Meciuri test noiembrie 2018

Sectiune dedicata echipelor nationale de rugby
Scrie răspuns
corne

Re: Meciuri test noiembrie 2018

Mesaj de corne » 11 Noi 2018, 13:28

meciul cu portugalia nu a fost meciul de retragere a lui v. urscache ci doar ultimul la care a venit. dpdv al familiei il inteleg foarte bine... in rest deloc.
sua a batut pentru prima data in istoria sa rugbystica, samoa. pe cat de comica a fost ratare unei penalitati din fata butului pe atat de magistrala a fost executia de la mare distanta, care le-a adus victoria.
nu-i de "condamnat" atitudinea italienilor, georgienii o merita din plin.
pentru a creea simpatie in jurul situatiei in care ne aflam avem nevoie de orice victorie in acest sport. asa ca meciurile cu urugay si sua mi se par importante din dapdv.
mikh
Micronesia

Mesaj de mikh » 11 Noi 2018, 18:46

Foarte placut meciul Germania - Hong Kong. Cred ca nu gresim daca spunem ca REC i-a ajutat foarte mult pe nemti. Au jucat fix stilul de rugby cu care sunt batuti in REC, doar ca de data asta in favoarea lor. Iar daca saptamana viitoare bat pe Canada, sunt la CM.
Ce ciuda imi e! Spaniolii ar trebui sa fie suparati si ei: ar fi castigat repechage-ul asta fara probleme!
Kiroshi
Romania

Mesaj de Kiroshi » 11 Noi 2018, 19:05

mikh scrie:
11 Noi 2018, 18:46
Foarte placut meciul Germania - Hong Kong. Cred ca nu gresim daca spunem ca REC i-a ajutat foarte mult pe nemti. Au jucat fix stilul de rugby cu care sunt batuti in REC, doar ca de data asta in favoarea lor. Iar daca saptamana viitoare bat pe Canada, sunt la CM.
Ce ciuda imi e! Spaniolii ar trebui sa fie suparati si ei: ar fi castigat repechage-ul asta fara probleme!
Nu mai conteaza ce s-a intamplat.
Partea buna este ca avem timp de (re)constructie la toate nivelurile pana in 2021 cand incep urmatoarele calificari.
Partea proasta, federatia subamatoare. Poate ca asta e primul loc unde ar trebui sa inceapa reconstructia.
Bogdan_DC
Romania

Mesaj de Bogdan_DC » 12 Noi 2018, 12:05

Avem un nou stil de joc f placut ochiului, eu cel putin nu imi amintesc sa mai fi jucat vreodata atat de deschis. Nu prea ne tine gazul sa mentinem acest ritm insa ptr 80 de minute. Si cu Kenya si cu Portugalia am jucat cam 50 de minute intr-un tempo ridicat apoi am scazut turatia serios. Cu 1-2 plombe pe treisferturi cred ca echipa va arata f ok. Poate Onutu pe aripa in locul lui Zaharia?Baiatul a dat 100% pe teren dar pur si simplu nu cred ca defensiv ar face fata unui meci cu Georgia de ex. Ar merge si la centru un "implant " gen Manumua sau Septar, niste jucatori mai fizici putin.
Gramada nu prea arata bine, in prima repriza nu am reusit sa dominam Portugalia. In plus cativa veterani nu ii vom mai vedea pe la nationala ceea ce va slabi forta pachetului de inaintare in mod special.E ok sa incercam sa jucam rapid si deschis dar nu tb sa ne pierdem atuurile traditionale: gramada si molul.
Meciul cu SUA se anunta f greu, cativa jucatori din Franta se vor intoarce la club in plus americanii joaca f bine. Sa vedem ce lot avem ptr acest meci.
A si sa nu uit: Melinte e din alt film :).Baiatul asta sper sa ramana sanatos ptr ca are un viitor frumos in fata. Un transfer afara cred ca l-ar ajuta mult pe partea tactica a jocului sau.
amz
Romania

Mesaj de amz » 12 Noi 2018, 12:09

...si eseurile

stef
Romania

Mesaj de stef » 13 Noi 2018, 11:19

S-a anuntat lotul pentru partida impotriva SUA:

PILIERI: Ionel Badiu (Romains), Alexandru Savin (CSM Bucuresti), Alexandru Gordas (CSM Bucuresti), Constantin Pristavita (CSM Stiinta Baia Mare), Laurentiu Nica (Universitatea Cluj)

TALONEURI: Eugen Capatana (Timisoara Saracens), Andrei Radoi (Timisoara Saracens), Florin Bardasu (CSM Bucuresti)

