Ghindele Sevens

Sectiune dedicata discutiilor despre rugbyul feminin
amz
Mesaje: 558
Membru din: 12 Ian 2018, 16:36
Localitate: Bucuresti
Romania

Ghindele Sevens

Mesaj de amz » 26 Iun 2018, 11:10

https://frr.ro/2018/06/24/ghindele-au-o ... la-dnipro/

Figura frumoasa a Ghindelor la acest turneu.

Au fost invinse de echipele din esalonul doi care investesc in Sevens, Olanda si mai ales Suedia insa cu mai multa atentie si daca se largeste aria de selectie in timp, cred ca putem ajunge usor in Grand Prix. Problema este talia destul de mica si este greu de compensat numai cu viteza.
Bogdan_DC
Mesaje: 357
Membru din: 12 Ian 2018, 16:36
Localitate: Bucuresti
Romania

Re: Ghindele Sevens

Mesaj de Bogdan_DC » 27 Iun 2018, 08:49

In general in sportul romanesc fetele se descurca f bine, deci as paria pe ele inclusiv la rugby. Legat de talie, tb doar un pic dezvoltat rugbyul feminin in Romania ptr ca am vazut niste romance la handbal sau canotaj a caror talie rivaliza cu cea a stejarilor :)))).
Hungurul
Mesaje: 70
Membru din: 12 Ian 2018, 19:38
Localitate: Bucuresti
Romania

Re: Ghindele Sevens

Mesaj de Hungurul » 04 Iul 2018, 18:23

Un site foarte bun dedicat rugbyului feminine pentru cine intereseaza:
scrumqueens.com
Hungurul
Mesaje: 70
Membru din: 12 Ian 2018, 19:38
Localitate: Bucuresti
Romania

Re: Ghindele Sevens

Mesaj de Hungurul » 10 Iul 2018, 14:43

Locul 4 la Szeged, in a doua etapa, pentru Ghinde si locul 4 in 7s Trophy 2018 la final. Olanda si Ucraina au promovat in Grand Prix Series.
Ati urmarit turneul? Cum vi s-a parut prestatia fetelor noastre?
amz
Mesaje: 558
Membru din: 12 Ian 2018, 16:36
Localitate: Bucuresti
Romania

Re: Ghindele Sevens

Mesaj de amz » 10 Iul 2018, 16:08

O echipa sufletista, au luptat frumos si n-ai cum sa nu fi multumit de rezultat. Au dat tot ce au putut, deocamdata astea sunt limitele. Nu stiu daca s-au antrenat si au facut deplasarea in cele mai bune conditii, imi aduc aminte ca la etapa precedenta au ajuns noaptea..oricum de admirat toate Ghindele, eu unul le privesc dupa turneele astea doua cu mult mai multa atentie si respect.
mikh
Mesaje: 96
Membru din: 22 Mar 2018, 14:15
Micronesia

Re: Ghindele Sevens

Mesaj de mikh » 10 Iul 2018, 17:24

Ma uit strict pe rezultate si vad ca:
- au terminat de fiecare data neinvinse grupele
- au pierdut -7 cu Suedia in finala mica la Odessa, iar la Szeged le-au batut in grupa si au pierdut din nou in finala mica; Suedia a terminat pe 3 la general;
- au batut Ukraina la Odessa; Ukraina a terminat pe 2 ambele turnee si a promovat!
- au facut semifinale in amandoua turneele si au fost foarte aproape de a lua bronz de fiecare data.

As zice ca e o competitie reusita si premisele sunt bune pentru viitor. Sa vedem cat se va investi in dezvoltarea acestei echipe! Ptr ca, asa cum se obisnuieste la noi, lucrurile s-au intamplat iar invers: rezultatele au venit inaintea investitiei.

Felicitari Ghindelor si mult succes pe mai departe! Voi incerca sa le urmaresc mai des de acum.
S-ar putea sa mai fi intrebat, dar aveti idee daca la XV mai avem echipa feminina?
mikh
Mesaje: 96
Membru din: 22 Mar 2018, 14:15
Micronesia

Re: Ghindele Sevens

Mesaj de mikh » 10 Iul 2018, 17:51

Tocmai am revazut meciul castigat in grupa cu Suedia. Au fost foarte solidare, foarte disciplinate si au pus multa energie in joc pentru a face fata unui adversar cu impact fizic. Au dat o sumedenie de placaje si s-au agatat cu dintii de purtator!
Bravo lor! Trebuie sa ma uit si la celelalte meciuri.
amz
Mesaje: 558
Membru din: 12 Ian 2018, 16:36
Localitate: Bucuresti
Romania

Re: Ghindele Sevens

Mesaj de amz » 10 Iul 2018, 18:11

mikh scrie:
10 Iul 2018, 17:24
S-ar putea sa mai fi intrebat, dar aveti idee daca la XV mai avem echipa feminina?
Nu mai este echipa de XV. Sunt cred ca 5-6 echipe de Sevens feminin cu totul in tara, atat
Scrie răspuns