REIC 2019

Sectiune dedicata echipelor nationale de rugby
Scrie răspuns
Sergiu
Mesaje: 186
Membru din: 12 Ian 2018, 16:53
Romania

REIC 2019

Mesaj de Sergiu » 17 Ian 2019, 16:06

Un scurt interviu cu Danie de Villiers:
amz
Mesaje: 558
Membru din: 12 Ian 2018, 16:36
Localitate: Bucuresti
Romania

Re: REIC 2019

Mesaj de amz » 21 Ian 2019, 10:41

Primul lot convocat, pentru pregatirea din Portugalia:

https://frr.ro/2019/01/21/stejarii-se-r ... ship-2019/
Pilieri: Alexandru Savin (CSM Bucuresti), Constantin Pristavita (CSM Stiinta Baia Mare), Alex Gordas (CSM Bucuresti), Vasile Balan (CSM Bucuresti)

Taloneuri: Florin Bardasu (CSM Bucuresti), Eugen Capatina (Timisoara Saracens)

Linia a II-a: Marian Drenceanu (CSM Bucuresti), Andrei Iurea (CSM Stiinta Baia Mare), Marius Iftimiciuc (Timisoara Saracens)

Linia a III-a: Damian Stratila (CSA Steaua), Adrian Ion (CSM Bucuresti), Cristi Chirica (CSM Stiinta Baia Mare), Viorel Lucaci (CSA Steaua), Vlad Neculau (Timisoara Saracens), Dorin Lazar (Timisoara Saracens)

Mijlocasi la gramada: Florin Surugiu (CSA Steaua), Valentin Calafeteanu (CSM Bucuresti)

Mijlocasi la deschidere: Daniel Plai (CSA Steaua)

Aripi: Ionut Dumitru (CSA Steaua), Nicolas Onutu (CSM Bucuresti), Vladut Zaharia (Timisoara Saracens)

Centri: Florin Vlaicu (CSM Bucuresti), Alexandru Bucur (CSM Stiinta Baia Mare), Tangimana Fonovai (CSM Bucuresti), Vladut Popa (Timisoara Saracens), Eduard Bencea (CSA Steaua)

Fundas: Marius Simionescu (Timisoara Saracens), Ionel Melinte (CSA Steaua)

Staff tehnic: Marius Tincu – antrenor principal interimar, Danie de Villiers – antrenor treisferturi, Lynn Howells – consultant tehnic din partea World Rugby, James de Lacey – preparator fizic, Florin Tasca – preparator fizic, Radu George -kinetoterapeut, Catalin Stoian – kinetoterapeut, Vlad Ilie – doctor, Nicoleta Ene – manager
Fercu lipseste
Sergiu
Mesaje: 186
Membru din: 12 Ian 2018, 16:53
Romania

Re: REIC 2019

Mesaj de Sergiu » 21 Ian 2019, 11:28

Avem manager nou, Nicoleta Ene, doamna care vinde la magazinul FRR. :)))

L.E. In urma cu cateva luni, crainicul stadionului a fost provomat, a devenit Director Departament Competitii. Se fac salturi mari la federatie.
amz
Mesaje: 558
Membru din: 12 Ian 2018, 16:36
Localitate: Bucuresti
Romania

Re: REIC 2019

Mesaj de amz » 26 Ian 2019, 13:58

Se pare ca Sioeli Lama (demi, aripa, CSM Bucuresti) s-a alaturat lotului care se pregateste in Portugalia.
Hungurul
Mesaje: 70
Membru din: 12 Ian 2018, 19:38
Localitate: Bucuresti
Romania

Re: REIC 2019

Mesaj de Hungurul » 28 Ian 2019, 14:30

Ce parere aveti de stagiul de pregatire din Portugalia inainte de startul REIC 2019? Este util, ajuta echipa nationala? Am inteles ca va fi chiar un meci de pregatire cu tara-gazda. Foloseste?
Adica, ma intereseaza daca vedeti valoarea in acest cantonament si daca Portugalia este destiantia potrivita.
Bogdan_DC
Mesaje: 357
Membru din: 12 Ian 2018, 16:36
Localitate: Bucuresti
Romania

