Campionatul European U18 Kaliningrad 2019

Sectiune dedicata discutiilor despre echipele de juniori.
amz
Mesaje: 558
Membru din: 12 Ian 2018, 16:36
Localitate: Bucuresti
Romania

Campionatul European U18 Kaliningrad 2019

Mesaj de amz » 05 Apr 2019, 16:00

Iata si echipa de U18, saptamana viitoare incepe turneul la Kaliningrad:

Pilieri:
Kristian Balin (CSS 2 Baia Mare)
Andrei Capusanu (CT Dinicu Golescu)
Anthony Dinu (Bordeaux-Begles, Franta)
Alexandru Suler (CSS 2 Baia Mare)
Alexandru Arnautu (SAXV Charente, Franta)

Taloneuri:
Serban Dadacus (CSS Barlad)
Sergiu Puescu (CS Metrorex)

Linia a II-a:
George Bogdan Antonescu (CS Metrorex)
Alexandru Barsan (CSS Barlad)
Luigi Ostoni (Rugby Monza, Italia)
Virgil Ghenea (Stade Aurillacois, Franta)

Linia a III-a:
David Popa (CSS Barlad)
Kemal Altinok (CT Dinicu Golescu)
Ioan Bodor (CT Dinicu Golescu)
Alexander Dinu (RC Massy, Franta)

Mijlocas la gramada:
Sorin Pandichi (CS Cleopatra)
Constantin Robert (CS Metrorex)

Mijlocas la deschidere:
Mihai Barbu (CS Cleopatra)
Mihai Muresan (CSS 2 Baia Mare)

Centri:
Denis Lupu (CSS 2 Baia Mare)
Carlos Sasaran (Wexford Wanderers RFC, Irlanda)
Darin Ont (CSS 2 Baia Mare)

Aripi:
Andrei Tatarus (CSS 2 Baia Mare)
Teodor Ursu (CSS Barlad),

Fundas:
Bogdan Iacovache (CT Dinicu Golescu)
Ovidiu Neagu (CS Barlad)

Staff: George Sava – antrenor principal, Razvan Popovici – antrenor, Dragos Cernat – preparator fizic, Daniel-Razvan Wanya –Crangu– medic, Cosmin Scarlat – kinetoterapeut.

https://frr.ro/2019/04/05/romania-u18-p ... bEjKFs5v00
AJPienaar
Mesaje: 6
Membru din: 28 Mar 2019, 17:42
South Africa

Re: Campionatul European U18 Kaliningrad 2019

Mesaj de AJPienaar » 06 Apr 2019, 23:12

De ce sunt asa poti centrii si aripi, daca se accidenteaza aia cine mai marcheaza eseurile?, respectiv la linia treia care e numarul 8?
amz
Mesaje: 558
Membru din: 12 Ian 2018, 16:36
Localitate: Bucuresti
Romania

Re: Campionatul European U18 Kaliningrad 2019

Mesaj de amz » 07 Apr 2019, 14:25

Nu-mi dau seama, probabil cei care suntn in lot pot acoperi mai multe pozitii?

Si numarul de linia a 3-a e mic, doar 4 dar din cate stiu Ghenea poate juca si in linia a treia.

Sper sa vedem macar de la generatia asta o victorie. Daca invingem Rusia, jucam cu Georgia.
dans
Mesaje: 132
Membru din: 12 Noi 2018, 00:16
Romania

Re: Campionatul European U18 Kaliningrad 2019

Mesaj de dans » 07 Apr 2019, 21:15

amz scrie:
07 Apr 2019, 14:25
Nu-mi dau seama, probabil cei care suntn in lot pot acoperi mai multe pozitii?

Si numarul de linia a 3-a e mic, doar 4 dar din cate stiu Ghenea poate juca si in linia a treia.

Sper sa vedem macar de la generatia asta o victorie. Daca invingem Rusia, jucam cu Georgia.
Asa e..la categoria asta de virsta poti usor avea unii jucatori care pot acoperi mai mult de o pozitie...e chiar recomandabil.
Presupun in primul meci vor juca pozitiile lor de 'strength'..daca nu iese, vor incepe experimentarile.
Chestia e ca lucruri din astea se fac in convocarile de selectionare/pregatire, pre- competitie, poate nu la campionatul european... George Sava e experimentat, sunt sigur ca stie ce face (sper)..:)!
Hungurul
Mesaje: 70
Membru din: 12 Ian 2018, 19:38
Localitate: Bucuresti
Romania

Re: Campionatul European U18 Kaliningrad 2019

Mesaj de Hungurul » 10 Apr 2019, 18:01

Stie cineva ceva despre primul adversar, Rusia? Cat sunt de puternici la U18?
La U20 nu au aratat cine stie ce si ma gandesc ca putem spera la o victorie cu ei, chiar daca joaca acasa.
dans
Mesaje: 132
Membru din: 12 Noi 2018, 00:16
Romania

Re: Campionatul European U18 Kaliningrad 2019

Mesaj de dans » 11 Apr 2019, 01:28

Hungurul scrie:
10 Apr 2019, 18:01
Stie cineva ceva despre primul adversar, Rusia? Cat sunt de puternici la U18?
La U20 nu au aratat cine stie ce si ma gandesc ca putem spera la o victorie cu ei, chiar daca joaca acasa.
Ca idee...in Martie echipa Rusiei U18 s-a pregatit in Franta...au avut citeva meciuri test cu echipe locala U18 (Tyrosse, Mont de Marsan) ... ambele cistigate, cu peste 30 de puncte marcate in amindoua meciurile. In Februarie au jucat in Georgia (Kutaisi) cu echipa locala U17 cu care au cistigat.
Bogdan_DC
Mesaje: 357
Membru din: 12 Ian 2018, 16:36
Localitate: Bucuresti
Romania

