Echipa nationala 2020

Sectiune dedicata echipelor nationale de rugby
Scrie răspuns
stef
Romania

Re: Echipa nationala 2020

Mesaj de stef » 21 Feb 2020, 11:24

amz scrie:
21 Feb 2020, 11:04
stef scrie:
21 Feb 2020, 10:58
Bogdan, nu e normal ca federalii sa se gandeasca la rente viagere in situatia in care sunt intr-un mare con de umbra mai ales dupa ce s-a intamplat in 2019. Numele actualului presedinte nu ar fi trebuit sa fie acum pe acea lista de 11 persoane. Ar fi putut inca astepta dupa plecarea din cadrul federatiei.
Chiar nu vad legatura. Are aceleasi drepturi ca orice alt cetatean. Renta nu o acorda FRR, doar confirma rezultatul. Renta o acorda Ministerul Tineretului si Sportului. Poate face cererea cand vrea...Chiar nu inteleg ce te deranjeaza atat. Iar descalificarea a fost in 2018, nu 2019 :) Nu ca ar schimba ceva...
Problema e ca vom ramane cu aceeasi conducere pana in 2030. Ma deranjeaza lipsa lor crasa de profesionalism, iar deciziile lor sunt lipsite de inspiratie. Ar fi putut inca astepta pentru aceste rente macar pana se linistesc apele in rugbiul nostru, dar banul public e mai usor de castigat ca cel din privat. Sunt foarte foarte dezamagit de ce se intampla la FRR, iar ca suporter am zero incredere in oricare demers administrativ sau strategic facut de aceasta federatie. Nu contest dreptul lor de a primi astfel de rente, dar momentul e total inoportun.

De asemenea, federatia a inceput sa stearga unele comentarii de pe FB la acel articol cu privire la acele rente. Nu e normal, iar unele din acele comentarii au fost de bun-simt.
dans
Romania

Mesaj de dans » 22 Feb 2020, 00:24

amz scrie:
21 Feb 2020, 10:53

Iata si echipa pentru meciul cu Spania. E o echipa destul de puternica, o sa fie un meci disputat si cred ca avem sanse bune sa castigat, sper sa nu le dam spaniolilor ocazia sa castige prima oara in Romania.

Ma bucur sa-i vad pe Savin si Onutu titulari si pe Burtila din nou. Moa Maliepo se pare ca e gata de debut. As vrea sa mai vad in circuitul nationalei si alti jucatori, cat mai curand: Drenceanu, Tigla, Doroftei, Tomascu (din F1, cam acelasi nivel cu Burtila), Alexe.
Si eu cred ca e ok, nici banca nu e rea... e cam tot ce avem la ora asta. E multa presiune pe stejari miine si sper ca se vor descurca. Sunt intr-adevar unii care ar putea fi candidati pentru selectionare.
E nevoie de o selectionata Romania A care ar fi putut juca niste meciuri cu echipe de tier 3 (Olanda, Polonia, Ucraina, poate o selectionata Germana). In felul asta ar putea fi vazuti in joc... Are dreptate A. Robinson cind zice ca in Romania se joaca prea putin, nici nu cred ca el stie de Tigla, Tomascu, Doroftei, Donici, Iurea, Drenceanu, Ilisescu, Tatarus, Melniciuc...plus cei din lot care inca nu au prins meciuri...Rupanu, Neculau, Stratila, Butnariu etc
dans
Romania

Mesaj de dans » 22 Feb 2020, 00:28

... si unde e conferinta de presa?!... speram ca va fi inregistrata!! :(
popa val
Germany

Mesaj de popa val » 22 Feb 2020, 09:52

Cu toate problemele legate de situatia rugbyului , personal cred astazi intr-o victorie contra Spaniei, dar situatia critica va ramine in continuare sau se va adinci si mai mult.
Eu nu vad decit o demisie complecta a celor care conduc actuala federatie, si sa vedem cine este capabil de a reorganiza rugbyul romanesc, o misiune foarte grea pentru ca sportul in general este la un nivel mediocru la mai toate disciplinele.
popa val
Germany

