REIC 2019

Sectiune dedicata echipelor nationale de rugby
Scrie răspuns
Hungurul
Mesaje: 70
Membru din: 12 Ian 2018, 19:38
Localitate: Bucuresti
Romania

Re: REIC 2019

Mesaj de Hungurul » 05 Feb 2019, 11:00

Am observat o doza de optimism in declaratiile jucatorilor/antrenorilor romani cu privire la meciul cu Georgia de sambata. Ce sanse credeti ca au Stejarii sa castige in fata unei echipe, sa recunoastem, destul de tanara si neexperimentata.
Bogdan_DC
Mesaje: 357
Membru din: 12 Ian 2018, 16:36
Localitate: Bucuresti
Romania

Re: REIC 2019

Mesaj de Bogdan_DC » 05 Feb 2019, 16:07

Avem sanse, dar erau mai bune cu Fono si Tarus in lot :)).
Cred ca le putem face fata pe gramada (nu si in ordonate) dar mi-e teama ca acolo unde am fi putut diferenta, pe treisferturi, nu vom avea apararea pusa la punct.
amz
Mesaje: 558
Membru din: 12 Ian 2018, 16:36
Localitate: Bucuresti
Romania

Re: REIC 2019

Mesaj de amz » 06 Feb 2019, 12:24

Iata si lotul Georgiei. Lipsesc unele nume grele ca Mikautadze, Lomidze, Natriashvili, in rest echipa obisnuita cu cativa tineri care au inceput sa se impuna in ultimul timp (Aprasidze, Gogichashvili, Abzhandadze, Kveseladze,Modebadze, Koshadze) . Matiashvili se pare ca este usor accidentat si nu va juca cu Romania.

De urmarit daca Haig va incepe cu un tanar jucator de nivel academie ca Abzhandadze sau va apela nr. 10 pentru mai experimentantii Khmaladze sau Malaguradze.

Nu stiu daca avem motive de optimism. Nu stiu daca jucatorii nostri au trecut peste resentimelele pierderii calificarii si nu cred ca realizeaza in ce situatie vulnerabila ne aflam. in REC-ul acesta, toti vor dori sa ne invinga, in special Spania si Rusia pentru a avea un ascendent asupra noastra si pentru a putea sa revendice ca sunt locul 2 in REC, pozitie care le poate aduce teste in noiembrie si iunie mai bune, in locul nostru.


In general suporterii de rugby straini, mai ales cei neutri, se asteapta ca Stejarii sa piarda anul acesta impotriva Spaniei si Rusiei si sa fie un meci foarte strans cu Germania. Cam asa suntem pritivi in afara de spectatorii neutri :roll: Oare Stejarii stiu asta?
Props:
Levan Chilachava (Montpellier, FRA)
Giorgi Melikidze (Stade Francias, FRA)
Beka Gigashvili (Grenoble, FRA)
Guram Gogichashvili (Racing 92, FRA)
Tornike Mataradze (Nevers, FRA)

Hookers:
Shalva Mamukashvili (Enisei-STM, RUS)
Goga Khuroshvili (RC Armazi, GEO)
Giorgi Chkoidze (Lelo Saracens, GEO)

Locks:
Giorgi Nemsadze (Ospreys, WAL)
Nodar Tcheishvili (Cornish Pirates, ENG)
Davit Gigauri (CSM București, ROM)
Grigol Kerdikoshvili (Lelo Saracens, GEO)

Back row:
Giorgi Tkhilaishvili (RC Batumi, GEO)
Beka Saghinadze (Aurillac, FRA)
Giorgi Tsutskiridze (Aurillac, FRA)
Giorgi Javakhia (Aurillac, FRA)
Beka Gorgadze (Bordeaux, FRA)

Scrum Half:
Giorgi Begadze (Locomotive, GEO)
Vasil Lobzhanidze (CA Brive, FRA)
Gela Aprasidze (Montpellier, FRA)

Fly Half:
Tedo Abzhandadze (Aia Kutaisi, GEO)

Centre:
Merab Sharikadze (Aurillac, FRA)
Lasha Malaguradze (VVA Saracens, RUS)
Giorgi Kveseladze (RC Armazi, GEO)

Wings:
Mirian Modebadze (Aia Kutaisi, GEO)
Giorgi Koshadze (RC Kharebi, GEO)
Alexandre Todua (Lelo Saracens, GEO)
Zurab Dzneladze (Locomotive, GEO)

Full Back:
Soso Matiashvili (Lelo Saracens, GEO)
Lasha Khmaladze (RC Batumi, GEO)
Giorgi Aotsiauri (Locomotive, GEO)
Hungurul
Mesaje: 70
Membru din: 12 Ian 2018, 19:38
Localitate: Bucuresti
Romania

