Campionatul European U20 Coimbra 2019

Sectiune dedicata discutiilor despre echipele de juniori.
Bogdan_DC
Mesaje: 357
Membru din: 12 Ian 2018, 16:36
Localitate: Bucuresti
Romania

Re: Campionatul European U20 Coimbra 2019

Mesaj de Bogdan_DC » 08 Apr 2019, 09:29

amz scrie:
07 Apr 2019, 15:14
3 infrangeri pentru Stejarei din pacate si ma asteptam la mai mult de la o generatie care are cativa jucatori cu potential foarte bun (Ser, Gontineac, Dumbrava, Bumbac, Ciocoiu, Carp). S-au mai remarcat Ghenea (dar el e eligibil si la U18, mai are de jucat) Belehuz si mult laudatul Popoaia care insa mie nu mi se pare ca are calitati de fundas insa poate deveni o aripa decenta la seniori.
L-as adauga si pe Staicu pe lista remarcatilor. Joaca pe orice post in linia 1, dar eu il vad mai mult taloneur. Pe acest post cred ca ar tb incercat si la Romania A in viitorul cat mai apropiat.
amz
Mesaje: 558
Membru din: 12 Ian 2018, 16:36
Localitate: Bucuresti
Romania

Re: Campionatul European U20 Coimbra 2019

Mesaj de amz » 08 Apr 2019, 10:51

Bogdan_DC scrie:
08 Apr 2019, 09:29
amz scrie:
07 Apr 2019, 15:14
3 infrangeri pentru Stejarei din pacate si ma asteptam la mai mult de la o generatie care are cativa jucatori cu potential foarte bun (Ser, Gontineac, Dumbrava, Bumbac, Ciocoiu, Carp). S-au mai remarcat Ghenea (dar el e eligibil si la U18, mai are de jucat) Belehuz si mult laudatul Popoaia care insa mie nu mi se pare ca are calitati de fundas insa poate deveni o aripa decenta la seniori.
L-as adauga si pe Staicu pe lista remarcatilor. Joaca pe orice post in linia 1, dar eu il vad mai mult taloneur. Pe acest post cred ca ar tb incercat si la Romania A in viitorul cat mai apropiat.
Da, linia I toata ( in afara de Cuprian din pacate ) a fost OK chiar daca i-a permutat antrenorul in toate felurile.

Gontineac si Bumbac mi-au placut in mod deosebit, au fost foarte buni in aparare si li se datoreaza in mare masura. Cred ca e in principal un turneu pierdut de pe banca. N-am inteles de ce a inceput meciul cu Olanda cu o echipa care nu era optima, primul meci era cel mai important de castigat pentru moral si posibil sa fi terminat turneul cu doua victorii si meciul cu Franta Noua Aquitanie fiind adversari accesibili. Spania si Portugalia sunt inca departe, e nevoie de o organizare mult mai buna ca se ne apropriem de acel nivel. Pana FRR nu intelege ca avem nevoie de antrenori de un nivel mai bun nu se va misca nimic. Sava la U18 pare un accident fericit.
Tudz scrie:
08 Apr 2019, 01:03
Pe langa diferenta evidenta, o alta intrebare apare inevitabil, daca aceste generatii, ajunse deja in pragul retragerilor, au avut rezultate la nivelul potentialului si al asteptarilor?
Uitandu-ma la echipa respectiva, putini au ajuns sa joace in echipa nationala. Superliga inca nu exista asa ca cei mai multi tineri jucatori aveau probleme la trecerea la seniori, trebuiau sa lucreze si sa se antreneze in paralel. Acum cand exista SL , tranzitia spre seniorat pare mai usoara pentru majoritatea dintre ei. Daca ne uitam la lotul de anul trecut de la Trophy, toti cei care au implinit 20 de ani si-au gasit echipa
Hungurul
Mesaje: 70
Membru din: 12 Ian 2018, 19:38
Localitate: Bucuresti
Romania

Re: Campionatul European U20 Coimbra 2019

Mesaj de Hungurul » 10 Apr 2019, 18:11

Pacat!
Meciul cu Olanda putea fi castigat si chiar si cel cu selectionata franceza. Cred ca daca aveau sansa sa aiba niste meciuri cu echipe nationale similare inaintea turneului ca sa se mai rodeze un pic, puteam scoate mai mult. Anii trecuti am avut meciuri U20 si cu Franta, Scotia sau Georgia, imi amintesc. Cred ca se putea face un efort si acum. Chiar daca FRR nu mai are aceeasi bani ca in trecut, mie mi se pare aiurea sa faci doua cantonamente (Portugalia si Franta) cu echipa de seniori inaintea unui REC 2019 fara prea mare miza si sa nu testezi mai mult selectionata U20, daca spui ca obiectivul e RWC 2023.
xannz
Mesaje: 47832
Membru din: 08 Ian 2024, 08:21
Bahamas

Re: Campionatul European U20 Coimbra 2019

Mesaj de xannz » 09 Ian 2024, 00:01

Scrie răspuns