Handbal

Sectiune dedicata diverselor subiecte de discutie fara legatura cu rugbyul.
Bogdan_DC
Mesaje: 357
Membru din: 12 Ian 2018, 16:36
Localitate: Bucuresti
Romania

Re: Handbal

Mesaj de Bogdan_DC » 05 Apr 2018, 12:59

amz scrie:
04 Apr 2018, 21:09
La doamne handbalul merge bine, la domni e greu de tot insa...
In general tot sportul romanesc e dominat de doamne, domnii sunt mai slabuti cu rezulatatele :).
Totusi cred ca e potential mult mai mare in handbalul masculin sa reajungem in top decat la rugby de ex.
Sergiu
Mesaje: 186
Membru din: 12 Ian 2018, 16:53
Romania

Re: Handbal

Mesaj de Sergiu » 07 Apr 2018, 19:12

Desi adversarele erau date drept favorite de catre casele de pariuri, Craiova scoate un rezultat bun.
http://www.gsp.ro/sporturi/handbal/kast ... 36782.html
mikh
Mesaje: 96
Membru din: 22 Mar 2018, 14:15
Micronesia

Re: Handbal

Mesaj de mikh » 10 Apr 2018, 17:38

Da, "turcoaicele" au o echipa destul de buna, in care au doar 4 turcoaice, 2 dintre ele de un nivel foarte bun: Yeliz Yilmaz (care a jucat si la Rulmentul Brasov, in anii in care echipa era rivala serioasa pentru Oltchim) si Serpil Iskenderoglu (a jucat la Nurnberg, antrenata de Herbert Muller, si a fost adversara Oltchimului in sezonul in care valcencele au castigat Cupa Cupelor). De fapt, Serpil a facut atunci 2 meciuri foarte bune cu Valcea si cred ca a fost in carti si ea ptr un transfer in Romania, cand Muller a venit ulterior la Rulmentul.
Ea, Yilmaz, o portarita Cagla Yaman (parca) si mai ales Yeliz Ozel (un conducator de joc incantator, care a jucat si la Valcea) au fost o generatie de exceptie a Turciei si au fost foarte aproape sa scoata la un moment dat Danemarca dintr-un playoff pentru CM. Pacat ca nu au ajuns la nici un turneu final, dar tot timpul au avut ghinion de adversari grei in calificari.

Tot de la Kastamonu as mai remarca pe croata Elez (care are echipe f bune in CV: Podravka, Rostov, Metz), muntenegreana Nenezić (crescuta de Budućnost) si mai ales rusoaica Uskova (argint la JO 2008 si cu ani de zile la Zvezda). Tot la ele joaca si o romanca, portarita Anca Rombescu (fosta la Tomis, pe vremea cand echipa inca mergea bine).

Infrangerea cu Craiova a fost prima pe teren propriu in sezonul asta si doar a treia (nici una la mai mult de -2) in tot sezonul in Cupa EHF. Au eliminat surprinzator cu dubla victorie pe Vac (HUN) si au castigat grupa cu Viborg (DEN/dubla victorie), Byaasen Trondheim (NOR/infrangere doar la -2 acolo) si Gdynia (POL/picata din Liga Campionilor). In sferturi au scos pe Zalau.

Lotul complet e aici: http://europeancup.eurohandball.com/ehf ... diyesi+GSK
Daca faceti click pe fiecare jucatoare, vedeti echipele pentru care a jucat in cupele europene in fiecare sezon si golurile marcate. Iar daca faceti click pe echipa, puteti vedea parcursul lor in eurocupe in fiecare sezon. E destul de bine intretinut siteul si poate oferi o gramada de informatii interesante.

