REIC 2019

Sectiune dedicata echipelor nationale de rugby
Scrie răspuns
Sick
Mesaje: 382
Membru din: 13 Ian 2018, 15:30
Localitate: Timisoara
Romania

Re: REIC 2019

Mesaj de Sick » 04 Mar 2019, 09:12

La anul(sper) ca vor fi eligibilizati jucatori gen Manumua, Septar sau Taliauli, poate fac saltul cativa de pe 3/4 de la U20 intr-un an doi. Cred ca vom fi bine pe viitor.

Problema principala sunt gafele. Prea multe meciuri pierdute pe gafe in ultimul timp. Alta problema este ca nu avem centri deloc. Manumua, Septar, Taliauli si un Melinte mutat la 10 cred ca ar face minuni. Tangimana poate trece aripa, Fercu poate trece fundas si deja aratan altfel.

Problema va ramane lipsa unui jucator cu sut...

Cat despre lideri... la cum joaca Melinte cred ca poate fi unul.
amz
Mesaje: 558
Membru din: 12 Ian 2018, 16:36
Localitate: Bucuresti
Romania

Re: REIC 2019

Mesaj de amz » 04 Mar 2019, 10:46

Au fost cateva aspecte pozitive in meciul asta.

Pachetul de inaintare s-a miscat mult mai bine si jucatorii mai tineri s-au remarcat, i-am dominat intr-un compartiment care a pus probleme si georgienilor si spaniolii au venit la meciul asta cu cea mai buna echipa, nu au avut absente notabile. A fost interesant sa-l vedem pe pustiul Hartig ce face cu gramada spaniola :)

Pe treisferturi raman probleme in aparare, sunt cativa care or nu placheaza ori rateaza placaje prea des.

In fine, ne trebuie un head coach care sa inceapa treaba si sa ne obisnuim sa jucam impotriva arbitrului si jocului in offside si obstructionist al spaniolilor, cred ca la Madrid va fi intotdeauna o atmofera proasta si un arbitru ostil.
dans
Mesaje: 132
Membru din: 12 Noi 2018, 00:16
Romania

Re: REIC 2019

Mesaj de dans » 04 Mar 2019, 21:41

Ar fi ceva daca Septar ar fi acceptat o invitatie de la FRR...Sioeli Lama (24yo) deja a jucat pentru noi in European 7s championship, Sikuea Taliauli (24yo) parca de prin Iunie 2016 la Baia Mare, la fel si Manumua (26yo) de prin Ianuarie 2016 la Timisoara...toti 3 ar trebui sa fie in echipa de 7's Grand Prix pentru a prinde eligibilitatea. Probabil mai e inca un loc in echipa de 7s pentru un 'outlander' si cam atit, trebuie semnalizata correct intentia pentru viitor...!

Problema lotului actual e ca nu e destula competitie pe posturi...vor trebui sa continue selectionarea / testarea celor care arata capabilitati...Aici ar ajuta o echipa Romania A cu teste impotriva echipelor de esalon 3.
Sau ce ar fi daca s-ar face o echipa divizionara A (local) impotriva unei echipe tip SuperLiga Barbarians...bine promovata, prinsa in calendar (undeva la mijlocul sezonului (Martie) sau la sfirsit (Mai) + un premiu relevant a unui sponsor local) - poate ar avea succes la public...!
Sick
Mesaje: 382
Membru din: 13 Ian 2018, 15:30
Localitate: Timisoara
Romania

Re: REIC 2019

Mesaj de Sick » 09 Mar 2019, 12:52

...sper sa mai vina cineva a la Hartig de la U20 pana sa inceapa meciurile care conteaza pentru calificari la mondiale... Gontineac (Clermont Espoirs), Grosu (Romans Espoirs), Hurjui (Aurillac Espoirs), Dumbrava (Henley/Wasps Academy), Ghenea (Aurillac Espoirs), Carp (Federale 3), Vulturar, Popoaia sau U18: Anthony Dinu (Bordeaux), Arnautu (Angouleme), Ostoni (Academie Italia), Alexander Dinu (Massy), Balteanu (Montferrato), Sasaran (Wexford Wanderes) si cativa de la noi din tara de la U18 arata vizual cel putin bine. Daca scoatem pe an 2 Hartigi e superb. Mult mai important decat sa castigam ceva la U20 sau U18.

