Meciuri test noiembrie 2018

Sectiune dedicata echipelor nationale de rugby
Scrie răspuns
Sergiu
Romania

Re: Meciuri test noiembrie 2018

Mesaj de Sergiu » 09 Noi 2018, 09:58

Frumos din partea lui Lievremont ca a inceput sa ne invete limba.

Rostick
Romania

Mesaj de Rostick » 09 Noi 2018, 11:12

Asa, ca fapt divers, ma bucur ca suntem acoperiti pe termen lung la linia a doua cu Antonescu si Motoc. Ba chiar si Van Heerden pentru RWC2023, daca se tine de treaba - si la cat de profesionist e, s`ar putea sa`l avem si atunci.
amz
Romania

Mesaj de amz » 09 Noi 2018, 11:23

Rostick scrie:
09 Noi 2018, 11:12
Asa, ca fapt divers, ma bucur ca suntem acoperiti pe termen lung la linia a doua cu Antonescu si Motoc. Ba chiar si Van Heerden pentru RWC2023, daca se tine de treaba - si la cat de profesionist e, s`ar putea sa`l avem si atunci.
la linia a doua suntem zic eu cel mai bine acoperiti: Antonescu, Motoc, Muresan ( a prin cateva meciuri tari si in era Howells), Iurea (la fel, cateva teste concludente deja) Doroftei si cred ca si din cei ce au fost la U20 o sa mai apara unul, probabil Iancu. Ar mai fi si tanarul Ghenea la Aurillac. Drenceanu are totusi "doar" 28.

Si partea a doua a interviului lui Lievremont:

Kiroshi
Romania

Mesaj de Kiroshi » 10 Noi 2018, 16:53

Pt cine e interesat aici se joaca ITA-GEO. Nu e geoblocked.

https://it.dplay.com/live/25102/cattoli ... streaming/

In afara de gramezi si intrat cu capul in primul adversar Georgia parca nu e in stare de nimic.
Daca nu am fi atat de complexati ca suntem romani cred ca ii putem bate iar acasa.
Apropo, sper ca nu o sa ma trezesc ca jucam pe Ghencea 2 in REC... Cred ca sunt 200 de scaune pe tot stadionul ala.
mikh
Micronesia

Mesaj de mikh » 10 Noi 2018, 18:06

Absolut gretos studioul de dupa meci al italienilor.
Concluziile: "in sfarsit, in sfarsit victoria pe care o asteptam de atata vreme!" si "s-a vazut FOARTE clar care este diferenta intre 6N si natiunile din 6NB care aspira sa urce". Un fel de i-am batut clar si le-am si aratat care le e locul. Cam la fel cu comentariul din Gazzeta legat de victoria in fata Romaniei de acum 3 ani. Astia sunt seriosi? Le-au tatait fundurile in min 63 si tremurau de frica, iar acum ca s-a terminat, se simt lezati ca au trebuit sa joace meciul asta.
Mizerabila atitudinea celor din 6N la adresa restului. In stilul asta, o sa ajunga sportul asta la fel de popular precum cricketul.

Imi place ca si noua si georgineilor ni se dau sanse sa jucam cu ei o data la tz-spe ani si cand pierdem la 10p ni se spune sa stam la locul nostru. N-ar juca un test pe an cu noi sau cu ei, ca sa ne ajute si pana la urma sa se ajute.

Apropo, nu am mai jucat cu o natiune din T1 din 2015. Presupun ca TREBUIE sa ne calificam pentru 2023 ca sa mai fim onorati cu distinsele lor prezente.
mikh
Micronesia

Mesaj de mikh » 10 Noi 2018, 18:14

Felicitari Stejarilor pentru meciul de azi! Si l-au facut usor si au aratat si lucruri foarte bune. E drept, trebuie sa ne pastram simtul realitatii si sa tinem cont si de opozitia de azi.
Totusi, incantator jocul pe 3/4 si apararea. Nici tusa nu a functionat rau azi. E un hop trecut si ma bucur ca au constientizat importanta meciului si au parut extrem de concentrati (cum nu au fost in Germania sau Spania, de exemplu).
Debutantii au contribuit foarte mult azi si au adus prospetime jocului.
Putin ingrijorator ca nu am sustinut ritmul si in repriza a doua. Sa le acordam insa circumstante jucatorilor care au gestionat rezultatul si probabil resursele fizice, tinand cont de incarcatura dinainte de meci si ca mai urmeaza 2 meciuri puternice.

