REC 2018

Sectiune dedicata echipelor nationale de rugby
Scrie răspuns
dragos03
Mesaje: 61
Membru din: 22 Ian 2018, 19:39

Re: REC 2018

Mesaj de dragos03 » 18 Feb 2018, 21:33

Daca nu ne trezim, am putea pierde acasa cu Rusia, caz in care suntem eliminati definitiv.

Daca totusi nu cadem atat de jos, o sa batem Portugalia, posibil cu emotii. Avem 10% sanse cu Samoa si apoi 50% sanse in recalificari. Singurul aspect pozitiv este ca grupa in care am putea ajunge prin recalificari este cea mai accesibila, cu o echipa din Africa, Italia si doua meciuri de palmares cu All Blacks si Africa de Sud.

Rezultatul de azi ne va face sa pierdem toate testele care erau aranjate pentru iunie si noiembrie, inclusiv cel contra Italiei. In traditia romaneasca, ma tem sa nu inceapa scandalul la lot, cu gasirea de tapi ispasitori si jucatori care se vor retrage de la nationala.
amz
Mesaje: 558
Membru din: 12 Ian 2018, 16:36
Localitate: Bucuresti
Romania

Re: REC 2018

Mesaj de amz » 18 Feb 2018, 21:45

Greu sa spui ceva dupa un astfel de meci. Nu inghit faza cu emotiile, multi dintre ei au jucat pe Wembley in fata de 90.000 de oameni, nu tine asta, sper sa n-o auzim ca vai atmosfera vai emotiile.

Primele 15 minute au fost atroce, rar am vazut atatea greseli in lant si cred ca e cel mai slab meci al Stejarilor in ultimii zece ani. Nu s-au inteleg cine apara partea dreapta dupa ce a iesit Tangimana, Vlaicu a iesit aiurea agresiv la o interceptie la primul eseu (el trebuia sa fie pe aripa?), nu te aperi in 14 asa in terenul tau si lasi apararea aia asa stransa si in plus cativa inaintasi s-au ridicat greu de la sol. Si tot asa si daca ma uit la primele 15 minute ma mir ca am luat doar doua boabe. Comunicarea pare sa nu fi existat...apareau gauri dupa gauri

In mod normal nu prea zic nimic de arbitraj dar m-au enervat spaniolii la conferinta de presa ca intrebau pe ai lor daca ei cred ca arbitrul roman de la meciul cu Belgia va influenta rezultatul in favoarea noastra. Pai arbitrul de azi a fluierat tot la noi iar ei au scapat cu o multime de greseli nesanctionate; prima care-mi vine in minte cu Surugiu "placat" de un jucator spaniol in offside, ajunge cu greu la balon si e placat si el e penalizat in loc sa fie offside-ul, el e placat pentru ca a fost impiedicat de jucatorul in offside. Au mai fost cateva chestii de astea care ne aruncau inapoi 30 de m care trebuiau castigati din nou si din nou si din nou...n-am mai reusit sa intoarcem nici o tusa cum ne-a iesit cu Tonga si cand nu ne ies fazele fixe cum trebuie jucam limitat.

Situatia e chiar albastra.
Cornel
Mesaje: 5
Membru din: 29 Ian 2018, 09:54
Romania

Re: REC 2018

Mesaj de Cornel » 19 Feb 2018, 08:46

Meciul cu Spania ne face sa nu mai cerem meciuri cu echipe gen Italia, Tonga, Fiji etc. Noi facem doi pasi inainte si unul inapoi, devine o traditie la echipa nationala lucrul asta.Deocamdata nu suntem langa Georgia suntem in urma lor.Rusinea asta nu se sterge decit castigand toate meciurile inclusiv cel cu Georgia.Sper ca fiecare jucator care a participat la meciul asta sa fie ranit in orgoliu si sa sangereze pana la calificarea la Cupa Mondiala. Acest lucru este valabil si pentru staful tehnic si conducerea federatiei.
Radu Florea
Mesaje: 63
Membru din: 01 Feb 2018, 09:59
Romania

