REIC 2019

Sectiune dedicata echipelor nationale de rugby
Scrie răspuns
amz
Mesaje: 558
Membru din: 12 Ian 2018, 16:36
Localitate: Bucuresti
Romania

Re: REIC 2019

Mesaj de amz » 14 Mar 2019, 09:18

I-am remarcat desigur, dar in afara de cativa mai cunoscuti (e.g. Civil, Peters), cati au jucat de fapt si cat timp? Cand a fost nevoie de razbunare au jucat tot veteranii si "debutantul" de 34 de ani Mele.
Sofáman
Mesaje: 71
Membru din: 12 Ian 2018, 19:06
Localitate: Andalucia
Contact:
Spain

Re: REIC 2019

Mesaj de Sofáman » 14 Mar 2019, 10:56

Jordi Jorba – 21 – 1997 - 314 min (96%)
Xerom Civil – 24 – 1994 - 225 min (70%)
Alvar Gimeno – 21 – 1997 - 215 min (67%, răniți împotriva Rusiei)
Andrea Rabago – 22 – 1996 - 179 min (56%)
Koi Hogg – 24 – 1994 - 127 min (40%, nu va fi împotriva Germaniei din cauza angajamentelor de lucru)
Oier Goia – 23 – 1995 - 112 (35%, nu va fi împotriva Germaniei din cauza angajamentelor de lucru)
Facundo Munilla – 23 – 1995 - 100 min (31%)
Jon Zabala – 22 – 1996 - 100 min (31%)
Asier Usarraga – 24 – 1994 - 80 min (25%)
Joshua Peters – 23 – 1995 - 80 min (25%, gripa inainte de Romania)
Vicente del Hoyo – 22 – 1996 - 16 min (5%)
Guillermo Dominguez – 21 – 1997 - 3 min (1%)
Kerman Aurrekoetxea – 18 – 2000 - 2 min (1%, antrenament U20 de asemenea)

Urăsc că l-am sunat pe Old Guard, nu-mi place să-l sun pe David Mélé, dar cred că există un efort de a crește numărul de jucători tineri. Lucrul amuzant este că în urmă cu două săptămâni am avut aceeași discuție pe forumul spaniol, deoarece fani spanioli au declarat că România este plină de băieți bătrâni și am făcut aceeași listă cu tinerele tale :lol:
Sick
Mesaje: 382
Membru din: 13 Ian 2018, 15:30
Localitate: Timisoara
Romania

Re: REIC 2019

Mesaj de Sick » 15 Mar 2019, 01:28

Sofáman scrie:
14 Mar 2019, 10:56
Urăsc că l-am sunat pe Old Guard, nu-mi place să-l sun pe David Mélé, dar cred că există un efort de a crește numărul de jucători tineri. Lucrul amuzant este că în urmă cu două săptămâni am avut aceeași discuție pe forumul spaniol, deoarece fani spanioli au declarat că România este plină de băieți bătrâni și am făcut aceeași listă cu tinerele tale :lol:
Mai sunt cativa mai tineri la noi care au trecut pe la nationala recent:
Andrei Iurea 1996
Vlad Nistor 1994
Dragos Ser 1999
Alexandru Bucur 1994
Vlad Neculau 1998
Alexandru Savin 1995
Marius iftimiciuc 1997
Stefan Iancu 1998
Vladut Popa 1996
Alexandru Gordas 1994
Cosmin Iliuta 1998
Ionut Muresan 1994
amz
Mesaje: 558
Membru din: 12 Ian 2018, 16:36
Localitate: Bucuresti
Romania

Re: REIC 2019

Mesaj de amz » 15 Mar 2019, 22:38

foarte tanara echipa pentru meciul cu Belgia:


1. Constantin Pristaviță (CSM Stiinta Baia Mare)
2. Eugen Căpățînă (Timisoara Saracens)
3. Alexandru Gordaș (CSM Bucuresti)
4. Johan Van Heerden (Perpignan)
5. Marius Antonescu (Colomiers)
6. Vlad Nistor (US Seynoise)
7. Adrian Ion (C)(CSM Bucuresti)
8. Dorin Lazăr (Timisoara Saracens)
9. Florin Surugiu (CSA Steaua)
10. Daniel Plai (CSA Steaua)
11. Nicolas Onuțu (CSM Bucuresti)
12. Vlăduț Popa (Timisoarea Saracens)
13. Alexandru Bucur (CSM Stiinta Baia Mare)
14. Vlăduț Zaharia (Timisoara Saracens)
15. Marius Simionescu (Timisoara Saracens)

