Meciuri test noiembrie 2018

Sectiune dedicata echipelor nationale de rugby
Scrie răspuns
stef
Romania

Re: Meciuri test noiembrie 2018

Mesaj de stef » 14 Noi 2018, 09:20

amz scrie:
13 Noi 2018, 21:46
Sunt cateva semne de intrebare cu lotul asta, unele alegeri sunt ciudate. De pilda Muresan, Kuselo si Dumani au fost la Romania A insa nu sunt selectionati acum, desi au selectii la prima echipa. Sa zicem ca nu vrea straini, desi nu cred ca e chiar asa drastic, dar Muresan e oricand peste Iftimiciuc. Se se fi accidentat? Sa nu le fi dat cluburile drumul pentru ca au meciuri in Cupa Romaniei? Daca e asa, chiar nu se poate programa Cupa in alta perioada? Nu prea are logica sa-i cheme cu Kenya si nu cu US.
Cred ca francezul e preventiv. Kuselo si Dumani au peste 32 de ani. Scopul lui principal e sa formeze o noua echipa si probabil sa puna pe plan secund rezultatele. Ma surprinde totusi absenta lui Vlad Nistor care a fost de fiecare data titular la noua sa echipa La Seyne in Federale 1 in 6 partide din 6. Sa fie si el accidentat? Sincer as fi vrut sa il vad si pe Costel Burtila (27 de ani) pilierul nostru de la Trélissac in Fédérale 1, o optiune interesanta pentru viitoarea campanie de calificare la CM.
dans scrie:
13 Noi 2018, 23:50
Oare cine va lua banderola de capitan pe teren?...extrem de important intr-un meci greu...
As merge cu: Surugiu, Fercu, Adrian Ion
E o decizie foarte importanta. Eu as merge: Motoc, Chirica si Badiu.

Problema noastra majora e ca sunt foarte multi tineri, iar unii dintre ei inca nu au ajuns la maturitatea fizica necesara pentru a da un randament mai mare pe faza defensiva. Un lucru placut in urma partidei cu Portugalia e ca in ciuda descalificarii, micuta arena din Baia Mare a fost arhiplina. Semn bun!
Bogdan_DC
Romania

Mesaj de Bogdan_DC » 14 Noi 2018, 09:47

Si eu cred ca Burtila e o optiune ptr pilier dreapta, stam slabut de tot acolo. Eu l-as pune capitan pe Surugiu sau Motoc, depinde pentru ce alegem :senioritate sau viitor. Totusi cred ca va fi capitan Capatana la fel ca in meciul cu Kenya :).
amz
Romania

Mesaj de amz » 14 Noi 2018, 10:02

Nistor s-a accidentat la ultimul meci dar e sigur in vederile lui Lievremont, nu vad de ce n-ar fi.
stef scrie:
14 Noi 2018, 09:20
Problema noastra majora e ca sunt foarte multi tineri, iar unii dintre ei inca nu au ajuns la maturitatea fizica necesara pentru a da un randament mai mare pe faza defensiva.
Tocmai de asta ma gandeam la Dumany sau Kuselo. In afara de Van Heerden, Drenceanu si Ion, ultimul nefiind un jucator f impunator fizic, ceilalti sunt tineri si ceva experienta pe inaintare ar fi fost folositoare.

Rezultatele nu ar trebui puse pe plan secund, mai ales in REC, tinand cont ca trebuie sa ne mentinem in primii 20 pentru viitoarea liga a natiunilor. Apoi, victoriile aduc victorii, daca avem un sir de infrangeri cu noua echipa moralul va scadea si va fi greu sa le redai increderea. Tranzitia fara indoiala trebuie facuta insa nu trebuie sa existe o ruptura, trecem de la o echipa confortabila pe inaintare la una dominata pe inaintare din cauza tineretii.

Jucatorii din Federale 1 si 2, nascuti dupa 1990 ar trebui toti sa aiba o sansa la un moment dat, mai ales Tomascu, Burtila.

Cat despre capitan in meciul cu US, cred ca as opta pentru Capatana.
amz
Romania

Mesaj de amz » 15 Noi 2018, 15:36

US Eagles pentru meciul de sambata:

https://www.usarugby.org/2018/11/mens-e ... D9zi9xAs2g

O echipa puternica, va fi un meci greu
amz
Romania

Mesaj de amz » 15 Noi 2018, 23:07

se pare ca Motoc e cel mai tanar capitan din istoria Stejarilor
stef
Romania

Mesaj de stef » 16 Noi 2018, 14:46

http://www.americasrugbynews.com/2018/1 ... ia-vs-usa/

+15 pentru americani pare destul de mult. Cred ca va fi un meci mult mai strans, sper sa ii surprindem cu viteza tinerilor jucatori. Va fi interesant.
amz
Romania

Mesaj de amz » 16 Noi 2018, 15:36

Da, e primul test serios, pana acum au fost adversari slabi care nu ne-au pus probleme reale.

in 2016 si 2017 tot asa au fost pronosticurile, ca Romania pierde cam tot si nu am pierdut decat cu Tonga.
corne

Mesaj de corne » 17 Noi 2018, 07:16

+35 pentru canada in meciul cu germania.
daca stejarii vor reusi sa-i aduca pe americani in haosul in care s-au aflat, dupa ce i-au condus pe samoani cu 15-0, orice va fi posibil.
hai stejarii !!!
Sergiu
Romania

Mesaj de Sergiu » 17 Noi 2018, 15:54

Foarte putini suporteri la meci. Macar unele dintre motive le-am expus si noi, cu diverse ocazii.
FRR se izoleaza, nu mai comunica cu nimeni, face exact ce nu ar trebui sa faca. Nu pare sa ii intereseze de noi, cei din jurul fenomenului. Ei par a fi convinsi ca sunt singurii care au dreptate si noi restul nu stim despre ce vorbim.
Chiar imi doresc ca Petrache sau cine conduce federatia sa deschida ochii si sa se indrepte in directia corecta.
Rostick
Romania

Mesaj de Rostick » 17 Noi 2018, 21:59

Din pacate e jale fara jucatorii din Franta. Rezultatele selectionatei divizionare le stim, asa ca nu erau justificate mari sperante pentru acest meci. Mai rau va fi daca ne bate Uruguay - ca, fara sa fiu fatalist, nu m-as mira sa ne bata, mai ales daca pleaca si Van Heerden si Motoc. Din pacate rugbyul romanesc sta in 5-6 jucatori de 30+ ani. Fara ei suntem la limita dintre Tier 2 si Tier 3, situatia e albastra :(
Scrie răspuns