Re: REC 2018

Mesaj de Radu Florea » 19 Feb 2018, 09:34

Daca nici acum nu sunt raniti in orgoliu, atunci nu stiu cand altcandva ar putea fi...
Bogdan_DC
Mesaje: 357
Membru din: 12 Ian 2018, 16:36
Localitate: Bucuresti
Romania

Re: REC 2018

Mesaj de Bogdan_DC » 19 Feb 2018, 16:18

Ironia sortii: nu vroiau sa vina ptr Georgia, acum tb sa vina ptr minim 5 sau 8 meciuri.Acum se vad caracterele...
Radu Florea
Mesaje: 63
Membru din: 01 Feb 2018, 09:59
Romania

Re: REC 2018

Mesaj de Radu Florea » 19 Feb 2018, 16:35

Bogdane, felicitari [ca nu stiu ce alta expresie se potriveste mai bine] pt ce ai scris pe T2.
Insumeaza f. bine si propria mea parere.

Tot in legatura cu T2, ma asteptam ca RO sa fie un pic luata la baza de catre georgieni.
Pana acum am vazut insa doar mesaje de bun simt...

...in plan personal, acum se pune intrebarea cum naiba fac sa ajung in 3 la Cluj?
Ca ma gandeam ca pot "sari" meciul asta si mi-am potrivit ploile sa ajung - intamplator ;) - in 10 la meciul cu Batumi :idea:
dragos03
Mesaje: 61
Membru din: 22 Ian 2018, 19:39

Re: REC 2018

Mesaj de dragos03 » 19 Feb 2018, 18:27

Bravo Bogdan, bine scris. Referitor la arbitrajul de ieri, mie mi se pare ca la faza care a dus la al doilea eseu spaniol e un inainte clar (minutul 7.24 - nr. 15 paseaza de jos), desi asta nu mai conteaza.

Sunt convins ca fanii georgieni nu se bucura deloc de victoria Spaniei. Este o tara mare si relativ bogata, care va fi inclusa imediat in toate competitiile daca prinde cateva rezultate bune, asa cum s-a intamplat si cu Italia, in timp ce georgienii vor ramane in REC cu noi si cu alti saraci.
amz
Mesaje: 558
Membru din: 12 Ian 2018, 16:36
Localitate: Bucuresti
Romania

Re: REC 2018

Mesaj de amz » 19 Feb 2018, 20:50

Rusii au schimbat antrenorul, Peruvkhin a demisionat si interimar e un irlandez, McDermott
Kiroshi
Mesaje: 59
Membru din: 13 Ian 2018, 18:25
Romania

Re: REC 2018

Mesaj de Kiroshi » 19 Feb 2018, 20:56

Si eu ma alatur celor care il felicita pe Bogdan pt acel post de pe celalt forum. Eu unul insa, nu o sa mai scriu pe acolo. Unii dintre cei "neutri" de pe acolo sunt ori extrem de ipocriti, ori realmente retardati.

Legat de meci, e o infrengere care din pacate va avea efecte si pe termen mai lung. Asa cum a spus si Dragos, am cam pierdut cel putin testele din vara... tocmai cand aveam si noi probabil cel mai puternic turneu de vara din ultimul deceniu...
Oare cat va mai trece pana cand o sa primim astfel de meciuri? :(
amz
Mesaje: 558
Membru din: 12 Ian 2018, 16:36
Localitate: Bucuresti
Romania

Re: REC 2018

Mesaj de amz » 19 Feb 2018, 21:04

Kiroshi scrie:
19 Feb 2018, 20:56
Si eu ma alatur celor care il felicita pe Bogdan pt acel post de pe celalt forum. Eu unul insa, nu o sa mai scriu pe acolo. Unii dintre cei "neutri" de pe acolo sunt ori extrem de ipocriti, ori realmente retardati.

Legat de meci, e o infrengere care din pacate va avea efecte si pe termen mai lung. Asa cum a spus si Dragos, am cam pierdut cel putin testele din vara... tocmai cand aveam si noi probabil cel mai puternic turneu de vara din ultimul deceniu...
Oare cat va mai trece pana cand o sa primim astfel de meciuri? :(
Pai nu stiu cui ii mai arde de alte teste in vara din moment ce avem o dubla cu Samoa...cred ca ajunge
Scrie răspuns