Strict legat de retur, Craiova e acum lejer favorita si cred ca are trupa sensibil mai buna. Dar echipele sunt atat de apropiate valoric incat totul va depinde de forma de moment. Meciul va fi pe ehftv, sambata de la 18h00 ora locala: http://europeancup.eurohandball.com/ehf ... diyesi+GSK
Sofáman
Mesaje: 71
Membru din: 12 Ian 2018, 19:06
Localitate: Andalucia
Contact:
Spain

Re: Handbal

Mesaj de Sofáman » 14 Apr 2018, 01:47

Apocalipsa este aici. Barça a pierdut un meci în liga ASOBAL după 146...
Bogdan_DC
Mesaje: 357
Membru din: 12 Ian 2018, 16:36
Localitate: Bucuresti
Romania

Re: Handbal

Mesaj de Bogdan_DC » 14 Apr 2018, 07:41

Barca Si nationala Romaniei tb sa-si schimbe antrenorul. Ceva nu merge...
mikh
Mesaje: 96
Membru din: 22 Mar 2018, 14:15
Micronesia

Re: Handbal

Mesaj de mikh » 14 Apr 2018, 12:59

Sofáman scrie:
14 Apr 2018, 01:47
Apocalipsa este aici. Barça a pierdut un meci în liga ASOBAL după 146...
Asta dupa ce in decembrie isi stricasera si seria de victorii consecutive (130+ parca) cu un egal la Guadalajara.
Apropo, meciul integral este pe ehftv, daca vreti sa il vedeti. Aparent a fost in direct aseara, pe acelasi canal. Link aici: https://www.ehftv.com/nl/video/fc-barce ... rs/1172868
Nici nu imi puneam problema ca Barca nu va castiga. Asa ca am preferat sa lucrez pentru un proiect personal :))) Crazy Friday!

Nu stiu ce sa zic, mai dramatic pentru ei e infrangerea (la limita limitei) cu Montpellier, in optimile Ligii Campionilor, dupa un meci in care s-a jucat handbal de cea mai inalta clasa. Scurt rezumat aici: https://www.ehftv.com/nl/video/fc-barce ... hb/1158744. Partida integrala aici: https://www.ehftv.com/nl/video/fc-barce ... hb/1141075
mikh
Mesaje: 96
Membru din: 22 Mar 2018, 14:15
Micronesia

Re: Handbal

Mesaj de mikh » 14 Apr 2018, 13:21

Bogdan_DC scrie:
14 Apr 2018, 07:41
Barca Si nationala Romaniei tb sa-si schimbe antrenorul. Ceva nu merge...
De Barca nu pot sa zic nimic, pentru ca in afara meicurilor, chiar nu stiu ce se intampla acolo. Totusi, omul a promovat cativa tineri in ultimii ani (mai ales Mem si Aleix, care provoaca locul capitanului Tomas) si a terminat o grupa foarte complicata cu 9-2-3, pe locul 2, la 1p in spatele lui Vardar. Asta a insemnat ca nu au avut tur liber in optimi, precum macedonenii, dar si-au asigurat un adversar din grupele secundare (C, D). Intamplator, anul asta grupele astea au fost un pic capcane, pentru ca si Montpellier (grupa C) si Skjern (grupa D) au fost mult mai bune decat se astepta oricine si au elimiant pe Barca si Veszprem, echipe obisnuite cu Final 4.
In ASOBAL, in ciuda celor 2 rezultate cu Guadalajara (egal) si Granollers (infrangere), in afara de rezonanta lor, clasamentul nu e deloc afectat si vor fi din nou camioni. Probabil e o problema de motivare a jucatorilor (veniti dupa eliminarea din LC), oboseala acumulata (in LC s-a jucat intr-un ritm infernal) si... spre binele handbalului spaniol, imbunatatirea calitatii unor echipe (Granollers, Leon), dupa dezastrul cauzat de criza economica acum 8-9 ani.

Totusi, nu vad de ce zici ca Xavi Pascual nu ar trebui sa continue la Romania. Obiectivul lui mare e Tokyo 2020 (sincer, mi se pare MULT prea ambitios). Strict pe rezultate, suntem in grafic: ne-a calificat la barajul pentru CM 2019 (care va avea un impact major pentru recalificarile pentru JO) si a prins o grupa decenta in calificarile pentru Euro 2020. In plus, echipa a avut rezultate bune si foarte bune in campania trecuta (victorii cu Polonia si Belarus, infrangere la 1g in Polonia, si a fost la cateva secunde de macar un egal cu Serbia, care ar fi dus echipa la Euro 2018).
Ce e mai important, e ca se ocupa de chestii de care ne plangem ca lipsesc la rugby: organizeaza actiuni cu loturile de juniori si tineret, a mers sa vizioneze echipa universitara la CM de la Malaga din vara, organizeaza antrenamente deschise si cursuri de perfectionare pentru antrenorii din Romania (toate nivelurile!), a chemat echipa (sau o forma B a acesteia) de cateva ori pentru cantonamente la Barcelona, a facilitat transferul unor jucatori tineri afara, inclusiv un baiat (de la Turda, parca) care a plecat la Barcelona B, unde se antreneaza si cu echipa mare. In plus, a incercat sa imprime TUTUROR echipelor acelasi stil, astfel incat un junior care urca la echipa mare sa aiba o perioada mai scurta de adaptare si sa poate fi integrat mai repede in echipa.