Un gand bun si pentru Portugalia care a fost competitiva pana in min 65. Au rezistat bine fizic si momentelor fixe din prima repriza, acolo unde dominatia nu a fost atat de copioasa pe cat ne asteptam.

Asteptam acum urmatoarele teste: de vazut cu cine si cum le abordam.
Felicitari inca o data jucatorilor care s-au adunat si muncesc sa treaca peste perioada tumultuoasa de anul asta!
corne

Mesaj de corne » 10 Noi 2018, 21:22

sua-samoa 30-29 cu o penalitate transformata de americani la ultima faza a meciului. stejarii au urcat pe 16 in clasamentul mondial.
Sergiu
Romania

Mesaj de Sergiu » 10 Noi 2018, 22:24

Un articol destul de amplu pe gsp.ro:

https://www.gsp.ro/sporturi/rugby/raman ... 52793.html

Si prosport.ro scrie despre meciul de astazi:

https://m.prosport.ro/alte-sporturi/rug ... a-17631440
Rostick
Romania

Mesaj de Rostick » 10 Noi 2018, 22:43

mikh scrie:
10 Noi 2018, 18:06
Absolut gretos studioul de dupa meci al italienilor.
Concluziile: "in sfarsit, in sfarsit victoria pe care o asteptam de atata vreme!" si "s-a vazut FOARTE clar care este diferenta intre 6N si natiunile din 6NB care aspira sa urce". Un fel de i-am batut clar si le-am si aratat care le e locul. Cam la fel cu comentariul din Gazzeta legat de victoria in fata Romaniei de acum 3 ani. Astia sunt seriosi? Le-au tatait fundurile in min 63 si tremurau de frica, iar acum ca s-a terminat, se simt lezati ca au trebuit sa joace meciul asta.
Mizerabila atitudinea celor din 6N la adresa restului. In stilul asta, o sa ajunga sportul asta la fel de popular precum cricketul.

Imi place ca si noua si georgineilor ni se dau sanse sa jucam cu ei o data la tz-spe ani si cand pierdem la 10p ni se spune sa stam la locul nostru. N-ar juca un test pe an cu noi sau cu ei, ca sa ne ajute si pana la urma sa se ajute.

Apropo, nu am mai jucat cu o natiune din T1 din 2015. Presupun ca TREBUIE sa ne calificam pentru 2023 ca sa mai fim onorati cu distinsele lor prezente.
Subscriu

Da ei cand pierd la 50pcte in Six Nations, cum e? Atunci nu se mai vede clar diferenta? Dupa ce ca sunt vai de mama lor, mai sunt si aroganti. Pai daca se duc in Georgia matura gruzinii cu ei pe jos.

Sincer sa fiu Georgia nu are fata de Six Nations, dar nici Italia. Ei ar trebui sa joace cu noi, cu georgienii, cu spaniolii si cu rusii in "Five Nations B".

Ar fi o minune sa primim vreun test Tier 1 pana in 2023. Daca n`am primit anii trecuti, acum dupa scandalul asta sigur nu ne mai baga nimeni in seama. Si probabil nici noi n`o sa mai fim la fel de buni dupa ce ies din scena cativa veterani.

Ce naiba nu sunt in stare si astia sa urce pe net un rezumat?
stef
Romania

Mesaj de stef » 11 Noi 2018, 08:13

2 lucruri mi-au atras atentia dupa partidele cu Kenia si cea cu Portugalia.

La multe faze ofensive, un gramadar ajungea pe post de aripa. S-a intamplat si ieri, cand de multe ori Gorcioaia ajungea sa fie aripa dreapta.

Gramada nu a fost foarte solicitata. Chiar si dupa ce i-am impins bine pe portughezi, nu am vazut sa se bucure asa de mult precum in partidele impotriva SUA si a Canadei. Semn bun. Chiar as sa vad niste statistici cu numarul de metri castigati de Melinte si Zaharia.

Per total, jocul nostru pare mult mai dinamic. Dupa ce SUA a invins Samoa ieri, vom urca pe 16. Aceasta partida cu americanii, ne va arata exact unde ne pozitionam in acest esalon Tier 2. Sper ca francezul nostru sa ii surprinda.

Atmosfera de la Baia Mare a fost superba. Pacat ca vorbim de o arena de 3000 de locuri din care doar 400 sunt acoperite.
Scrie răspuns