Re: Echipa nationala

Sectiune dedicata echipelor nationale de rugby
popa val
Mesaje: 59
Membru din: 12 Iun 2018, 16:19
Germany

Re: Echipa nationala

Mesaj de popa val » 07 Dec 2018, 15:09

Avind in vedere situatia actuala confuza a rugbyului romanesc la toate nivelurile,care e in cadere libera,as dori tare mult ca Asociatia internationala a fostilor jucatori de rugby din Romania, sa de-a o declaratie referitoare la situatia rugbyului romanesc si in mod special a activitati federatiei de rugby,sint jucatori cunoscuti si cred ca parera lor ar avea un impact pozitiv,in restructurarea complecta a actualei conduceri.
As dori un raspuns si la intrebarea mea pe care am pus-o in urma cu citeva luni pe acest forum si anume :Cine este raspunzator de eliminarea echipei nationale de la viitorul campionat mondial de rugby, si terminind cu raspunsul domnului Petrache in cadrul unei conferinte de presa citez:Ca nimeni nu-i de vina de aceasta eliminare !.
O eliminare consider eu care sa pierdut in birourile federatiei si nu pe terenul de sport.
mikh
Mesaje: 96
Membru din: 22 Mar 2018, 14:15
Micronesia

Re: Echipa nationala

Mesaj de mikh » 15 Ian 2019, 22:25

Vad ca jucam la Cluj Napoca (Georgia) si Botosani (Germania, Rusia).
Are idee cineva unde jucam cu Spania si Belgia?
mikh
Mesaje: 96
Membru din: 22 Mar 2018, 14:15
Micronesia

Re: Echipa nationala

Mesaj de mikh » 15 Ian 2019, 23:13

^ Spania isi joaca toate meciurile la Madrid.
Belgia a anuntat meciul cu Germania la Bruxelles. Probabil tot acolo vor juca si cu noi.
corne
Mesaje: 116
Membru din: 13 Ian 2018, 21:35

Re: Echipa nationala

Mesaj de corne » 22 Ian 2019, 08:59

declaratie eugen capatana jucator de echipa nationala. dupa infrangerea cu northampton saints.
"...îmi pare rău de acest scor, e o diferență, dar nu așa de mare".
nu cred ca in acest moment jucatorii timisoarei saracens sunt pregatiti nici fizic nici metal pentru meciul cu georgia. poate 1,2 exceptii...
corne
Mesaje: 116
Membru din: 13 Ian 2018, 21:35

Re: Echipa nationala

Mesaj de corne » 22 Ian 2019, 09:00

imi este clar si imi pare rau ca eugen capatana nu-si da seama de importanta unor astfel de meciuri.
Bogdan_DC
Mesaje: 357
Membru din: 12 Ian 2018, 16:36
Localitate: Bucuresti
Romania

Re: Echipa nationala

Mesaj de Bogdan_DC » 22 Ian 2019, 10:01

Nu cred ca se refera la faptul ca 108 puncte nu sunt o diferenta mare de scor, ci ca intre cele 2 echipe nu este de fapt o diferenta atat de mare pe cat arata scorul. Depinde in ce nota citesti declaratia :).
corne
Mesaje: 116
Membru din: 13 Ian 2018, 21:35

Re: Echipa nationala

Mesaj de corne » 22 Ian 2019, 10:15

Bogdan_DC scrie:
22 Ian 2019, 10:01
Nu cred ca se refera la faptul ca 108 puncte nu sunt o diferenta mare de scor, ci ca intre cele 2 echipe nu este de fapt o diferenta atat de mare pe cat arata scorul. Depinde in ce nota citesti declaratia :).
ai dreptate, nota in care am citit mesajul a fost una negativa :(, ca tot ce se intampla in acest moment in rugbyul autohton.
dans
Mesaje: 132
Membru din: 12 Noi 2018, 00:16
Romania

Re: Echipa nationala

Mesaj de dans » 22 Ian 2019, 15:32

..sa fim seriosi...northampton puneau 60-70 puncte pe tabela in oricare alta zi normala...Eu zic ca de aici la 100+ vorbim de factori psychologici care au afectat performanta in ultimele 20 minute + northampton push for the record.