Nu stiu ce antrenor de calibrul lui ar veni in momentul asta sa lucreze cu o echipa care trage inca ponoasele a 20+ de ani de delasare si dezinteres, care au dus-o spre caoda natiunilor europene, in ciuda potentialului si pasiunii pentru sportul asta. Activitatea lui este pretioasa si daca isi va lasa amprenta asupra sistemului juvenil, atunci vom fi mult mai castigati decat orice calificare care ar veni in urmatorii 2-3 ani.

Parerea mea personala este ca avem numai de castigat daca Pasqui ramane la Nationala noastra, cel putin la fel de implicat ca si pana acum. Acum, daca pleaca de la FCB (sincer, nu cred ca e cazul), poate se va ocupa full time de noi.
Bogdan_DC
Mesaje: 357
Membru din: 12 Ian 2018, 16:36
Localitate: Bucuresti
Romania

Re: Handbal

Mesaj de Bogdan_DC » 14 Apr 2018, 13:58

Glumeam:), omul are niște rezultate fantastice ar fi culmea sa il schimbe dupa 146 de meciuri fără înfrângere :)).Iar la noi am înțeles ca antrenează pe baza unei prietenii cu oameni din federația noastră (probabil chiar cu Dedu).Nu avem șanse sa găsim pe cineva de calibrul lui prea curând.E ceva gen Guardiola sa antreneze România la fotbal si sa o facă si aproape gratis.
mikh
Mesaje: 96
Membru din: 22 Mar 2018, 14:15
Micronesia

Re: Handbal

Mesaj de mikh » 14 Apr 2018, 15:17

Bogdan_DC scrie:
14 Apr 2018, 13:58
Glumeam:), omul are niște rezultate fantastice ar fi culmea sa il schimbe dupa 146 de meciuri fără înfrângere :)).Iar la noi am înțeles ca antrenează pe baza unei prietenii cu oameni din federația noastră (probabil chiar cu Dedu).Nu avem șanse sa găsim pe cineva de calibrul lui prea curând.E ceva gen Guardiola sa antreneze România la fotbal si sa o facă si aproape gratis.
Ups :D Scuze, nu am prins gluma. Doamne, si cata argumentarea am scris. Ma simt un pic :?
Da, si eu cred ca e in baza prieteniei cu Dedu. Se pare ca inainte de alegeri si-a depus mandatul de selectioner, iar in cazul in care Dedu ar fi pierdut alegerile (a castigat la un singur vot) ar fi lasat liber noului presedinte (Narcisa Lecuseanu) sa il concedieze.

Pana una alta, in lipsa de rugby cu participare romaneasca, va recomand semifinala de handbal feminin din Cupa EHF dintre Craiova si "turcoaicele" de la Kastamonu. Incepe de la 18h00 ora locala si o sa fie pe canalul ehftv (cred ca am postat deja link zilele trecute). Se anunta public numeros si un meci foarte strans!

In cealalta semifinala, dintre Kristiansand (NOR) si Viborg (DEN), arbitrii israelieni nu au putut ajunge la meci si vor fi inlocuiti cu un cuplu din... Norvegia :)))))
http://europeancup.eurohandball.com/ehf ... +Viborg+HK
Sergiu
Mesaje: 186
Membru din: 12 Ian 2018, 16:53
Romania

Re: Handbal

Mesaj de Sergiu » 14 Apr 2018, 19:35

18-18 si Craiova joaca finala Cupei EHF! Felicitari!
Scrie răspuns