Tenis

Sectiune dedicata diverselor subiecte de discutie fara legatura cu rugbyul.
Sergiu
Mesaje: 186
Membru din: 12 Ian 2018, 16:53
Romania

Tenis

Mesaj de Sergiu » 09 Iun 2018, 20:08

Simona Halep a castigat Roland Garros!

http://m.prosport.ro/alte-sporturi/teni ... s-17248682
mikh
Mesaje: 96
Membru din: 22 Mar 2018, 14:15
Micronesia

Re: Tenis

Mesaj de mikh » 09 Iun 2018, 22:43

Mi se pare ca cel mai mult a progresat mental.
Sigur, ii poti reprosa ca dispare din meciuri, cum a fost cazul in finala de la Roma sau la Madrid si in alte turnee de genul. Dar la turneele mari e teribil de concentrata. In special la asta a fost "in zona". Sincer, cam plutea titlul asta, dupa cat de bine si-a dus meciurie in saptamanile astea. Cred ca ii pusese "gand rau" de anul trecut dupa finala aia agasanta cu Ostapenkova.
De asta ma bucur cel mai mult pentru ea. Si-a invatat greselile si si-a atins visul "the hard way". Cu dezamagiri, strans din dinti, rachete rupte, nervi, parasita de Darren pentru ca ei stiu de ce... tot tacamul. Cand cineva zice ca sportul te ajuta sa te depasesti... cam asta e povestea Simonei.

Punctul asta a fost fenomenal! Si reactia lui Darren de dupa. Nu l-am vazut niciodata asa.

Un gand bun si pentru Sloane. Mi-a placut mult discursul ei de la ceremonie si de la conferinta de dupa.
Imi place mult atitudinea ei. Ma face sa cred ca o sa mai aiba ocazii mari. Mi-a placut si imbratisarea de la final. Ceva de genul "hai ca ai reusit!".

Asteptam sedinta foto traditionala de luni de la Trocadero! 8-)
Bogdan_DC
Mesaje: 357
Membru din: 12 Ian 2018, 16:36
Localitate: Bucuresti
Romania

Re: Tenis

Mesaj de Bogdan_DC » 12 Iun 2018, 09:44

Yep, a spart gheata. Ma bucur mult pentru ea. Finala cu Ostapenko a fost o lovitura pe plan mental, practic a cedat psihic acolo. Culmea e ca tot forta ei mentala a scos-o din gaura unde intrase atunci. O luptatoare adevarata, genul ei de om reuseste in viata si daca era picolita, bancher sau astronaut.
E interesant de observat ca Simona Halep, Horia Tecau, Andrei Pavel si George Cosac sunt din Constanta.
Ilie Nastase, A.Cadantu, I. Begu, S.Carstea, M. Buzarnescu, D. Pescariu.A. Dulgheru,M. Niculescu, F Segarceanu, V.Hanescu, A. Mitu sunt toti din Bucuresti.
Ar mai fi jucatori importanti Ion Tiriac - Brasov, Virginia Ruzici - Campia Turzii si Ana Bogdan - Sinaia.

Practic majoritatea jucatorilor de tenis din Romania sunt din Bucuresti si Constanta. Cred ca putem trage urmatoarea concluzie: sunt orasele cu infrastructura pentru tenis, in ambele orase (includ si Mamaia la Constanta) sunt f multe terenuri de tenis dar sunt si orase cu resurse financiare. Cel putin tenisul din era moderna necesita f multi bani.

Unde vreau sa ajung, adica tot la rugby :), este ca e nevoie de infrastructura. Si Georgia a facut acest lucru, asta ar tb sa facem si noi. Asa cum a fost programul de construit sali de sport, la fel ar tb sa fie si un program de construit terenuri de fotbal, rugby, oina, etc.Asta e primul pas ptr a putea juca sportul asta, sa ai teren. Eu zic ca sunt f multe terenuri de sport pe care ar tb doar adaugate buturi :), mai ales in mediul rural.Rugbyul cred ca are posibiliattea sa se agate de fotbal intr-un astfel de program :).
Scrie răspuns