Re: Campionatul European U18 Kaliningrad 2019

Mesaj de Bogdan_DC » 11 Apr 2019, 10:26

dans scrie:
11 Apr 2019, 01:28
Hungurul scrie:
10 Apr 2019, 18:01
Stie cineva ceva despre primul adversar, Rusia? Cat sunt de puternici la U18?
La U20 nu au aratat cine stie ce si ma gandesc ca putem spera la o victorie cu ei, chiar daca joaca acasa.
Ca idee...in Martie echipa Rusiei U18 s-a pregatit in Franta...au avut citeva meciuri test cu echipe locala U18 (Tyrosse, Mont de Marsan) ... ambele cistigate, cu peste 30 de puncte marcate in amindoua meciurile. In Februarie au jucat in Georgia (Kutaisi) cu echipa locala U17 cu care au cistigat.
Au pierdut insa cand au jucat cu o echipa mai serioasa, Bayonne. Dar da, rusii sunt pe cai mari, au un buget de 13 mil de euro anual si investesc masiv in copii si liga interna de seniori.Rezultatele se vor vedea in 4-5 ani si nu ne vad bine deloc.

Eu zic ca avem o sansa buna de victorie chiar daca rusii joaca acasa. Avem o gramada f puternica + un demi mult mai bun ca la u20. Din pacate unul dintre cei mai buni jucatori s-a accidentat inainte de ultimele stagii (centrul Stan Robert de la Metrorex). Pe treisferturi nu prea avem talie si asta poate fi o problema.
Sunt multi jucatori cu mai multe posturi Ghenea, Antonescu - L2-3, Arnautu pilier stanga-dreapta, Ont centru -aripa, Sasaran centru - flanker etc. Nr 8 cred ca va fi David Popa, Bodor sau chiar Ghenea. Flankerii Dinu si Altinok ar putea juca lejer si pe aripa de treisferturi la ce calitati au.

Speranta mea este la 1-2 victorii. Georgia si Spania par echipele cele mai puternice din competitie. Georgia pare dpdv fizic mult mai puternica ca restul echipelor, in timp ce Spania are nu mai putin de 12 jucatori din Franta si Anglia, toti de la cluburi de renume.
dans
Mesaje: 132
Membru din: 12 Noi 2018, 00:16
Romania

Re: Campionatul European U18 Kaliningrad 2019

Mesaj de dans » 12 Apr 2019, 16:36

Bogdan_DC scrie:
11 Apr 2019, 10:26
dans scrie:
11 Apr 2019, 01:28
Hungurul scrie:
10 Apr 2019, 18:01
Stie cineva ceva despre primul adversar, Rusia? Cat sunt de puternici la U18?
La U20 nu au aratat cine stie ce si ma gandesc ca putem spera la o victorie cu ei, chiar daca joaca acasa.
Ca idee...in Martie echipa Rusiei U18 s-a pregatit in Franta...au avut citeva meciuri test cu echipe locala U18 (Tyrosse, Mont de Marsan) ... ambele cistigate, cu peste 30 de puncte marcate in amindoua meciurile. In Februarie au jucat in Georgia (Kutaisi) cu echipa locala U17 cu care au cistigat.
Au pierdut insa cand au jucat cu o echipa mai serioasa, Bayonne. Dar da, rusii sunt pe cai mari, au un buget de 13 mil de euro anual si investesc masiv in copii si liga interna de seniori.Rezultatele se vor vedea in 4-5 ani si nu ne vad bine deloc.

Eu zic ca avem o sansa buna de victorie chiar daca rusii joaca acasa. Avem o gramada f puternica + un demi mult mai bun ca la u20. Din pacate unul dintre cei mai buni jucatori s-a accidentat inainte de ultimele stagii (centrul Stan Robert de la Metrorex). Pe treisferturi nu prea avem talie si asta poate fi o problema.
Sunt multi jucatori cu mai multe posturi Ghenea, Antonescu - L2-3, Arnautu pilier stanga-dreapta, Ont centru -aripa, Sasaran centru - flanker etc. Nr 8 cred ca va fi David Popa, Bodor sau chiar Ghenea. Flankerii Dinu si Altinok ar putea juca lejer si pe aripa de treisferturi la ce calitati au.

Speranta mea este la 1-2 victorii. Georgia si Spania par echipele cele mai puternice din competitie. Georgia pare dpdv fizic mult mai puternica ca restul echipelor, in timp ce Spania are nu mai putin de 12 jucatori din Franta si Anglia, toti de la cluburi de renume.

Sper ca vor compensa in attitudine, viteza de joc si tactic...trebuie alt fel de joc decit la U20 (eu zic ca am jucat batrineste in Portugalia)
Cu siguranta vor juca cu David Popa ca no8 si V. Ghenea openside flanker (l-ar ajuta mult in development)...
Hungurul
Mesaje: 70
Membru din: 12 Ian 2018, 19:38
Localitate: Bucuresti
Romania

Re: Campionatul European U18 Kaliningrad 2019

Mesaj de Hungurul » 14 Apr 2019, 18:52

8-5 la pauza pentru rusi. Nu e rau. Hai, Stejarei!
Sergiu
Mesaje: 186
Membru din: 12 Ian 2018, 16:53
Romania

Re: Campionatul European U18 Kaliningrad 2019

Mesaj de Sergiu » 14 Apr 2019, 19:39

13-11 final, am pierdut, dar pare ca avem ceva viitor.
Foarte multi spectatori!
Scrie răspuns