Mesaj de popa val » 22 Feb 2020, 20:58

Meciul de azi contra Spaniei, nu a fost rau, mult mai bine decit impotriva Portugaliei, destule lucruri pozitive se pot spune, dar inca multe greseli in gramada, dar si individuale.
Mi-a placut de Pungea, cu citeva actiuni offensive, Surugiu la fel, dar total neinspirat in jocul cu piciorul, siguranta lui Vlaicu in transformari, tusa a mers bine, toata echipa a jucat aproape perfect faza de aparare, cu exceptia eseului primit cind noi eram in 22 advers pe punctul de a marca si un jucator roman paseaza la un spaniol, urmeaza contra atac si primim o incercare contra cursului meciului.
Un jucator pe care il vad cu o frumoasa prespectiva Ionel Melinte,foarte percutant dar trebuie sa aiba mai mult suport de la ceilalti.
Intr-un meci de rugby cine face mai putine greseli cistiga, astazi spanioli au facut multe de tot si mi sa parut o echipa destul de vulnerabila, daca rugbysti nostri jucau astazi mai atenti, puteau cistiga lejer la o diferenta mult mai mare.
Bine condusa in teren de capitanul echipei Macovei.
Urmeaza un meci in care daca se elimina greselile in special din gramezile ordonate pe care le-am facut si impotriva Georgiei si a Portugaliei, ne impunem contra rugbystilor rusi.
dans
Romania

Mesaj de dans » 22 Feb 2020, 21:18

In primul rind am invins si avem situatia in mina noastra...
Surugiu mult mai bine astazi, la fel si ceilalti, s-a alergat mai mult si ne-am aparat cu mai multa convingere. Cred ca Surugiu tot incerca sa mute jocul teritorial dar e clar tactical 'kicking game' ne lipseste (si Melinte si Surugiu au cam lipsit la capitolul asta)
Greseli individuale se mai fac - fie la minuirea balonului sau jocul de suport - si tot se urmareste ciupeala si ridicatul miinilor la arbitru...nu stiu daca Robinson o sa poata scoate asta din caracterul jucatorului roman.
Am reusit sa oprim Spania sa joace - cea ce a fost bine - dar nu am simtit ca am avut jocul sub control decit dupa primul eseu trasformat.
Gramada a mers putin mai bine decit cu Portugalia desi suntem departe de a fi dominanti la acest moment de joc (mi-a placut Burtila cred ca poate
mai multe minute)...Din nou au fost probleme in a gestiona molurile, lucruri pe care le faceam fara probleme acum citiva ani in fata adversarilor de acest calibru...
Eu zic ca am avut un arbitraj intelegator astazi!
Tactic am cotrolat mai bine meciul dar nici Spania nu a fost intr-o zi buna...per total a mers si e speranta :) - cu conditia sa cistigam ultimele 2 meciuri ramase!
Se poate cistiga in Rusia si chiar daca pierdem, vom juca direct cu Belgia pentru a ramine in Championship...
(conditia ca ei sa nu bata Spania la Bruxelles...din nou!)
dac liber
Romania

Mesaj de dac liber » 23 Feb 2020, 10:25

Sa inteleg ca asta este celebra ¨repriza a III-a¨?
https://3dots.ro/sport/nationalele-de-r ... mKv-Aylns8
amz
Romania

Mesaj de amz » 24 Feb 2020, 14:03

Pacat de acest incident. Cred ca presa exagereaza mult, nu au participat dinc e stiu eu toti jucatorii la incaierare ci doar cativa.

Repriza a III-a ar trebui sa se rezume la un pub/ restaurant nu sa continue intr-un club de noapte...e un fel de repriza a 4-a. Incidentul e oricum un pic exagerat de localnici care n-au privit cu ochi buni ca se joaca rugby in loc de derbyul local de fotbal Botosani - Iasi care avea ceva miza bani din drepturi de televizare.
amz
Romania

Mesaj de amz » 26 Feb 2020, 11:31

REC va avea de la anul TMO si protocolul HIA (pentru loviturile la cap), potrivit Pro Sport. In sfarsit! Sa asteptam insa si anuntul oficial.

https://www.prosport.ro/alte-sporturi/v ... p7yLl6vPfU
dans
Romania

Mesaj de dans » 26 Feb 2020, 23:42

amz scrie:
26 Feb 2020, 11:31
REC va avea de la anul TMO si protocolul HIA (pentru loviturile la cap), potrivit Pro Sport. In sfarsit! Sa asteptam insa si anuntul oficial.

https://www.prosport.ro/alte-sporturi/v ... p7yLl6vPfU
Daca asa e, amindoua deciziile sunt binevenite...!..speram ca pina atunci vom juca pe noul Arc de Triumf.
Scrie răspuns