LINIA A II-a: Johan Van Heerden (Perpignan), Adrian Motoc (Agen), Marian Drenceanu (Timisoara Saracens), Marius Iftimiciuc (Timisoara Saracens)

LINIA A III-a: Cristian Chirica (CSM Stiinta Baia Mare), Damian Stratila (CSA Steaua), Adrian Ion (CSM Bucuresti), Razvan Ilisescu (Blagnac)

MIJLOCAS LA GRAMADA:Florin Surugiu (CSA Steaua), Tudorel Bratu (CSM Bucuresti), Valentin Calafeteanu (CSM Bucuresti)

MIJLOCAS LA DESCHIDERE: Tudor Boldor (CSA Steaua), Daniel Plai (CSA Steaua)

ARIPI: Ionut Dumitru (CSA Steaua), Robert Neagu (CSA Steaua), Vladut Zaharia (Timisoara Saracens)

CENTRI: Tangimana Fonovai (CSM Bucuresti), Florin Vlaicu (CSM Bucuresti), Vladut Popa (Timisoara Saracens), Alexandru Bucur (CSM Stiinta Baia Mare)

FUNDAS: Catalin Fercu (Timisoara Saracens), Ionel Melinte (CSA Steaua), Paul Popoaia (CSS 2 Baia Mare)

Au plecat piesele grele: Alexandru Tarus, Marius Antonescu, Mihai Macovei, Andrei Gorcioaia si Vali Ursache. Putem spune raspicat ca vom afisa o selectionata a Superligii. Nu cred in nici un caz ca acest meci e deja pierdut. Chiar daca am pierdut din forta gramezii, actualii jucatori din gramada sunt mult mai mobili ca vechea garda. Va fi interesant cum vor reactiona jucatorii tineri. Suntem in faza de reconstructie asa ca trebuie sa ne bucuram de rugby. Dar in cazul unei victorii, putem privi increzatori spre viitor.
Bogdan_DC
Romania

Mesaj de Bogdan_DC » 13 Noi 2018, 16:51

Va fi greu, SUA este in crestere si au o gramada buna. Linia 1, la nr 10 si pe aripa mi se pare ca suntem vulnerabili in fata lor dar vb lui Stef, trebuie sa ne bucuram de rugby in acest moment. Sunt f curios despre ce varianta de linia 3 va alege Lievremont, mi se pare concurenta mare acolo.
amz
Romania

Mesaj de amz » 13 Noi 2018, 21:46

Sunt cateva semne de intrebare cu lotul asta, unele alegeri sunt ciudate. De pilda Muresan, Kuselo si Dumani au fost la Romania A insa nu sunt selectionati acum, desi au selectii la prima echipa. Sa zicem ca nu vrea straini, desi nu cred ca e chiar asa drastic, dar Muresan e oricand peste Iftimiciuc. Se se fi accidentat? Sa nu le fi dat cluburile drumul pentru ca au meciuri in Cupa Romaniei? Daca e asa, chiar nu se poate programa Cupa in alta perioada? Nu prea are logica sa-i cheme cu Kenya si nu cu US.
dans
Romania

Mesaj de dans » 13 Noi 2018, 23:28

Si eu am remarcat ca Lievremont nu pare sa fie atras de jucatorii straini din Superliga care ar putea juca pentru noi.., nu stiu daca a facut vreun comentariu pe subiect
Ma intreb daca e o chestie personala de caracter, e prea devreme dupa evenimentele de la inceputul anului sau face parte din conditiile puse de WR si FRR.

Interesat de vazut ce plan tactic vor executa...Nu cred ca ne batem cu ei pe inaintare, fara cei plecati...oricum nu avem destul in lot pentru 80 minute..
Cu siguranta jocul pe aparare va fi serios testat in urmatoarele 2 meciuri.

Presupunind ca vor juca ofensiv, US vor cauta sa mute jocul in jumatatea noastra si in margine...Ar insemna ca o sa vedem multe repuneri pe mina noastra...sper ca au exersat jocul in margine saptamina asta!..
In meciul cu Samoa, americanii au jucat la intercept de multe ori si chiar au reusit sa marcheze in felul asta..
Sa speram ca vremea tine cu noi...altfel, e nevoie de p!an B.
Ultima oară modificat 13 Noi 2018, 23:53 de către dans, modificat 1 dată în total.
dans
Romania

Mesaj de dans » 13 Noi 2018, 23:50

Oare cine va lua banderola de capitan pe teren?...extrem de important intr-un meci greu...
As merge cu: Surugiu, Fercu, Adrian Ion
Scrie răspuns