Meciuri test noiembrie 2018

Sectiune dedicata echipelor nationale de rugby
Scrie răspuns
corne
Mesaje: 116
Membru din: 13 Ian 2018, 21:35

Re: Meciuri test noiembrie 2018

Mesaj de corne » 25 Noi 2018, 07:39

meciul cu uruguay mi-a adus aminte de meciul pierdut cu portugalia in 2009. parca a fost un deja vu. in rolul "francezilor" macovei si motoc ii aveam pe manta si p. mitu iar in rest faceam reconstructie cu jucatori din campioatul intern. in rolul rebelului socol ii avem in varianta moderna pe fratii ursache.
frr-ul a dus in ultimii ani o puternica politica de eligibilizare pe care acum prin insasi faptele sale si-o neaga. dupa 10 ani doar tanjimana a fost in teren. acest fapt spune mult despre inconsecventa frr-ului.
despre schimbarea sistemului de joc... hmmmm !!! pai nu petrache l-a adus pe gontineac, pentru acelasi lucru, pentru ca intr-un sfarsit sa-si dea seama ca a gresit. pai ce facem acum, ne intoarcem de unde am plecat.
politica lui lynn howels a fost una foarte buna. a fost una care ne-a mentinut in zona locului 15. hai sa fim seriosi cu chestii cliseistice precum "adaptare la rigorile jocului modern" sau alte astfel de aberatii...pai ce vrem sa batem franta !!!
in acest moment, cu ceea ce avem, "francezi/englezi"+eligibilizti+superliga, putem lejer stationa in zona 14-16 mult si bine. acesta trebuie sa ne fie si obiectivul, zona 14-16. de acolo vin bani, teste si mondiale.
un etalon de aici de pe forum al faptului ca nu suntem pe drumul cel bun este pastila aruncata de iul "Nu-i usor sa schimbi sistemul dar nu sunt sigur ca avem de ales" care imi aduce aminte de un "economist bine intentionat" de pe tvr care incerca sa ne convinga de raportul dezastros, dintre venituri/cheltuieli, de la oltchim, fara sa tina cont de investitiile de milioane de euro facute de aceasta in anul respectiv, acestea fiind trecute, grosso modo la cheltuieli. in viziunea lui, cheltuielile fiind mai mari ca veniturile, firma era pe pierdere !
rugby romania este in acest moment in criza dar este doar una de conjuctura...de sistem. pai ma scuzati, dar daca nu era cazul fakaosilea eram bine merci la cupa mondiala, bateam si sua si uruguay + pe altii pe care-i primeam la testele din iunie de la care am fost exclusi.
imi pare rau sa spun, dar nu trebuie sa avem obiective pe termen lung, chestiile astea nu merg in romania, sunt doar timp castigat pe bani buni de catre inconsecventi. trebuie sa batem tot ce prindem in orice conditii si oricand. doar asa putem cladi. vorba lui tincu" e mult mai usor sa construiesti pe victorii"
solutia imediata de iesire din criza si reasezare pe un fagas norma este revenira lui lynn howells.
fagas normal = victorii cu sua, canada, urugay, tonga, georgia, samoa, namibia +calificare cupa mondiala+castigare cen+ infrangeri la cel mult 10-30 pct. cu echipele din 6n, parca suna cunoscut !
hai stejarii !!!
ps. avand in vedere implicarea intr-un anume sens politic a frr-ului, nu pot sa nu ma gandesc la faptul ca neconvocarea eligibilizatior tine si de un anumit tip de nationalism, practicat intens in acest moment, la noi in tara.
corne
Mesaje: 116
Membru din: 13 Ian 2018, 21:35

Re: Meciuri test noiembrie 2018

Mesaj de corne » 14 Ian 2019, 18:11

corne scrie:
25 Noi 2018, 07:39
solutia imediata de iesire din criza si reasezare pe un fagas norma este revenira lui lynn howells.
este prima data pe un forum cand ma citez pe mine :D
amz
Mesaje: 558
Membru din: 12 Ian 2018, 16:36
Localitate: Bucuresti
Romania

Re: Meciuri test noiembrie 2018

Mesaj de amz » 14 Ian 2019, 20:14

corne scrie:
14 Ian 2019, 18:11
corne scrie:
25 Noi 2018, 07:39
solutia imediata de iesire din criza si reasezare pe un fagas norma este revenira lui lynn howells.
este prima data pe un forum cand ma citez pe mine :D
Adevarat! :D

Lynn Howells cred ca a fost cel mai de succes antrenor al Romaniei din ultimii 20 de ani. Sa vedem cum va functiona chestia asta, Tincu cand a plecat nu stiu daca a facut-o in cei mai buni termeni cu Howells. WR l-a impus pe galez...
Bogdan_DC
Mesaje: 357
Membru din: 12 Ian 2018, 16:36
Localitate: Bucuresti
Romania

Re: Meciuri test noiembrie 2018

Mesaj de Bogdan_DC » 15 Ian 2019, 09:31

Pe moment e o solutie buna . Dar practic am pierdut un an de pregatire pentru ca nu cred ca vom avea vreun antrenor mai devreme de mai-iunie. Imi doresc un antrenor din rugbyul anglo -saxon + o echipa de valoarea lui Moffat si Cutitta (poate chiar ei).
corne
Mesaje: 116
Membru din: 13 Ian 2018, 21:35

Re: Meciuri test noiembrie 2018

Mesaj de corne » 15 Ian 2019, 11:29

lynn howells, este garantia calitatii actului tehnic, marius ticu este garantia prezentei "francezilor" la lot iar o victorie cu georgia ar domoli spiritele incinse dintre frr si suporteri.
cred ca aceasta este logica acestei mutari facuta de frr.
Scrie răspuns