Comasarea DNS - Divizia A

Sectiune dedicata echipelor de seniori locale
amz
Mesaje: 558
Membru din: 12 Ian 2018, 16:36
Localitate: Bucuresti
Romania

Comasarea DNS - Divizia A

Mesaj de amz » 13 Iun 2018, 10:54

https://frr.ro/2018/06/13/hotararile-bi ... 1-06-2018/

Hotararile Biroului Federal de ieri cuprind printre altele (dintre care una imi starneste un zambet :) ) comasarea DNS cu Divizia A.

Sunt doua propuneri in document:

https://frr.ro/wp-content/uploads/2018/ ... tul-3-.pdf

2 Grupe de echipe:

Centru Nord:
Gura Humorului
CSM Suceava
Stiinta Petrosani
Poli Iasi
CS Manastur
CS U Arad

Centru Sud
RC Grivita
Sportul Studentesc
CS Navodari
RCM Galati
CSM Sibiu
RC Barlad

Ceea ce mi se pare interesant la acest sistem este ca s-ar putea integra doua echipe U20 mai usor, eventual echipele centrelor de dezvoltare.

Sau o singura liga cu 12 echipe pe sistem tur retur si play off.

Nu stiu daca e cea mai buna solutie comasarea. Poate ar fi putut continua Divizia A cu echipele existente plus echipele de U20? :|
stef
Mesaje: 91
Membru din: 27 Mar 2018, 14:26
Romania

Re: Comasarea DNS - Divizia A

Mesaj de stef » 13 Iun 2018, 11:10

Timisoara a solicitat si dubla legitimare pentru cupele europene, iar Federatia si-a dat accordul. E o solutie binevenita si toate echipele vor avea de castigat, chiar si cele care se gandesc la posibila participare. Sper din suflet ca toate cluburile sa coopereze. Nu m-as mira ca Vlaicu sa fie cooptat, macar pentru barajul de recalificare de anul viitor. Cu o astfel de gaselnita, putem spera sa ne pastram locul in Challenge Cup multi ani de acum incolo.

Solutia comasarii e o alta decizie interesanta, insa nu stiu daca echipele din Divizia A pot rezista financiar pana la sfarsitul unui an competitional.

Un lucru e cert, Superliga va avea 8 echipe. In sfarsit!
amz
Mesaje: 558
Membru din: 12 Ian 2018, 16:36
Localitate: Bucuresti
Romania

Re: Comasarea DNS - Divizia A

Mesaj de amz » 13 Iun 2018, 11:30

Tomitanii vad ca nu s-au inscris acum dar au zis pe undeva prin presa ca sigur vor participa.

DNS-ul in formatul acesta mi se pare interesant dar eu asteptam altceva, ceva despre echipele de U20...

Toti am fost uimit de performanta Frantei de ieri dar iata ce se afla in spatele acesteia:
Of the France U20 23 today 18 played senior pro rugby for their clubs this season, between them 175 matches, 81 starts, 7223 minutes. Easily the most of any side in the comp. By comparison NZ U20 had 11 who played ITM Cup rugby, between them 48 matches, 23 starts, 2219 minutes.

By comparison NZ U20 had 11 who played ITM Cup rugby, between them 48 matches, 23 starts, 2219 minutes

Also Ireland, Scotland & Italy U20 teams today had between them only 4 players who played Pro14 this season, who collectively only played 15 matches, 4 starts & 449 minutes. It's almost as if a country with many more pro teams will offer far more opportunities
mi-a semnalat un prieten postarile acestea pe twitter:


Deci cred ca inainte de comasarea DNS ar trebui sa ne gandim la cum integram juniorii in competitiile de seniori. Echipe ale centrelor de excelenta? Echipe U20 atasate competitiei de seniori? Concluzia este ca tinerii se pare ca progreseaza mai usor daca sunt implicati in competitiile de seniori.
Sick
Mesaje: 382
Membru din: 13 Ian 2018, 15:30
Localitate: Timisoara
Romania

Re: Comasarea DNS - Divizia A

Mesaj de Sick » 13 Iun 2018, 11:42

Da... era super U20 sa fi fost incluse... pacat.

