Continental Club Rugby League

Sectiune dedicata echipelor de seniori locale
Avatar utilizator
iul
Mesaje: 37
Membru din: 12 Sep 2018, 12:14
Romania

Continental Club Rugby League

Mesaj de iul » 14 Dec 2019, 13:50

http://t2rugby.com/viewtopic.php?f=3&t=2841

Se pare ca rusii au preluat initiativa si organizeaza o competitie intre cluburi din mai multe tari. De la noi Baia Mare si Steaua sunt confirmate, Dinamo e posibil sa participe daca clubul din Belgia nu participa, si rusul care conduce initiativa asta a zis ca discuta si cu Timisoara.
Formatul anuntat e de 8 echipe direct in faza de sferturi, cu meciuri acasa si in deplasare pentru fiecare faza, cu exceptia finalei.
Din cate se pare se urmareste transformarea competitiei intr-un campionat. Nu am inteles daca vor sa inlocuiasca in totalitate ligile nationale.

Se pare ca au gasit si un sponsor, probabil ceva megacorporatie oligarhica care plateste mista banuti ca sa fie lasata in pace de clasa politica. Se pare ca seful federatiei ruse de rugby e un om cu foarte multa influenta in Rusia. Daca tot suntem la subiectul federatiei din Rusia, sa mentionam si ca zilele trecute au anuntat ca anul viitor federatia lor va avea un buget de aproximativ 30 milioane de euro.

Astea fiind spuse, ce parere aveti despre competitia asta?
Mie-mi place atata timp cat:
- este in plus fata de campionatul national, in loc sa il inlocuiasca
- are ceva sponsori care acopera cheltuielile deplasarilor
- participa toate echipele din SL.
stef
Mesaje: 91
Membru din: 27 Mar 2018, 14:26
Romania

Re: Continental Club Rugby League

Mesaj de stef » 15 Dec 2019, 09:51

E o competitie binevenita, mai multe meciuri pentru tinerii jucatori. E de apreciat efortul rusilor de a lua initiativa in regiune si de a construi o noua competitie.

Cu privire la Challenge Cup, partida dintre Section Paloise si Cardiff a fost amanata cu o zi din cauza ploilor din regiune. De ce Timisoara nu a avut parte de acelasi tratement? Nu ar trebui clubul din Pau sa fie amendat ? Amenda de 30.000 de euro pe care Timisoara parca a platit-o ar trebui contestata, iar banii recuperati.

https://www.rugbyrama.fr/rugby/challeng ... tory.shtml
dans
Mesaje: 132
Membru din: 12 Noi 2018, 00:16
Romania

Re: Continental Club Rugby League

Mesaj de dans » 20 Dec 2019, 01:19

Citeva ginduri...Depinde de multe lucruri, detalii contractuale, care este strategia de viitor...

- cluburile romanesti sunt intr-o pozitie nu prea grozava de negociere
- se prefera un sezon primavara - vara, inseamna un sezon lung pentru cei care participa, lot marit si costuri pe masura
- depinde cine este beneficiarul (in mod proportional) a unui astfel de contract: echipa participanta, FRR, SuperLiga
- cred ca acele cluburi care decid sa participe nu vor putea sa puna accentul pe dezvoltare interna, mai mult se vor cauta solutii rapide
- rusii au nevoie de un astfel de format daca e sa tina interesati numarul mare de jucatori straini veniti
- am inteles ca eventual vor sa transforme aceasta competitie intr-una gen Pro14 ceea ce inseamna competitia nationala se va destrama eventual intr-o
singura solutie cu ce ramine din Superliga + cu ce e in DNS.
- as fi mai mult de acord cu o echipa gen Romanian Wolves sau Lupii Bucuresti pentru inceput, pentru citi-va ani dar riscul e sa pierzi trenul daca
competitia va avea success

Totusi cred ca prioritatea noastra ar trebui sa fie la nivel intern cu SuperLiga. Din pacate nu sunt oameni care sa se priceapa sa creasca acest brand.
Prioritatile noastre pe care le vad eu:
- SuperLiga (cu inca 1 echipa anul viitor + inca 2 in urmatorii 2-4 ani) si DNS (inca 2 echipe in urmatorii 3-4 ani) si promovare / retrogradare
- Crearea unui campionat de tineret U20 la nivel National intr-un format acceptabil cu echipe din Superliga + DNS + Centre nationale regionale
- Cresterea numarului intern de jucatori cu fiecare echipa de SuperLiga/DNS obligata sa aibe an cel putin o echipa la U18 level si care sa participe la competitiile nationale/ regionale
- Atragerea unei echipe moldovene in campionatul intern care sa inceapa din DNS, la nivel regional (poate inca una din Bulgaria + una din Ungaria/Serbia)
amz
Mesaje: 558
Membru din: 12 Ian 2018, 16:36
Localitate: Bucuresti
Romania

Re: Continental Club Rugby League

Mesaj de amz » 23 Dec 2019, 10:51

Da, si eu am unele indoieli cu privire la aceasta liga continentala.

Din cate stiu, costurile de deplasare ar fi acoperite de niste sponsori rusi, de pilda Aeroflot, ceea ce ar face dpdv financiar fezabila o astfel de competitie daca nu este prea lunga insa pe termen lung, sa ai o liga de 10-12 echipe in toata Europa sau cu Rusia, Georgia aici in est nu stiu cat de benefica este pentru noi, pentru ca sa calatoresti in Siberia este dificil si ar duce la scaderea nivelului SL in schimb ar ridica nivelul adversarilor...si dupa cum spui ar face cluburile sa caute solutii pe termen scurt si sa transfere jucatori straini, de pilda cum face Baia Mare, care a adus un international georgian, unul namibian ... si Alexe sta pe banca.

Sunt de acord cu parerea ta ca ar fi preferabil ca solutia ar fi dezvoltarea interna, in special administrativa (sa atraga fonduri private, sa le cheltuile cum trebuie, audituri, rapoarte pentru sponsorii privati) si tehnica ( antrenori specializati, cursuri in NZ/.SA/Franta/Anglia pentru antrenorii cluburilor, colaborari cu cluburi din tarile 6N) si crearea de echipe de juniori (U18, U20) pentru fiecare club de DNS si SL.

Aici cred ca este viitorul, construirea unor cluburi in sensul unor institutii puternice, capabile sa reziste si cand intarzie banii de la stat...si acei bani vor intarzia in fiecare an pana in februarie/martie chiar aprilie pentru ca asa se fac bugetele la noi...

Pe termen mediu vad fezabila doar o competitie cu georgienii, daca se gasesc sponsori puternici, ceva gen 7-8 echipe romanesti, 5-6 echipe georgiene la care se pot adauga mai tarziu echipe din zona Marii Negre (Ucraina, Moldova, chiar Rusia dar in zona MN). Insa participarea intr-o competitie continentala in detrimentul SL nu cred ca este o solutie pentru noi...poate doar crearea a doua francize mai puternice, care sa nu se suprapuna cu competitia interna.
Scrie răspuns