Spania ne-a batut cu un jucator de la Espoirs in primul xv.
mikh
Mesaje: 96
Membru din: 22 Mar 2018, 14:15
Micronesia

Re: REIC 2019

Mesaj de mikh » 09 Mar 2019, 16:01

Doamne, ce a vazut arbitrul la ultima faza? Nu e grounding acolo! In plus e obstructie impotriva lui Antonescu.
Apoi, cam care e pragul de toleranta la indisciplina si provocarile rusilor, care au un comportament de maidan din primul pana in ultimul minut, indiferent cate cartonase iau?

Legat de noi, cred ca este unul dintre cele mai slabe jocuri facute in aparare in ultimii... nici nu stiu cati ani. Rusia a fost periculoasa de fiecare data cand a avut posesia si a castigat tot timpul teren cu mingea in mana. Din primul pana in ultimul minut. Cred ca au fost doar 2 situatii in care au ingropat balonul, in rest... 4 eseuri! Intrebare: vor lua 2p bonus, sau bonusul ofensiv se da doar in caz de victorie?

Pe langa asta, mi se pare ca rusii au fost total pregatiti pentru meciul asta. Au contracarat foarte bine molul nostru de margine, si au rezistat inaintarii noastre mult mai bine decat de obicei. Suntem in continuare statici in atac, dar parca lucrurile au fost mai curate decat in meciul cu Spania.

Pozitiv este faptul ca am castigat. Era nevoie mare de tot de victoria asta, mai ales ca echipa e santier momentan. Ma bucur sincer pentru baieti ca au castigat meciul asta. E o baza buna pentru a continua sa crestem si chiar cred ca o vom face in sezonul urmator.

Acum, tinta e meciul cu Belgia, unde trebuie sa avem grija mare. E o victorie de serviciu, dar in conditiile date nu cred ca va fi obtinuta pe cat de usor credem. Belgienii au un teren greu, tribune pline tot timpul. Apoi, sunt convins ca vor fi foarte artagosi, cum au fost si cu Georgia, cand au tinut mult in meci. Cred ca ne vor provoca mult, cum fac tot timpul acasa. Depinde de noi sa nu ne facem meciul greu.
mikh
Mesaje: 96
Membru din: 22 Mar 2018, 14:15
Micronesia

Re: REIC 2019

Mesaj de mikh » 10 Mar 2019, 14:25

Nu imi dau seama daca Belgia este buna in gramada sau Spania este pur si simplu slaba. Sunt distrusi in fiecare gramada de belgieni. Pe de alta parte, Belgia este penibila in aparare. De fiecare data cand spaniolii intind mingea si joaca deschis, in 2-3 pase apar spatii uriase. In plus, belgienii rateaza placaje mai ceva ca noi. Sunt foarte disponibili in lupta la sol insa.

Azi noapte am vazut Uruguay-Brazilia. Brazilia a inceput foarte foarte bine si a dominat meciul cam 50 minute. Apoi banca si-a spus cuvantul. Scorul e mincinos pentru ca jocul a fost foarte echilibrat pana in ultimele 10 minute. Cand mai erau vreo 13 minute, la +8 pentru Uruguay, Brazilia a avut faza de atac la 5m central de terenul de tinta advers, au provocat cartonas rosu, dar in loc sa ia ldp si sa joace omul in plus, au cerut gramada, au pierdut mingea pe 3/4 si au incasat imediat 3 eseuri.

