca public sau daca sunt interese interne in a promova doar unii jucatori...Sigur ca sunt constringeri contractuale pentru cei din Franta iar pentru cei care joaca intern, nu cred ca are cunostinta de capabilitatile potentialilor selectionabili si se bazeaza pe ceea ce grupul federal recomanda... Eu sper ca vizioneaza inregistrarile meciurilor din Superliga si va fi cit de cit aproape de fenomenul intern, atiti cit este el.
Deocamdata vad ca face scoala cu cei pe care ii are si se bazeaza pe acualii secunzi ...dar ma astept sa-si faca citeva numiri in pozitii cheie pentru urmatoarele campanii... asta daca resista pina atunci!...
Oricum am cistigat citeva nume noi: Burtila, Maliepo, Ser s-au descurcat si merita incercati in continuare... Apoi mai sunt: Alex Tigla (scrum-half), Ioan Tomascu (pilier) V. Nistor, R. Ilisescu, A.Alexe, D.Stratila (linia 3-a)...Au devenit certitudini Melinte, Chirica si Simionescu...Neculau, Gontineac, Ghenea au nevoie de meciuri.
Scrie răspuns