Re: REIC 2019

Mesaj de Hungurul » 06 Feb 2019, 21:42

Ar trebui sa fie un focus pe meciul de la Madrid. Ne asteapta spaniolii dupa meciul arbitrat de Vlad sa ne explice cum sta treaba :D
Bogdan_DC
Mesaje: 357
Membru din: 12 Ian 2018, 16:36
Localitate: Bucuresti
Romania

Re: REIC 2019

Mesaj de Bogdan_DC » 07 Feb 2019, 09:31

Nu stiu ce sa zic, toate meciurile au devenit f grele. Daca te uiti pe lotul Germaniei realizezi ca au jucatori la echipe cel putin la fel de bine cotate cu ale jucatorilor romani. Ca sa spun un truism, cel mai important e meciul urmator :), dar da si eu ma astept ca cel de la Madrid sa fie cel mai greu meci din actuala editie REC.
solovastru
Mesaje: 11
Membru din: 10 Feb 2018, 15:50
Romania

Re: REIC 2019

Mesaj de solovastru » 08 Feb 2019, 07:01

Se pare ca echipa de start a lelos pentru maine ar fi asta:
Gogichasvili, mamukashvili, gigashvili-nemsadze, gigauri-saghinadze, tsutskiridze, gorgadze-lobzhanidze, abzhandadze-dzneladze, sharikadze, kveseladze, todua-khmaladze. Rezerve:chilachava, karkadze, mataradze, cheishvili, tkhilaisvili, aprasidze, modebadze, aptsiauri. O echipa puternica chiar daca e o imbinare de jucatori tineri cu nume consacrate. Insa tinerii lelos joaca in majoritate la echipe puternice din franta si in plus sunt cateva nume grele pe banca care vor intra ca jucatori de impact in repriza secunda. Practic gruzinii isi respecta traditia de a veni bine acoperiti ca distributie la meciurile cu romania.
Hungurul
Mesaje: 70
Membru din: 12 Ian 2018, 19:38
Localitate: Bucuresti
Romania

Re: REIC 2019

Mesaj de Hungurul » 08 Feb 2019, 08:00

Cred ca avem o oportunitate acum care nu merita ratata. Sigur, ar fi fost si mai simplu daca ii aveam pe Tarus, Fono si alti 2-3 insulari pe 3/4
dans
Mesaje: 132
Membru din: 12 Noi 2018, 00:16
Romania

Re: REIC 2019

Mesaj de dans » 08 Feb 2019, 13:36

Notez ca toti cei care au dat interviuri zilele astea au sperante la un rezultat bun si par a fi ok in general...(sper ca nu doar de ochii lumii!)
Meciul va fi strins si va fi important cum vom executa planul tactic...O victorie aici (si mai ales un joc bun) ar insemna ceva pentru urmatorul drum....

Cu siguranta vom pune balonul peste ei ca sa-i tinem in jumatatea lor si apoi jocul la tusa & mol. Sper ca Melinte si Fercu nu vor fi prinsi afara positional.
Ne va lipsi jocul direct al lui Fonovai dar sper ca va fi in lot pentru meciul cu Spania (poate si Dumitru, Tarus si alti)...Sunt sigur ca meciul de la Madrid va avea o semnificatie aparte!..sper ca jucatorii nu-si vor pierde capul si vor fi pregatiti mental...!
amz
Mesaje: 558
Membru din: 12 Ian 2018, 16:36
Localitate: Bucuresti
Romania

Re: REIC 2019

Mesaj de amz » 08 Feb 2019, 14:19

De acord, spaniolii se pare ca vor un fel de razbunare.
FER staff seems to have prioritised thirst for some sort of revenge against Romania and Belgium by not calling top players until these games over what would have been the most clever approach to this tournament and I'm not particularly glad about this. They keep saying we must turn the page but then their actions say otherwise.
Daca invingem Georgia este o sansa buna sa luam REC-ul...si asa poate se repara problemele de moral din tabara Stejarilor si pot cere meciuri puternice cu echipele care se pregatesc de RWC
dans
Mesaje: 132
Membru din: 12 Noi 2018, 00:16
Romania

Re: REIC 2019

Mesaj de dans » 08 Feb 2019, 16:23

Vad ca si Andrei Ursache se retrage dupa meciul de miine... Mihai Lazar, Lucaci, Turashvilli, Surugiu, Macovei nici ei nu sunt departe de acelasi anunt daca e sa-si continue activitatea la club...in special cei din Franta.
Sper totusi sa o amine pina dupa REC 2020...
Scrie răspuns