Re: REIC 2019

Mesaj de Bogdan_DC » 28 Ian 2019, 16:23

Plusuri si minusuri :).La noi nu ai unde sa te pregatesti din cauza vremii + mai intra putin in priza cu acel meci impotriva Portugaliei. Pe de alta parta stranierii nu vin in acest stagiu deci nu se face o ansamblare de meci.
Avatar utilizator
iul
Mesaje: 37
Membru din: 12 Sep 2018, 12:14
Romania

Re: REIC 2019

Mesaj de iul » 29 Ian 2019, 08:25

Si Anglia tot in Portugalia se pregateste acum. Ar fi fost fain daca am fi jucat cu ei meciul de pregatire
corne
Mesaje: 116
Membru din: 13 Ian 2018, 21:35

Re: REIC 2019

Mesaj de corne » 29 Ian 2019, 09:41

inaintea rec-ului din 2017 tot in portugalia ne-am pregatit, dupa care ne-au batut nemtii in meciul de debut. in cazul de atunci, eficienta cantoamentului a fost zero.
ps eu l-as convoca fara discutie pe m. lazar. joaca la cel mai inalt nivel, trecem printr-un moment greu... avem nevoie de el.
ps1 in actualul context, o reintoarcere a lui v. ursache, ar fi foarte utila si de ce nu si plauzibila, datorita prezentei lui m. tincu.
amz
Mesaje: 558
Membru din: 12 Ian 2018, 16:36
Localitate: Bucuresti
Romania

Re: REIC 2019

Mesaj de amz » 29 Ian 2019, 10:50

In ciuda infrangerii, meciul cu Germania nu a fost rau. Sa nu uitam ca totusi am primit doua eseuri discutabile, unul complet aiurea cand a culcat Shennan balonul in terenul de tinta al nostru si arbitrul a vazut altceva si al doilea cu o interceptie din offside. Insa clasica delasare romaneasca ne-a facut sa pierdem meciul pentru ca, parerea mea, jucatorii nu au realizat nici in ultimul minut ca pot pierde cu Germania. Naivitate, delasare,

Sa nu uitam ca anul trecut cu Rusia la Cluj nu stiau cum e cu punctul bonus iar cu Spania posibil sa nu-si fi dat seama ca si o infrangere cu punct bonus ar fi fost in beneficiul nostru. Unii ar spune ca e lipsa de luciditate a capitanului dar e un intreg grup de jucatori seniori acolo, cu multa experienta, care ar fi trebuit sa stie lucrurile acestea si fara sa le spuna Lazar, Macovei si cine a mai fost capitan cu Rusia.

Imi pare rau pentru ei dar inainte de esecul din birourile FRR au existat esecuri ale jucatorilor din care nu cred ca s-au tras suficiente invataminte. Vom vedea in REIC-ul din acest an.
Hungurul
Mesaje: 70
Membru din: 12 Ian 2018, 19:38
Localitate: Bucuresti
Romania

Re: REIC 2019

Mesaj de Hungurul » 30 Ian 2019, 18:28

OK. Multumesc pentru raspunsuri. Avantaje si dezavantaje in cantonamentul din Portugalia, cum ma asteptam.
Da, in Portugalia se antreneaza si Anglia dar si Irlanda inainte de 6 Nations. Doar ca ele au venit cu lotul cu care vor aborda competitia, noi doar cu jucatorii din campionatul intern. Eu vad doua probleme: prima ca nu are rost un cantonament in care sa testezi niste formule de joc cu niste jucatori pe care stii sigur ca nu-i vei folosi in REC (pentru asa ceva trebuie sa existe o agenda de meciuri ale Romaniei A, separata), iar 2. Nu vad de ce nu s-au convocat in acest stagiu de pregatire si jucatori din campionatele din Vest care nu au fost testati pana acum sau au fost foarte putin. De ex. Burtila, Tomascu, Julien Onutu chiar si Hihetah care toti joaca la un nivel decent in ligile lor si care nu ar fi avut atatea piedici sa fie lasati de cluburi ca si cei din Pro D2 sau Top 14.
Iarasi e foarte ciudat ca, daca e atat de important un stagiu de acest gen, cu doua saptamani inainte de startul REC, cum naiba a fost posibil anul trecut sa nu avem niciun stagiu, asta in conditiile in care ne asteptau meciul de la Madrid cu Spania sau cel de acasa cu Rusia, decisive pentru calificare la RWC?! Ciudat, foarte ciudat.
Scrie răspuns