Ar fi o intreaga discutie referitoare la 'skills-urile' psychologice pe care sportivul roman le arata in conditii de (high) stress ...s-a intimplat la fel in fotbal, handbal, basket..si asta recent!
Sper ca exista cineva in 'coaching staff' (me refer la rugby acum!) care se ocupa cu acest lucru... mental 'toughness' / resilienta, e una dintre directiile la care se lucreaza mult zilele astea in sportul de performanta...sper ca si la noi, mai ales in conditiile in care suntem... :geek:
Rostick
Mesaje: 18
Membru din: 24 Apr 2018, 22:05
Romania

Re: Echipa nationala

Mesaj de Rostick » 27 Ian 2019, 13:50

dans scrie:
22 Ian 2019, 15:32
..sa fim seriosi...northampton puneau 60-70 puncte pe tabela in oricare alta zi normala...Eu zic ca de aici la 100+ vorbim de factori psychologici care au afectat performanta in ultimele 20 minute + northampton push for the record.

Ar fi o intreaga discutie referitoare la 'skills-urile' psychologice pe care sportivul roman le arata in conditii de (high) stress ...s-a intimplat la fel in fotbal, handbal, basket..si asta recent!
Sper ca exista cineva in 'coaching staff' (me refer la rugby acum!) care se ocupa cu acest lucru... mental 'toughness' / resilienta, e una dintre directiile la care se lucreaza mult zilele astea in sportul de performanta...sper ca si la noi, mai ales in conditiile in care suntem... :geek:
Eu nu prea sunt de acord cu asta. De fapt, nu este adevarat, nu e sustinut de statistici. Am avut cateva colapsuri monumentale, e adevarat, dar multi sportivi / echipe din Romania au avut si reveniri spectaculoase.

Imi aduc aminte de Victor Hanescu la tenis, pe care toata tara il considera un labil psihic ca a pierdut niste meciuri in setul cinci si ca nu se manifesta pe teren, dar el avea niste statistici de Top 20 ATP in seturile decisive sau in revenirile de la 0-1 la seturi, avea un mental de fier. Nu vorbesc prostii.

Pai la handbal CSM Bucuresti a castigat Liga Campionilor in prelungiri, Dinamo a facut minuni la masculin anul asta cu tot felul de reveniri si victorii in ultima secunda. La baschet am revenit sa batem Croatia in deplasare anul asta, la rugby am avut cea mai mare revenire din istoria campionatului mondial (si am aratat caracter pe final la toate meciurile de la rwc15), exemplele pot continua.

Daca tot e sa generalizam, mai degraba cred ca suntem noi fatalisti, auto flagelanti, xenofili, alegeti voi cuvantul potrivit. Ne place sa credem ca numai noi suntem cei mai prosti si cei mai fraieri. Probabil de asta esecurile dramatice sunt promovate mai mult in presa decat revenirile extraordinare, iar noua ni se reintaresc aceste convingeri, un cerc vicios.

In ceea ce priveste Timisoara, e in mod clar o diferenta de conditionare, ritm de joc la nivelul asta. Nu spun ca in cazulul asta particular nu o fi si o diferenta de mentalitate (accentuata de problemele cu banii). Poate este, poate nu. Dar in general nu, nu are acoperire placa asta ca suntem labili psihic.
Bogdan_DC
Mesaje: 357
Membru din: 12 Ian 2018, 16:36
Localitate: Bucuresti
Romania

Re: Echipa nationala

Mesaj de Bogdan_DC » 28 Ian 2019, 09:27

In cazul Timisoarei cred ca si-a pus amprenta perioada fara bani in care f multi dintre sportivi nu s-au mai antrenat. Apoi joci cu Newport si Northampton si rezisti fix prima repriza dintre cele 4. Cam asta e explicatia mea pentru acel dezastru.
Scrie răspuns