REIC 2019

Sectiune dedicata echipelor nationale de rugby
Scrie răspuns
Bogdan_DC
Mesaje: 357
Membru din: 12 Ian 2018, 16:36
Localitate: Bucuresti
Romania

Re: REIC 2019

Mesaj de Bogdan_DC » 14 Feb 2019, 11:52

corne scrie:
14 Feb 2019, 11:41
pana la rec 2019, meciurile cu georgia - cel putin in ultimii 10 ani - erau programate ultimele, fiind considerate ca o finala a competitiei. acest aranjament l-am perceput intotdeauna ca fiind romanesc.
noua abordare de program, o consider ca fiind tot una romaneasca, menita de a-i baga bine in priza pe jucatori - cu riscul sacrificarii meciului cu georgia - pentru celelalte 4 meciuri care se pare ca au devenit vitale pentru supravietuirea frr-ului.
Meciurile sunt programate pe baza clasamentului final. Din moment ce am terminat ultimii anul trecut e logic sa jucam derbyul nostru , adica cu Belgia in ultimul meci. Nu e nici un aranjament.
mikh
Mesaje: 96
Membru din: 22 Mar 2018, 14:15
Micronesia

Re: REIC 2019

Mesaj de mikh » 15 Feb 2019, 23:22

Merge cineva la meciul cu Spania de la Madrid de pe 3 martie?
mikh
Mesaje: 96
Membru din: 22 Mar 2018, 14:15
Micronesia

Re: REIC 2019

Mesaj de mikh » 16 Feb 2019, 13:19

Meciul de la Soci e imposibil de urmărit cu sunet. Au înebunit cu porcăriile alea de vuvuzele. Zici ca sunt un roi de țânțari obezi cu probleme sexuale.
Minutul 19 si rușii au dat deja 3 eseuri (toate în interval de 6 minute). M-am lămurit.
amz
Mesaje: 558
Membru din: 12 Ian 2018, 16:36
Localitate: Bucuresti
Romania

Re: REIC 2019

Mesaj de amz » 17 Feb 2019, 10:15

mikh scrie:
15 Feb 2019, 23:22
Merge cineva la meciul cu Spania de la Madrid de pe 3 martie?
da, merge un grup, le voi spune sa te contacteze aici daca esti interesat sa faci deplasarea.

Nu a fost un meci bun, mai degraba a fost adversarul slab dar mi-a placut cum au intrat in meci jucatorii tineri, Cojocaru, Tigla, Chirica, Savin, chiar si Gordas a fost mai sigur in gramezi dar parca tot are o anume fragilitate. In camp insa a avut momente bune de joc. Van Heerden si Surugiu dintre veterani au fost cei mai laboriosi

Popa pare in crestere de forma si a incercat sa joace creativ. Plai sper sa prinda ceva curaj acum ca a dat un eseu.
popa val
Mesaje: 59
Membru din: 12 Iun 2018, 16:19
Germany

Re: REIC 2019

Mesaj de popa val » 17 Feb 2019, 13:42

Am vizionat meciul de ieri contra Germaniei,un adversar mai mult decit de modest, care nu a pus probleme echipei noastre, dar jocul rugbystilor romani nu a stralucit,prea putine momente de rugby, si prea multe greseli in special de minuirea balonulul, iar mingii scapate in fata, dupa actiuni care putea sa aduca puncte,pase in zona genuchilor,pase care in loc sa lanseze in viteza jucatorul care va primi balonul il obliga pe acesta sa infrineze sa se intoarca sa intre in posesia mingiei, pase deasupra capului,pase sarite dar cu mare bolta, pericol de interceptie(Vlaicu),in concluzie calitatea paselor lasa de dorit,si la inaintasi dar si treisferturile, de fapt ca si in meciul cu Georgia.
Meciul a fost foarte fractionat din cauza jucatorilor germani care au facut greseli dupa greseli in special in gramezi,obligind arbitrul sa le explice cum si ce trebuie sa faca intr-o gramada ordonata.
Mi-a placut,Johan Van Heerden,Ionel Melinte, un jucator cu mare potential.
Trebuie sa facem o mare diferenta, intre a face greseli de minuirea balonului,sau de alta natura, intr-un meci ca cel de ieri in care jucatori germani nu au profitat de ele, si ce se intimpla cind aceleasi numar de greseli sint valorificate de adversar prin transformari sau incercari, si se ajunge foarte repede la o diferenta de 10 sau 15 puncte numai din greselile facute de noi.
Dar si ceva pozitiv pentru ambele compartimente, faza de aparare este destul de buna, si la fel conditia fizica a jucatorilor, lucru care ne-a permis sa fim in atac pina la finalul meciului.
mikh
Mesaje: 96
Membru din: 22 Mar 2018, 14:15
Micronesia

Re: REIC 2019

Mesaj de mikh » 17 Feb 2019, 16:37

Ce vânt poate să bată la Tbilisi! Fundașul spaniol a încercat o degajare din 22 și mingea s-a întors spre linia de 5m a terenului lor. Nici kickerii nu au o misiune ușoară azi.
Spania e foarte capabilă pe înaintare până acum și au dominat Georgia cu molul. De fapt tot așa au și marcat eseul. Le-au făcut față destul de bine și în linia 1 în ordonate și au câștigat 2 pe repunerea Georgiei în poziții foarte delicate.

Cred că vom avea un meci foarte dur la Madrid peste 2 săptămâni.
Ultima oară modificat 17 Feb 2019, 16:40 de către mikh, modificat 1 dată în total.
mikh
Mesaje: 96
Membru din: 22 Mar 2018, 14:15
Micronesia

Re: REIC 2019

Mesaj de mikh » 17 Feb 2019, 16:39

amz scrie:
17 Feb 2019, 10:15

da, merge un grup, le voi spune sa te contacteze aici daca esti interesat sa faci deplasarea.
Mersi, e o idee bună! Sunt în zonă în perioada aia și aș fi tentat să vin până la Madrid și eventual să mă alătur grupului.
Sofáman
Mesaje: 71
Membru din: 12 Ian 2018, 19:06
Localitate: Andalucia
Contact:
Spain

Re: REIC 2019

Mesaj de Sofáman » 17 Feb 2019, 17:47

mikh scrie:
17 Feb 2019, 16:37
Cred că vom avea un meci foarte dur la Madrid peste 2 săptămâni.
Vom folosi o echipa cu totul diferita. Și în acest moment nu cred că este o idee grozavă.
mikh
Mesaje: 96
Membru din: 22 Mar 2018, 14:15
Micronesia

Re: REIC 2019

Mesaj de mikh » 17 Feb 2019, 18:20

Ce anume nu e o idee grozavă?
Mi se pare că Spania a fost foarte capabilă timp de o repriză, date fiind condițiile de joc. Georgia a mărit intensitatea în repriza a doua, la fel că și în jocul cu noi.
Sofáman
Mesaje: 71
Membru din: 12 Ian 2018, 19:06
Localitate: Andalucia
Contact:
Spain

Re: REIC 2019

Mesaj de Sofáman » 17 Feb 2019, 18:27

În loc să crească din acest bloc observat în primele două jocuri REC, vom chema vechea gardă să caute o răzbunare stupidă împotriva Oaks și Belgiei ...

Prefer să văd că tinerii continuă să joace, să învețe și, dacă trebuie să ne pierdem, să ne lăsăm.
Scrie răspuns