Avem caz de U20 care au progresat la seniori la noi: Tomitanii. Au jucatori pe care, daca raman sanatosi, ii vad bine dupa 1-2 ani de SL. Si experienta DNS i-a ajutat enorm.

Ar grabi dezvoltarea si maturizarea jucatorilor mult.
Bogdan_DC
Mesaje: 357
Membru din: 12 Ian 2018, 16:36
Localitate: Bucuresti
Romania

Re: Comasarea DNS - Divizia A

Mesaj de Bogdan_DC » 13 Iun 2018, 14:04

Arata bine comasarea asta dar e o problema cu distantele ptr cei din nord. In plus unele echipe din lista nu au nici o treaba cu competitivitatea, nu vor face decat sa traga in jos alte echipe care isi doresc performanta. Obligativitatea unor echipe de U20, daca nu ptr fiecare echipa de SL, macar ptr regiune, ar tb sa fie cap de lista.
amz
Mesaje: 558
Membru din: 12 Ian 2018, 16:36
Localitate: Bucuresti
Romania

Re: Comasarea DNS - Divizia A

Mesaj de amz » 14 Iun 2018, 13:06

Nu stiu daca arata bine sau daca va functiona bine. Se pune presiune pe unele cluburi sa isi imbunatateasca "performanta", sa caute sponsori, sa se dezvolte si ma refer la cele de Divizia A. Nu-mi fac griji de Manastur, sunt sigur ca vor gasi resurse.

Dar Grivita, Sportul si Sibiu abia se descurcau si in Divizia A si nu vad cine de acolo ar putea imbunatati situatia si, mai ales, cum.

Nu in ultimul rand, nu cred ca este benefic ca dispare ultimul esalon, cel complet amator. Nu avem nimic la firul ierbii, cum se spune...
stef
Mesaje: 91
Membru din: 27 Mar 2018, 14:26
Romania

Re: Comasarea DNS - Divizia A

Mesaj de stef » 14 Iun 2018, 15:09

CSM Sibiu era clubul care avea un vagon ruginit drept vestiar, o situatie care data din 2015. Nu am auzit sa se fi schimbat ceva acolo.

http://www.rugbysibiu.com/apps/blog/sho ... de-vestiar

Pentru astfel de cluburi, 10 partide plus 4-6 meciuri de play-out e enorm. O optiune ar fi 3 grupe de cate 4 echipe:

Sud: Navodari, Galati, Grivita si Sportul
Est: Iasi, Gura Humorului, Barlad si Suceava
Nord-Vest: Manastur, Sibiu, Arad si Petrosani

Dupa care un play-off cu primele 3 clasate si un baraj pentru desemnarea echipei numarul 4.

Astfel ca nou intratele din Divizia A ar avea de suportat doar 6 partide.

Nu toate echipele se vor incumeta la un format cu o singura liga de 12 echipe. Mai mult ca sigur Grivita, Sportul si Sibiu vor declina invitatiile din lipsa de fonduri.

In alta ordine de idei, asteptam linistit demisiile federalilor care au mai multe sanse sa isi dovedeasca noile competente in sectorul privat.
lucinski
Mesaje: 12
Membru din: 21 Ian 2018, 14:16
Contact:
Romania

Re: Comasarea DNS - Divizia A

Mesaj de lucinski » 17 Iun 2018, 13:57

Propunerea disparitiei celei de-a 3-a divizii mi se pare cel putin neinspirata. Asta pentru ca inhiba dezvoltarea rugby-ului romanesc, efectiv i se pune o stavila. Sa ma explic.

Super-liga inseamna inalta performanta, incubatorul de jucatori pentru nationala, fie prin faptul ca formeaza ea jucatori, fie ca ii pregateste competent pentru ligi din vest. Super-liga este o piata domestica a muncii serioasa pentru cei care o opteaza pentru o cariera de rugbyst. Un club are nevoie de resurse semnificative ca sa faca fata competitiei aici, ii intinde serios abilitatile de management (strans fonduri, intretinut/extins baza materiala, constructie staff managerial, etc.)