Ce vroiam sa remarc, pe langa o gramada impresionanta a Braziliei care a torturat 70 min Uruguayul, este numarul de situatii in care arbitrul a luat decizii capitale cu ajutorul VAR. Si nu pot sa nu remarc cat de mult acesta a ridicat calitatea arbitrajului. Deci, in America, intr-o competitie foarte noua, in niste tari unde rugbyul inseamna poate mai putin decat inseamna in tarile REIC, s-a putut. In Europa, o competitie veche de 40 de ani e inca profund afectata de lipsa de interes si de pricepere a organizatorilor.
Kiroshi
Mesaje: 59
Membru din: 13 Ian 2018, 18:25
Romania

Re: REIC 2019

Mesaj de Kiroshi » 10 Mar 2019, 18:27

Observ ca ne-am intors la vechile metehne. In repriza a 2-a mereu clacam. Iar avem probleme fizice?
Bogdan_DC
Mesaje: 357
Membru din: 12 Ian 2018, 16:36
Localitate: Bucuresti
Romania

Re: REIC 2019

Mesaj de Bogdan_DC » 11 Mar 2019, 09:03

Mult mai slaba prestatia Stejarilor cu Rusia, facand o comparatie cu meciul din Spania.
Suntem intr-un punct in care nici nu stii la ce sa te astepti in meciul urmator.
PS. Legat de TMO se pare ca paradoxal tarile din Est sunt cele care pot asigura conditiile optime de transmisie iar cele din Vest nu
amz
Mesaje: 558
Membru din: 12 Ian 2018, 16:36
Localitate: Bucuresti
Romania

Re: REIC 2019

Mesaj de amz » 11 Mar 2019, 11:57

Ma asteptam sa vad mai mult din ce am jucat in prima repriza impotriva Spaniei, din pacate insa ne-am intors la modul in care jucam prin 2014.

Cred ca e normal sa clacam in repriza a doua din moment ce joaca doar inaintarea si nu au incredere sa dea drumul la balon si la troacari. La noi punctele de fixare erau 3 (uneori 4) consecutive facute de inaintasi dupa pase scurte si percutii in jucatorii adversi pe cand rusii castigaru teren cu fixare de catre inaintas si apoi pasa la 10 care desfasura jocul pe trei sferturi...in ritmul asta e normal sa obosesti. Ca aspect pozitiv, au fost destui tineri pe teren si sper sa incapete incredere si experienta in astfel de meciuri stranse

Cred ca problemele de moral inca exista si le e frica sa joace altceva. Altfel bine ca am castigat, cu noroc e drept dar si altii au avut noroc chior cu noi. E bine tocmai pentru acest moral care va trebui recuperat.
corne
Mesaje: 116
Membru din: 13 Ian 2018, 21:35

Re: REIC 2019

Mesaj de corne » 12 Mar 2019, 10:52

in cazul in care romania ar fi fost la cupa mondiala, lotul aliniat in meciul cu rusia, ar fi fost echipa secunda a romaniei. in aceste conditii, indiferent de calitatea jocului prestat, victoria o putem considera o performanta datatoare de speranta.
in primele 30 de minute din meciul cu spania, mi-a placut foarte mult jocul stejarilor.
eu cred ca echipa nationala este pe drumul cel bun, insa avem nevoie si de o stare de spirit pozitiva, care sa se manifeste in jurul stejarilor la modul general si in jurul intregului rugby romanesc in mod special. cumva frr-ul trebuie sa se autosesizeze si sa faca pasul inapoi, sa-si recunoasca umil gresala, sa-si ceara scuze public si sa intrebe daca mai este dorit. acum , acolo este buba cea mare !!!
dpdv al faptului ca macar stim cum stam de acum inainte, ma bucura decizia de retragere de la nationala a fratilor ursache.
timisoara saracens trebuie sa se autodepaseasca si sa ramana in chalange cup.
frr-ul trebuie sa incurajeze - inclusiv financiar - participare inca unei echipe in calificarile challage cup.
varfurile, generatiilor foarte slabe de juniori, sunt jucatori foarte buni. rugby-ul romanesc inca produce...
victoria contra belgiei este obligatorie in acest moment iar forumul obligatoriu trebuie sa se "miste" mai bine.
ps. multi dintre voi oferiti foarte bune informatii despre rugbyul romanesc... doar pe forumul lui iul.
Scrie răspuns