REIC 2019

Sectiune dedicata echipelor nationale de rugby
Scrie răspuns
mikh
Mesaje: 96
Membru din: 22 Mar 2018, 14:15
Micronesia

Re: REIC 2019

Mesaj de mikh » 17 Feb 2019, 18:42

Înțeleg. Fie ce o fi. Eu sper că stafful României să fie consecvent și să continue să dea treptat șanse tinerilor. Până la urmă sezoanele astea 2 nu au o miză sportivă foarte mare.
dans
Mesaje: 132
Membru din: 12 Noi 2018, 00:16
Romania

Re: REIC 2019

Mesaj de dans » 18 Feb 2019, 01:19

Correct promovat meciul de peste doua saptamini ar trebui sa fie 'full house' (15k).
Spectatorii sunt la citiva metri de teren si vor lucra la intimidare...La 25 euro pentru toate cele 3 meciuri ale Spaniei in REIC (jucate acasa), e resonabil si cu siguranta dupa evenimentele de anul trecut, meciurile cu Romania si Belgia au acum o semnificatie aparte...
Au sanse reale, sunt acasa, si vor face totul (correct sau incorrect!) sa bata Romania pentru a doua oara consecutiv.
Sa speram ca echipa galeza de arbitri vor fi pe faza in lipsa TMO-ului.
amz
Mesaje: 558
Membru din: 12 Ian 2018, 16:36
Localitate: Bucuresti
Romania

Re: REIC 2019

Mesaj de amz » 18 Feb 2019, 09:13

mikh scrie:
17 Feb 2019, 16:39
amz scrie:
17 Feb 2019, 10:15

da, merge un grup, le voi spune sa te contacteze aici daca esti interesat sa faci deplasarea.
Mersi, e o idee bună! Sunt în zonă în perioada aia și aș fi tentat să vin până la Madrid și eventual să mă alătur grupului.
@mikh, gasesti aici o parte din program

Sofáman
Mesaje: 71
Membru din: 12 Ian 2018, 19:06
Localitate: Andalucia
Contact:
Spain

Re: REIC 2019

Mesaj de Sofáman » 18 Feb 2019, 13:30

dans scrie:
18 Feb 2019, 01:19
Correct promovat meciul de peste doua saptamini ar trebui sa fie 'full house' (15k).
Spectatorii sunt la citiva metri de teren si vor lucra la intimidare...La 25 euro pentru toate cele 3 meciuri ale Spaniei in REIC (jucate acasa), e resonabil si cu siguranta dupa evenimentele de anul trecut, meciurile cu Romania si Belgia au acum o semnificatie aparte...
Au sanse reale, sunt acasa, si vor face totul (correct sau incorrect!) sa bata Romania pentru a doua oara consecutiv.
Sa speram ca echipa galeza de arbitri vor fi pe faza in lipsa TMO-ului.
Mă îndoiesc foarte mult. Pariul meu este 8000 împotriva Stejarii și 5000 împotriva Belgiei.
Hungurul
Mesaje: 70
Membru din: 12 Ian 2018, 19:38
Localitate: Bucuresti
Romania

Re: REIC 2019

Mesaj de Hungurul » 19 Feb 2019, 11:08

@mikh
Mergem cativa din tara la Madrid si o sa mai fie si din comunitatea locala de acolo. Anul trecut am fost cateva sute. A pus @amz afisul mai sus. Ne intalnim seara dinaintea meciului in Scrum si inainte de meci ca sa intram la stadion impreuna.
O sa facem un event pe pagina de FB Club 16 si o sa punem toate detaliile acolo. HAiLA Madrid!
Sofáman
Mesaje: 71
Membru din: 12 Ian 2018, 19:06
Localitate: Andalucia
Contact:
Spain

Re: REIC 2019

Mesaj de Sofáman » 20 Feb 2019, 14:04

Imagine

Potrivit lui Veintidós, continuă să negocieze eliberarea a patru jucători suplimentari.
mikh
Mesaje: 96
Membru din: 22 Mar 2018, 14:15
Micronesia

Re: REIC 2019

Mesaj de mikh » 03 Mar 2019, 15:20

Absolut fiecare eseu al spaniolilor a venit dupa greseli flagrante de arbitraj!
Competitia asta e tratata ca un fel de Liga Gratarelor.
Astept adolescenti scotieni plin de cosuri si justitiari spanioli de internet sa faca montaje video si sa ceara dreptate. Nu de alta, dar e bine sa fii consecvent.