pe banca:
16. Ovidiu Cojocaru (CSM Stiinta Baia Mare)
17. Iulian Hartig (CSM Bucuresti)
18. Vasile Bălan (CSM Bucuresti)
19. Ionuț Mureșan (Timisoara Saracens)
20. Vlad Neculau (Timisoara Saracens)
21. Alexandru Țiglă (CSM Stiinta Baia Mare)
22. Florin Vlaicu (CSM Bucuresti)
23. Ionuț Dumitru (CSA Steaua)
Bogdan_DC
Mesaje: 357
Membru din: 12 Ian 2018, 16:36
Localitate: Bucuresti
Romania

Re: REIC 2019

Mesaj de Bogdan_DC » 18 Mar 2019, 09:52

Avand in vedere echipa aliniata (f tanara si neexperimentata) si conditiile atmosferice speciale, eu ma declar multumit de acest meci.
Ii remarc pe Nistor si Bucur in mod special, un meci f bun pentru ei. Anto a facut un pas in fata si a preluat rolul de lider al gramezii exact la momentul oportun.
Sincer dupa toate evenimentele prin care a trecut echipa nationala in ultimul an este un REC peste asteptarile mele. Exista speranta!
dans
Mesaje: 132
Membru din: 12 Noi 2018, 00:16
Romania

Re: REIC 2019

Mesaj de dans » 18 Mar 2019, 15:21

Asa e...Nistor, Melinte, Plai, Cojocaru, Gordas, Chirica, Bucur dar si ceilalti tineri au facut un pas bun.
Dar jocul pe aparare e foarte 'subtire'...cam in toate meciurile am fost sub presiune. Nu stiu cite atacuri am reusit sa respingem in total cind am fost in 5m de terenul nostru de tinta dar statistica nu cred ca e prea grozava.
E nevoie de un 'defensve coach' sau un sistem ...se vede clar ca nu dominam in jocul defensiv ...si cred ca totul e tactic, nu lipsa de 'power'...Daca rezolvam jocul acolo, suntem din nou in carti!
amz
Mesaje: 558
Membru din: 12 Ian 2018, 16:36
Localitate: Bucuresti
Romania

Re: REIC 2019

Mesaj de amz » 18 Mar 2019, 15:51

dans scrie:
18 Mar 2019, 15:21
Dar jocul pe aparare e foarte 'subtire'...cam in toate meciurile am fost sub presiune. Nu stiu cite atacuri am reusit sa respingem in total cind am fost in 5m de terenul nostru de tinta dar statistica nu cred ca e prea grozava.
Asta ma preocupa si pe mine, in primul rand s-a ajuns relativ usor in 22-ul nostru si in al doilea rand nu am reusit sa ne aparam convingator acolo, cam de fiecare data a fost eseu.

Pe de alta parte, sunt cativa tineri care au aratat ca pot candida la un loc de titular si nu ma refer la cei care au mai jucat (Nistor, Pristavita, Muresan, Simionescu, Popa) ci la cei care au aparut mai recent (Chirica, Melinte, Plai, Hartig, Cojocaru, Tigla, Onutu, Bucur).

Ceea ce insa avem nevoie este un staff tehnic competent si mai ales experimentat. In 2017 cand am castigat REC echipa era condusa de cea mai experimentata si valoroasa echipa tehnica pe care au avut-o Stejarii. Tincu a preluat echipa daca-mi aduc aminte bine in ianuarie, era greu sa schimea prea multe asa din mers. Nu are experienta necesara insa am vazut si lucruri noi care mi-au placut si sper sa ramana in staff pentru ca e evident ca pune inima si-si doreste sa antreneze. Nu cred ca ar fi corect fata de el sa-i dea o asemenea responsabilitate precum calificarea din 2023, fiind totusi neexeperimentat ca antrenor.