DNS este anticamera in care te pregatesti pentru inalta performanta, atat tu jucator, cat si tu club. Aici te testezi. Tu jucator te pregatesti sa vezi cum reactionezi pentru la anul, cand Tangimana Fonovai va veni inspre tine, aici inca te mai decizi daca vrei sa iei salariu din rugby sau vrei doar sa iti mai completezi un pic veniturile din rugby. Tu club aici iti calibrezi aspiratiile. Exceptand situatia izbavirii financiare prin venirea improbabila in Romania a vreunui Mourad Boudjellal sau Peter Wild, un club in DNS isi pregateste venirea in Super-liga, isi creste baza de suporteri, de sustinatori financiari, eventual voluntari, aici cocheteaza cu profesionismul sau poate sa ramana la un nivel de semi-profesionist. Aici poti sa ai o relatie part-time cu rugbyul pentru ca nivelul competitional este gestionabil. Organizezi pentru baieti 3 antrenamente pe saptamana si atat timp cat ele sunt serioase, e totul ok.

Divizia A inseamna bere si rugby, dar intr-un cadru in care lumea te ia in serios. Ti se da un trofeu specific la finalul competitiei, ti se canta imnul in finala, arbitrii sunt delegati de catre o comisie de la FRR. Dar sa revenim la motivul pentru care ne jucam in Divizia A, si anume distractia. Jucatorii au viata lor profesionala, au fost la un moment dat juniori seriosi, dar au ales alta cale in viata, insa vor sa mai joace rugby. Sunt poate mici comunitati de oameni pasionati de rugby si vor sa faca un club pentru oraselul sau comuna lor. Pai cum sa mentii relatia asta pur amatoare cu rugbyul in lipsa Diviziei A? Jucatorii vor 1-2 antrenamente pe saptamana sau sa lipseasca la mullte, dar fara sa fie dati afara ca ei sunt aic doar pentru ca le place rugbyul si comunitatea sportului astuia. De la oamenii de la cluburile astea ar trebui sa vezi la meciurile nationalei steaguri cu RC Lupeni, RC Dorohoi, RC Baicoi sau RC Marghita care se duc la Buzau sa ii vada pe Stejari in timp ce in cealalta mana dau pe gat cinstit o bere.

Si asa era dificil, dar in lipsa Diviziei A infiintarea de cluburi de seniori devine sport extrem pentru ca ai nevoie de bani nene. Trebuie plocon la primarie, chin si zbatere cu adunat oameni, trebuie oferita acolo o indemnizatie la jucatori. Apoi trebuie antrenamente pe bune, mai usor cu berea, vor mai fi si accidentari si inca unele poate serioase. Pai in Divizia A dai de jucatori trecuti bine de 30 de ani, iar unii poate au nevoie ca tibia sa ramana intr-o bucata ca poate lucreaza si au nevoie de ea, iar ochiul ala sa nu fie mereu vanat cand apari la birou.

Si uite asa ne reducem masa de iubitori activi ai rugby-ului romanesc si alunecam si mai mult in irelevanta pentru ca stam cu nasul pe sus si ne gandim exclusiv la cum sa hranim acum in 2-3 ore inalta performanta.
BORA
Mesaje: 61
Membru din: 12 Apr 2018, 14:09
Romania

Re: Comasarea DNS - Divizia A

Mesaj de BORA » 07 Aug 2018, 14:54

Rugby Club Grivita a inceput pregatirile ....un lot numeros si interesant. https://rugbyclubgrivita.blogspot.com/2 ... ri-al.html

Succes in noul sezon !
Sick
Mesaje: 382
Membru din: 13 Ian 2018, 15:30
Localitate: Timisoara
Romania

Re: Comasarea DNS - Divizia A

Mesaj de Sick » 16 Aug 2018, 01:56

Iasi pana la urma nu va face parte din noul DNS, dar vom avea 2 echipe noi: Gura Humorului si (surpriza cel putin pentru mine) Morometii Turnu Magurele.

Stiu doar ca nu sunt infintati de mult timp. Au ceva juniori, seniori? Stiti ceva de ei?
Scrie răspuns