Sunt curios ce se intampla cu arbitrii care ajung la Madrid? Par sa uite dintr-o data cum sa arbitreze gramezile ordonate.

Despre meci, la cald, si cu bune si cu rele. Atitudinea pozitiva este imbucuratoare, mai ales felul in care a curs prima repriza. Tinerii au intrat foarte bine intr-un meci complicat si arata ca au o baza buna de unde pot creste. La minusuri, multe placaje ratate si deciziile in momentele in care conducem jocul. Sutul lui Vlaicu a pus echipa intr-o situatie grea cand Spania nu conta in joc si a sunat trezirea la ei. Tot la minusuri, faptul ca nu reusim sa reactionam si sa sunam trezirea in momentele grele (asta era un lucru pe care il faceam foarte bine in perioada 2014-2015, cand am castigat multe meciuri stranse in final). Ar mai fi vechea problema cu tusa in momente cheie (ca la Cluj si ca in multe alte dati) si faptul ca spre final am fost prea statici, situatie la care Spania s-a adaptat foarte bine.

Bun, rezultatul nu e cel mai rau. Tinand cont de ultimul rezultat de acolo, de moral si de lotul tanar, mi-era teama sa nu se transforme intr-un fiasco. Important e sa ii batem acolo data viitoare, iar meciul asta cred ca arata destul de multe despre cat poate (progresa) fiecare echipa.
dans
Mesaje: 132
Membru din: 12 Noi 2018, 00:16
Romania

Re: REIC 2019

Mesaj de dans » 03 Mar 2019, 17:44

Sper ca echipa tehnica va da o explicatie dupa acest meci.
Punind deoparte arbitrajul pe care nu-l putem controla...la 13-0 pentru noi dupa 20 minute, in loc sa 'kill the game' am intrat intr-un joc de asteptare care ne-a costat momentumul jocului...Acum, asta a fost strategia de pe banca sau jucatorii sau pierdut?...Pe greselile noastre am pierdut initiativa in joc si am cazut mental.
In a doua repriza, la 14-13 pentru Spania, cu directia si busola pierduta, scoatem prima echipa si introducem tinerii...eu zic ca am avut noroc ca si Spaniolii n-au avut nici ei o zi buna. Dupa mine schimbarile au fost total inoportune in contextul meciului...in acel moment am cedat meciul Spaniolilor.
dac liber
Mesaje: 48
Membru din: 12 Ian 2018, 19:48
Romania

Re: REIC 2019

Mesaj de dac liber » 03 Mar 2019, 18:31

"Important este sa participi"...cam asta pare a fi strategia federatiei in ultimul timp! Si cel mai realist obiectiv este o "infrangere onorabila""! Ne pregatim pentru Rusia!!!
dans
Mesaje: 132
Membru din: 12 Noi 2018, 00:16
Romania

Re: REIC 2019

Mesaj de dans » 04 Mar 2019, 00:57

dac liber scrie:
03 Mar 2019, 18:31
"Important este sa participi"...cam asta pare a fi strategia federatiei in ultimul timp! Si cel mai realist obiectiv este o "infrangere onorabila""! Ne pregatim pentru Rusia!!!
Lasind deoparte ce se intimpla in rugby-ul romanesc in general si activitatea FRR.... chiar am crezut ca lotul pe care-l avem acum, poate cu citeva exceptii pe anumite posturi, ar fi fost destul pentru a cistiga meciurile cu Spania si Rusia in REIC in acest an...Aveam speranta ca cei tineri (sub 24 ani) vor apuca minute bune pe teren si asta fara impact asupra rezultatului....ca echipa va invata sa cistige, din nou.
Ce s-a vazut astazi la Madrid e ca avem nevoie de o noua generatie de lideri in teren... si nu stiu de unde vor veni...Mai mult contextul in care-si construiesc experienta nu ajuta. Se spune ca inveti din infringeri, dar prea multe infringeri vor afecta fizic si psihic acesti jucatori ducind la mediocritate.
Imi place Plai ca isi asuma riscul, uneori iese alteori nu. Hartig are si el character dar ii mai trebuie cel putin 2-3 ani la acest nivel....Melinte, Motoc, Neculau, Simionescu, V. Zaharia, V Popa au nevoie de role models daca vor sa progreseze...sper sa-i gaseasca!
Scrie răspuns