Despre meciul cu Belgia, Antonescu si Bucur au stralucit efectiv, primul a tras gramada dupa el si al doilea a facut ordine pe trei sferturi si a dat doua pase de eseu.
corne
Mesaje: 116
Membru din: 13 Ian 2018, 21:35

Re: REIC 2019

Mesaj de corne » 19 Mar 2019, 11:27

partea buna a acestui reic este ca dezastrul a fost stopat.
ca si in reic-ul anterior am pierdut 2 meciuri, cu georgia si cu spania. toate cele 4 infrangeri au venit pe mana veteranilor. valoarea lor este incontestabila dar actualele retrageri de la lot, imi certifica interesul lor scazut, pentru echipa nationala. ca si fapt divers, ascensiunea lui andrei ursache a venit imediat dupa prima sa selectionare la lotul national, contra portugaliei, meci in care a inscris primul lui eseu ca stejar.
un merit incontestabil in aceasta schimbare de generatii il are dpmdv, livremont, care a aruncat in lupta foarte multi debutanti de certa valoare, despre a caror potential nu credeam ca poate fi de nivel reic. a riscat, a platit cu varf si indesat dar stejarii au in acest moment, o noua generatie, care mie imi da sperante pentru urmatorii 10 ani.
"cvadrupla" frr, lynn howells, marius tincu si suporteri, nu cred ca este una foarte armonioasa. avand in vedere vechile si noile disensiuni.
destul de jenanta prestatia germaniei in reic. echipa venea de pe cai mari, fiind apropae de o calificare la cm. imi doresc sa retrogradeze. si-au batut joc de competitie si paradoxal au fost si foarte vocali la adresa valorii lor si a celorlalti.
rusia nu a putut sa demonstreze in acest reic, "dezavantajul major" la care a fost supusa in cel anterior, prin utilizare 'neeligibililor" de catre spania si romania.
spania ar trebuie sa nu mai fie suparata pe 'mafia romanilor" din rugby europe si sa inteleaga la adevarata dimensiune, oportunitate pierduta de a fi prezenta la trophy-ul de calificare la cm de la marsilia. ar fi putut bate canada.
rugby europe este o organizate fara oo, care a pierdut sanasa de a avea la cm, 3 echipe, ce ar fi facut din reic-urile viitoare o competitie mare.
frr romania trebuie sa devina o organizatie vocala, care sa lupte pe plan international pentru interesele stejarilor. primul dintre acestea - avand in vedere valoarea noastra - este arbitrajul video.
world rugby, prin neasumarea nici unei raspunderi in procesul eligibilizarii jucatorilor din romania si spania, prin eligibilizarea cu acordul lor "la botul calului" in conditii similare a unui cred, australian, gasit neeligibil, prin actuala intentie de formare a ligii natiunilor, prin schimbarea conditiilor de eligibilizare, prin mentinerea 6n inchis, etc. este o organizatie, obstructionista in calea progresului.
frr-ul ar trebui pe viitor, sa limiteze accesul tonganilor in superliga, atata timp cat preseditele federatiei - cel care ne-a pacalit - ocupa functia.
timisoara trebuie sa ramana in challnge cup.
csm-ul si baia mare sa se inscrie in continetal shield.
hai stejarii !!!
Sick
Mesaje: 382
Membru din: 13 Ian 2018, 15:30
Localitate: Timisoara
Romania

Re: REIC 2019

Mesaj de Sick » 20 Mar 2019, 23:54

corne scrie:
19 Mar 2019, 11:27
frr-ul ar trebui pe viitor, sa limiteze accesul tonganilor in superliga, atata timp cat preseditele federatiei - cel care ne-a pacalit - ocupa functia.
timisoara trebuie sa ramana in challnge cup.
csm-ul si baia mare sa se inscrie in continetal shield.
hai stejarii !!!
1. Nu trebuie limitat accesul tonganilor. Dimpotriva, ar trebui cautati mai de tineri regula de rezidenta fiind acum de 5 ani. Cartea de reguli World Rugby zice clar ceva de genul: Tu vrei jucatorul, tu trebuie sa te asiguri ca totul e ok ca in capu tau se sparge oala daca nu e ceva in regula. Daca FRR era profesionist nu se intampla nimic rau. Nici francezii nu i-au avertizat pe spanioli. Pentru ca nu era de datoria lor. FRR e de vina, in special persoana care s-a ocupat de eligibilizari.
2. Timisoara de un an pierde jucatori pe banda rulanta. Nu sunt de Challenge, sunt alte echipe (sper) mai competitive in Superliga decat ei. Atmosfera la Timisoara tinde spre semipro, jucatorii sunt platiti cu intarziere, dar astfel incat sa nu poate pleca prin ruperea contractului. O marlanie.
3. Continental Shield (care e defapt turneu de calificare pt Challenge) e pe baza de invitatie, atata timp cat Timisoara e in Challenge nu cred ca se vor elibera locuri in Shield pentru o alta echipa din Romania. Timisoara blocheaza intrarea CSM Bucuresti sau BM in Shield daca ramane in Challenge.
Scrie răspuns